Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Měření expozice NIKON D7000

Dzany80 (126)|21.3.2014 07:42
Ahoj vsem, nejaky ten den mam svoji 1. novou zrcadlovku. Chtel jsem se zeptat, jak presne se zameruje expozice?
Chapu, ze si zvolim mod mereni, dle fotografovane sceny. A co pak dal, nejaky dalsi postup? Nebo to dela fotoaparat sam?

Dekuji za odpoved.
Dzany
donpedro39 (7)|21.3.2014 08:38
Doporučuji kouknout na http://www.fotoroman.cz/techniques3/expozice2_mereni.htm
Velmi dobře vysvětleno. Ostatně celá kniha Mistrovství práce s DSLR je vynikající a mohu jen a jen doporučit.
Dzany80 (126)|21.3.2014 08:52
Dekuji za odkaz. Knihu doma mam, vsemu rozumim, ale porad mi neni jasne, to zakladni. Jak zmerit tu expozici? Vim, ze nahore je tlacitko na tento ucel, kde se prehazuji rezimy, ale dejme tomu, ze chci fotit osobu proti svetlemu pozadi, tak jak ten fotoaparat donutim, abych nemel osobu tmavou a pozadi akorat... Me jde rize o technicky krok, ktery mam udelat. Princip chapu, ale technicky nevim jak...
Begy_cz (537)|21.3.2014 11:19
nefotit na automat ;-) a neměřit scénu plošně - ale přepnout na měření se zdůrazněným středem (či jak se to odborně jmenuje)

navíc v protisvětle je vhodné použít blesk - tedy pokud to scéna umožňuje

---------- Doplněno v 11:19 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 11:15 ----------

v podstatě to chce hrát si a získávat zkušenosti. Osobně v těchto případech fotím na M (manuál) a histogram podle citu vytahuju do plusu
Dan7 (411)|21.3.2014 11:38
Přesně tak jak píše Begy. Časem se k tomu profotíš, ale nepůjde to asi hned. Používám v podstatě jen manuál (M) nebo prioritu clony (A), když se nechci zabývat časem. D7000 je ideální foťák na manuál (M), když máš dva rollery (jedním měníš clonu a druhým čas). Manuálně si měním i ISO. V hledáčku se díváš na expozimetr a pak už podle zkušeností to dávám kolem 0. Jinak já právě používám bez problémů měření Matrix, ale to se zdůrazněným středem je taky dobré. Bodové je dobré na speciální fotky např. focení měsíce apod.
Begy_cz (537)|21.3.2014 11:56
protože mám nižší třídu (D5000) tak mám vytaženo málo ovládacích prvků. Lenost mě naučila nic nepřepínat a spoléhat se na vlastní úsudek.
Mám zaplé plošné měření a vůbec nesahám na kompenzaci EV - prostě u scén u kterých vím že automatika selže přepínám na M.

VŠECHNY metody měření se snaží zprůměrovat expozici scény. Pokud je většina záběru hodně světlá - fotka bude v PRŮMĚRU světlá - foťák tedy zkrátí čas/zvýší clonu. Výsledkem je samozřejmě ztráta detailů v tmavých místech (prostě nebyly dostatečně prosvětleny)
Dzany80 (126)|21.3.2014 12:15
A ja jsem si rikal, ze nemuzu byt takovy suchar, abych pouzival poloautomaticke rezimy. Fotim zasadne na rezim M, ale jak vidim. budu muset prehodnotit pouzivani rezimu.
Rellik (1136)|21.3.2014 15:42
V jakém režimu to fotíš je celkem jedno. Jde o zaměření světelnosti scény. Pokud fotíš osobu proti oknu, tak přepni měření expozice na měření se zdůrazněným středem. Toto měření se pak dá ještě v menu doladit jak velkou kruhovou část to má rozlišovat - 6,8,10,13mm (osobně mám 8). Pokud to pořád nebude ono, tak na měření bodové. A pokud ani to nebude ok, tak pak jedině přisvětlení bleskem... Jinak je dobré se naučit používat režimy S, A, M. Každý je vhodný na něco jiného.
Ve výsledku by to pak vypadalo asi tak:
Bodové měření:
Se zdůrazněným středem (8mm):
Se zdůrazněným středem přisvětleno bleskem (blesk -0,3EV):

Všechno foceno na A (priorita clony) a clona nastavena na F5,6...