Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 7 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 94

Téma: Makro: Reverzni krouzek, distancni krouzky

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Dec 2012
    Fotografií
    71

Zdravim, vlastnim Sony NEX-5R se setakem, ktery zrovna v makrofotografii nezari. Kupovat ale makroobjektiv kvuli par fotkam se mi moc nechce a rekl bych, ze i ty Hoya macro filtry mi uz prijdou docela zbytecny-drahy. Tak jsem projizdel weby a nasel dalsi dva zpusoby jak si v makru polepsit a to pouzitim reverzniho krouzku a naslednym otocenim objektivu. Nebo pouzitim distancnich (prodluzovacich) trubek. Vyhodou je, ze se nepridavaji zadne opticke cleny. Pri techno technikach, ale nema objektiv na telo fotaku zadnou vazbu a ztraci se tedy kontrola nad clonou (zoom a manualni ostreni u 18-55mm zustava). Chci se proto zeptat jak se chova clona prave u objektivu NEX systemu, kdyz "nejsou ovladane fotakem". Cetl jsem, ze je treba budto za chodu oddelat objektiv nebo vytahnout baterii, aby zustala clona otevrena. Priznam se, ze ani jeden zpusob se mi nezamlouva a obavam se poskozeni zarizeni. Takze jestli ma nekdo vlastni zkusenost, pripadne nejake info jak na to podelte se. Diky
    Odpovídat lze po přihlášení

Občasný diskutér Avatar uživatele bedo.
    Registrace
    Jan 2013
    Fotografií
    43

kúpiš si za pár korún starší mechanický objektív s clonovým krúžkom a clonu budeš ovládať priamo ním - predpokladám, že telo odmerať expozíciu a exponovať zvládne (aspoň u Olympusov nie je problém)...

Obyvatel Digimanie Avatar uživatele Begy_cz
    Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

a jseš si jistej že lze s tím objektivem ručně/mechanicky nastavit clona? Třeba u olympusu nešlo na odpojenémobjektivu clonu nastavit a ani ostřit. (ostřícím kroužkem se dával povel elektronice ostřícímu mechanismu)

Registrace
    Jan 2013
    Fotografií
    43

Stačí poriadne čítať a aj clona pôjde nastaviť - na mechanickom objektíve si nastavíš všetko aj bez foťáku: clona sa ovláda clonovým krúžkom a ostrí sa mechanicky na to určeným prstencom pomocou špirálovitého závitu. To len tie moderné objektívy potrebujú na všetko motory a elektriku...

Pod starším mechanickým objektívom myslím nejaký Helios, Prakticar, Takumar a pod. a k nemu ešte reverzný krúžok.

Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

myslím že čtu dobře, pochopil jsem že chce skusit makro se seťákem -NEXu. Ten ale tuším nejde čistě mechanicky ovládat.
    Osobně jsem u bývalého Olympusu šel cestou AF makro kroužků. Sice je to trošku dražší varianta ale nemusíš kupovat jiný objektiv a zůstane ti výhoda automatického ostření atd...

viz: http://www.viltrox.com/en/Products/L...3/0809/57.html - na Ebay se dají pořídit za cca 800-900Kč

Registrace
    Jan 2013
    Fotografií
    43

Netuším, aká je kvalita obrazu u takej zostavy (zoom+krúžky), ale obávam sa, že taký reverzne namontovaný Takumar strčí do vrecka aj niektoré moderné makroobjektívy... Pri skutočnom makre (1:1 a viac) sa aj tak ostrí skôr pohybom celého foťáku, AF je viacmenej zbytočný. Možno by bolo dobré si najprv vyjasniť, čo si kto predstavuje pod pojmom "makro", potom by sa dala vybrať optimálna varianta.

Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

já ti rozumím a máš asi i pravdu.
    Taky jsem si hrál s manuálními skly a upřímě řečeno mě dost sraly.
    Navíc pán říká že jiný objektiv kupovat nechce a ptá se jak to udělat s tím co má. To je jako by se ptal jak načipovat oktávku a ty mu poradíš kup si forda sorry

Registrace
    Jan 2013
    Fotografií
    43

On píše, že nechce kupovať makroobjektív, čo je (vzhľadom na ich ceny) pochopiteľné. Ale takto môže za malé peniaze dostať kvalitu, ktorá je porovnateľná s výstupom z makroobjektívu a nezaplatí pritom veľa - povedzme do 50€ za objektív + 10€ za reverzný krúžok. A navyše keď vyberie dobre, tak najhoršie, čo sa môže stať je to, že vyhodí ten seťák...

Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

to jako že potom bude fotit je tím manuálem?

když to shrnu má dvě možnosti
    1) koupit objektiv a reverzní kroužek (60€)
    2) koupit AF kroužky (30€) a tím AF chci říct že funguje komplet přenos signálů (ostření, clona, ohnisková vzdálenost, stabilizace atd...)

jinak takhle třeba dopadnul můj testík AF makro kroužky - předsádkový čočky: http://www.digimanie.cz/galerie/show...p?i=33386&c=20

Registrace
    Jan 2013
    Fotografií
    43

Citace Původně odesláno od Begy_cz Zobrazit příspěvek
    to jako že potom bude fotit je tím manuálem?
    Nebol by prvý ani posledný, Sony robí dobré aparáty, ale s objektívmi to zatiaľ nie je žiadna sláva (až na pár výnimiek).

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Dec 2012
    Fotografií
    71

tak diky za reakce, zajimava debata ty distancni krouzky se zachovanim ovladani objektivu fotakem se mi libi asi nejvic. Sice je to vic nez jsem cekal: 900,- za dva krouzky s prenosem el.signalu mno... nevim jaka je kvalita bajonetu, ale je tam rozhodne malo co zkazit, navic cinan byva vstricny co se tyce napravy...priznam se ze co jsem uz koukal na ruzne starsi objektivy tak cenove mi porad prisli drahe na to ze zaruka uz je davno fuc a zatimco spoustu veci si clovek pri koupi z druhe ruky muze vyzkouset, u objektivu si bez prislusne redukce nezkusim vubec nic a musim verit prodejci. Redukce nebo distancni krouzky stoji na ebay par dolaru to resit nebudu...co se tyce objektivu, asi se bedo budes divit ale jsem s nim docela spokojeny. Samozrejme mozna nekdo jiny ceka vic, ale zrovna ja koukam na kvalitu 1:1 a stredova cast je paradni uz od clony F4-5,6 a rohova je vyrazne lepsi uz od F8 coz je bezna clona pro venkovni pouziti, vetsinou dokonce volim vetsi cl.cislo (samozrejme zalezi na scene) navic aberace je opravdu dobre korigovana takze se projevi jen v RAW kde se da taky potlacit...u tech reverznich krouzku bych byl bez ovladani clony coz neni zrovna optimalni, vubec se neda pracovat s HO a to makro dost degraduje navic to riziko pri otaceni objektivu za chodu fotaku/vytahovani baterie na to kaslu...kdyz bude vic casu mrknu jeste na ty manualni objektivy...kdybych nasel ty krouzky nekde levnejc asi nebude co resit

edit: tak jsem nasel http://www.ebay.com/itm/Kernel-Autof...ht_9497wt_1241 to uz docela jde. Begy jde nejak spocitat realne zvetseni abych ho srovnal se samotnym objektivem?

bedo: ano, AF je zbytecny stejne vetsinou pouzivam AF + manualni doostreni (na displeji zvetseni zobrazeni az 9,6x). To ale nebude pri manualnim objektivu fungovat a budu se muset spolehnout pouze na displej coz neni u makra zadna vyhra. Mas nejaky typ toho kvalitnejsiho Takumaru pripadne jineho objektivu ktery te napadne, at se jeste podivam na bazaru, v tech starych objektivech se vubec nevyznam. dik.

Registrace
    Jan 2013
    Fotografií
    43

Citace Původně odesláno od kultus Zobrazit příspěvek
    co se tyce objektivu, asi se bedo budes divit ale jsem s nim docela spokojeny. Samozrejme mozna nekdo jiny ceka vic, ale zrovna ja koukam na kvalitu 1:1 a stredova cast je paradni uz od clony F4-5,6 a rohova je vyrazne lepsi uz od F8 coz je bezna clona pro venkovni pouziti
    to je jediné, čo je dôležité - ak objektív kreslí obrázky, s ktorými si spokojný, tak je dobrý...

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Dec 2012
    Fotografií
    71

samozrejme kvalitni pevne sklo by bylo jeste lepsi, ale na setak podle mne dobry

Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

reálné zvětšení lze dopočítat podle tabulky která je dole http://www.viltrox.com/en/Products/L...3/0809/57.html

nebo pro hrubou představu jak jsem již postoval: http://www.digimanie.cz/galerie/show...p?i=33386&c=20 kdy už i ta +2 čočka umožnila znatelné zvětšení

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Dec 2012
    Fotografií
    71

jo dik, koukal jsem libi se mi vysledek pri 40mm s makro krouzkama...

Strana 1 z 7 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Nikon D5100 - Makro?
    Od Romix64 v sekci Objektivy
    Reakcí: 41
    Poslední příspěvek: 22-04-2014, 18:19
  2. Makro objektiv
    Od Gamilena v sekci Objektivy
    Reakcí: 8
    Poslední příspěvek: 18-09-2013, 15:00
  3. Makrofotogalerie - Makro