Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zkušenosti s filtry zn. EVPlus....

hard_core (23)|27.1.2014 11:20
Zdravím, chtěl bych znát víš názor na filtry zn. EV Plus....uvažuji o koupi UV a CPL s pr. 67mm .... mají rozumnou cenu, takže si nedělám iluze o "mercedesu" mezi filtry LOL...mám to jako začátečnickou investici...hlavně uv jako ochranu objektivu...odradíte mě od nich nebo klidně doporučíte? web - evplus.cz...bohužel nemají i ND, který bych objednal taky...asi ND 4x nebo ND 8x.
Jinak mé zkušenosti s cpl Marumi pr. 58mm(Made in Japan) na UZ Fuji HS10...jako jo dobrý, ale přišlo mi že vinětoval víc než by bylo zdrávo a taky propouštěl mín světla(ale mohlo to být podmínkama, rukama apod.). Ale jinak oblohu vykresloval nádherně. Proto se táži jestli se vyplatí příplatek za "značku"....dík za reakce
p.s. hledal jsem nějaké srovnání filtrů na netu a nikde nic...tak kdybyste měli nějaký link na srovnání filtrů různých výrobců, bylo by to fajn .-)
Begy_cz (537)|27.1.2014 11:35
pokud nemá UV filtr napařené vrstvy proti odrazům (značeno MC) tak je podle mne prakticky nepoužitelný. Vytváří potom v protisvětle atd. prasátka.
hard_core (23)|27.1.2014 13:17
A jaký "levnější" uv filtr bys doporučil?
bedo. (70)|27.1.2014 13:37
keď to chceš len kvôli ochrane objektívu, tak si kúp radšej slnečnú clonu, tá na rozdiel od filtra obrazovú kvalitu zlepšuje...
hard_core (23)|27.1.2014 13:41
To jsem taky uvažoval, ale na nějakém foru někdo psal, že mu odletivší kamínek od kola motorky praskl objektiv....toto by asi clona neřešila...
Rellik (1136)|27.1.2014 14:26
[QUOTE=hard_core;29000]odletivší kamínek od kola motorky praskl objektiv[/QUOTE] To mi přijde jako dobrá kravina, jelikož přední čočka objektivu je veelmi masivní a navíc jsou všechny plastové, takže určitě nepraskla. Na youtube můžeš narazit na jedno video, kde přímo objektivem zatlouká hřebíky a čočka je "jen" poškrábaná - - 9. minuta
Uvčko kop klidně jakékoliv i za cenu pod 100kč. Určitě nebudeš dělat skoro samé fotky s protisvětlem. Jinak jelikož jde o filtr, který bude stále na objektivu, můžeš koupit nějaký kvalitní. Já mám například B+W se zvýšenou tvrdostí povrchu, takže i nějaké škrábance nepůjdou udělat kdovíjak lehce. Co se týká vinětace, tak za to nemohou přímo skla ve filtru, ale jejich obruba - hodí před objektiv v podstatě trubku. Čím víc tam dáš filtrů, tím bude větší až do doby kdy uvidíš na fotce samotnou obrubu...
Pavel Matějka (394)|27.1.2014 15:14
Nějak si nevzpomínám, jestli vůbec někdy trefil šutr od kola mě - a to jsem o dost větší, než přední čočka. Pokud bych nechodil pravidelně fotit odlétající kameny, asi bych se tím netrápil.
Begy_cz (537)|27.1.2014 16:09
[QUOTE=Rellik;29004]Uvčko kop klidně jakékoliv i za cenu pod 100kč. Určitě nebudeš dělat skoro samé fotky s protisvětlem. [/QUOTE]

možná jsem to blbě napsal. Nejde jen o protisvětlo, stačí jakýkoli větší zdroj světla - žárovka, lustr, svíčka atd... s filtrem bez MC jsem pořád zápasil s prasátkama atd... Pak jsem náhodou koupil s MC a ejhle ono najednou problémů silně ubylo
hard_core (23)|27.1.2014 16:13
jj...jen jsem napsal cojsem četl za zkušenosti na netu....
