Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Fotomobily - Mají vůbec smysl?

Petr S. (328)|24.4.2009 07:58
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Fotomobily - Mají vůbec smysl?

Už pěknou chvíli se přízeň amatérských i pokročilejších fotografů snaží získat malé přístrojky integrované do obyčejných mobilních telefonů, které jsou stále lepší a lepší - fotomobily. Používáte je? Jak jsou na tom z pohledu kvality? Nebo mají vůbec smysl? Ať už si o fotomobilech myslíte cokoliv - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Busy . (0)|24.4.2009 08:56
Jasne, maju zmysel. Cim dalej tym viac fotiek je v roznych galeriach robenych prave mobilmi, takze ked tam prihodim nejaku z riadneho fotaku, vecsina ludi je udivena kvalitou a cistotou mojej fotky ... :) :) :)
Filcka (300)|24.4.2009 10:22
Tak především - otázka je položená zcela chybně... Správně by mělo být: Kompakty, mají ještě vůbec smysl?

Moje odpověď je, že ve srovnání s fotomobily nikoli. Především asijský trh je ve fotomobilech naprosto jinde než Evropa (minimálně o 5 let před námi), fotomobily jsou kvalitou obrazu srovnatelné, ne - li lepší, než kompakty. Jediný problém fotomobilů je nízká světelnost objektivu, malý výkon blesku a menší možnosti nastavení. K čemu ovšem jsou kreativní režimy u kompaktu, když z něj při focení v lese z něj vyleze stejně zelenofialová fotka??? Na focení na párty, v hospodě, na focení momentek mě stačí fotomobil, nevidím důvod, proč tahat po kapse další krabičku, která stejně fotí mizerně. Když chcu kvalitní fotku, sahám po zrcadlovce, ale tu nebudu tahat do knajpy...
Zkoušel jsem tisk z 3 MPix foťáku integrovaném v TyTN II, fotky vypadají velice slušně. Na víkend odjíždím mimo dosah i-netu, takže fotky sem upnu nejspíš až v neděli :)

To Busy: tak u Panasonicu bych byl kvalitou a čistotou fotky taky řádně udiven.... :D
Karlos5573 (269)|24.4.2009 13:17
Myslím si že fotomobil pořád fotí na prd. Možná jednou bude něco pořádného ale už jen představa jak fotím s takovou malou krabičkou od mýdla nevím no :-) Člověk musí mít v ruce pořádný foťák kde si může vyměnit objektiv a nastavit si co potřebuje. Je pravda že dnešní telefony na momentky asi stačí ale na vážné focení né. Jinak telefony určitě nemají kvalitnější obraz než komapkty aspoň co se týče těch telefonů prodavanách u nás. Už jen ty mini plastové čočky atd.. :-)
Milan Šurkala (3381)|24.4.2009 13:24
Sice fotak v mobilu mam, ale nepouzivam. Kdyby aspon za jasneho dne delal pouzitelne fotky, tak OK. Jenze ono i za jasneho dne to foti uplne strasne :-D Takze alespon u meho mobilu zni odpoved Ne, fotomobily nemaji smysl :-)
Busy . (0)|24.4.2009 13:48
[QUOTE=Filcka;1806]To Busy: tak u Panasonicu bych byl kvalitou a čistotou fotky taky řádně udiven.... :D[/QUOTE]

Pod pojmom "riadny fotak" som myslel skor moj stary Olympus C-2 :)
Filcka (300)|24.4.2009 14:19
[QUOTE=Karlos5573;1811]. Už jen ty mini plastové čočky atd.. :-)[/QUOTE]

K čemu ti je skleněná čočka u kompaktu, když jeho objektiv má jinak všechny myslitelé optické vady?
:D:D:D To radši plast bez zoomu... :p
Ganec (0)|24.4.2009 14:37
S tou svetelnostou to nemusi byt az take zle ...

Podla tohto press releasu:
http://www.sony.net/SonyInfo/News/Press/200811/08-144E/index.html

ma 12M senzor svetelnost F2.8, teda lepsiu ako dnesne kompakty s viac ako 3x zoomom ;-)
Kedze ma chip 1/2.5'' tak na jeden pixel vychadza len o cosi menej miesta ako na pixel u tohtorocneho kompaktu.
Objektiv nie je zoomovaci, takze moze byt jednoduhsi (ci lepsi to netvrdim no mohlo by to byt aspon porovnatelne).

