Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Jaký fotoaparát

Neregistrovaný (0)|24.2.2014 19:56
Tazatel: Hlavsa

Znění dotazu: Dobrý den, mám takovou prosbu. Chtěl bych fotit děti hrající lední hokej a v tělocvičně judo. Nejsem profesionál a desetitisíce se mi za techniku nechce dávat. Mám rozpočet do 20000,- Našel jsem nějaké sety, které by mohly mé požadavky splňovat. Jedná se mi o to ,aby fotografie byly koukatelné a né žádné zašuměné patlanice. Nikon 1 J3 + 10-30 + 30-110 / Olympus E-PM2 + 14-42 +40-150 / Fujifilm X-A1 + 16-50 + 50-230 / Pentax K-500 + 18-55 + 50-200 Už dlouho si pročítám různé články a recenze, ale bez praktických poznatků se k ničemu asi nedoberu. Prosil bych tedy o radu, jaký set fotoaparátu s objektivy koupit, případně o jakou bazarovou techniku se zajímat. Nevím zda pro mé účely by stačil kompakt s výměným objektivem či zrcadlovka. S přáním hezkého dne Hlavsa

Fotovýbava, které se dotaz týká: Nikon 1 J3 + 10-30 + 30-110 / Olympus E-PM2 + 14-42 +40-150 / Fujifilm X-A1 + 16-50 + 50-230 / Pentax K-500 + 18-55 + 50-200
Begy_cz (537)|24.2.2014 20:10
obojí jsou to sporty s rychlým pohybem a u obou se budeš potýkat s nedostatkem světla.
Buď budeš muset přisvítit což je v amatérských podmínkách asi nerealizovatelné (obojí se fotí na poměrně velkou vzdálenost - takže na blesk zapomeň)
Nebo budeš muset sáhnout po objektivu s vězší světelností (typicky f2,8) - pak ale zapomeň na setové objektivy
Pavel Matějka (394)|24.2.2014 21:37
Logicky je třeba vzít přístroj s co nejmenší hustotou čipu, aby se dala používat větší citlivost. Takže z vašeho výběru vyhoví nejlíp ten Pentax.
Sakini (1174)|24.2.2014 22:33
ISO výkon je jedna stránka věci, a další je dostatečně schopný autofokus který umožní rozumně se chytit v scéně. Pokud se dá zvedat citlivost, ulehčí to život nesvětelným setovým objektivům, vzhledem k reálným vzdálenostem se pak dá v klidu fotit s otevřenou clonou (u levných seťáků se tím riskují neostré okraje a rohy, ale člověk holt nemůže mít všechno a důležitý je stejně hlavní motiv). Takže bude potřeba jednak dost schopný senzor, a jednak dostatečně dynamický autofokus, což je jednak věc těla a jednak i použitých objektivů. Potom už se to člověk musí jen naučit používat. Ale teď se koukneme na zmiňované typy...
Nikon J3 - autofokus na bázi detekce fáze je k tomu účelu přímo dělaný, velice dobře sleduje cíl, bohužel jakmile přístroj ucítí slabší světlo dost zpomalí přepnutím na kontrast a na dynamické akce to pak určitě není, pravděpodobně by to v interiérových podmínkách bylo nestálé a nespolehlivé. Navíc ten senzor se nedá moc dojit, má své dané limity, a fotky při vysokých ISO už dost ztrácí.
Olympus E-PM2 - velice rychlý autofokus, a na kontrastní i slušně účinné sledování cíle, ty objektivy jsou základní ale opticky dobré, ovšem normálně rychlé. Výhodou je dost výkonný senzor který snáší vysoké citlivosti, dovedu si představit že s trochou šikovnosti by se jmenované sporty zachytit daly, i když určitě ne na 100% (to judo jistě, tam není až tak divoký prostorový pohyb, a při světelnosti objektivů se dá chytit jedné roviny a s hodně rychlou závěrkou zachytit i opravdu rychlý přemet). Velkou otázkou je konkrétní úroveň světla, ISO se nedá hnát donekonečna. Ale mezi bezzrcadlovkami určitě jedna z nejschopnějších dostupných variant.
Fuji X-A1 - na to rovnou zapomeň, to by bylo náročné. On ten autofokus není pomalý, jen není tak úplně svižný, a chtělo by to rafinované zacházení převážně s předostřováním do určitého místa. Senzor je vysoce výkonný, velice podobný tomu v Pentaxu, a umožňuje citlivost hodně vyhnat nahoru, ale pro běžného uživatele by to bylo náročné řešení. Od dneška platící nabídka s teletem za korunu je velice zajímavá, ale Fujiny přece jen potřebují zkušenější zacházení.
Pentax K-500 - no, je to holt zrcadlovka. Senzor velice výkonný, snese vysokou citlivost, autofokus docela rychlý, a to i se seťáky. K tomu velký hledáček, šest snímků za sekundu, co víc za ty peníze chtít. Tedy pár much by se našlo, třeba to že se neukazují aktivní ostřící body v hledáčku, nebo že automaticky neotáčí fotky podle pozice v které byly vyfocené, ale nějaké kompromisy se dělat musely (otázka je jestli zrovna takové, ale budiž). A co si budeme vykládat, na spoustu věcí je displej dobrý, ale pokud jde o systematické sledování pohyblivého cíle, není nad hledáček. Myslím že z těch jmenovaných to na danou tématiku bude nejzajímavější a nejfunkčnější možnost. Trochu bych se bál jako zkušenější uživatel těch seťáků, co se optické kvality týče, ale pro amatérské využití to myslím bude dostatečné - a jiné dostupné možnosti u Pentaxu stejně ani nejsou.
Zajímavé možnosti nabídne i Sony A58, která za pořád ještě existujících deset tisíc nabídne docela dost, ovšem jelikož je potřeba i teleobjektiv, může se to docela prodražit. Set s 55-200 se moc nepotká a je dost drahý, navíc to není žádný zázračný objektiv, a dokoupení slušného 55-300 už představuje dalších osm tisíc. Navíc si myslím že senzor K-500 bude podávat rozumnější výsledky než A58.
Neregistrovaný (0)|26.2.2014 11:39
Děkuji velice za vyčerpávající odpověď. Tak vyčerpávající jsem opravdu nečekal. Ještě jednou děkuji.
Takže budu uvažovat o zrcadlovce. Mě osobně by mě stačil malý kompakt s kterým se všude dostanu, ale ten obrazový výstup je holt důležitý. Mohl bych dáti více peněz za objektivy, ale nechci už z toho důvodu, že bych se bál o poškození. Fotím totiž kde se dá.
Ta A58 mě zaujala. Jaký by jste doporučil rychlý teleobjektiv. Také se mi líbila A57 , ale ta už se nevyrábí. U Pentaxe mě zaujal objektiv 18 - 135, myslíte, že by byl lepší než ty dva seťáky? A poslední otázka na Nikony a sice D5100 a D90. Byli by lepší volbou než Pentax se Sony? U Nikonu se mi moc nelíbí to čištění čipu, ale to mají asi i ostatní značky - časem, nebo se mýlím?
S pozdravem Hlavsa
Sakini (1174)|26.2.2014 12:12
Ano, senzor občas potřebuje vyčistit u každé zrcadlovky (v případě Sony SLT), Nikon na to aspoň dává kupóny pro čištění zdarma.

