Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Makro: Reverzni krouzek, distancni krouzky

kultus (1295)|5.2.2014 17:35
Zdravim, vlastnim Sony NEX-5R se setakem, ktery zrovna v makrofotografii nezari. Kupovat ale makroobjektiv kvuli par fotkam se mi moc nechce a rekl bych, ze i ty Hoya macro filtry mi uz prijdou docela zbytecny-drahy. Tak jsem projizdel weby a nasel dalsi dva zpusoby jak si v makru polepsit a to pouzitim reverzniho krouzku a naslednym otocenim objektivu. Nebo pouzitim distancnich (prodluzovacich) trubek. Vyhodou je, ze se nepridavaji zadne opticke cleny. Pri techno technikach, ale nema objektiv na telo fotaku zadnou vazbu a ztraci se tedy kontrola nad clonou (zoom a manualni ostreni u 18-55mm zustava). Chci se proto zeptat jak se chova clona prave u objektivu NEX systemu, kdyz "nejsou ovladane fotakem". Cetl jsem, ze je treba budto za chodu oddelat objektiv nebo vytahnout baterii, aby zustala clona otevrena. Priznam se, ze ani jeden zpusob se mi nezamlouva a obavam se poskozeni zarizeni. Takze jestli ma nekdo vlastni zkusenost, pripadne nejake info jak na to podelte se. Diky
bedo. (70)|5.2.2014 18:43
kúpiš si za pár korún starší mechanický objektív s clonovým krúžkom a clonu budeš ovládať priamo ním - predpokladám, že telo odmerať expozíciu a exponovať zvládne (aspoň u Olympusov nie je problém)...
Begy_cz (537)|5.2.2014 19:25
a jseš si jistej že lze s tím objektivem ručně/mechanicky nastavit clona? Třeba u olympusu nešlo na odpojenémobjektivu clonu nastavit a ani ostřit. (ostřícím kroužkem se dával povel elektronice ostřícímu mechanismu)
bedo. (70)|5.2.2014 19:40
Stačí poriadne čítať a aj clona pôjde nastaviť - na mechanickom objektíve si nastavíš všetko aj bez foťáku: clona sa ovláda clonovým krúžkom a ostrí sa mechanicky na to určeným prstencom pomocou špirálovitého závitu. To len tie moderné objektívy potrebujú na všetko motory a elektriku... :)

Pod starším mechanickým objektívom myslím nejaký Helios, Prakticar, Takumar a pod. a k nemu ešte reverzný krúžok.
Begy_cz (537)|5.2.2014 19:48
myslím že čtu dobře, pochopil jsem že chce skusit makro se seťákem -NEXu. Ten ale tuším nejde čistě mechanicky ovládat.
Osobně jsem u bývalého Olympusu šel cestou AF makro kroužků. Sice je to trošku dražší varianta ale nemusíš kupovat jiný objektiv a zůstane ti výhoda automatického ostření atd...

viz: http://www.viltrox.com/en/Products/Lens_adapter/2013/0809/57.html - na Ebay se dají pořídit za cca 800-900Kč
bedo. (70)|5.2.2014 19:56
Netuším, aká je kvalita obrazu u takej zostavy (zoom+krúžky), ale obávam sa, že taký reverzne namontovaný Takumar strčí do vrecka aj niektoré moderné makroobjektívy... Pri skutočnom makre (1:1 a viac) sa aj tak ostrí skôr pohybom celého foťáku, AF je viacmenej zbytočný. Možno by bolo dobré si najprv vyjasniť, čo si kto predstavuje pod pojmom "makro", potom by sa dala vybrať optimálna varianta.
Begy_cz (537)|5.2.2014 20:16
já ti rozumím a máš asi i pravdu.
Taky jsem si hrál s manuálními skly a upřímě řečeno mě dost sraly.
Navíc pán říká že jiný objektiv kupovat nechce a ptá se jak to udělat s tím co má. To je jako by se ptal jak načipovat oktávku a ty mu poradíš kup si forda :D sorry
bedo. (70)|5.2.2014 20:22
On píše, že nechce kupovať makroobjektív, čo je (vzhľadom na ich ceny) pochopiteľné. Ale takto môže za malé peniaze dostať kvalitu, ktorá je porovnateľná s výstupom z makroobjektívu a nezaplatí pritom veľa - povedzme do 50€ za objektív + 10€ za reverzný krúžok. A navyše keď vyberie dobre, tak najhoršie, čo sa môže stať je to, že vyhodí ten seťák... ;)
Begy_cz (537)|5.2.2014 20:33
to jako že potom bude fotit je tím manuálem? :D

