Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

N D7000 + SIGMA 17-50 f/2,8 (koncerty, skate...)?

george85 (5)|13.2.2014 19:56
Ahoj všem,

předem se omlouvám že zákládám nový topic, ale nenašel jsem odpověď resp. rady/zkušenosti na to co mě posledních pár týdnů trápí. Již nějaký pátek si hraju s Nikonem D7000 se setovým Nikonem 18-105mm f/3,5-5,6... Rád bych teď pořídil něco světelnějšího s lepší kresbou a rychlejším ostřením... Rád se pohybuji na malých klubových koncertech, malých amatérských skate závodech/exhibicích, sem tam nějaké srazy/závody aut a chtěl bych poradit nějaký vhodný objektiv. Vím že se nedá použít jeden na velký rozsah žánrů, ale nerad bych sáhl po něčem co bude úplně mimo mísu... Padla mi do oka Sigma 17-50mm f/2,8 EX DC OS HSM viz.: http://www.megapixel.cz/sigma-17-5028-e-xdc-os-hsm-nikon , poradili by jste mi alespoň pro začátek jestli je to dobrá volba na výše uvedené žánry? Resp. takhle, dají se s tím fotit malé klubové koncerty, předem připravená a domluvená skate exhibice na malé vzdálenosti (vím co, kdy a jak se pojede, mám možnost si stoupnout téměř kamkoliv i v bezprostřední blízkosti foceného objektu) a sem tam nějaký statický "nablejskaný pekáč" :D

Nebo by jste mi v této cenové doporučili něco jiného? Do budoucna je ještě v plánu asi bazarová Sigma 70-200 f/2,8 (popř. NIKON) hlavně na ten sport a auta, ale to až se naplní prasátko a osahám si světelnější objektiv...

Zahrával jsem si ještě s myšlenkou pořídit např. pevnou 35 f/1,8 nebo 50 f/1,8 na úkor té pohodlnosti zoomu, ale obávám se že na těch stísněných klubových akcích bych toho moc nohama nezazoomoval :) ... Nemáte někdo třeba zkušenost s porovnáním těchto pevných skel (35, 50) s výše uvedenou Sigmou?

