Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Lightroom 5 samovolné změny při načtení fotog.

ivan_g (4)|6.3.2014 14:09
Dobrý den, prosím poraďte. LR při načtení fotografie ji samovolně změní. Nic jsem v něm nenastavoval, žádné vyvolání při importu apod. Dá se nějak těmto změnám zabránít? Prosím koukněte na přiložené obr.
Moc děkuji
LR.png prohlizec.png
didrik (75)|6.3.2014 15:10
Toto spravanie LR5 je v poriadku. Totizto:
Pri foteni do formatu RAW (tu .NEF), sa do vysledneho suboru s obrazom okrem viac-menej surovych dat zo snimaca (podstata RAW) uklada aj maly nahlad v JPG. Bezny prehliadac pri prezerani RAW zobrazuje prave tento embedded JPG. Ked vsak otvoris RAW v LR5, tak ten dekoduje priamo RAW a prinajmensom na nich aplikuje niektory z profilov (Camera standard, Adobe srtandard, atd). Preto sa mozu tie dve zobrazenia lisit.
Begy_cz (537)|6.3.2014 15:49
jj přesně
osobně používám na prohlížení fotek FastStone - tady jde nastavit jak se má RAW zobrazovat. Jestli z vloženého jpg nebo opravdu surová data. Samozřejmě je pak podstatný rozdíl v rychlosti načítání/zobrazení.
Na čtyřjádru 3,3GHz v režimu náhledu(vložený jpg) načítá ve zlomcích vteřiny, při reálném náhledu kolem 4-5 vteřin
ivan_g (4)|7.3.2014 06:22
Děkuji vám všem za reakci. Nevím sice co LR zobrazuje, jestli to je náhled jpg, nebo sirové raw, ale žádný jiný program tohle nedělá (Capture NX2, Capture One Pro 7, Zoner atd). Vadí mi to protože fotky v LR neupravuji, používám jej pouze jako katalog. Vyzkoušel jsem (pro katalogizace) vše co mi google vyplivnul, ale LR mi vyhovuje nejvíce a vadí mi, že náhledy v knihovně LR se načtou normálně a následně si s nimi LR provede co jse mu zlíbí. Fotky upravuji v Capture One Pro 7, fotka se zobrazí po importu zcela správně a buď nevyžaduje žádnou úpravu, nebo minimální. Zatím co v LR bych musel každičkou fotku upravovat, jenom proto, že s ní LR něco provede. Navíc jestli LR zobrazuje nějaký náhled, tak při přepnutí do vyvolávání by měl zobrazit sirová data, tak jak byla nafocena a ne opět ten náhled. Kdybych chtěl použít LR pro úpravu fotek tak musím upravit naprosto vše, skutečně úplně všechny hodnoty (protože LR všechny změní podle sebe i když všechno (všechna šoupátka a nastavení) je na "0" a při importu je nastaveno, aby se neprovádělo žádné vyvolávání), zatím co v jiném editoru provedu jen minimální změny. Ví prosím někdo, jak zabránit LR v těchto změnách, respektive jak jej přinutit k tomu aby zobrazoval data tak jak byla nafocena?
ivan_g (4)|7.3.2014 06:36
Tak problém vyřešen, aniž bych cokoli udělal při dnešním spuštění LR se fotky načetli stejně jako do Capture One, nebo jiného edit programu. Takže žádné samovolné změny v LR. Jsem zvědavý, jestli to vydrží, nebo si LR zase postavý hlavu. Přeji všem hezký den.
bedo. (70)|7.3.2014 08:24
Lightroom zobrazí po importe JPG náhľady vložené v RAW súboroch, ale neskôr ich na pozadí začne nahradzovať vlastnými náhľadmi, ktoré počíta priamo z RAW dát. Tieto náhľady často vyzerajú inak, v závislosti na nastavení "JPG engine" vo foťáku - a tieto nastavenia Lightroom preberať nevie, kým niektoré RAW konvertory (tie priamo od výrobcu foťáku), to vedia.
Komo (840)|7.3.2014 17:29
Co mam urobit, aby sa mi pri zasunuti media,fotaku do PC automaticky neotvaral Lightroom? Velmi s tym zatial nerobim.
bedo. (70)|7.3.2014 18:05
vypnúť túto funkciu v predvoľbách "Show import dialog when a memory card is detected"
Antivir123 (81)|9.3.2014 11:12
Popř. změnit funkci automat přehrávání - ve windows.
Komo (840)|9.3.2014 21:45
Vdaka vam.
joeh (3352)|14.4.2014 16:51
Aktualizoval som Lightroom na verziu 5.4 - čas štartu programu sa zdvojnásobil proti predošlej verzii a nábeh je nejaký divný - váhavý. Je to stejné u Vás ?
Dan7 (411)|14.4.2014 21:15
U mě je to stejné tzn. pomalé jako obvykle :). Nemám už zrovna nejnovější PC.
joeh (3352)|14.4.2014 22:18
Dan7 - dík, už som sa obával špatnej inštalacie. Na Lightroom som prešiel z Canon DPP /RAW/ a po 2 týždňoch laborovania mi prijde skvelý. Akurát využitie systémových prostriedkov je slabé. Skúsim sa s tým pobaviť.