když to shrnu má dvě možnosti
1) koupit objektiv a reverzní kroužek (60€)
2) koupit AF kroužky (30€) a tím AF chci říct že funguje komplet přenos signálů (ostření, clona, ohnisková vzdálenost, stabilizace atd...)

jinak takhle třeba dopadnul můj testík AF makro kroužky - předsádkový čočky: https://www.digimanie.cz/galerie/showimage.php?i=33386
bedo. (70)|5.2.2014 20:44
[QUOTE=Begy_cz;29195]to jako že potom bude fotit je tím manuálem? [/QUOTE]
Nebol by prvý ani posledný, Sony robí dobré aparáty, ale s objektívmi to zatiaľ nie je žiadna sláva (až na pár výnimiek).
kultus (1295)|6.2.2014 08:45
tak diky za reakce, zajimava debata ;) ty distancni krouzky se zachovanim ovladani objektivu fotakem se mi libi asi nejvic. Sice je to vic nez jsem cekal: 900,- za dva krouzky s prenosem el.signalu mno... :) nevim jaka je kvalita bajonetu, ale je tam rozhodne malo co zkazit, navic cinan byva vstricny co se tyce napravy...priznam se ze co jsem uz koukal na ruzne starsi objektivy tak cenove mi porad prisli drahe na to ze zaruka uz je davno fuc a zatimco spoustu veci si clovek pri koupi z druhe ruky muze vyzkouset, u objektivu si bez prislusne redukce nezkusim vubec nic a musim verit prodejci. Redukce nebo distancni krouzky stoji na ebay par dolaru to resit nebudu...co se tyce objektivu, asi se bedo budes divit ale jsem s nim docela spokojeny. Samozrejme mozna nekdo jiny ceka vic, ale zrovna ja koukam na kvalitu 1:1 a stredova cast je paradni uz od clony F4-5,6 a rohova je vyrazne lepsi uz od F8 coz je bezna clona pro venkovni pouziti, vetsinou dokonce volim vetsi cl.cislo (samozrejme zalezi na scene) navic aberace je opravdu dobre korigovana takze se projevi jen v RAW kde se da taky potlacit...u tech reverznich krouzku bych byl bez ovladani clony coz neni zrovna optimalni, vubec se neda pracovat s HO a to makro dost degraduje navic to riziko pri otaceni objektivu za chodu fotaku/vytahovani baterie na to kaslu...kdyz bude vic casu mrknu jeste na ty manualni objektivy...kdybych nasel ty krouzky nekde levnejc asi nebude co resit :)

edit: tak jsem nasel http://www.ebay.com/itm/Kernel-Autofocus-Macro-Extension-tube-for-Sony-E-NEX-Camera-NEX-5T-NEX-6-NEX-5R-/360842971350?pt=US_Lens_Adapters_Mounts_Tubes&hash=item5403eac8d6#ht_9497wt_1241 to uz docela jde. Begy jde nejak spocitat realne zvetseni abych ho srovnal se samotnym objektivem?

bedo: ano, AF je zbytecny stejne vetsinou pouzivam AF + manualni doostreni (na displeji zvetseni zobrazeni az 9,6x). To ale nebude pri manualnim objektivu fungovat a budu se muset spolehnout pouze na displej coz neni u makra zadna vyhra. Mas nejaky typ toho kvalitnejsiho Takumaru pripadne jineho objektivu ktery te napadne, at se jeste podivam na bazaru, v tech starych objektivech se vubec nevyznam. dik.
bedo. (70)|6.2.2014 08:56
[QUOTE=kultus;29201]co se tyce objektivu, asi se bedo budes divit ale jsem s nim docela spokojeny. Samozrejme mozna nekdo jiny ceka vic, ale zrovna ja koukam na kvalitu 1:1 a stredova cast je paradni uz od clony F4-5,6 a rohova je vyrazne lepsi uz od F8 coz je bezna clona pro venkovni pouziti[/QUOTE]
to je jediné, čo je dôležité - ak objektív kreslí obrázky, s ktorými si spokojný, tak je dobrý... :)
kultus (1295)|6.2.2014 09:19
samozrejme kvalitni pevne sklo by bylo jeste lepsi, ale na setak podle mne dobry ;)
Begy_cz (537)|6.2.2014 11:07
reálné zvětšení lze dopočítat podle tabulky která je dole http://www.viltrox.com/en/Products/Lens_adapter/2013/0809/57.html