Předem děkuju za každou reakci

J.
Sakini (1174)|13.2.2014 21:21
Proč ne, pro tvoje potřeby rozumně univerzální řešení. Padesátka ani pětatřicítka nejsou zase tak výrazně ostřejší, přece jen to jsou základní pevné objektivy, a určitě nemají extra rychlé ostření (na rozdíl od té Sigmy, která je solidně rychlá). Navíc s padesátkou se nikam moc nevejdeš, hlavně v malých klubech, pětatřicítka už jde ale pořád to je jednoúčelové ohnisko. Na 2.8 má Sigma samozřejmě trochu měkčí kraje, ale při motivech které se na takovou clonu fotí to vůbec nevadí, a po přiclonění to je v pořádku. Stabilizace je solidně účinná, tu pevná skla nemají, a Sigma ani nijak extra netrpí na chromatickou aberaci, na rozdíl od pětatřicítky která jí umí občas dost vyrobit. Jako univerzální řešení bude 17-50 prot tvoje potřeby vhodná.
A alternativy? S Tamronem 17-50/2.8 si nijak extra nepomůžeš při současné ceně Sigmy, ta je líp dělaná. Moc pěkné řešení je Nikon 17-55/2.8, tedy bazarový do dvaceti tisíc, ten je velice rychlý a ostrý, holt profi sklo - ale prostě o dost dražší, a nemyslím že by to pro tebe bylo až tak úplně nutné na začátek, všechno postupně ;-) až se rozkoukáš můžeš zkusit víc.
Samozřejmě v tom klubu budeš muset přidat na citlivosti, clona 2.8 si to vyžádá, no ale proto máš D7000 která dost snese že. S pevným bys stejně taky nemohl pořád fotit na plnou díru, jednak kvůli hloubce ostrosti a jednak kvůli poněkud měkčí kresbě kterou se ty dva zmiňované pevné objektivy vyznačují. Většinou to nakonec stejně bude o tvé schopnosti nastavit si co je třeba.
george85 (5)|14.2.2014 19:28
Děkuju za vyčerpávající názor a radu :-) ... mám teď jen trošku brouka v hlavě. U kolegů na fóru jsem vznesl stejný dotaz (víc hlav víc ví...) a trošku mě tam straší že je to za tuhle cenu divné, že bych si musel hodně prověřit autofocus... Myslíte že je možné aby sklo prodávané v MP bylo nějakým způsobem potřeba prověřovat a vyskytla se u toho možnost že je to prostě vadný kus, vadná řada atd...? Máte někdo takovéto špatné zkušenosti se sigmou?
Begy_cz (537)|14.2.2014 19:40
možná se pletu, kdyžtak mne opravte. Ale já mám za to, že autofocus prostě ostří dokud nedostane ostrý obraz - čili pokud je fotka blbě zaostřená je to chyba autofocusu - objektiv s tím nemůže nikdy mít nic společnýho
Sakini (1174)|14.2.2014 22:55
Nekompatibilita konkrétního objektivu s konkrétním tělem není u zrcadlovek nic tak moc neobvyklého, a u objektivů alternativních výrobců jako Sigma to platí o to víc. Není to ovšem projev nějaké vady, pouze fakt vycházející ze skutečnosti že výrobci jako Sigma dokážou udělat objektiv na odpovídající bajonet, ale nedostávají k dispozici veškerá data a informace od výrobce onoho těla, takže výskyt chyb není vzácností a musí se ladit pomocí firmwarů. D7000 ti umožňuje doladit autofokus, pokud by s 17-50 nějak zlobil, v extrémním případě to může být tak mimo že je sladění těla a objektivu možné pouze v servisu. To teď ale už dost straším, 17-50 je známá všemožnými problémy na různých tělech, ale 7k mezi ně nepatří (naopak 7100 s ní má vyloženě problém a nechtějí si rozumět). Zásadní pro tebe je vyzkoušet, jestli ostření normálně funguje, neloví zbytečně sem tam, a jestli přesně ostří na konkrétní izolovaný objekt (použij středový bod a vyzkoušej několik ohniskových vzdáleností od 17 do 50 mm na clonu cca 4, pokud bude mimo, tak dost výrazně a na výsledných fotkách uvidíš že tam kam jsi ostřil zaostřeno nemáš). Jiná kapitola je kusová variabilita, tenhle typ patří do éry Sigmy vyznačující se velkým rozstřelem kvality, postižená bývá většinou rovnoměrnost ostrosti, takže musíš vyfotit nějakou scénu obsahující detaily po celé ploše až do rohů (opět aspoň na začátku a na konci ohniskové vzdálenosti, a pokud možno i s různými clonami - zkusil bych 2.8, 4 a 8, to by mohlo stačit), a pak si zvětšit snímek a kouknout se po ploše a hlavně na okrajích a v rozích, jestli tam není nějaká jednoznačná neostrost (pokud bude tak velká že ji jasně poznáš, nebrat, pokud ji neuvidíš tak se s ní nemusíš trápit i kdyby tam nějaká malá byla). Zrovna v Megapixelech mají neustále nahozený počítač se čtečkami, a na požádání by ti měli umožnit prohlédnout si takovou fotku na monitoru (však chtějí prodat), což je určitě lepší než jakýkoliv displej foťáku.

Pokud bude ostřit kam má, chodit jak se patří, a obraz nebude postižený nějakou optickou chybou, bude s opravdu velkou pravděpodobností v pořádku - víc ty na místě stejně nezjistíš, a na případné mechanické šotky kteří se můžou náhodou objevit máš záruku, u Sigmy navíc dokonce čtyřletou. Každopádně takovou prověrku ale nešiď, zrovna to může být ležák který deset před tebou odmítlo koupit. Ale když je dobrá, bezproblémově poslouží a fotky dělá velice pěkné. Ceně se nediv, ještě loni byla výrazně dražší a cenou šla dolů protože už prakticky jen čeká na nástupce, nic jiného za tím není. Když budeš dostatečně opatrný, získáš výkonný světelný objektiv za rozumnou cenu.
blacks (1)|21.4.2014 11:32
Jsem pred stejnym rozhodnutim, tedy neco 17-50 2,8 vicemene podobny styl jak kolega nademnou
ale s tim rozdilem ze na D7100 jak popisujes na ni byva se Sigmou problem

mel jsem moznost vyzkouset pevnou 50 a 35 1,8 a je to preci jen neco jineho
nez muj 18-105
na dalku mam 70-300 USD Tamrona

mam v oku zatim cenove dostupne
TAMRON AF SP 17-50mm F/2.8 Di II Nikon XR VC LD Asp. (IF)
TAMRON AF SP 17-50mm F/2.8 Di II Nikon XR LD Asp. (IF)
SIGMA 17-50mm F2.8 EX DC OS HSM Nikon