U Sony je to náročnější s objektivy, ty lepší jsou dost drahé. Dost slušný a poměrně rychlý teleobjektiv je Sony 55-300, pokud jde o ještě vyšší rychlost tak existuje Tamron 70-300 DI (ten lepší, dražší typ, ne ten laciný za pár babek) ve verzi pro Sony, a to už je opravdu schopný typ. To je tak do těch deseti tisíc za tele, výš se dívat nebudu ;-) A58 zase jde sehnat za dobré peníze, doporučuji přečíst nedávnou zdejší recenzi kde je vše rozumně shrnuto.
Pentax 18-135 je jednak vážně drahý, a jednak se tak trochu docela jaksi nepovedl, s klidným svědomím ho doporučit nemůžu, na to má dost optických kompromisů a není z nejlepších. Bohužel Pentax generálně v nižší třídě objektivů nemá tolik možností, maximem je solidní 55-300, respektive jeho nová WR verze odolná proti počasí. Takže pokud Pentax, koupit ho jen se setovým 18-55 a přikoupit 55-300, je to určitě lepší tele než 50-200.
Z těch dvou Nikonů je paradoxně doporučitelný ten z nižší třídy, tedy D5100. Oba používají stejný systém ostření, D90 má propracovanější tělo a ovládání, ale D5100 zase výrazně schopnější senzor. Kombinace D5100 s 18-105 je pak velice univerzální řešení na každou příležitost, ovšem na ty sporty je ten objektiv trochu pomalý, tam bys ještě potřeboval to rychlé tele, nejlevněji vychází Tamron 70-300 VC, nebo potom originální Nikon 70-300. Ale to už se generálně dostáváme do vyšších cenových hladin (za ty peníze ovšem dostaneš něco opravdu schopného, s tím už se dá fotit hodně věcí), cca 15 za tělo s 18-105 a deset za tele.
Varianta Sony vychází zatím nejrozumněji, s A58 a 55-300 by ses vešel do dvaceti tisíc. Pentax tu hranici jemně přeleze, Nikon víc (ale půjde zřejmě o nejvýkonnější kombinaci)