nebo pro hrubou představu jak jsem již postoval: https://www.digimanie.cz/galerie/showimage.php?i=33386 kdy už i ta +2 čočka umožnila znatelné zvětšení
kultus (1295)|6.2.2014 11:57
jo dik, koukal jsem libi se mi vysledek pri 40mm s makro krouzkama...
Milan Šurkala (3381)|6.2.2014 13:30
Takže, ty 10+16mm redukce mají často jednu nevýhodu, jsou přííííííšerně tuhé (alespoň ty od Fotgy, což je v podstatě to samé, jen pod jinou značkou). Tzn. že se na sebe skoro ani nedají nasadit a člověk to musí několikrát "rozchodit". Může tam být problém s přenosm elektrického signálu, mě to např. na Samsungu u některých objektivů funguje výborně, ale některé objektivy slyšitelně bzučí, vydávají nepěkné zvuky a jsou použitelné jen s jednou redukcí (třeba tou 16mm, ale už ne 16+10mm). Každopádně autofokus a clona tam pak fungují. Zvětšení by mělo jít asi na dvojnásobek, takže by se mělo dostat zhruba na 1x přepočtené zvětšení (tzn. vyfotí 3,6cm velký objekt). Přesně ti to ale neřeknu, mohl bych ti to večer změřit na Samsungu 18-55mm, o kolik to zvětšuje (výsledek bude se Sony 18-55mm podobný).

Další možností je makropředsádka (např. Raynox DCR-150), ale to budeš potřebovat ještě redukci 49-58mm (na Ebay za dva dolary včetně poštovného). Obávám se však, že to bude vinětovat, mnoho 18-55mm CSC objektivů s tím má problémy. Nicméně překvapivě použitelné výsledky se setovými 18-55mm objektivy mívají jednoduše pitomé +1/+2/+4/+10 redukce, jen tam nesmí být odlesky.