Tie zabery teda uz mozu byt porovnatelne .. ak nepotrebujeme zoom (ktory sa casto hodi).
No samozrejme mobily este nemaju opticky stabilizator, co je dalsie minus...
Karlos5573 (269)|24.4.2009 14:54
[QUOTE=Filcka;1817]K čemu ti je skleněná čočka u kompaktu, když jeho objektiv má jinak všechny myslitelé optické vady?
:D:D:D To radši plast bez zoomu... :p[/QUOTE]

Skleněnou čočku jsem myslel spíš u zrcadlovky :-) Ale i tak kompakt má lepší objektiv než fotomobil. Teda záleží na typu ale pokud si odmyslím ty "webkamery" a první dig. telefony tak dneska snad všechno. Pak ta komprese fotek u fotomobilu a šum s barevným podaním + špatná možnost nastavení a u optický zoom ..
Fanagan (7)|24.4.2009 15:56
Filcka:
Především asijský trh je ve fotomobilech naprosto jinde než Evropa (minimálně o 5 let před námi), fotomobily jsou kvalitou obrazu srovnatelné, ne - li lepší, než kompakty.



Na tých najlepších fotomobiloch sú fotky pozerateľné, ale len pozerateľné. Ak sa na niečo hodia, tak jedine do krčmy, ináč obrázok z fotomobilu nie je hodný mena fotografia.
busy (782)|24.4.2009 19:45
Cely problem tykajuci sa ubohej kvality mobilnych pseudofotakov je mozno v tom, ze vyrobcovia sa snazia znasilnit fotaky tak, aby fungovali v mobiloch. A toto znasilnovanie ma za nasledok znizenie kvality ich hlavnej funkcie - zaznamenavat obraz.

Mozno ze keby sa to cele ponalo uplne naopak, kde by sa vyrobcovia snazili znasilnit mobily tak, aby fungovali vo fotakoch, situacia by bola urcite uplne odlisna. Mal by som kvalitny fotak, co by robil perfektne fotky, a ako pridavnu funkciu by mal telefonovanie. Znasilnenie mobilu az tak nevadi, pretoze jeho hlavna funkcia je prenasat zvuk, a ked telefonujem, nepotrebujem hi-fi kvalitu prenosu zvuku, a nejake to linearne skreslenie alebo sum na pozadi vobec nevadi.

Ze kvalitnejsie kompakty su ovela vecsie ako mobily, to vobec nevadi, pretoze teraz, ked chcem kvalitne fotit + telefonovat, tak ci tak musim nosit velky fotak + mobil. Namiesto toho by som vzdy so sebou nosil iba ten fotak.
Petr S. (328)|24.4.2009 23:29
Zajímavý nápad. Tak schválně, uděláme menší anketu - kolik z vás by si takový produkt (mobil ve fotoaparátu) zakoupilo (resp. mělo o něj zájem)?

Já osobně musím říct, že bych ho asi nechtěl. Jsem rád, že s sebou mohu nosit multifunkční zařízení, které zvládá hodně věcí najednou. GPS, WiFi, telefonuje a krom toho i umí zachytávat nějaké ty momentky. Mobil by měl být podle mě hlavně lehký a skladný, což by v tomto případě být už z principu nemohl. Na druhou stranu si ale ještě pamatuji na dobu, když jsem nosil veeeelikánskou vysílačku - náš první telefon byl Motorola M3888 :-)
busy (782)|24.4.2009 23:34
[QUOTE=Petr S.;1824]Mobil by měl být podle mě hlavně lehký a skladný, což by v tomto případě být už z principu nemohl.[/QUOTE]

Suhlasim, ale ja som vychadzal z predpokladu, ze chcem vzdy mat u seba po ruke nejaky poriadny fotak, a skladnost jedneho poriadneho fotaku (nech uz je akykolvek) je vzdy lepsia, ako skladnost tohto fotaku + nejakeho mobilu k tomu.
Petr S. (328)|25.4.2009 07:38
Jasně, já neříkám, že je to špatný nápad :thumb Jen jsem podotkl, že já bych jeho kvalit asi nevyužil. Pro momentky mi stačí to, co se označuje foťákem v mobilu teď. Na ostatní si beru plnohodnotný foťák. Priority má ale každý někde jinde, že? :)

Nicméně by bylo rozhodně zajímavé tady rozvinout diskuzi o tom, kolik z nás by tento produkt také uvítalo a proč... Přidáte se se svým názorem ještě někdo další?
_P_ (0)|25.4.2009 08:46
No mne by bola take zariadenie nanic. Preco? Lebo nemam mobil (ci skor mam ale nikam ho nenosim), cize ma nejak nevzrusuju fotoaparaty v telefonoch a tak mozem vsade so sebou vlacit kompakt :).