donpedro39 (7)|15.4.2014 08:11
Jsem na tom dost podobně jako Dan. Taky už nemám nejnovější PC a tak start Lightroomu není zrovna dvakrát svižný.
joeh (3352)|15.4.2014 09:00
- Import foto som nastavil na HDD, Lightroom je na SSD, cache 5GB, str. subor WIN. vypnutý - štart programu 12 s do načítania prvej foto v zložke v prostredí develop, viac z toho asi nevymáčknem.
joeh (3352)|15.4.2014 22:22
Po finálnom nastavení včetne grafického prostredia som nameral nasledovné časy :
- štart Lightroom 5.4 do režimu prehliadač 7s / editor 12s
- export 10 foto RAW 20Mpx/20MB do TIFF v plnke 20s /jedna fotka 114 MB/
- export 5 foto JPEG v plnke 12s
- režim lupa v Develop 2-3s
- preset filtre v reálnom čase
- úpravy expo, farby atd. v reálnom čase
Celkový dojem z programu - výborný, troška preplácaný.
kultus (1295)|15.5.2014 09:31
Nechci zakladat zbytecne dalsi tema. Zacinam se ucit nove nastroje postprocesu v LR 5.4, momentalne stetec pro lokalni upravy. Zajimalo by mne jak resite vyber plochy pro lokalni editaci pri slozitejsich scenach. Priklad: rad bych zatmavil mraky na obloze bez toho abych delal neco ze zbytkem sceny. Problem je vybrat stetcem pouze oblohu, protoze jeji znacna cast prosvita zpoza stromu a po vyberu a upravach to vypada neprirozene. Nejde pouzit vyber pouze nejake barvy/odstinu aby se zmeny nedotkli zbytku sceny nebo neco jako magicka hulka v zoneru? Snazil jsem se menit nastaveni velikosti, sily,...stetce a postupoval opravdu pomalu a presne, ale mezi tema vetvema a listama to fakt nejde...diky za pripadne rady.
suke001 (48)|15.5.2014 09:45
Lightroom moc neznám, používám Zoner 16. Není tam magnetické laso ?
Pavel Matějka (394)|15.5.2014 10:42
Nebo kouzelná hůlka?
didrik (75)|15.5.2014 14:24
Pri "Adjustment Brush" sa da pouzit checkbox "Auto Mask" prave pre vynechanie spomenutych vybezkov, kt. zasahuju do vyberu. S vyhodou este pouzivam checkbox "show selected mask overlay" pre zobrazenie vyberu.
kultus (1295)|15.5.2014 14:31
Vyber mam samozrejme zobrazeny (puvodne ruzova barva) abych vedel kde jsem a co jeste chybi. Ale to automaticke maskovani pri tak clenitem vyberu moc nefunguje a to jsem se fakt snazil postupovat pomalu a vyber delat peclive. Je to strasna drbacka, pritom by stacilo nejake to laso nebo vyber jen podle barvy. Navic vybrat kousky oblohy uprostred stromu je fakt nemozne...
didrik (75)|15.5.2014 18:30
Ono ja mam pocit, ze Adobe sa snazi diferencovat LR a PS. Prave pre PhotoShop nechava akurat tie "obtiaznejsie" upravy. Preto aj vela fotografov, kt. maju LR aj PS pracuju tak, ze po uprave/nastaveni a katalogizacii RAWu v Lightroomu ho pre zlozitejsie upravy a retuse otvaraju v PS, po uprave ho zavru a zmeny sa spatne premietnu do Lightroomu.
kultus (1295)|8.7.2014 12:29
chtel bych se zeptat nekoho kdo umi v LR. Vsiml jsem si, ze nektere RAWy zalohuje do slozky User/pictures/2014, podle ceho to dela? Protoze jich je jen par a nenasel jsem o tom zadne nastaveni ani nemuzu prijit na to proc vetsinu RAWu nezalohuje...
joeh (3352)|1.8.2014 17:41
kultus (1295)|17.8.2014 08:07
Kvuli prohlizeni RAWu z panasonicu FZ1000 jsem nainstaloval verzi 5.6. Ted, ale nemuzu priradit zadnym RAWum LR jako standartni program. Nezobrazuje se ani v nabidce stand.programu. Kdyz dam vybrat rucne, tak kliknu na lightroom.exe a nic do seznamu programu se neprida :( V predchozi verzi to fungovalo, dokonce jsem mel LR i v rozbalovaci nabidce kontextoveho menu we win.exploreru, nechapu to! Jedina moznost jak nejaky RAW otevrit, tak zapnout LR a dat import, jsem ale zvyklej to delat uz z okna exploreru...nejaky napad?
crashpc (541)|17.8.2014 10:59
Pravdu díš! No, hoší v Adobe se také jednou na něco vykašlali, a neudělali svou práci. Co se děje je to, že v registrech zůstala stará hodnota zapsaná z předešlé verze, a i když vybereš cestu k novému, tak tato hodnota se nezmění a z toho celého se stane neplatná operace, což vidíš v tom výběru, kde se nový program neobjeví ani po ručním zadání. Řešení je následující:

1) Spustit regedit. Ve starších windows je to Start > spustit > napsat do okénka bez uvozovek "regedit" a dát ok.... Ve Vistách a Win7 je to Start > dole do kolonky také napsat bez uvozovek "regedit" a na klávesnici stisknout Enter.
Otevře se okno regeditu...

2)Vyhledat příkaz a cestu, která nastavuje který program se bude na daný typ souboru spouštět. Vlevo v okně je stromová struktura jako u klasických složek. Je potřeba vlézt do: HKEY_CURRENT_USER > Software > Classes > Applications > lightroom.exe > shell > open > command > a kliknout na tu složku "command" co jsi rozkliknul... Na pravé straně okna bude nahoře položka "(Výchozí)" a vpravo cesta k souboru. Tak poklikej na "(Výchozí)" a vyskočí okno a označená cesta (nakonci je ještě nějaké "%1" nebo něco takového, to je potřeba tam nechat). Tuto cestu uprav na správnou - na cestu k novému LR 5.6, dej OK, zavři regedit.

3) Hotovo. Můžeš znovu udělat tu změnu programu pro spouštění daného formátu, správný LR už by mohl být i automaticky v tom seznamu vhodných programů (když nebude, vybrat cestu), a mělo by to jít.

Pokud by Ti to nešlo (ale myslím, že trošku mozku v hlavě máš), není problém vyrobit soubor, který spustíš, a upraví se to automaticky samo.
Každopádně dej vědět, jestli jsi uspěl. Mě to jde.
kultus (1295)|17.8.2014 11:07
teda ne ze bych si to pak stejne nenasel, pres regedit jsem uz neco delal. Jen jsem se chtel ujistit, ze jsem nekde neudelal chybu nebo jestli to neni znamy bug a ejhle :D mas to u mne usetrils mi cas hledani :) diky moc vsechno je jak ma snad to pomuze i nekomu jinemu...
crashpc (541)|17.8.2014 11:22
Ne, opravdu dochází k nějakému nedostatku při odinstalaci/instalaci nového. Podle mě lidi po světě postupně začnou řvát a někdo bude muset udělat nějakej bugfix.... Nic to nebylo, jeden rád poslouží. :-)
Možná by stálo za to udělat z toho separátní téma. Tady se to asi ztratí, nikdo to tu nebude hledat...