Obrácený objektiv je největší pecka :) Doma jsem nakonfiguroval dokonce takový setup (tuším, že to byla pevná 135mm + obrácená 85 nebo 50mm), který dává 12× přepočtené zvětšení (tzn. vyfotí pouhé 3 mm), ale to už se fakt nedá skoro ostřit. Opět, musí se to zkusit na konkrétním objektivu, něco prostě vinětuje, něco ne... Opět, můžu zkusit ten Samsung 18-55mm s obrácenou padesátkou od Heliosu (ten se dá sehnat za pár stovek) a říct, co to udělá (to Sony by na tom mělo být podobně, stejná ohniska, podobná ostřící vzdálenost, plus minus podobná vzdálenost bajonetu). Já už zkoušel těch kombinací tolik, že už nevím, která funguje a která ne :-)
kultus (1295)|6.2.2014 13:41
diky nemusis pro predstavu to staci, ty levne cocky nechci kvuli opt.kvalite (muzou ale prekvapit ale nebudu riskovat) a treba Hoya uz mi prijde zbytecne draha ikdyz v recenzi dopadli dobre...nejvic se mi tak libi ty distancni krouzky...dioma si to spocitam a uvidim ted na to stejne nebude cas jedu na Depeche tak vsem diky a mejte se zatim
Komo (840)|17.2.2014 21:21
Mam objektiv Pancolar 2/50, co sa kedysi montoval na Exaktu. Chcel by som ho pouzit na Nexa, ci uz s reverznym kruzkom na makro, alebo na bezne fotenie cez adapter.
http://www.ebay.com/itm/Adapter-Exakta-EXA-lens-to-Sony-E-Mount-NEX-3-NEX-5-NEX-7-NEX-5N-NEX-5C-NEX-C3-/120981505709
Ak pouzijem adapter, ake bude potom eq. ohnisko? Dalsia vec je, ze ostrenie objektivu sice funguje, ale ide ztuha a miestami sa zadrhava . Da sa s tym nieco robit? Rozobrat, vycistit , namazat? Vdaka za rady.
Sakini (1174)|17.2.2014 21:47
To budou hodně pěkné fotky, je to velice kvalitní sklo (předpokládám že Exa bajonet, ne M42 verze). Jelikož Exakty byly klasicky kinofilmové, tak na NEXu (adaptér z odkazu je jen pro APS-C už podle díry) klasicky 1,5x crop, tedy 75 mm. Bude mít velice příjemný bokeh.
A jelikož to je čistě mechanická záležitost, bude zřejmě jen odleželý - šikovné ruce si s jeho vyčištěním určitě poradí, to se ještě objektivy nedělaly tak úplně křehce jako v době plastové. Přes reverzní kroužek na makro určitě použitelný, ale co se hloubky ostrosti týče tak se pěkně zapotíš - ale zase je to zábava. Ovšem na normální focení by pro tebe mohl mít mnohem větší cenu.
Komo (840)|18.2.2014 08:07
Sakini vdaka. S tymi bajonetmi mam trochu zmatok. Neviem , aky je rozdiel medzi M42 a Exa. Ale toto bude zrejme Exa, mam k tomu aj fotak Exakta Varex lla.
Sakini (1174)|18.2.2014 08:46
M42 je šroubovací se závitem, Exa nasazovací s pojistkou - ale vidím už podle adaptéru že to bude Exa, a pokud k tomu máš přímo Exaktu tak je to jasné. M42 verze je dost vzácná, a často ani nebyla tak dobrá.
Begy_cz (537)|18.2.2014 15:30
[QUOTE=Milan Šurkala;29207]Obrácený objektiv je největší pecka :) Doma jsem nakonfiguroval dokonce takový setup (tuším, že to byla pevná 135mm + obrácená 85 nebo 50mm), který dává 12× přepočtené zvětšení (tzn. vyfotí pouhé 3 mm), ale to už se fakt nedá skoro ostřit. Opět, musí se to zkusit na konkrétním objektivu, něco prostě vinětuje, něco ne... Opět, můžu zkusit ten Samsung 18-55mm s obrácenou padesátkou od Heliosu (ten se dá sehnat za pár stovek) a říct, co to udělá (to Sony by na tom mělo být podobně, stejná ohniska, podobná ostřící vzdálenost, plus minus podobná vzdálenost bajonetu). Já už zkoušel těch kombinací tolik, že už nevím, která funguje a která ne :-)[/QUOTE]