A aby som odpovedal aj na povodnu otazku. Myslim si ze fotomobily maju zmysel, poznam ludi co s tym fotia, kedze nic ine nemaju a celkom im to vyhovuje. Ked som pozeral fotky z takych zariadeni bolo to vidiet ze su z nekvalitneho zdroja, ale asi iba pri 50% velkosti. Mensie to bolo vcelku pozeratelne. Problem mobilov vidim aj v blbom ovladani a celkovo zlej ergonomii na fotenie.

Ked sa nato pozriem komplexnejsie, stale niekto predpoveda zanik istej skupiny fotoaparatov (ci uz EVF, lacne kompakty, alebo foto v mobiloch) a oni stale nie a nie zaniknut.
Michal Kára (0)|25.4.2009 09:02
Ja jsem dlouhou dobu premyslel o nejakem (levnejsim) kompaktu k zrcadlovce co mam. A nakonec jsem dospel k tomu, ze nejlepsi bude jit prave cestou fotomobilu; kvalitni kompakty jsou docela drahe a levne zas nejsou od tech fotomobilu tak moc vzdalene a vyhrava prenositelnost jednoho zarizeni, ktere mam navic skoro stale u sebe.

Ted uz musim pouze najit nejaky vhodny fotomobil. Mate nekdo tip? ;)
busy (782)|25.4.2009 09:46
[QUOTE=_P_;1827]Myslim si ze fotomobily maju zmysel, poznam ludi co s tym fotia, kedze nic ine nemaju a celkom im to vyhovuje.[/QUOTE]

Suhlasim. Ked je nejaka krasna zaujimava scena hodna vyfotenia, lepsia nekvalitna fotka z fotomobilu, ako ziadna :)
Milan Šurkala (3381)|25.4.2009 13:16
[QUOTE=busy;1829]Suhlasim. Ked je nejaka krasna zaujimava scena hodna vyfotenia, lepsia nekvalitna fotka z fotomobilu, ako ziadna :)[/QUOTE]

V mém případě raděj ani ne :-) Pokud mobil dokáže vyfotit rozumné fotky, tak proč ne, nejsem proti. Stejně bych ale raději měl kompakt jako takový, pro hybridní přístroje nejsem právě fanda. Upřímně řečeno si nedokážu moc představit volat kompaktem :-) Osobně si myslím, že mobil by mohl celkem slušně nahradit slabší kompakty, kdyby tomu nezvyšovali pořád rozlišení (drželi to řekněme na max. 3 MPx) a především vylepšili ovládání, aby pořízení snímku netrvalo věčnost. Pak by to levné kompakty měly dost těžké. V dnešním stavu mají kompakty stále dost navrch.
Neregistrovaný (0)|25.4.2009 15:41
Ja som nad tym dnes rozmyslal, ked som mal na kolenach zrkadlo s telezoomom a syna som si fotil s htc HD (nie cistokrvnym mobilom, ale telefonujucim minipocitacom, alebo GPS ci co to vlastne je). Ale urcite som tu hned doma ukazal starej a fotky z curlingu, ktore som fotil kanonom sa stahuju do poca a ja tu zatial vypisujem
RadekG (37)|25.4.2009 15:44
Pro fotoanalfabety jsou to nadprůměrné a možná i super stroje.
Osobně používám tohle zařízení tak 6x do roka jako obrazový záznamník a někdy ani nemám chuť tu fotku otevřít v PC když jí potřebuju odeslat např. v mejlu.
Neregistrovaný (0)|25.4.2009 17:56
mám akože fotomobil se c702, ale musím povedať, že fotky z neho nestoja takmer za nič a pri tom to malo vynikajúce recenzie. je to totálne pomalé pokiaľ to zaostrí tak to trvá celú večnosť. čím menej svetla,tým horšie. a vyváženie bielej hotová katastrofa. mýli si to žiarovku so žiarivkou. sneh je vžky do modra trafí sa len za slnečného počasia a preto nosím so sebou na cyklotúry a aj inde svoj foťák, kde si nastavím čo a ako chcem. a hlavne tá rýchlosť zaostrovania je neporovnteľne lepšia v prospech aj toho najjednoduchšieho kovpaktu. zrkadlovku nejdem ani porovnávať. to je ako trabant a bmv
Petr S. (328)|25.4.2009 18:06
[QUOTE=Neregistrovaný;1833]...a vyváženie bielej hotová katastrofa....[/QUOTE]