// A jestli můžeš pomoci Ty mě, tak já bych zas rád věděl, jak funguje tento systém a import. Když poklikám na daný soubor, objeví se nějaký lightroomovský proces, z kterého se nehnu. Prostě se objeví nějaký import který musím vybrat a potvrdit, ale nejde tu akci provést. Tlačítko import není funkční, je vybledlé... Pořád visím v tom okně, takže nakonec stejně musíím ject klasiku "import" popřípadě synchronizaci dané složky, co mám asi již naimportovanou. Popřípadě vůbec nechápu jak to pracuje, není mi to intuitivní ani trošku.
kultus (1295)|17.8.2014 12:11
Ja ti nevim, je na to nejaky doporuceny postup, aby se ta slozitost importu a vyhoda katalogu vyuzila. Ale ja jsem samorost a pouzivam to jen tak napul, takze nejsem asi ten nejlepsi k nejake rade. Fotky z karty hodim na plochu, poklepu na jeden RAW (jpeg kdyz neni RAW), objevi se okno LR s importem!, naklikam fotky !dulezite jinak je tlacitko importu zasedle!, ktere chci upravovat. Fotky se objevi v zalozce katalogu, kde jsou namportovane fotky. Takhle to funguje, vic nevim.napada mne projit nastaveni, neni jich mnoho asi nejmin co jsem snad videl navic u tak komplexneho programu...

edit: jeste mne napada, tlacitko importu v dialogu je zasedle i pokud nenajde nove fotky, resp. jestli najde jen fotky ktere jsou jiz naimportovane...
crashpc (541)|17.8.2014 12:23
Ano, opravdu ty fotky nechtěl importovat, protože je znal, přestože jsem je dal do nové složky. Díky za pomoc. Po přejmenování už to jde.
Nicméně celkově chování LR v otázce organizace mi přijde mírně řečeno k ničemu, pokud ne vysloveně poškozující a čas beroucí.
kultus (1295)|17.8.2014 13:37
hmm maji to trochu divne udelane, nicmene pro nekoho kdo si dela ty katalogy to muze byt dobra vec. Pro mne zbytecnost a otrava. Chci si jen fotku otevrit, upravit a exportovat. Nic vic. :)
kultus (1295)|11.4.2015 10:27
Poradi nekdo v LR? Potreboval bych presne orezat sadu expozic z nekolik foceni na burst. Presne v tomto pripade znamena (pri pomeru 1:1) dostat jeden konkretni bod na kazde expozici presne do stredu ctverce. Nenasel jsem kde nastavit, aby misto pomocnych car na tretinky zobrail diagonaly. Predem dik.
Begy_cz (537)|10.5.2015 22:24
tak přidám dotázek
Snažím se naučit LR aby automaticky nastavil a tedy i korigoval profil objektivu. Zatím jsem nepřišel na to, aby automaticky podle exif natáhnul k fotce patřičný soubor.
buď tam zůstane "auto" - a nestane se nic, nebo uživatelsky předdefinovaný ale pak mě to pere stejnou korekci na fotky použité jakýmkoli objektivem
Dan7 (411)|11.5.2015 18:08
To jsem taky nikdy nepochopil. Některé objektivy dokáže LR určit sám a zapnout si korekci (myslím, že tam je "default" nebo "auto"). Některé není schopen poznat. Hlavně Tamrony nebyl nikdy schopen rozeznat a teď i překvapivě L-kový Canon 16-35mm. Řeším to tak, že mám několik vlastních "User presets", kde mám mimo jiné i korekce objektivu a odstranění chromatické aberace. Pro "nerozeznatelné" objektivy mám pak extra preset např. pro pro Canon 16-35mm a místo "Default" tam mám "custom" a přímo vybraný objektiv.
Asi tomu není moc rozumět a tak přidávám obrázek :)
LR.jpg
Begy_cz (537)|11.5.2015 21:25
pokud ho "trknu" a navolím výrobce - patřičný model už bez problémů nahodí.
Přitom v modulu knihovny když filtruju podle metadat, tak všechny objektivy bez problémů zná.
Dan7 (411)|11.5.2015 21:38
A co máš za objektivy? U mě nepoznal akorát dva Tamrony, ale teď přišel ten šok s tím Canonem 16-35mm :). Myslel jsem si, že to dělá ten Tamron. Sigmu a Nikony normálně pozná.
joeh (3352)|11.5.2015 21:52
Dan7 - korekciu opt. vád objektívov má parádne zvládnutú firemný Canon DPP, prezradíš prečo nepoužívaš ? D.
/osobne sa mi javí DPP ako fest dobrý RAW editor/
Dan7 (411)|11.5.2015 22:23
To netuším :). Můžu vyzkoušet. Díky za tip. Zajímavé je, že jsem právě s tím Canonem přímo od Canonu dostal ten Lightroom :). I Samsung už ho dává k některým svým foťákům.
joeh (3352)|11.5.2015 22:45
S Ligtroom je to podobné ako s Windows, moc ľudí to používa, ale to neznamená, že sú najlepšie. Canon Digital Photo Profesional + EOS Utility to je fajnová záležitosť. V DPP je možnosť korigovať vady jednotlivo i jedným vrzom cez funkciu optimizer. Za Canon zrkadlom a DPP je mi smutno. Rozhodne stojí za vyskúšanie.
Begy_cz (537)|12.5.2015 07:46
[QUOTE=Dan7;37798]A co máš za objektivy? U mě nepoznal akorát dva Tamrony, ale teď přišel ten šok s tím Canonem 16-35mm :). Myslel jsem si, že to dělá ten Tamron. Sigmu a Nikony normálně pozná.[/QUOTE]