mě zrovna z číny poslali blbě redukci na filtry 52-67 (poslali pitomci s oběma vnějšíma závitama)
Díky tomu ale zase můžu spojit proti sobě NIKKOR 18-105 a 55-200 zvětšení spočítat nedokážu, ale je brutální :D - jen mě dost zaráží že AF prostě nezaostří, manuálně to jde.
Zkoušel jsem vyfotit monitor a plná plocha snímku zabere 5 pixelů na výšku - dle očekávání dobře zaostřit a nějak to "udržet" prakticky nejde
Pavel Matějka (394)|18.2.2014 19:07
Na to musíš mít stativ s makrosáňkami.
kultus (1295)|7.3.2014 14:39
Jeste se pred objednanim zeptam, na netu jsem cetl, ze nekomu pri pouziti tech distancnich makro krouzku se zachovanim funkci, nestacil AF. Ze neslo fotaku zaostrit, mne to prijde jako blbost, na tohle by mel prece rozsah ostreni stacit, ty krouzky maji dohromady 26mm...mozna slo spis o chybu prenosu el.signalu-spatne kontakty. Co myslite?
Begy_cz (537)|7.3.2014 16:09
jo to se může lehce stát.
Ohnisko se ti může posunout "dovnitř" objektivu - vypadá to tak, že i když zaostříš na nejblíž a prakticky se dotkneš přední čočkou fotografovaného objektu - budeš stále "daleko" a chtělo by to jít ještě blíž. Nekolikrát se mě to stalo
kultus (1295)|7.3.2014 17:48
pak by ale ty krouzky byli nepouzitelne...hmm na druhou stranu p.Surkala je zkousel na samsungu NX + 18-55mm a fungovali a u Sony je to podobne-teoreticky stejne nebo se mylim? /:-| co se pak prodavaji tak jeste delsi dist.krouzky bez prenosu el.signalu. To by uz bylo uplne mimo misu...
Begy_cz (537)|7.3.2014 18:08
pokud se ti ohnisko dostne "do objektivu" prostě jen odzoomuješ nebo použiješ jiný kroužek
Milan Šurkala (3381)|7.3.2014 19:45
Když použiju obě redukce (10+16mm), tak oba zoomovací objektivy mají problém. Je nutno vypnout stabilizaci a i tak ostření vydává zvláštní zvuky. S jednou redukcí je to v pohodě a pancake funguje bez problémů i s oběma. Mám redukce od Fotgy. 18-55mm objektiv na maximálním zoomu (55mm ohnisko) s 16mm redukcí zaostří max. na zhruba 20 cm od přední čočky.
kultus (1295)|8.3.2014 12:00
hmm tak diky za reakci, jeste to promyslim jestli to kvuli dvounasobnemu zvetseni stoji za ty prachy. Koukal jsem jen tak po bazarech a nikde jsem kolem Brna nevidel nejaky ten kvalitnejsi manualni objektiv za rozumny peniz, byla by to urcite lepsi investice, ale nechat si to posilat z Prahy a pod. se mi nechce. Prblem je i v tom, ze ty obj.neznam tak mi mohlo lecos uniknout /:-\

edit: nevite jak je na tom s kvalitou Yashinon 50/1.7 M42?
kultus (1295)|9.3.2014 19:06
jeste takova drobnost...nevi nekdo jestli by na NEXu fungoval v manualnim rezimu peaking a zvetseni obrazu? Se setakem to pochopitelne funguje automaticky, nemuzu ale vyzkouset jestli to bude fungovat ikdyz tam bude pouze manualni objektiv. Spousti se to automaticky a nikde jsem nenasel spousteni nejakym tlacitkem v menu...

...opravdu nikdo nemel v ruce Yashinon DS-M 50/1.7? Skoda no :(
Begy_cz (537)|9.3.2014 19:13
peaking je co?
kultus (1295)|9.3.2014 19:17
to je to zabarveni zaostrenych hran na displeji...nakonec jsem vygooglil, ze by to po zapnuti ManualFocus snad i melo fungovat. To mi spolu se zvetsenim sceny na displeji urcite hooodne pomuze v ostreni...ted uz jen vybrat dobry objektiv.
Komo (840)|9.3.2014 19:33
[QUOTE=kultus;29611]Spousti se to automaticky a nikde jsem nenasel spousteni nejakym tlacitkem v menu...[/QUOTE]

Nespusta sa to automaticky. Ovlada sa to z menu.
kultus (1295)|9.3.2014 19:45
tak jinak asi jsem to spatne napsal. Porad funguji na nastaveni DMF, tzn. ze mam k dispozici automaticke ostreni a kdyz chci tak si muzu preostrit otocenim krouzku, takze se to pro mne spousti automaticky kdyz potrebuji. Samozrejme rezim ostreni musim prepnout v menu, slo mi o to jestli se to v rezimu ciste manualniho ostreni spusti ikdyz budu preostrovat manualnim objektivem a budu moct scenu priblizit stejne jako kdybych tam mel el.objektiv. Ty to asi neodzkousis co ;)