pripadne neco do 14 max strop
Sakini (1174)|21.4.2014 13:12
Tak to nemáš skoro výběr, Sigma už nemá podporu co se týče kompatibility, je to výběhový model, takže komplikace s tělem se dají očekávat. U Tamronů je na výběr stabilizace nebo bez: pokud fotíš spíš rychlé akce s kratšími časy, můžeš vzít ten bez stabilizace, který je opticky o něco lepší. Pokud spíš používáš delší čas, je pro tebe stabilizace důležitá. Tamrony nejsou nějak nadprůměrné co se ostření týče, ale solidní a opticky slušné i když na 2.8 ne moc ostré. Když se mechanicky časem nerozpadnou, tak dobře poslouží. Jedinou další rozumnou alternativou je bazarový Nikon 17-55/2.8 který se dá sehnat od 18.000 - opticky skvělý, ostrý už od 2.8, rychlý, stavěný jako tank, který vydrží i po mnoha letech cokoliv. Jako nový je ukrutně drahý, ale zase je opravdu dobrý a z bazaru většinou v zachovalém stavu. Tamron se mu nečekaně blíží v některých optických vlastnostech, ale ve většině parametrů je samozřejmě o dost slabší.
Pokud máš ten limit opravdu maximální, tak při tvém Nikonu ti mimo Tamronu 17-50/2.8 nic nezbývá, případně ještě Sigma 17-70/2.8-4 C která je velice slušná (a vzhledem k menší ostrosti na 2.8 u Tamronu ta čtyřka na konci není zase takový problém). Je rychlejší, lépe dělaná, a není cenově moc jinde.
george85 (5)|6.5.2014 18:50
Zdravím,

tak já nakonec šel opačnou cestou, naskytla se možnost koupit první tu tele Sigmu 70-200 2.8, tak že už si s ní chvilku hraju a jsem s ní strašně spokojenej. Ta rychlost ostření oproti tomu seťáku je neuvěřitelná :-) . Teď se ale vracím na začátek a začínám opět přemýšlet zda a čím nahradit ten seťák. Stále mi v hlavě leží ta sigma 17-50 2.8, ale někde jsem četl že takový rozdíl oproti originál nikoňáckýmu seťáku 18-105 to není... Tak zase nevím, bohužel jsem zatím neměl možnost si jí někde osahat, a teď se mi naskytla zase možnost koupit z ruky skoro nový za slušnou cenu... Tak nevím jestli do toho jít nebo ne... Rád bych zachoval nějakou univerzálnost toho zoomu a použitelnost také např. na dovolené u moře, kde se ten rozsah 18-105 celkem hodí...

blacks: jak jsi dopadl, jestli sis už nějak vybral?
nephilim (353)|7.5.2014 15:02
[QUOTE=george85;30494]Zdravím,

tak já nakonec šel opačnou cestou, naskytla se možnost koupit první tu tele Sigmu 70-200 2.8, tak že už si s ní chvilku hraju a jsem s ní strašně spokojenej. Ta rychlost ostření oproti tomu seťáku je neuvěřitelná :-) . Teď se ale vracím na začátek a začínám opět přemýšlet zda a čím nahradit ten seťák. Stále mi v hlavě leží ta sigma 17-50 2.8, ale někde jsem četl že takový rozdíl oproti originál nikoňáckýmu seťáku 18-105 to není... Tak zase nevím, bohužel jsem zatím neměl možnost si jí někde osahat, a teď se mi naskytla zase možnost koupit z ruky skoro nový za slušnou cenu... Tak nevím jestli do toho jít nebo ne... Rád bych zachoval nějakou univerzálnost toho zoomu a použitelnost také např. na dovolené u moře, kde se ten rozsah 18-105 celkem hodí...

blacks: jak jsi dopadl, jestli sis už nějak vybral?[/QUOTE]

