Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: kompakt na cesty

Neregistrovaný (0)|25.3.2014 20:51
Tazatel: blaps

Znění dotazu: Hledám kvalitní kompakt (ne EVF)na cesty. Měl by mít: kovové tělo, optický fokus min. 10x, velmi kvalitní makro, dlouhou výdrž baterie, co nejnižší světelnost objetivu a měl by být co nejmenší :-) Na trhu je více zajímavých věcí, raději si ale nechám poradit od zkušenějších.
rousini (738)|25.3.2014 21:04
Olympus Stylus 1.
Pavel Matějka (394)|25.3.2014 22:28
Stylus 1 je EVF. :) I když já bych ho bral taky.
rousini (738)|25.3.2014 22:39
Takl si tam může nalepit žvejku...
kultus (1295)|26.3.2014 07:47
jo a cena do 4000 ne :D
blaps (4)|27.3.2014 17:37
Tak ještě jednou... hledám kompakt na CESTY, ne na výlet za zmrzlinou do Lednice. Minulý kompakt (Olypmpus Mju 7000) se mi omylem podařilo přejet SUVečkem nedaleko Jerevanu. Přežil, fotí ale displej je trochu nečitelný :-) Nejraději nosím foťák jen tak v kapse, proto kompakt. Není pro mě problém koupit si třeba Nikon Coolpix 7800 ( i když 7700 se mi líbila více - byla bez hledáčku, tudíž menší). Na druhou stranu by mě asi trochu mrzelo, kdyby mi ho někdo šlohnul třeba v Iránu nebo ho já rozmlátil někde o skály na Kavkaze. Vlastnosti fotoaparátů EVF se mi sice velmi líbí, ale nechci se s tím celé dny tahat někde v horku po horách. Z těchto důvodů hledám raději kvalitní a šikovnou "krabičku od sirek" s výše uvedenými vlastnostmi. Chápu ale, že v něčem budu muset asi slevit - otázka je jen v čem.
Sakini (1174)|27.3.2014 21:05
Pokud má být opravdu malý, tak stačí slevit na zoomu nebo na světelnosti (a kvalitě optiky) - já bych byl pro ten zoom, na co je velký zoom když ten objektiv nemá kvalitu (a u těch malých kompaktů je to opravdu bolestivé, značné optické vady a mizerná světelnost jsou typické). S velkým zoomem a malým tělem je taky s železnou pravidelností spojený malý přemegapixelovaný senzor, takže to bude ještě horší.
Viděl bych to na rozsah cca 28-100 mm, existuje několik kompaktů které v malém rozměru obsahují výkonné senzory: Canon S120, Nikon P340, Fuji XQ1, a hlavně Sony RX100 což je opravdu ideální cestovní kompakt s výkonem zrcadlovky.
Je to opravdu o rozhodnutí kterou cestou se dát, ale s velkým zoomem a malou krabičkou to asi nebude nic moc, a každý si musí sám zodpovědět jestli velký dosah opravdu potřebuje.
rousini (738)|27.3.2014 21:11
EVF není fotoaparát, ale elektronický hledáček, který dá nezrcadlovce možnost fotit s rukama u těla. EVF jako kategorie se jaksi rozšířilo v době, kdy to měla být nepravá zrcadlovka, velikostí zrcadlovky nezřídka UZ.
Mega zoom a kvalita v levné kategorii nejdou dohromady, baterku nevymozkuješ musíš koupit rezervní a třeba několik...
Takže hledáš kompakt na cesty s vlastnosma, co jsi popsal v prvním postu. jeden detail - cena?
blaps (4)|28.3.2014 08:18
Díky za tipy. Cena pro mě není až tak aktuální. Ale jak jsem výše psal, nechci kupovat dražší přístroj z důvodu velké možnosti jeho zničení či ztráty na cestách. A koupit si Stylu 1 za šestnáct tyček, pak o něj přijít po týdnu na Kavkaze, tak to by mě asi trochu mrzelo. V každém případě hledím na poměr výkon - cena. Rezervní baterky jsem s sebou již vždy vozil, takže slevit jedině na tom zoomu. Mimo jiné mě zaujal Olympus XZ 100.