Tak s tím bohužel naprosto souhlasím :-( Také nemám s automatikou u těchto zařízení nejlepší zkušenosti. Holt si to musí člověk nastavit manuálně...
David Kužel (25)|26.4.2009 08:31
[QUOTE=Michal Kára;1828]Ja jsem dlouhou dobu premyslel o nejakem (levnejsim) kompaktu k zrcadlovce co mam. A nakonec jsem dospel k tomu, ze nejlepsi bude jit prave cestou fotomobilu; kvalitni kompakty jsou docela drahe a levne zas nejsou od tech fotomobilu tak moc vzdalene a vyhrava prenositelnost jednoho zarizeni, ktere mam navic skoro stale u sebe.

Ted uz musim pouze najit nejaky vhodny fotomobil. Mate nekdo tip? ;)[/QUOTE]

Obávám se, že i ten nejlevnější kompakt odvede svou práci lépe než nejdražší fotomobil. Ano, při dobrých světelných podmínkách fotky pořízené fotomobilem snesou srovnání s digitály...jakmile se však podmínky zhorší, objeví se v obrovské míře šum a kavlita výsledných fotek je naprosto degradována.
O jaké cenové kategorii uvažujete?
busy (782)|26.4.2009 09:14
[QUOTE=Michal Kára;1828]... ze nejlepsi bude jit prave cestou fotomobilu; kvalitni kompakty jsou docela drahe a levne zas nejsou od tech fotomobilu tak moc vzdalene a vyhrava prenositelnost jednoho zarizeni, ktere mam navic skoro stale u sebe.

Ted uz musim pouze najit nejaky vhodny fotomobil. Mate nekdo tip? ;)[/QUOTE]

Aj ja sa obavam, ze ani ten najdrahsi fotomobil v kvalite fotiek nedosiahne ani na ten najlacnejsi kompakt. Ale ak uz teda chcete iba fotomobil, potom ja osobne doporucujem volit nejaky co ma znackovy objektiv (Carl-Zeiss a pod.) so zaostrovanim (nie fix focus) a poctivy xenonovy blesk.
Michal Kára (0)|26.4.2009 09:40
Dekuji za odpoved. Na "normalni" foceni mam D40. O kompaktu / fotomobilu uvazuji pro situace, kdy:

a) Nechce se mi zrcadlovku tahat kvuli moznosti ztraty
b) Nechce se mi zrcadlovku tahat kvuli vaze/velikosti (zatim nenastalo :-) )
c) Nepredvidal jsem foceni a fotak nemam

Vzhledem k tomu, ze se jedna o dost ridke pripady a v pripade c) bych kompakt nejspis taky nemel, tak mi vyslo jako idealni mit fotomobil. Cena nehraje az tak podstatnou roli a v pripade mobilu zalezi i na dalsich funkcich, co mobil ma. Ale do 10k neni prakticky zadny problem.
Karlos5573 (269)|26.4.2009 10:25
Tak jsem přišel na to, proč jsou fotomobily na prd. Koukal jsem na fotky pěkné v jedné fotomobil-gallery. Ty fotky vypadají fakt dobře, jenže jak jsou v rozlišení například 512×384 jak už je to 800x600 tak už je to nic moc a pak už je to jen fuj. Tedy pokud se bavíme o krajině apod ... obličej ještě vypadá celkem slušně i např na 800x600. Takže dá se s tím udělat pěkná fotka ale určitě se nedá vytísknout na A4 nebo dát jako tapeta na PC.
karmy (15)|26.4.2009 16:06
[QUOTE=Filcka;1806]
To Busy: tak u Panasonicu bych byl kvalitou a čistotou fotky taky řádně udiven.... :D[/QUOTE]

Tak tohle je absolutní blábol. Co se týče optiky, je na tom Panasonic velmi dobře v porovnání s konklurencí. Že donedávna snímky buď patlal, nebo je měl barevně silně zašumněné je pravda taktéž, ale barevný šum se dá lehce odfiltrovat a s jasovou složkou na tom o moc hůře než konkurence nebyl. Každopádně Panasonicy jsou jedny z nejdoporučovanějších kompaktů / ultrazoomů na téměř všech fotofórech. Proč asi...?

