Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

jaký nikon coolpix

lenkaru (9)|4.2.2014 09:45
Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. Vybírám nový fotoaparát a bohužel se v tom až tak nevyznám a těch modelů je tolik... Mám cenový strop 5000 Kč, co se týče značky, chtěla bych Nikon. Měla jsem už dva Canony, oba fotily krásně, bohužel oba umřely těsně po záruční lhůtě :-(, nyní mám Olympus bohužel tu nejnižší řadu a fotí špatně. Takže bych ráda změnila značku a chtěla bych osvědčenou. Nejsem ten typ, co foťáky střídá po roce, když ho teď pořídím, budeme ho mít několik let, tak bych nerada udělala chybu při výběru. Od foťáku čekám, že bude obstojně fotit v interiéru, fotíme asi nejčastěji děti a to ten levný olympus vůbec nezvládá. Na 3/4 fotek mám místo dětí šmouhy :-( A samozřejmě i venku... jsem spíš fotograf amatér :-)
Takže co jsem koukala, cenovému stropu by vyhovovaly tyto modely - S ková řada S6700, S6500, S800c, S5300, S6600, S6800 nebo L ková řada např. L820. Jaký je mezi nimi rozdíl?? Samozřejmě vnímám rozdíl ve vzhledu foťáku, ale co se kvality focení týče?? Na jaké parametry bych se měla při výběru zaměřit, co je důležité??
Případně i uvítám tip na foťák jiné značky, pokud by byl v této cenové kategorii výrazně lepší než Nikon, což nějak nepředpokládám :-) Děkuji moc za rady
Rellik (1136)|4.2.2014 10:18
Trochu OT:
Myslím, že i ten olympus by fotitl dobře. Chce to jen se naučit něco o prioritě času. Ono na automa bude každý fotoparát špatný a ještě horší (jsou i výjimky). Pokud ten olymp umí režim prioritu času (SP), tak pak stačí na focení navolit minimální čas aby nebyly snímky dětí rozmazané. Mělo by stačit cca 1/100 a kratší + dle světla ještě použít blesk. Pak snímky budou OK. Já tak kupil manželce za 800 BENQ DC C1450 pro focení dětí ve škole. Naučil jsem ti používat tento režim a fotky nejsou špatné. Sice je většinou používá pouze na web školy, ale fotí s tím i synka když jdou někam na procházku a není to nejhorší. Chce se to prostě jen s tím foťákem trochu naučit... Na ukázku nějaké foto z té školy http://www.zskunup.cz/?page=i-trida-327-506-695-704-705-949-1360-2244-2869 (něco je foceno moilem Nokia C5).
Pavel Matějka (394)|4.2.2014 10:19
Obecně: Tyto levné foťáky mají všechny mrňavý snímací čip - kvůli ceně. Je to dnes úplně u všech 1/2,3 palce. Výrobci, aby nalákali co nejvíc zákazníků. se dlouho předháněli v "rozlišení", tedy v počtu snímacích bodů. Dnes se zasekli na 16-20 megapixelech, protože takto hustý čip už prakticky nefotí - obrázek se vypočítává ze šumu. Výš jít nejde, níž nikdo jít nechce. Pak se výrobci předháněli v zoomu, až dospěli do situace, kdy objektivy jsou mizerné kvality, zato s velkým zoomem. A aby snížili náklady na složitější objektivy, začali omezovat jejich světelnost, tedy používat stále menší a tedy levnější čočky. Tím omezili množství světla, dopadající na už tak dost mizerné čipy. Výsledkem je, že levné foťáky jsou dnes takové šmejdy, že fotí stejně jako běžný mobil, a lidi je už přestali kupovat. Použitelné fotky z nich lezou jen na dobrém světle, jakmile se podmínky trochu zhorší, nestojí to za nic.
lenkaru (9)|4.2.2014 11:25
[QUOTE=Rellik;29142]Trochu OT:
Myslím, že i ten olympus by fotitl dobře. Chce to jen se naučit něco o prioritě času. Ono na automa bude každý fotoparát špatný a ještě horší (jsou i výjimky). Pokud ten olymp umí režim prioritu času (SP), tak pak stačí na focení navolit minimální čas aby nebyly snímky dětí rozmazané. Mělo by stačit cca 1/100 a kratší + dle světla ještě použít blesk. Pak snímky budou OK. Já tak kupil manželce za 800 BENQ DC C1450 pro focení dětí ve škole. Naučil jsem ti používat tento režim a fotky nejsou špatné. Sice je většinou používá pouze na web školy, ale fotí s tím i synka když jdou někam na procházku a není to nejhorší. Chce se to prostě jen s tím foťákem trochu naučit... Na ukázku nějaké foto z té školy http://www.zskunup.cz/?page=i-trida-327-506-695-704-705-949-1360-2244-2869 (něco je foceno moilem Nokia C5).[/QUOTE]