odle tohoto odkazu to jde, tedy jestli jsem to spravne prelozil...
http://www.dpreview.com/forums/post/40218253
kultus (1295)|9.3.2014 20:40
Omlouvam se za duplicitu! ;)
Komo (840)|9.3.2014 20:54
Neviem, ako to bude fungovat, ale pravdepodobne peaking bude a lupu spustis tak, ze sa dotknes prstom obrazovky na mieste kam chces ostrit , naskoci lupa a rucne zaostris. Manualny objektiv mam, uz som tu o nom pisal-Pancolar 2/50. Objednal som adapter a reverzny kruzok.
Milan Šurkala (3381)|10.3.2014 01:05
No, s manuálním objektivem to zvětšení rozhodně nebude naskakovat automaticky, ty objektivy a ani redukce nemají žádnou elektroniku pomocí které objektivu říct, že se přeostřuje. Teď si nepamatuju jak to mají NEXy, ale hodně bych se divil, kdyby to nešlo manuálně zvětšit tlačítkem a mám dojem, že i s elektronickým objektivem lze to zvětšení vyvolat manuálně, ruku do ohně bych za to ale nedal. U Samsungu to třeba funguje tak, že manuálně si to při použití elektronického objektivu žádným tlačítkem nezvětším (pouze otočením ostřícího kroužku), ale když tam hodím manuální objektiv, už to funguje pomocí tlačítka a naopak ne pomocí objektivu. Nevidím důvod, proč by neměl fungovat peaking, ten bere obraz z čipu a ukazuje jeho ostrost, tam by volba objektivu na tohle neměla mít žádný vliv. Ten Yashinon jsem nezkoušel, takže nepomůžu.
Begy_cz (537)|10.3.2014 06:40
mě třeba kdysi na olympusu E-PL3 po nasazení objektivu 40-150 z klasické DSLR (přes AF redukci) přestalo fungovat AFservo, detekce obličeje atd...
kultus (1295)|10.3.2014 09:09
M.S.: nebude no :) ale mohlo by, kdyby to umoznil FW ;) jestlize uz na cipu fotak pozna, ze se preostruje a zvyraznuji se podle toho zaostrene hrany, tak by stacilo aby se automaticky pustila lupa, otazka nastaveni...osobne v tom nevidim HW problem, samozrejme takoveto chovani nebude vyrobce podporovat, urcite s tim ani nepocita, ze si na moderni stroj dam 30 let stary man.objektiv ;) ale to mi nevadi proste si tuknu a bude zvetseno. Doma to jeste vyzkousim, pootocim trochu objektivem at se odpoji kontakty a uvidime...pak dam vedet

...nekde jsem cetl, ze se na prirubu objektivu dava cip pro rozpoznani manual.objektivu telem zrcadlovky, nevim presne jak to funguje, ale je to zajimavy...
kultus (1295)|10.3.2014 18:59
Tak jsem doma funguje to jak ma i bez objektivu, jak asistence ostreni, tak zvetseni po tuknuti na obrazovku nebo pak prepinani 4.8x, 9.6x. Akorat nezabudni Komo zapnout v nastavenich "Release w/o lens"!!! Bez toho "zoom displeje" nefunguje. Cetl jsem ten navod nekolikrat a stejne jsem na to zapomel a pak se divil :D jinak jsem se dnes domlouval se dvema prodavajicima co meli jeden Yashinon DX a druhy Helios 44-M4 (aukro) a je to ostuda kam tenhle narod speje. Kvuli jejich spatnym neostrym produktovym fotkam jsem se musel doprosovat o nejake info, abych vedel co kupuji, nakonec jsem to vzdal, poslal je za jejich arogantni chovani do haje a odpoledne koupil v brnenskem kamenem bazaru Yashinon DS-M v peknem stavu za necelych sest stovek. Kurna doufam, ze redukce dorazi co nejdrive :)
Komo (840)|11.3.2014 12:01
Vcera mi dorazila redukcia Nex- Exa, nahodil som ten Pancolar 2/50 a funguje peaking aj lupa. Ta sa da spustit okrem dotyku na displeji aj dolnym tlacitkom, tak isto prepinat zvacsenie. Vcera som skusal vecer fotit v interieri,
dnes v exterieri. V pc som fotky zatial nehodnotil, ale
obrazovo to vyzera dobre. Mam vsak iny problem. Nejde mi zaostrit na vacsie vzdialenosti. Napriklad pri clone f2 objektiv ukazuje zaostrene na nekonecno, ale v skutocnosti som od zaostreneho objektu 2,5m. Ja som ten objektiv predtym rozobral, vycistil a namazal, kedze isiel tazko. Je mozne, ze som to zle zlozil? Navonok sa to nezda, ale ine ma nenapada.
Milan Šurkala (3381)|11.3.2014 17:32
[QUOTE=Komo;29658] Nejde mi zaostrit na vacsie vzdialenosti.[/QUOTE]