Každopádně fotomobily na komapakty nebudou mít pokud se nám ustálí počet mpx na rozumném čísle (6-8 je rozlišení které optika zvládne bez problémů, poskytuje rozumné detaily a s dnešními techy příliš nešumí. Žel rozlišení nám roste a tak nám kompakty ztrácejí své výhody. Každopádně mají pořád ještě lepší vyvážení bílé, lepší ostření, bývají pohotovější a mívají silnější blesk.

Přesto mobil nezatracuji a občas s ním něco taky cvaknu - bývá prostě vždycky po ruce.
Filcka nenalogovaná (0)|26.4.2009 21:02
[QUOTE=karmy;1843] Každopádně Panasonicy jsou jedny z nejdoporučovanějších kompaktů / ultrazoomů na téměř všech fotofórech. Proč asi...? [/QUOTE]

Proč? Dobrej marketing... :D :D :D Bratr měl Lumix DMC-FZ50 a byla to bída a utrpení, co z toho lezlo za fotky... :D :D :D
Filcka (300)|26.4.2009 21:27
Takhle fotí HTC TyTN II:
http://img30.picoodle.com/img/img30/2/4/26/filcka/f_Debrecen001m_a9adbb4.jpg
http://img30.picoodle.com/img/img30/2/4/26/filcka/f_Debrecen002m_0019223.jpg
http://img28.picoodle.com/img/img28/2/4/26/filcka/f_Semenom_b579e23.jpg

A budoucnost fotomobilů vypadá například takto:

http://cgi.ebay.in/NEW-TETHIN-D6000-DUAL-SLIDE-DUAL-SIM-TV-FM-BT-DUAL-CAM_W0QQitemZ270366541480QQcmdZViewItemQQimsxZ20090331?IMSfp=TL090331125001r2302

Trendem je all-in-one zařízení, ze kterého můžu telefonovat, surfovat po netu přes wifi a s kterým pořídím přiměřeně kvalitní fotku, kterou můžu uplodovat okamžitě na internet. Kompakty jsou přežitek. :thumbdown Howgh!
Michal Kára (0)|26.4.2009 21:52
Tak jsem si vybral dva mobily s Xenonovym bleskem a znackovou optikou a prosel si jejich galerie. Nokia N82 mi prisla nic moc, fotkam silne ublizuje vysoka komprese, maji velky sum atd. V diskusi sice lide tvrdi, ze se s tim daji vyfotit o hodne lepsi fotky, ale nevim nevim, kompresi asi fotograf neovlivni :-(

Naopak fotky z K850i mi prisly relativne pouzitelne. Sum je take trochu videt, ale ne tolik, komprese je relativne mala. Jenom skoda, ze ten telefon nema GPS modul, byl by to velmi horky kandidat :-D
Karlos5573 (269)|26.4.2009 22:41
Ještě jsem neviděl fotky z telefonu které by měli pěknou kompresi srovnatelnou s kompaktem.
Filcka (300)|26.4.2009 23:13
[QUOTE=Michal Kára;1846]Tak jsem si vybral dva mobily s Xenonovym bleskem a znackovou optikou a prosel si jejich galerie. Nokia N82 mi prisla nic moc, fotkam silne ublizuje vysoka komprese, maji velky sum atd. V diskusi sice lide tvrdi, ze se s tim daji vyfotit o hodne lepsi fotky, ale nevim nevim, kompresi asi fotograf neovlivni :-(

Naopak fotky z K850i mi prisly relativne pouzitelne. Sum je take trochu videt, ale ne tolik, komprese je relativne mala. Jenom skoda, ze ten telefon nema GPS modul, byl by to velmi horky kandidat :-D[/QUOTE]

Jestli jsi schopný po 12 pivech měnit objektiv na zrcadlovce, tak si fotomobil nekupuj... :p
Filcka (300)|26.4.2009 23:16
[QUOTE=Karlos5573;1847]Ještě jsem neviděl fotky z telefonu které by měli pěknou kompresi srovnatelnou s kompaktem.[/QUOTE]