Do nastavení jsem se už dívala, i kamarád a nic moc jsme nevymysleli tak, aby to fotilo nějak obstojně. Zvenku jsou poměrně hezké fotky, tam si nestěžuju, to pro naše účely stačí, ale focení v místnosti to nezvládá. Nejde jen o rozmazání dětí, ale celkově ty fotky jsou šedé, i když máme světla dost. Jsou tam režimy na focení při šeru, při zářivce, žárovce, pak nějaké auto, no zkusili jsme vše :-) Je to Olympus VG-110
rousini (738)|4.2.2014 11:44
V tom případě si kup Olympus XZ-1 nebo 10. Nic levnějšího rozumně fotícího není. Ty vybrané coolpixy jsou stejní papírový čerti, jako to co vlastníš...
Begy_cz (537)|4.2.2014 11:49
[QUOTE=lenkaru;29144]Do nastavení jsem se už dívala, i kamarád a nic moc jsme nevymysleli tak, aby to fotilo nějak obstojně. Zvenku jsou poměrně hezké fotky, tam si nestěžuju, to pro naše účely stačí, ale focení v místnosti to nezvládá. Nejde jen o rozmazání dětí, ale celkově ty fotky jsou šedé, i když máme světla dost. Jsou tam režimy na focení při šeru, při zářivce, žárovce, pak nějaké auto, no zkusili jsme vše :-) Je to Olympus VG-110[/QUOTE]
heh tohle WhiteBalance - nebo vyrovnání bílé. Tohle se přepíná aby barvy na fotografii odpovídaly realitě. S tím jestli bude fotka rozmazaná nebo tmavá to nemá nic společného. Zjednodušeně řečeno - nastaví se tím barevné podání fotografie
lenkaru (9)|4.2.2014 12:11
Ale to já vím, však jsem psala, že to máznutí není jediný problém. S tím nastavením jsme si fakt pohráli (nejen já :-D) a nic jsme z toho nevyloudili... ale to je v podstatě jedno, chtěla bych radši řešit koupi nového :-)
rousini (738)|4.2.2014 12:14
Jenže ten aparát je automat a nemá možnost ovlivnit expoziční hodnoty jinak než režimem Sport atp. což je k prdu.

Edit: reagoval jsem na Begyho...
lenkaru (9)|4.2.2014 12:18
[QUOTE=rousini;29145]V tom případě si kup Olympus XZ-1 nebo 10. Nic levnějšího rozumně fotícího není. Ty vybrané coolpixy jsou stejní papírový čerti, jako to co vlastníš...[/QUOTE]


ty jsou oba už mimo rozpočet...
chceš tím říct, že není rozdíl mezi foťákem za 1500Kč (před 3 lety) a foťákem, který dnes koupím za 5 tis
vím, že ten můj olympus je dost hrůza, ale tak bohužel nám umřel předcházející foťák v dost nevhodnou dobu. A trápím se s ním už dost dlouho, tak bych ráda už ho vyměnila.

