Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Mezery ve Star Trails

Phate1991 (6)|4.3.2014 00:28
Zdravím dneska sem byl fotit hvězdy a nastal problém. Mám Nikon D5100 a délka expozice byla 30. Jenomže to skoro stejnou dobu zapisuje na kartu i když je podle mého názoru docela rychlá (45MB/s). Tudíž když sem ty fotky spojil ve Star StaX a posléze i ve Photoshopu tak jsou tam velké mezery (http://www.flickr.com/photos/96321515@N04/12915584173/). Neví někdo jak vyplnit ty mezery popřípadě jak zrychlit zapisování do budoucna. Díky moc všem
kultus (1295)|4.3.2014 08:07
nevim mozna kecam, ale nebude lepsi bulb rezim?
Komo (840)|4.3.2014 10:09
Skus vypnut redukciu sumu pri dlhsich expozicnych casoch.

---------- Doplněno v 10:09 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 10:05 ----------

Bulb rezim alebo 30 sec. to je jedno. Bulb je len rucne ovladanie expozicneho casu.
Na akom ISO to fotis?
Begy_cz (537)|4.3.2014 11:18
ještě jsem kdesi četl další postup

- vyfotit jeden černý snímek (s nasazenou krytkou atd....)
- tento snímek potom ve fotošopu odečíst od všech zbývajících

ono v podstatě tím odečítáním šumu odečítáš dokola +- stejný snímek (samozřejmě jsou zde změny vlivem zahřátí chipu atd...) ale rozdíl je opravdu minimální.
kultus (1295)|4.3.2014 12:08
[QUOTE=Komo;29500]Bulb rezim alebo 30 sec. to je jedno. Bulb je len rucne ovladanie expozicneho casu.[/QUOTE]

tomu nerozumim, vetsina fotaku ma bulb rezim mnohem delsi nez 30s. Nastavim, zapnu bulb a podle sceny vypnu dalkacem kdyz se mi to hodi. Pak by nemusel nic skladat a nemel bys ty mezery. Nebo se to pouziva jinak? Je pri tom bulbe problem s preexpozici? Rad se poucim...
Komo (840)|4.3.2014 13:11
[QUOTE=kultus;29504]tomu nerozumim, vetsina fotaku ma bulb rezim mnohem delsi nez 30s. Nastavim, zapnu bulb a podle sceny vypnu dalkacem kdyz se mi to hodi. Pak by nemusel nic skladat a nemel bys ty mezery. Nebo se to pouziva jinak? Je pri tom bulbe problem s preexpozici? Rad se poucim...[/QUOTE]
Pre spravnu expoziciu zvolil cas 30 sekund. Ak dobre pocitam, snimkov tam je dohromady poskladanych 20. A 20x 30 sec=10 min. Z toho by asi nic nebolo. On potrebuje skratit cas ukladania. Vypne redukciu sumu, nafoti fotky a potom moze pokracovat sposobom, ako popisuje begy. Ale toto su len moje uvahy, tiez sa rad poucim.
Phate1991 (6)|4.3.2014 13:45
Děkuju všem za rady opravdu pomohlo vypnutí redukce šumu a zapisuje okamžitě. Opravdu mě to nenapadlo. Čas 30s mi přišel tak akorát aby ten most nebyl moc přesvětlený. Teď jenom doufat aby bylo večer jasno abych to znovu.
kultus (1295)|4.3.2014 13:55
jasne to chapu, sam jsem bulb jeste poradne nevyuzil. Zrejme bude bulb lepsi na mene "svitive" objekty v popredi. Tak pro priste budu vedet...ikdyz na NEXu se bohuzel odsumovani vypnout neda, pouze snizit...
Komo (840)|4.3.2014 14:01
Ked tak napis ako to dppadlo, ci je ten sum markantny, alebo ak budes robit to s tou krytkou, aky bude vysledok.
Komo (840)|4.3.2014 14:48
[QUOTE=kultus;29509]jasne to chapu, sam jsem bulb jeste poradne nevyuzil. Zrejme bude bulb lepsi na mene "svitive" objekty v popredi. Tak pro priste budu vedet...ikdyz na NEXu se bohuzel odsumovani vypnout neda, pouze snizit...[/
QUOTE]

Bulb je dobry napriklad na ohnostroj. Presne si urcis zaciatok a koniec expozicie. Akurat neviem,ako sa da pouzit na Nexe. Drotovu spust tam nenamontujes a cez tu wifi aplikaciu mi bulb jednoducho navolit nesiel.
kultus (1295)|4.3.2014 15:06
Mam prece v mobilu infraport ;) takze ho vyuziju jako dalkovou spoust...odzkouseno a funkcni i na ten bulb. Obyc. jednoucelovy dalkac pro NEXy stoji na ebay $2...ale kdyz mam stejne po ruce mobil, tak proc sebou nosit dalsi kram ;)
Komo (840)|4.3.2014 16:39
A fungune to ir aj ked stojis za fotakom, alebo zboku?
Pavel Olivík (160)|4.3.2014 18:02
...začátečnická chyba pokud si člověk nevypne odšumování dlouhé expozice a další mrvítka,tak tomu říkám...ale pokaždé když jsem s někým byl fotit Startrails a ten člověk to fotil poprvé,tak měl stejný problém...pro příště víš,kde byla chyba...:)

...jinak nerad přečítám diskuze od začátku...se zeptám v jakém programu to spojuješ...??
Komo (840)|4.3.2014 18:38
[QUOTE=kultus;29509]jasne to chapu, sam jsem bulb jeste poradne nevyuzil. Zrejme bude bulb lepsi na mene "svitive" objekty v popredi. Tak pro priste budu vedet...ikdyz na NEXu se bohuzel odsumovani vypnout neda, pouze snizit...[/QUOTE]

