Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

pořídit nový fotoaparát nebo ne

vejv (8)|25.3.2014 08:26
Zdravím,

čtu digimanii často a i všechny recenze :-), a rád bych se tu zeptal znalejších na jejich názor.
Mám panasonic TZ10 - jsem s ním spokojen - ikdyž jsem musel už dvakrát čistit čip, holt už asi netěsní, a rád bych se zeptal, vybrali by jste do cca 15tis. jiný nový fotoaparát místo stávajícího?
Jde mi o focení krajiny (fotím z paraglidu) takže široké ohnisko (TZ10 má 24mm) je pro mě důležité. Co jsem si četl a kompaktech s výměnými objektivy, tak všude jsou ohniska užší, alespoň tak jsem to pochopil.
Neříkám, že chci nutně fotoaparát měnit, ale kdyby za tu sumu co mám, byl jiný nový, který by uměl hezčí fotografie -víc detailu, ostřejší, tak proč do toho nejít že :-)

Takže se chci zeptat, zda máte dle mých požadavků nějaký tip, za každý názor předem děkuji
Martin
Pavel Matějka (394)|25.3.2014 08:51
Pokud má foťák možnost výměny objektivů, znamená to, že na něj jde nasadit jak objektiv se širokým, tak s úzkým zorným úhlem - tedy s krátkým i dlouhým ohniskem. Je to jen otázka peněz a toho, zda se potřebný objektiv vyrábí.
Kissofdark (95)|25.3.2014 08:51
Zdravím, nejsem sice odborník, ale viděla jsem na eshopu Panasonic FZ-72, který má ohnisko od 20-250 mm a stojí 8609,-...nebo by bylo řešení koupit zrcadlovku nebo kompakt s výměnným objektivem a dokoupit k němu buď širokoúhlou předsádku nebo širokoúhlý objektiv. Mám Olympus pen mini a jsem s ním psokojená - dokoupila jsem si širokoúhlou předsádku na základový objektiv a fotím krajinky i architekturu.
Sakini (1174)|25.3.2014 09:06
To by tě mohl zaujmout Panasonic LX7 s 24 mm ohniskem za 10 tisíc, to už je dost dospělý kompakt, sice nemá rozsah TZ10 ale zase o nějaký ten řád vyšší obrazovou kvalitu. A celkové podání snímků by ti mohlo být blízké. Ultrazoomy mají často ještě širší ohnisko, ale obrazovou kvalitou by sis pohoršil, a širší objektiv na zrcadlovku/bezzrcadlovku bývá docela nákladná záležitost. 24 mm ještě můžeš očekávat, širší už u seťáků nenajdeš. A na paraglidu si asi nechceš hrát s nějakým rozměrným konstruktem.
vejv (8)|25.3.2014 14:30
Tak určitě, jde mi o to, namáčknout, zmáčknout spoušť a už se fotí, takže hrát si s nastavením, ostřením apod. nee. Musí to udělat foťák.
Díky za doporučení LX7 podívám se na ni.
Jde mi prostě o to, zda v současné době za moje peníze má smysl a hlavně dostanu lepší obrazovou kvalitu, u nějakého automatu s širokým ohniskem, když mude mít nějaký zoom tak super, takže s těmito podmínkami zůstávám asi určitě u kompaktů

Ptám se z jednoho důvodu, pojedu na pár dní do NY, a tam se dá koupit fotoaparát laciněji (nebudu tu rozvádět cla a dph ) :-) a např. koukám lx7 se dá pořídit za 6000,-
Sakini (1174)|25.3.2014 15:30
Hlavně pozor na verzi pokud ho tam budeš kupovat, aby to nebyl nějaký neskutečný abnormál co neumí normální řeči, Panasonic má v oblibě různé regionálně specifické mutace které bloudí po světě, tak si to každopádně proklepní aby uměl aspoň angličtinu. Dostat do toho dodatečně něco jiného je prakticky nemožné.
LX7 bude značný rozdíl proti TZ10, ten byl ve své době opravdu nadstandartní ale dneska je ta technika už opravdu jinde.
Pavel Matějka (394)|25.3.2014 18:25
Ale LX7 má o dost kratší dlouhé ohnisko, než TZ10. Než ho koupíš, podívej se, na jaká ohniska fotíš. Pokud hodně využíváš celý rozsah TZ10, nebude ti LX7 stačit, i když fotí o dost líp.
Milan Šurkala (3381)|26.3.2014 18:40
[QUOTE=Sakini;29830]Hlavně pozor na verzi pokud ho tam budeš kupovat, aby to nebyl nějaký neskutečný abnormál co neumí normální řeči, Panasonic má v oblibě různé regionálně specifické mutace které bloudí po světě, tak si to každopádně proklepní aby uměl aspoň angličtinu. Dostat do toho dodatečně něco jiného je prakticky nemožné.[/QUOTE]

Naprosto souhlasím, pokud to koupíš v zahraničí, na češtinu v menu zapomeň. Doinstalovat v podstatě nejde. Jinak LX7 je rozhodně dobrá volba. U CSC lze koupit i širokoúhlé objektivy, např. Sony NEX s 16-50mm objektivem začíná po přepočtu na 24 mm, nicméně výrobce trochu kecá a ono je to ještě trochu širokoúhlejší.