Ještě se zeptám, mám v plánu ho koupit na czc.cz a vyzvednout si ho na prodejně, co jsem zjišťovala, platí tam i tak ta záruka 14 dní vrácení peněz v případě nespokojenosti, je tam tedy ta možnost těch 14 dní s ním fotit a v případě, že bych tedy opravdu nezaznamenala nějaký rozdíl, tak ho vrátit? Nebo musí být vyloženě nepoužitý
rousini (738)|4.2.2014 12:29
Možnost vrátit zboží objednané elektronickou cestou do 14 dní bez udání důvodu platí pro všechny eshopy. Vyzvednout můžeš i osobně, to nic nemění na věci.
V 99% není rozdíl mezi kompakty v ceně do 5000Kč a to zbývající 1% neznám. Potřebuješ jako každý fotograf režimy priority clony, času s možností korekce EV a občas plný manuál. Uvedené Olympusy k tomu mají i světelný objektiv, takže fotky v interiéru jsou minimálně o kategorii lepší...
Navíc Olympus tradičně nepotřebuje korigovat WB a má koukatelný JPEG. Laik už nemusí dělat korekce v počítači.
Rellik (1136)|4.2.2014 12:44
[QUOTE=lenkaru;29149]chceš tím říct, že není rozdíl mezi foťákem za 1500Kč (před 3 lety) a foťákem, který dnes koupím za 5 tis[/QUOTE] Jo i tak by se to dalo říct. Bohužel je to holý fakt, že zvyšováním Mpx šla kvalita fotek postupně dolů. Jinak koukal jsem na ten Olympus VG-110 a tam není možnost fotit na prioritu času, takže je opravdu víceméně nanic. Do hodnoty 5000,- je snad lepší pořídit nějaký chytrý mobil s kvalitnějším foťákem. Viz můj HTC Desire X.

Opět někdo může namítat, že fotit mobilem je blbost, ale jde to v pohodě. Jen je to trochu pomalejší.
Jinak se můžeš inspirovat i zde https://www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty-leden-2014/5403
lenkaru (9)|4.2.2014 13:20
Tak jste mě příliš nepotěšili tedy

Fotit mobilem jsem zatím neuvažovala.. zatím mám pouze pětiletou nokii, která fotí dost příšerně. Takže koupi nového taky zvažuji, ale zatím ne v nějaké blízké budoucnosti. Ale ta myšlenka spojit to v jedno zas není špatná, budu brát v úvahu. Jak ten mobil zvládá děti?? Jako u krajinek věřím, že to nemusí být takový rozdíl, ale ty děti nevím.

A další úvaha... pokud bych limit pošoupla na 6000Kč.. ale to už fakt maximum, vešel by se tam i Nikon 1J1 nebo Nikon 1J2, tam už by ten rozdíl byl??
rousini (738)|4.2.2014 13:27
U toho Nikonu1 je potřeba vzít v úvahu, že má vyměnitelné objektivy (jeden nepokraje tak velký rozsah ohnisek) a je trošku objemnější. Pokud tohle nevadí, tak získáš zase o stupeň vyšši kvalitu a hodně dobré video. Bohužel je to vykoupeno absencí ovladče režimů PASM na těle a musí se kvůli tomu lézt do menu.
Ten mobil je rozumná nouzovka, ale za horšího světla už konkurovat nemůže ani uvedeným Olympusům.
Komo (840)|4.2.2014 13:27
Nikon 1 je dobra volba. Rozdiel tam bude markantny. Alebo toto je momentalne cenove minimum, co bude slusne fotit http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/canon-powershot-s100/ , popripade mladsi, novsi bracek len o par korun drahsi S110.
Zabudol som na tie Oly XZ 10 a XZ1. Xz1 ma ale slabsie video.
Begy_cz (537)|4.2.2014 16:18
[QUOTE=lenkaru;29149]ty jsou oba už mimo rozpočet...
chceš tím říct, že není rozdíl mezi foťákem za 1500Kč (před 3 lety) a foťákem, který dnes koupím za 5 tis
[/QUOTE]

zjednoduším to takto. Představ si televizi velikosti A5 papíru (normální malý školní sešit). Dáš za ní v krámě dejme tomu 2000Kč. Jiný výrobce jí bude nabízet s dotykovým ovládáním, jiný zase se stereo zvukem, jiný s možností z přehrávání z USB. Všechny tyhle verze budou o něco dražší - ALE STÁLE TO BUDE NESMYLSNÁ TELEVIZE VELIKOSTI A5

Prostě záleží co výrobce načančá kolem mrňavýho čipu který právě způsobuje ony problémy při focení

Zhruba takový je rozdíl u kompaktu za 2-4tis...
Pavel Matějka (394)|4.2.2014 17:22
[QUOTE=Begy_cz;29156]
Zhruba takový je rozdíl u kompaktu za 2-4tis...[/QUOTE]

