Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Bezpečnost Lenspen

japeter (2)|11.3.2014 17:24
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda máte zkušenosti s čistícími pery typu Lenspen založené na bázi uhlíkového prášku. Viděl jsem že vyčištění mastnoty z objektivu je velice snadné a kvalitní (v porovnání s hadříky na optiku). Nicméně mám obavy zda používání nepoškodí skla objektivu, případně citlivé antireflexní vrstvy. Je mi jasné, že pokud se mezi pero a čočku dostane zrnko prachu nebo jiné nečistoty, tak k poškrábání dojde. Stejně tak ale i u hadříku.

Zajímalo by mě tedy, zda máte s tímto prostředkem zkušenosti a zda je při správném použití k čištěným povrchům šetrný v porovnání se speciálními hadříky. Děkuji za případné zkušenosti.
Rellik (1136)|11.3.2014 18:40
Lenspen mám, ale čistím s ním maximálně hledáček. Na objektivu mám stále nasazený UV filtr a ten šudlím hadříkem. Když se náhodou poškrábe, není problém ho vyměnit. Jinak bych se toho asi nebál, je to krásně měkké, dalo by se říct, že jak samet. Jinak ty speciální haržíky jsou taky jen harříky. nic speciálního na nich není. Je to úplně stejné jako když vejdeš do optiky a koupíš hadřík na brýle, za pár korun. Pokud ten samý hadřík koupíš v nějakém foto obchodě, dáš za něj Xx víc, jelikož tam bude napsané co všechno je na něm speciální... ;)

Jinak ty Lenspeny, co tu stojí několik stovek, koupíš mimo tuto republiku od nějakých 30,-kč...
bedo. (70)|12.3.2014 10:26
bez problémov, ak dodržíš postup: vyfúkať - pozametať - vyčistiť, ten uhlíkový prášok pomôže dokonca zamaskovať menšie škrabance, ak už nejaké sú (tým, že je čierny, nedochádza potom na nich k lomu svetla)...
kultus (1295)|12.3.2014 12:17
Mne pri prvnim pouziti akorat zamastil cocku :D pritom byl normalne zalaminovany takze urcite nepouzity...nebudu zbytecne zakladat nove vlakno a prizivim se...nejake typy na cisteni snimace? Ofoukani uz nepomaha a spina je na obloze videt uz pri F9-F10. Na netu je spousta ruznych produktu a cisticich sad, ale zajima mne konkretni overny produkt se kterym mate zkusenosti: 1. nejaka tycinka s neabrazivni tkaninou co nepousti vlakna a da se s ni vycistit cely snimac az do rohu 2. nejaka tekutina, ktera po sobe nezanechava otisk a 100% se odpari. Nekde jsem cetl, ze lih ne, da se pouzit eter, nebo neco jine bezne dostupne?
Pavel Matějka (394)|12.3.2014 12:45
Mně zatím vždycky stačila vatová tyčinka do uší - zatím jsem nikdy nechytil nic mastného nebo lepkavého.
kultus (1295)|12.3.2014 12:47
no zrovna ty vatove tycinky nechavaji spoustu vlaken a taky mi zrovna jemne neprijdou nechci to sklo skrabnout, ale mozna mas nejake kvalitnejsi ;) kazdopadne uz jsem zkousel opravdu jemne otrit mikrovlaknem, ale taky zanechavalo nejake vlakna a ty tecky co tam mam to nevycistilo tak proto se ptam

edit: tak beru zpet, zkusil jsem to s notnou davkou trpelivosti a slo to pekne vyzametat. :) Ted tam zbylo ale dost tecek, ktere okem na snimaci pri silnem svetle ani nevidim, ale pri clone F32 proti ciste obloze jsou krasne videt a je to tam jak na srazu mikrobu pod mikroskopem (viz. priloha). Vim, ze mne asi trapit nemusi protoze je do clony F10-F13 vubez nevidim a i na F16 je viditelna pouze jedna trochu silnejsi, jsem jen takovy perfekcionista ze mne to trochu irituje, asi neco prichycene a zaschle.
DSC00084.JPG
Pavel Matějka (394)|12.3.2014 17:22
Zajímavé, že jsem nikdy žádná zanechaná vlákna neviděl. Asi to bude urban legend. A vatou se sklo poškrábat nedá - ani plastovou tyčinkou, na které je to namotané.
Begy_cz (537)|12.3.2014 21:15
upřímě řečeno lenspen je kompaktnější na líp se s ním dělá