Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Alternativa k Nikon D40

moris.cz (2)|18.4.2009 17:14
Vybírám nějaký digitální fotoaparát a rozhoduju se mezi Nikonem D40 a dvěma ultrazoomy Fuji FinePix S2000HD a S8100fd. Prošel jsem spousty galerií a fotky mi přišly na přibližně stejné úrovni. Fotit budu hlavně přírodu na výletech s přáteli. Chápu, že se většina přikloní k zrcadlovce, ale jde mi o výsledné foto, výdrž baterie, rychlost foťáku a hlavně vybrat z těchto tří modelů.
Děkuji
Milan Šurkala (3381)|18.4.2009 18:27
No nebudu se zde přít o to, zda je lepší zrcadlovka nebo ultrazoom, ale pokud už chceš ultrazoom, proč právě tyto Fujiny? Když už, tak Panasonic FZ28 nebo ještě by šel Canony SX10 IS. S8100fd je spíše lenivější foťák a má nepříjemnou charakteristiku šumu (má pěkný obraz a zničehonic vypálený bílý pixel, nebo naopak hodně tmavý,...). S2000HD má objektiv s poměrně špatnou světelností,... Pokud ti stačí Nikon D40, tak patrně nepotřebuješ ultrazoom a klidně můřeš vybírat i mezi krátkorozsahovými kompakty.
moris.cz (2)|18.4.2009 18:33
Děkuji, ale zajímá mě konkrétně který fotoaparát vychází nejlépe z těch tří. Nejlépe někdo, kdo má zkušenosti s těmito modely.
David Kužel (25)|26.4.2009 08:51
Výhody obou kategorií, jak zrcadlovek, tak ultrazoomů jsou známé, takže o nich se rozepisovat nebudu.
Z vámi uvedených přístrojů mám zkušenosti s S8100fd. V interiérech šumí opravdu nepříjemně, ovšem za příznivých světelných podmínek podává dobré výsledky. Vzhledem k tomu, že budete fotit převážně v exteriérech, nemusel by mít tento zápor pro vás takovou váhu.
Oproti S2000HD má objektiv s výrazně lepší světelností, a pokud nebudete postrádat "HD" videosekvence, přiklonil bych se spíše k S8100fd.
Předpokládám, že se chcete pohybovat v cenové relaci výše uvedených modelů. Pokud tuto hranici překročím, je pro mě jasným favoritem Milanem zmiňovaný Panasonic FZ28.
Karlos5573 (269)|26.4.2009 10:41
Určitě zrcadlovka, ono to jen tak vypadá že to je stejné. Po tisku fotografie na A4 a větší poznáte rozdíl. Ta zrcadlovka určitě méně šumí kvůli většímu čipu. Bude rychlejší a bude se s ní lépe pracovat a držet v ruce taky. Kompakty jsou úplně jiná kategorie než zrcadlovky i když D40 je zrovna asi nejlevnější. Dále například D40 fotí do poměru stran takovém kdy fotka nebude na A4 apod.. prakticky vůbec ořezána umí velké množství snímku za sebou v sériovém snímaní dokonce i více RAWů má rychlejší sériové snímaní. Můžete si tam časm koupit jiný objektiv. A myslím že celkově je zrcadlovka o něčem jiném. Dneska už bych kompaktem fotit nemohl prostě by mě to nebavilo. Ještě si zkuste u fuji mrknout to hledáčku a pak do nikonu a poznte ten rozdíl !!! Podle mě ty hledáčky u fuji jsou nepoužitelné.