Sigma 17-50/2,8 OS
Tamron SP 70-300/4-5,6 VC

na vánoce pravděpodobně přibude Tamron 90 macro
kubusf (49)|31.5.2015 11:50
ahoj. poradí mi někdo proč se mi po importu fotek do Light5 v katalogu ( knihovně) zobrazí pouze fotky RAW i když byly přeneseny i fotky JPG ? Pokud jsem zadal rozšířený formát miniatur sice je vidět, že za miniaturou je jak RAW tak i JPEG, ale samostatně vyvolat jpg nemůžu...
dík za radu
F
joeh (3352)|31.5.2015 16:57
Preferences - General - Import options / 4. položka + nový import
kubusf (49)|31.5.2015 19:07
Děkuju...už to maká :-)
joeh (3352)|21.10.2015 16:15
Chalani, ako je to vlastne s aktuálnou verziou Lightroom CC. Ak som to správne pochopil, firma už nebude podporovať klasické verzie, len cloudové s finančným prenájmom ?
Aktuálne mám verziu 5.7.1, update nejde, jedine skúšobná LR CC.
Petr Be. (211)|21.10.2015 17:02
Nějak to jde. Jen nevím jak :-)
joeh (3352)|21.10.2015 17:46
Myslíš jacka hacka ?
Petr Be. (211)|21.10.2015 18:40
Ne, vůbec ne. Mělo to jít nějak legálně.
Když se prokoušu těmi nabídkami na cloud, tak dole vpravo na webu Adobe mají i klasickou standalone verzi. jen mi nějak hapruje výběr regionu.
// Už se mi to u verze pro USA (výběr jazyka) povedlo i vložit do nákupního košíku...
Dan7 (411)|21.10.2015 19:14
A pokud vlastníte předchozí verzi Lightroomu (třeba 5), tak je možné koupit jenom upgrade. Ten je levnější než plná "standalone" verze Lightroomu 6.
Lightroom.jpg
joeh (3352)|21.10.2015 23:56
Díky chlapci.