Spíš 1,5-5,8 tis.
Mirda4 (79)|4.2.2014 19:57
Já se taky přimluvím k J1 s 10-30 objektivem. Na rychlé domácí momentky používám já a hlavně manželka J2 a řekl bych že za dané peníze je to hodně dobrá volba už vzhledem k velmi dobrým videosekvencím, které u malých dětí nejsou k zahození. Je to sice už trochu objemnější přístroj než běžné levné kompakty, ale zase je to do budoucna mnohem lépe využitelné například díky možnosti změny objektivu za jiný.
lenkaru (9)|5.2.2014 18:50
Tak vám všem moc děkuji za rady :-) Byla jsem rozhodnutá pro coolpix x6600, ale furt hodně váhavě a dneska jsme se o tom bavili doma a pak jsem našla na mall.cz nabídku na Nikon 1 J2 za 5999 Kč včetně pošty.
http://www.mall.cz/bezzrcadlovky/nikon-1-j2-10-30-mm?v=525636003

Což je jen o tisíc víc než ten kompakt a doma to jsou ještě ochotní akceptovat, i když zuby skřípou.

Je to sice bez paměťové karty, která se bude muset dokoupit. Na tom mém Olympusu mám SD kartu 1GB :-D což je mi jasný, že stačit opravdu nebude. Možná pro začátek. Jakou kapacitu doporučíte?
Mirda4 (79)|5.2.2014 19:06
Buď tuhle http://www.alza.cz/sandisk-sdhc-16gb-ultra-class-10-d330589.htm
a nebo nejlépe tuhle http://www.alza.cz/sandisk-extreme-hd-video-secure-digital-16gb-d169291.htm , tu používám v J2 i já a není s ní sebemenší problém co se týká rychlosti zápisu. J2 je totiž poměrně rychlej foťáček, umí sekat v sériovém snímání desítky snímků za vteřinu a videa jsou náročné na datový tok a byla by škoda ho nějak brzdit pomalou paměťovou kartou.
A jinak výběr J2 je skvělá volba, za tu cenu asi těžko vybrat momentálně něco lepšího nového...
Mirda4 (79)|5.2.2014 19:13
A můžeš si tu kartu eventuelně pořídit i na tom MALL, sice jsou tam o pár kaček dražší než na ALZE, ale zase je to jedno poštovný, takže to ve finále může vyjít levněji.
lenkaru (9)|5.2.2014 19:23
A ta extreme je tedy lepší?? Ano buď to vezmu všechno z mallu, nebo počkám, ozkouším tu svojí a pak jí kdyžtak objednám na czc.cz. Tam beru většinou elektroniku, jenže tohle tam mají zrovna drahý.
Begy_cz (537)|5.2.2014 19:29
16Gb je divná kapacita...
na video je to s odřenýma ušima a na focení zbytečně velká.
Mirda4 (79)|5.2.2014 19:42
Věř mi, že s tou kartou co máš z olympusu to fakt nemá cenu ani zkoušet zapínat, úplně by ti to pokazilo první dojem z jinak skvělého přístroje. Ta řada EXTREME je samozřejmě o něco rychlejší, ale i ta řada ULTRA je pro tenhle přístroj dostačující. Já jsem se vzhledem k tomu, že je tam cca 100,-Kč rozdíl moc nerozmýšlel a šel do řady EXTREME, hlavně kvůli těm videosekvencím. A velikost 16GB je dle mého univerzální. Fotek se tam vejde mraky a stále zbývá dostatečné místo na nějaká ta videa. Menší velikost 8GB je spíše jen na fotky, u videí se karta velmi rychle zaplní a naopak 32GB je dle mého nesmysl. Jednak kdo se má pak těmi tisíci obrázky po půl roce prohrabávat a za další jedna stará rada praví, raději 2 karty menší velikosti, než jednu velkou.