Ještě jsem neviděl fotky z kompaktu, které by netrpěly brutálně nerovnoměrnou kresbou v rozích fotografie....
Milan Šurkala (3381)|27.4.2009 00:10
[QUOTE=Filcka nenalogovaná;1844]Proč? Dobrej marketing... :D :D :D Bratr měl Lumix DMC-FZ50 a byla to bída a utrpení, co z toho lezlo za fotky... :D :D :D[/QUOTE]

Je také rozdíl Panasonic před dvěma lety a dnes. Jinak z FZ50 lezly fotky celkem solidní. Nedávno jsem tiskl s bratrem černobílé fotky na poměrně velký formát (snad 18x24 cm nebo možná dokonce 20x30 cm, teď nevím) a z brutálně šumícího 6MPx Panasonicu FZ7 byly fotky jasně nejostřejší a nejdetailnější. Upřímně řečeno mě to neskonale překvapilo, protože tam byly ještě 11MPx snímky z Fuji S100FS a 15MPx snímky z Canonu G10. Kdybych ty fotky vytištěné na papíře neviděl na vlastní oči, tak tomu v životě neuvěřím. A stařičký šumící Panasonic je porazil, čímž si teda u mě získal ztracený respekt. Ona třeba FZ28 je dnes vážně asi nejpovedenější ultrazoom (nejvyváženější vlastnosti), takže se nelze divit tomu, že je tolik doporučovaná. Problém marketingu bych viděl spíše u jiných značek. Ano, Panasonic marketing hodně využívá (iA, stabilizace, i to velké rozlišení a mnoho dalšího), ale stále to zůstávají často fotoaparáty pro fotografy (zůstávají manuální nastavení, vedle vyloženě "makretingových" nabízí i fotoaparáty jako LX3 nebo G1, čímž se dnes dostává na první příčky mezi výrobci fotoaparátů. Odšumování už také není tak drastické,... Myslím, že dnes je v čele s Canonem právě Panasonic.
Karlos5573 (269)|27.4.2009 06:05
[QUOTE=Filcka;1849]Ještě jsem neviděl fotky z kompaktu, které by netrpěly brutálně nerovnoměrnou kresbou v rozích fotografie....[/QUOTE]

Já sice kompakt nemám ale zkus třeba fotit v noci v hospodě fotomobilem. Pokud nemáš top model s 8Mpix a xenonovým bleskem a nefotíš max na metr tak ty fotky jsou humus. A proč bych si měl koupit fotomobil za 10 tisíc aby uměl dobře fotit když mobil za 2500kč a foťák za 3000kč mi udělá ještě lepší službu s tím že se mi tak rychle nevybije telefon neustalým focením.

Tohle je taky fotka z HTC TyTN II nevím proč bych si měl telefon za 10 tisíc kupovat když dělá tohle. Prostě maličký senzor s kombinací s plastovou čočkou neumí zatím nahradit komapkt.
http://news.softpedia.com/images/extra/MOBILE/large/HTC_TyTN2/HTCTytn2_86_large.jpg
V budoucnu možná. Možná ty dnešní čínské šilenosti s lepším objektivem a optickým zoomem. Ale kdo má po venku tahat takovou velkou krávu která by mi i s páskem na kalhotech ty kalhoty stahovala dolů :) Já zas chci aby telefon byl malý a skladný.
busy (782)|27.4.2009 07:31
[QUOTE=Filcka;1845]Takhle fotí HTC TyTN II[/QUOTE]

Nefoti zle, ale nemozem si pomoct, moj pomaly uz 8-rokov stary Olympus C-2 foti lepsie ... :)

[QUOTE=Filcka;1845]
A budoucnost fotomobilů vypadá například takto:
/NEW-TETHIN-D6000-DUAL-SLIDE-DUAL-SIM-TV-FM-BT-DUAL-CAM_W0QQitemZ270366541480QQcmdZViewItemQQimsxZ20090331?IMSfp=TL090331125001r2302[/url]
[/QUOTE]

Tak to je skutocne zaujimave ! Tak nejak si predstavujem zariadenie, ktore by som chcel stale nosit so sebou - z predu plnohodnotny mobil, a zozadu plnohodnotny kompakt s kvalitnou optikou a cipom. A dve simky, no proste parada :)
Neregistrovaný (0)|27.4.2009 08:29
Z ty K850i je treba tahle fotka: http://www.mobilmania.cz/ShowArticleImageFull.aspx?file=25306 Pri plnem rozliseni jsou samozrejme videt chyby, ale pri zobrazeni tak, aby se cela vesla na monitor, vypada docela slusne (lidi jsou rozhybany).