Ber to, prosím pouze jako názor, ale mě rozsah 17-50mm hrubě nevyhovoval, protože je pro mé účely příliš malý. Proto jsem do něj nešel a raději si pořídil univerzálnější 16-85mm. Jistě, ta světelnost je milá.
Rellik (1136)|7.5.2014 15:44
[QUOTE=nephilim;30503]mě rozsah 17-50mm hrubě nevyhovoval[/QUOTE]No jo, ale co nevyhovuje tobě, může vyhovovat někkomu jinému. Já se například v 90% snímků pohybuju mezi 25-50mm, takže mě by to napříkald vyhovovalo. Nicméně na ten zbytek fotek (10%) bych pak musel mít jiný objektiv, což taky mám. Nicméně ta sigma na těch 17 mm dost silně aberuje a se zvyšující se clonou se to nezlepšuje. Naopak u těch 50mm je bez aberace už na nejnižší cloně. Co se ostrosti týká, tak u 17mm je obraz měkčí a ostřejší začíná být od cca F4. A zase naopak u 50mm je měkký stále a ostřejší je až kolem clony F11 a s větší clonou zase roste "měkota". Od f16 je už nepoužitelný díky difrakci. Nicméně je tento objektiv velmi kvalitní a určitě bych ho doporučil (pokud má slušnou cenu). Jako alternativu bych doporučil Tamron AF SP 17-50mm f/2.8 XR Di-II, který je na tom opticky stejně, nicméně stojí míň.
Dan7 (411)|7.5.2014 18:10
No právě. Proto každý preferujeme jiné objektivy. Já se nejradši pohybuji někde mezi 10-20mm a podle toho to vypadá. Proto by byla má druhá volba po nějakém seťáku spíš klasický širokáč (spíš nějaká levnejší Sigma nebo Tokina než originál).
george85 (5)|8.5.2014 20:39
nephilim: to se takhle nedá brát, mě by ten rozsah stačit mohl, zvlášť na tento účel, ale nerad bych po čase zjistil že mi přeci jen ten seťák chybí, jako takovej univerzál... Nechávat si ho pak když bych pořídil jiné sklo nechci, to je pro mě zbytečný luxus. Proto je také ještě jedna z variant nad kterou jsem přemýšlel právě tebou zmiňovaný 18-85. Ale to nevím jak moc bych si oproti tomu 18-105 polepšil

Rellik: děkuju za zkušenost a popis. U toho Tamronu jsem někde četl že je o dost pomalejší než ta Sigma, tak nevím co je na tom pravdy...

Dan7: takovejhle širokáč by taky asi nebyl úplně marnej :-)
didrik (75)|8.5.2014 22:42
Ta sigma je HSM, co je skratka sigmy pre ultrazvukovy motorcek. Ekvivalent USM pri Canone.
george85 (5)|18.8.2014 10:53
tak jsem se konečně rozhoupal, sice to chvíli trvalo ale vyplatilo se čekat... O víkendu mi kamarád dovezl až z Tokya onu Sigmu 17-50 2.8, tak že se začnu pomalu seznamovat. Teď ale dotaz na zkušenější, jaký pol/cir filtr by jste mi doporučili popř. s čím máte dobrou zkušenost? Je to pr. 77mm, tudíž počítám s tím že to nebude úplně za hubičku, tak bych nerad sáhl nějak špatně...
midiborec (35)|18.8.2014 20:21
Nakolik ti vyšla stoho Tokya pokud to neni tajne ? ja ji mam take a jsem nadmíru spokojenej
Dan7 (411)|19.8.2014 11:38
[QUOTE=george85;32902]tak jsem se konečně rozhoupal, sice to chvíli trvalo ale vyplatilo se čekat... O víkendu mi kamarád dovezl až z Tokya onu Sigmu 17-50 2.8, tak že se začnu pomalu seznamovat. Teď ale dotaz na zkušenější, jaký pol/cir filtr by jste mi doporučili popř. s čím máte dobrou zkušenost? Je to pr. 77mm, tudíž počítám s tím že to nebude úplně za hubičku, tak bych nerad sáhl nějak špatně...[/QUOTE]

Hodně lidí říká, že je to jedno a kupuje levné čínské filtry. Pak zase někdo doporučuje drahé filtry Hoya, Tiffen, B+W. No já jsem nejvíc spokojený s filtrem HOYA CIR-PL UV (HRT). Je to podle mě taková zlatá střední cesta. Měl jsem i jiné značky (Fomei, Hama, Kenko) a tady ten je nejlepší. Je víc transparentní a bere míň světla než většina ostatních levných filtrů. Kvalitní provedení a dobře se s ním točí a pracuje. To není u levnějších pokaždé pravda. Zadrhávají se nebo se točí zase moc rychle.
Virtus (19)|14.9.2014 15:43
Polarizák určitě ten nejlepší, který si můžeš dovolit. Používám Hoya HD, přijde mi o něco účenější, než B+W, ale to bude jen subjektivní názor. U Hoya HD je problém v čištění filtru. Dostat z toho šmouhy je problém, drží se jako klíště. Na tohle byl B+W svatý.
Antivir123 (81)|21.9.2014 15:30
:) Nejen CPL Filtry Hoya(jakékoli) jsou tímhle známý!