bedo. (70)|5.2.2014 19:46
na fotenie tá 1GB karta (aspoň zatiaľ) postačí, s videom to už bude horšie (to spotrebuje asi 150MB za minútu) - 1 obrázok má cca. 5-10MB (JPG/RAW), takže na 1GB kartu ich tak 100 vojde, a to boli kedysi 3 filmy... ;)
rousini (738)|5.2.2014 20:28
Podle mě stačí obyč. Kingston Class10
Komo (840)|5.2.2014 20:50
Ja som noveho Nexa skusal zo starou, pomalou 1 GB kartou a vsetko v pohode. Ziadny extra pomaly zapis, video hladke a plynule aj pri najvyssej kvalite 1080p50 sn. Tiez som zvazoval dve 16GB, ale kupil som nakoniec 32GB. Jednak to vyslo lacnejsie a ked sa toci hodne videa...
lenkaru (9)|5.2.2014 21:35
Díky, tak já jí vezmu rovnou s foťákem, tu 16GB.
Ještě poslední věc, potřebuju k tomu pouzdro/brašnu, co byste doporučili?
na mall jsem našla jen tyto, kde je výslovně uvedené, že do nich tento typ pasuje
https://www.mall.cz/hledej?s=nikon+1+j2
co jsem to zkoumala, lepší bude asi ta klasika, že? Jde dát přes rameno
Komo (840)|5.2.2014 22:20
Vo mne tieto neoprenove puzdra nebudia doveru. Pripadaju mi makke a neviem, ci v pripade padu , alebo narazu dostatocne ochrania fotak. Najlepsie ist s fotakom do nejakeho velkeho elektroobchodu a vyskusat nieco. Osobne sa mi pacilo toto http://brasny-pouzdra-fotoaparaty.heureka.cz/nikon-cf-eu06/, alebo nieco mensie, ak neplanujes casom dalsi objektiv.
lenkaru (9)|5.2.2014 22:38
JJ, tak to udělám. Projela jsem nabídku a bude lepší to osobně vyzkoušet.
Ještě jednou všem děkuji za rady :-)
Rellik (1136)|6.2.2014 15:06
Neoprénové pozdro je naprd. Dá se to přirovnat pouze k módnímu diplňku. Je měkké a nárazy vůbec netlumí. Dá maximálně použít na uskladnění někde v šuplíku a ne na nosení po venku... (Vlastní zkušenost)
Mirda4 (79)|6.2.2014 20:09
Já jsem si pro Nikon J2 pořídil tohle. http://www.fotodarky.cz/cs/fotobrasny/653-pouzdro-na-videokameru-tbc304-0085854191630.html
Je to sice o trochu větší, ale než by foťák vyžadoval, ale zase když ho beru sebou někam na celý víkend a beru i nabíječku, tak se tam k tomu vejde a mám to vše pohromadě.
lobos (2)|28.2.2014 22:55
Nepatří to úplně sem, ale nechtěl jsem zakládat nové téma. Vybíral jsem profikompakt a dnes jsem v jednom známém obchodě (nechci jmenovat) koupil novou P330. Ještě ve vlaku, jsem si uvědomil, že na krabici je nálepka od Nikonu a nebyl jsem si vědom, že by ji prodavačka přede mnou při zkoušce fotoaparátu přetrhla. Nebral jsem na to ohled, foťák je přeci nový. Pak mě zarazila jiná věc - doma jsem šel natěšenej zkoušet, co tři sta třicítka umí. Udělal jsem první fotku a při prohlížení zjisti, že její "pořadové" číslo je 1017.