Reliik-dík za názor fundovanějšího fotografa.-) ... asi zkusím ten levnější uv a uvidím....přijde mi trošku mimo mísu dávat za uv filtr (dražší-700kč+)skoro stejné $ jako za třeba ND nebo polarizák(byť nižší řady)....ještě jeden dotaz mám...opravdu ty uv fungují - jsou přínosem, zejména v horách?...údajně většina digitáků má prý vestavěný uv filtr...
Pavel Matějka (394)|27.1.2014 18:42
Přesně, všechny digiťáky mají UV nad čipem, to je základní věc, aby čip bral jen viditelné světlo. UV se používá _pouze_ jako ochrana.
Rellik (1136)|27.1.2014 19:52
[QUOTE=hard_core;29008]údajně většina digitáků má prý vestavěný uv filtr[/QUOTE]Všechny digitály mají UV přímo před čipem, takže označení tohoto filtru jako ochrana objektivu je na místě. Ono totiž je jedno zda ho tam máš, nebo ne. Pokud ho máš, tak zastaví UV záření on, pokud ho nemáš, tak ho zastaví UV filtr na čipu. Proto se většinou všichni o tom baví pouze jako o té ochraně. ;) Jinak ještě jsem nenarazil na UV, který by nebyl MC. I ty nejlevnější nesou známky nějaké povrchové úpravy, takže prasátek bych se ani moc nebál. Donedávna jsem měl UV filtr za cca těch 100,-kč a žádné problémy s prasátky nebyly. Ono za to může trochu i samotná konstrukce objektivu, nejen nějaký filtr. :) Prasátka by měla omezit zejména sluneční clona, kterou jsem ti chtěl za pár korun nabídnout, ale mám už jen průměr 58 a 62mm....
Komo (840)|30.1.2014 18:57
Ja som zvazoval UV ako ochranu pocas fotenia pri mori. Ake s tym mate skusenosti? Trpi nejako objektiv na "slany morsky vzduch"? Alebo je to jedno , ci ste pri mori, alebo niekde inde? Inak by som ziadnu ochranu objektivu asi ani nepouzival, mozno vynimocne v nejakom prasnom prostredi. Vela ludi to vraj nepouziva a nic sa nedeje.
Rellik (1136)|30.1.2014 20:10
No pobyt u moře je celkem nebezpečný. Ve vzduchu je rozptýlená mořská slaná voda. Sůl je pak nebezpečná v tom, je celkem mastná a tak může být celkem nebezpečná nejen pro objektiv...
bedo. (70)|30.1.2014 20:11
pri mori sa oplatí, aj všade inde, kde sa Ti nechce čistiť prednú šošovku - osobne taký čas používam polarizák, lebo iný filter u seba obyčajne nemám...
Komo (840)|30.1.2014 22:25
Vdaka. A staci aj tento shit? http://www.interstore.sk/produkt/UV-HMC-C-46-p4775137.html Nezdegraduje mi to obraz? Alebo vyssiu radu? http://www.hoyafilter.sk/uv-pro1-digital.html . Cistit sosovku by mi nevadilo, ide mi o poskodenie.
bedo. (70)|1.2.2014 06:37
Každý filter degraduje obraz, otázka je, či to bude vidieť. :) Tá obyčajná HMC Hoya by mala byť ok. Ešte k čisteniu - akékoľvek čistenie časom vytvára jemné škrabance, ktoré môžu spôsobovať (hlavne pri svetle zboku/zozadu) nežiadúce efekty - poškriabaný filter sa za pár korún vymení, so šošovkami je to trochu problematickejšie. Ja mám na jednom objektíve skoro stále nasadený polarizák, takže ten slúži zároveň ako ochrana, iné filtre nepoužívam.
Komo (840)|1.2.2014 10:28
Tej obycajnej Hoyi som krivdil. V teste vysla prekvapivo dobre. V kazdom pripade kupim aj nejaky kvalitnejsi polarizak .