Teraz som to pozeral. Odsumovanie pri dlhych expoziciach sa da vypnut vzdy. Odsumovanie pri vysokom ISO je pri Raw nefunkcne a pri Jpeg sa da len znizit.
kultus (1295)|4.3.2014 19:02
mas pravdu spletl jsem si to jde to vypnout :D co se tyce toho ovladani pres telefon tak je to v ziti, na SGS4 to fungovalo v doinstalovane aplikaci perfektne, ale ten jsem vymenil za LG G2 a s nim nespolupracuje zadna "IR remote" apk tretich stran :( takze to ovladani tam mozna dostanu pres funkci uceni, ale k tomu potrebuji ten ovladac takze zatim nic :(
Phate1991 (6)|4.3.2014 23:46
[QUOTE=Pavel Olivík;29516]...začátečnická chyba pokud si člověk nevypne odšumování dlouhé expozice a další mrvítka,tak tomu říkám...ale pokaždé když jsem s někým byl fotit Startrails a ten člověk to fotil poprvé,tak měl stejný problém...pro příště víš,kde byla chyba...:)

...jinak nerad přečítám diskuze od začátku...se zeptám v jakém programu to spojuješ...??[/QUOTE]

Já spojuji v programu Star StaX pro Mac OS. Jinak dnes sem to byl znovu vyzkoušet a tady je výsledek: https://www.digimanie.cz/galerie/showimage.php?i=34282 . Sice tam jsou dvě mezery, ale i tak je to mnohem lepší než včera.
kultus (1295)|5.3.2014 07:57
jeste bych vyuzil prilezitost a zeptal se jestli je to odsumovani vubec k necemu. Pokud to vyslovene neni zamer mit sum ve fotce, mam pri pouziti stativu nastaveno vzdy ISO100. Vcera jsem srovnaval fotky se zaplou funkci odsumovani a bez a fotky temer identicke, ale cas porizeni zaberu polovicni...fotil jsem na 15s v slabe osvetlene mistnosti. Od jake doby expozice pocita NEX ty "dlouhe casy"?
Pavel Matějka (394)|5.3.2014 08:39
Nevím, jak NEX, ale většina foťáků to bere nad 1 až 1,5 sekundy. A to "odšumování" vyfotí ještě jeden snímek naprázdno a odečte hotpixely od původního snímku. Proto je po expozici ještě jednou tolik dlouhá prodleva. Na ISO 100 se na kvalitním čipu moc hotpixelů neobjeví, proto asi moc rozdílů nevidíte. Nejde tedy o odšum jako takový, ale o odstranění jasných bodů, které vznikají na čipu jako důsledek ohřátí dlouhou expozicí.
kultus (1295)|5.3.2014 08:59
Dik Pavle, paradni odpoved, strucna a jasna. Rad vim jak veci spolu souvisi. Vedel jsem co jsou hotpixely, ale nevedel, ze to souvisi s prehrivanim cipu. Na olympusu XZ-10jsem si je vsiml uz asi po 5s, ale zase jich tolik nebylo. Zkusim delsi cas a tmavsi scenu, abych vedel od kdy ma smysl to odsumovani zapinat a jestli vubec.
Begy_cz (537)|5.3.2014 11:45
nezkoušel někdo tu variantu jak jsem popisoval výše? Fotošop nemám - tak to nemám jak zkusit
Phate1991 (6)|5.3.2014 16:10
Tak já používám Star Stax a tam by se taky měl vložit ten černý snímek, ale když sem to vyzkoušel s ním a bez něj tak sem neviděl žádný rozdíl. Ve Photoshopu sem to nezkoušel
Pavel Olivík (160)|5.3.2014 17:41
...ten program jsem nenašel...kdyžtak nahoď link...:)

...jinak já používám program Startrails,nahodíš fotky a program to spojí...fotografii uložíš a pak si s ní můžeš ještě pohrát v editoru...jde z fotografií udělat i video,taky dobrá vychytávka...
Begy_cz (537)|5.3.2014 17:54
[QUOTE=Pavel Olivík;29534]...ten program jsem nenašel...kdyžtak nahoď link...:)
[/QUOTE]

??? hned první odkaz z googlu http://www.markus-enzweiler.de/StarStaX/StarStaX.html
Phate1991 (6)|5.3.2014 18:04
Jo to je on a funguje přesně jako Startrails, který ale není pro mac. Jenom to video z toho asi nejde udělat, nebo sem to nenašel :-)
kultus (1295)|7.3.2014 17:52
[QUOTE=Komo;29514]A fungune to ir aj ked stojis za fotakom, alebo zboku?[/QUOTE]

tak jsem si od kolegy pujcil sony RMT-DSLR2, naucil fungujici kody (u NEX pouze shutter, 2s a REC) novy telefon a funguje to paradne. Muzes stat z boku, ale klidne i za fotakem. Dosah nekolik metru. Televizi jsem ovladal z 6-7m, akorat jsem musel z takove dalky lip zamirit. U fotaku staci priblizne na fotak zacilit a reaguje to svizne, proste dalkac. ;)
Komo (840)|7.3.2014 18:31
Uz som objednal to lacne na ebay. Snad to pofachci.
kultus (1295)|16.6.2014 09:21
...mne dosli dva, oba fungovali bezvadne...

...jinak jak ctu o tech skladanych startrails, tak vsude pisou jak si mam nechat baterii pro darkframe. Neni jedno kdy si darkframe udelam, kdyz se jedna pouze o cerny snimek? Pokud se dodrzi stejne expozicni hodnoty, muzu si po akci fotak nabit a ten dark frame udelat doma v klidu ne?