To je bohužel vcelku normální problém. Já mám takto problém s některými M39 objektivy, redukce patrně nemá tak dlouhý závit, jaký by měla mít.
Komo (840)|11.3.2014 17:42
Zavit? Tomu nerozumiem. Mohla by eventualne existovat redukcia s ktorou by to fungovalo normalne?
Milan Šurkala (3381)|11.3.2014 18:02
No, např. M39 je např. závit a ne bajonet a nasazený objektiv nelícuje s osou objektivu (nejde dotočit na max), ryska je posunuta o něco doprava... Není to moc výrazné, ale je vidět, že některé objektivy mi ostří tak max. na 25-50 metrů. Ty objektivy, které jsou schopny zaostřit za nekonečno, pak problém nemají, ty se s tím dostanou akorát tak krásně na nekonečno. S jinou redukcí by to teoreticky mohlo fungovat lépe... těžko říct, zda tyto mikrovzdálenosti navíc na to mohou mít až takový vliv. Takže ono je možné, že tvoje redukce má větší délku, než by měla mít.
kultus (1295)|11.3.2014 18:41
no nevim mozna spatne koukam, ale z te cerne strany je E-bajonet a ta stribrna vymenna/otocna cast je bajonet Exakty (osobne neznam), takze zadny zavit tam neni a muze to opravdu byt spatnou delkou te redukce. Zkus si to vsechno podlozit do zhruba stejne roviny: e-mount fotaku a ten objektiv a nechat je volne, nastavit na objektivu nekonecno a fyzicky posouvat jestli ti a v jake vzdalenosti zaostri nekde hodne daleko. Bude to trochu drbacka, ale pak to ostreni uvidis diky lupe krasne na displeji NEXe...jestli bude ostrit nebo ne a jak ta delka bude odpovidat delke redukce...Nic jineho jak to otestovat mne nenapada...vlastne jeste muzes podlozit tu stribrnou Exakta cast, kdyz ji odsroubujes...ale tady si pomuzes jedine v jednom smeru, uber materialu asi nezvladnes :) chjo, ja to bral jakoze to uz maji zmaknute takove jednoduche veci, tak ted mam bobky aby sedla ta moje M42 redukce...taky cloveku zkazis radost s cekani... ;)
Milan Šurkala (3381)|11.3.2014 19:01
Mně třeba M42 redukce sedla, jen bylo nutno nastavit správně otočení toho závitu (http://camerapix.co.uk/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/m/4/m42-nx-1-pix.jpg). Ten závit se po odšroubování těch maličkých šroubků dá pohybovat a nastavit tak, aby ryska seděla... nicméně toto nemění vzdálenost od bajonetu (dalo by se to nicméně podložit, případně kdyby to bylo delší, zesoustružit, ať je to kratší). Tak uvidíš. Největší sranda je s M39, kde máš jak M39 pro dálkoměry, tak M39 pro zrcadlovky (a ty mají výrazně odlišnou flange distance).
Komo (840)|11.3.2014 19:36
No, asi tomu stale nerozumiem, lebo tam tiez nijaky zavit nevidim. Ale ak som to spravne pochopil, tak je ta redukcia prilis dlha. Ostrenim do dialky sa vzdialenost medzi cipom a sklom skracuje a ono by to este kus chcelo. Pritom predajca deklaruje ostrenie na nekonecno. Napisem mu. Vdaka vam za pomoc.
Komo (840)|11.3.2014 19:45
[QUOTE=Milan Šurkala;29665]Mně třeba M42 redukce sedla, jen bylo nutno nastavit správně otočení toho závitu (http://camerapix.co.uk/media/catalog...2-nx-1-pix.jpg).[/QUOTE]

Uz mi to je jasne. Ja tam ziadny takyto zavit nemam. EXA ma bajonet.
Komo (840)|11.3.2014 20:10
Ale ja som to asi fakt blbo zlozil. Ono mi totiz nejde zaostrit do dialky ani na fotaku Exakta, z ktoreho mam ten objektiv.
kultus (1295)|11.3.2014 20:20
heh neotocil jsi nejakou tu cocku naopak :D