Má otázka zní - od jakého čísla se začínají počítat fotografie? Starý foťák šel kdysi od nuly, ale nezdá se mi, že by někdo mohl udělat 1017 fotek a pak mi to daný obchod prodal jako nový kus.
Čistě teoreticky jde foťák pořád vrátit (14-ti denní zákonná lhůta), o tom zatím neuvažuji. Je možné, že někdo vrátil v již zmíněné zák. lhůtě foťák, který obchod následně poslal zpět do prodeje? Zaráží mne spíš přístup prodejce, pokud mi tedy neprodali nový, ale již opotřebený kus (jinak si to ale zatím nevysvětlím). Setkal jste se někdo s podobným přístupem?
Díky za Vaše případné poznatky.
rousini (738)|28.2.2014 23:04
Spousta lidí včetně tebe přijde do obchodu a něco si osahá. U aparátu je normální, že si na svoji kartu zájemce udělá nějaký cvak a doma prohlídne...
Pokud je takové zacházení pod odborným dozorem prodavače není třeba se ničeho obávat Prostě on ten displej odklopí stejně jako to uděláš ty, spoušť zmáčkne zrovna tak. Auto na salónu taky už někdo šoféroval po dvoře fabriky a že se stím ne*erou...
Komo (840)|1.3.2014 09:44
To si kupoval v kamennom , alebo internetovom obchode?
Bud ti predali predvadzaci kus, alebo taky, co uz niekto vratil. Pri horlivom skusani a oboznamovani sa s fotakom 1000cvakov urobis raz- dva.V kazdom pripade je to od nich neseriozne, ze ta na to vopred neupozornili. Ale mozno to je bezna prax. To ale neznamena, ze ju musis trpiet. Mna by to teda vytocilo. Ak ti nevadi, ze je fotak pouzity, vycisti im zaludok a ziadaj zlavu. Ak nedaju, vrat ho. Teda, nechcem ti diktovat , co mas robit, takto by som to urobil ja.Alebo si to uz kupil za nejaku velmi vyhodnu cenu a vratenie sa potom neoplati. Jasne, clovek niekedy kupi vrateny tovar ,nema sancu to zistit a spokojne ho uziva.
Raz davnejsie som kupil v kamennom obchode videorekorder. Nebol zrovna lacny. Rozbalil som ho este na parkovisku a zbadal na nom jasne zanamky pouzivania. Hned som ho vratil.
lobos (2)|1.3.2014 10:27
Jejich princip, že mi o tom nic neřekli mě štve - spoléhají na to, že si toho člověk nevšimne (to mě právě namíchlo). Je mi jasný, že tisícovka není moc, ale mohli mi to říci. Nejdřív jsem se chtěl právě informovat, zda je to běžná praxe nebo je to přístup pouze tohoto řetězce. Nebo jestli třeba nikon nečísluje fotky od 1000.

Kupoval jsem to přes internet, ale prodejce má kamenné pobočky po celé republice. Je pravda, že jsem šel po dostupnosti v Brně a hlavně po ceně - necelých 6000,-, ale už dnes tento model něktěří (osvědčení) prodejci prodávají ještě o 500 méně. Teď se dívám, že můj obchod má označení "Autorizovaný profi prodejce" od Nikonu :-D

PS: Když prokecnu jméno prodejce, je to proti podmínkám fóra?
Komo (840)|1.3.2014 10:57
Ci je to bezna prax neviem, ale obcas si vsimnem, ze niektori internetovi predajcovia na fakt, ze sa predava predvadzaci kus upozornuju. Alebo je tam napisane "rozbalene" a cena je nizsia. Ked pises, ze ma pobocky po celej republike, je to jeden z najvacsich obchodov . Iste by neboli radi, keby si na nich napisal negativne hodnotenie. Bud este zlavu, alebo vratit. Mal som len dva nove fotaky, Canon a Sony a oba zacinali pocitat od nuly.
Komo (840)|1.3.2014 11:18
"Čo sa stane s takto vráteným tovarom?Tovar je umiestnený v špeciálne vyhradenom priestore predajne a predávaný s výraznou zľavou (rádovo niekoľko desiatok percent). Tovar je viditeľne označený ako vrátený a používaný. Zákazník je tak vždy uzrozumený s tým, čo kupuje."

Tu som nasiel jeden priklad, ako zrejme seriozny kamenny obchod naklada s vratenym tovarom. Aj ked moznost vratit tovar do kamenneho obchodu je dobrovolne bremeno predajcu.
karbi02 (2)|16.3.2014 14:43
Ahoj, zakladatelka tu napsala, že jí dva Nikony lehly těsně po záruce. Mám Nikon P300, který také lehnul měsíc po záruce, běžné focení rodinných fotek, nijak mnoho. Zůstal venku objektiv a píše to porucha objektivu. Celkem by mě zajímalo, jestli s tím má Nikon v této kategorii větší problém, nebo je to zrovna smůla na kus... S foťákem jsem byl velmi spokojen a tohle mě dost naštvalo. Předpokládám, že oprava bude řešena výměnou objektivu..