kultus (1295)|28.3.2014 08:58
sice nechapu jak muze nekdo takhle znicit/pecovat o el.zarizeni ale budiz...nebudu soudit ;) Jestli myslis XZ-10 tak neni spatny ma vyborne macro a svetelny objektiv na obou koncich a je pod 6000, ale jestli opravdu neprevracis kazdou korunu uz bych priplatil za XZ-2 za 8000 o chlup lepsi snimac, lepsi objektiv, vyklopny displej, manualni ostreni... Kdybych kupoval ja, tak bych premyslel nad Sony RX100, kde ziskas za dobreho svetla kvalitnich 20Mpx, ktere ti orezem castecne zoom nahradi aniz by to bylo videt, tech 20 mega je hodne, akorat neni vhodny na macro...osobne je mi sympaticky jeste Panak LX7, s vetsim rozsahem zoomu pak Nikon 7800...z tehle jsou podle mne opravdu kapesne jen ten XZ-10 a RX100...ostatni uz jsou trochu vetsi a budes muset treba resit i manualni odkrytkovani objektivu, coz muze nekomu kdo chce vyfotit a dat do kapsy vadit...
rousini (738)|28.3.2014 09:24
No takhle: pokud bych se měl nechat limitovat ztrátou, poškozením nebo krádeží, tak bych si nemohl pořídit nic kvalitního. Buď jsem na věci opatrný a pořídím si kvalitu podle svých představ nebo budu řešit cenu a zapomenu na kvalitu.
Stylus1 je perfektní cestovní volba s hledáčkem, který pokrývá 100% scény, odpadají natažené ruce a clonění displeje... Olympus XZ-2 je taky dobrá volba pokud nepotřebuješ delší ohnisko. Sony RX100 je výstupem přebíjí, ale zase omezenější zoom, žádný hledáček...
Kdybych dnes měl koupit jeden foťák na všechno, tak neváhám nad Stylusem. Navíc má jakousi ergonomii není to jen krabice se s perfektním snímačem (Sony), takže pocit v ruce je taky jinde.
blaps (4)|28.3.2014 12:46
No... kdyby jste byli tři - čtyři týdny někde v terénu daleko od hotelů, od elektřiny, tekoucí voda maximálně v potoce, spali pod širákem nebo ve stanu v místech kde jsou běžní medvědi nebo levharti, nebo v místech kde se ještě nadávno válčilo, asi by jste o výbavě uvažovali jinak. Třeba v rozpálených horách u Iránu si musíte brát s sebou do báglu vodu na celý den. Chci mít samozřejmě co nejlepší dokumentaci, ale fotografování pro mě není primární a v terénu se váží každý gram. Dále, jak jsem v úvodu psal, upřednostňuji kvalitní makro.
rousini (738)|28.3.2014 13:11
Tak v tom případě vem XZ-10. Cokoliv levnější si vyber třeba podle barvy, protože tam kvalita opravdu není. Jinak volbou outdoor aparátu vyřešíš náročné podmínky, ale kvalitou obrazu si nepolepšíš - Olympus TG-2.
kultus (1295)|28.3.2014 13:34
no asi tak...vzal bych XZ-10, oproti beznym kompaktum supr kvalita vystupu (jedina vetsi slabina je nachylnost na ch.aberaci), 5x zoom, super-macro a prikoupil bych poradne odolne pouzdro. Predpokladam, kdyz ho mas v ruce aspon trochu pozor davas. desitka je docela mala a pevna takze nevim co bys musel delat abys ji ublizil ;) Za usetrene prachy si kup par nahradnich baterii. Pozor nabiji se ve fotaku takze navic jeste nabijecku...
blaps (4)|28.3.2014 16:20
Tak jsem byl v prodejně a prohlédl si různé kompakty. Pěkně jsem si vše v klidu ohmatal: XZ 2, Canon G16, Nikon 7800, absolutně nejvíc se mi líbil Stylus 1. Bohužel je to vše poměrně velké a těžké, Stylus 1 je z toho nejrobustněší. Bral jsem tedy XZ-10, vyhrála to na celé čáře. Nabíjení přes USB mi celkem vyhovuje, auto je většinou jediná vymoženost na cestách. Náhradní baterka je samozřejmostí. Jinak speciální outdoor aparáty mi připadají spíš jako takové zbytečné srandy, moc možností nenabízejí - takže o něčem takovém jsem ani neuvažoval. Nejde o to, že bych na foťák nedával pozor, ale občas člověk dostane do různých situací. Někde je třeba lépe mít foťák schovaný a zbytečně s ním na sebe neupozorňovat atd.
Begy_cz (537)|28.3.2014 17:56
když to tak pročítám - nehodil by se ti přístroj s GPS?