busy (782)|27.4.2009 19:44
Je pravda, ze zo zrkadlovky dostaneme celkom isto ovela kvalitnejsie fotky ako z kompaktu. Ale, skusme sa na to pozriet aj z financneho hladiska. Ked porovnam napr. spominany FZ28 (ktory dnes moze stat cca 300 eur) s tym, co vsetko potrebujem este dokupit k D40 aby dokazala plne nahradit FZ28 - kolko to bude stat ? Jednym cenovo dostupnym a rozumne kvalitnym objektivom asi ohniskovy rozsah 27 - 486 mm asi nepokryjem. Cize nutne budem potrebovat aspon 2-3 objektivy. Dalej, D40 nema stabilizovany cip, takze vsetky tie objektivy budu musiet mat opticku stabilizaciu priamo na sebe. FZ28 ma svetelnost F2.8 na kratkom konci a F4.4 na dlhom - a stabilizovany objektiv pre APS-C, ktory by na 486 mm mal F4.4, tiez urcite nebude zrovna lacny. Ale zase je pravda, ze na vecsom cipe D40 nie je problem pouzit vyssie ISO a tym kompenzovat horsiu svetelnost, lenze to zase prichadzame o kvalitu. V kazdom pripade, pokial chceme s D40 nahradit nejaky ultrazoomovy kompakt, urcite dosiahneme ovela lepsiu kvalitu fotiek, ale trufam si povedat, ze za niekolkonasobne vyssiu cenu. A niekolkonasobne nizsie pohodlie (treba nosit cely batoh a menit objektivy).
Karlos5573 (269)|27.4.2009 21:31
Zas ti to řeknu tak, já mám zrcadlo s pevným sklem 50/1,8 plánuji koupit další. Kámoš má Pana FZ8 nevím jak je na tom ta FZ28 nebo ostatní foťáky. Ale ten obraz se opravdu nedá porovnat na fotkách A4 + to že kámoš asi ve 4 odpoledne chtěl vyfotit zeď (jen tak z legrace si hrál s foťákem) na prioritu clony dal nejmenší clonu 2,8 a čas byl 1/200 já jsem dneska v po 6 večer kdy je ještě světlo namiříl foťák na protější barák a čas při cloně 2,8 byl 1/500 oba ISO 100. Když vemu v potaz že při ISU 400 není vidět šum a 800 je ještě v pohodě + clona min 1,8 tak vím že například při focení v divadle nemám problém. Minule jsem fotil při ISO 100 časy kolem 1/60 na plnou díru a mám ze 180 fotek cca 120 fotek ostrých. S tím že kámoš co to fotil musel použít blesk (stál u podia malé divadlo) jinak bez blesku neměl šanci. Nebo například jeho Pana neumí "braketing" do RAW atd.. je toho fakt moc. Takže já stabilizaci nepotřebuji protože mám krátké časy zato kámoš na FZ8 nadává že ta stabilizace vůbec nefunguje a je to celé pomalé. Nebo další příklad fotil jsem nějaké věci a beru kamaráda vždy sebou ať si to zkusí chce si časem koupit zrcadlo. No fotím modelku je nasvícená ale né moc já si vemu zrcadlo do ruky podržím sekundu a mám 3 snímky v RAWu které si upravím doma a vždycky je aspoň jeden z nich ostrý ( toto využívám pokud mám časy například jen 1/10-1/100) no a kámoš veme a protože je málo světla ( "jen" nasvíceno 2x500 watt halogen) Tak si vytáhne stativ nastaví si přesně vše udělá cvak počká až se mu uloží jeden RAW s tím že volá na modelku ať se nehýbe protože má pomalé časy pak udělá cvak a cvak a všechno sbalí což za tu dobu bych vyfotil aspoň 5 lidí možná víc. Výsledné fotky jsou neporovnatelné ta komprese je znát a můj ač jen 6Mpix umí A4-A3 parádně (po resamplu v programu) a jeho 7Mpix po resamplu v programu a stejné úpravě sice fotky vůbec nešumí ale jsou takové neostré skoro jak kdyby to bylo malováno štětcem. Takže jsem ve zkratce se spoustou chyb protože jsem byl v hospodě :-D napsal jak to vidím já. Pokud si chce nenáročně cvakat krajinku a rodinou oslavu tak je kompakt dobrá volba pokud focení toho člověka baví a chce fotit za každých podmínek třeba špatné světelné podmínky apod ... tak ať si pošetří na zrcadlo pár měsíců to vydrží s jedním sklem a pak si pošetří na další. Zrcadlovka je opravdu o nečem jiném. Měl jsem fotomobil pak maličký kompakt pak velký kompakt a teď zrcadlovku a už nikdy bych nechtěl zpět kompakt jakože dokud jsem ho měl byl jsem spokojený ale teď mi to příjde jako hrůza s tím neco fotit.