Tady je podobna fotka z N82 - na oblicejich lidi je videt, jak K850i sumi, N82 ten sum zehli (za cenu ztraty detailu obliceju).

Muj osobni rekord je asi 1 nebo 2 piva kdysi davno a prekonavat ho nehodlam, takze vymenu objektivu po 12 pivech si asi nevyzkousim :-D

Jinak ano, ten mobil co sem hodil(a) Filcka, to je presne muj sen :-) Holt nebudeme jezdit pro elektroniku do US, ale do Indie :-D
Filcka opět nepřihlášená (0)|27.4.2009 09:21
To M. Šurkala: FZ 50 filtruje a žehlí děsně a obrysová ostrost objektů je velmi chabá...ale to je samozřejmě otázkou vkusu uživatele...a Panasonic a Canon jsou značky od kterých bych si osobně nic nekoupil...


To Karlos5573: Člověče, sorry, ale tvoje argumenty jsou krapet mimo mísu... Že se ti při focení vybije v mobilu baterka??? Ty chodíš fotit bez náhradní baterie??? :O
Recenzi ze Softpedie znám, to že někdo hodí na net mizernou fotku neznamená, že z foťáku nelze vyždímat lepší. Ten člověk, co to recenzovat, buď neumí vůbec fotit, anebo to udělal záměrně. Tisknul jsem z TyTNa na pohlednicový formát - fotky vypadají znamenitě, na to že je to z PDA. Kdybych si měl vybírat svůj nynější foťák podle recenze z digineffa, tak podle těch fotek od Neffa bych si ho nikdy nekoupil...
Ta čínská kráva neváží určitě víc než je součet váhy bakelitového kompaktu od Canonu a mobilu a její užitná hodnota je podstatně vyšší :)))

To Busy: Jistěže to nefotí zle, ale s Olympusem si zase nezavoláš, nepošleš si z něj mejla ani ti nenajde GPSkou cestu domů :)))

Tethin D 6000 není indický ale činský telefon, odkaz na indický ebay je kvůli obrázků přístroje. Optika je Nikorr, pokud to není kec :))) Až s takovou konstrukcí za pár let přijde Nokia, všichni to budou kupovat jak diví...
Karlos5573 (269)|27.4.2009 13:15
No já to myslel tak, mám zrcadlovku když jdu fotit na jeden den tak mi stačí baterka jedna a nikdy ji nevybiju úplně nosím u sebe další 2. Ale abych kvůli momentkám někde nosi 2 baterky k telefonu nevím no :) To fakt raději kompakt u kterého vím že baterky vydrží třeba 500 fotek. Jinak k té mojí fotce nevím jak bys udělal lepší obraz myslím tím méně šumu a lepší komrimaci pokud to tam nejde nastavit. a s tím telefonem s optickým zoomem to už maj v číně a dá se to už dlouho koupit třeba na ebay telefon tuším Samsung s 3optickým zomem 5Mpix a je menší než ten tvůj postovaný ale i tak to nefotí bůh-ví jak a kompakty jsou lepší. Je pravda že za pár let se asi dočkáme telefonu který se vyrovná komapktům ale i tahle věc je pro fotografy celkem dost na nic :)
Jinak ten telefon.
http://images.google.com/imgres?imgurl=http://data.idnes.cz/soubory/telefony/A050711_JM_SAM_SCH770_13.JPG&imgrefurl=http://mobil.idnes.cz/telefony.asp%3Fr%3Dtelefony%26c%3DA050712_124936_telefony_jm&usg=__dfSKVAhQzEiA1zhw8k3IWErqOns=&h=2304&w=3072&sz=1466&hl=en&start=1&tbnid=CZ-XtOGEXz4hkM:&tbnh=113&tbnw=150&prev=/images%3Fq%3DSPH-V7800%26imgsz%3Dhuge%26gbv%3D2%26hl%3Den%26sa%3DG
busy (782)|27.4.2009 18:49
[QUOTE=Filcka opět nepřihlášená;1854]To Busy: Jistěže to nefotí zle, ale s Olympusem si zase nezavoláš, nepošleš si z něj mejla ani ti nenajde GPSkou cestu domů :)))[/QUOTE]

A prave kvoli tomu som vyssie navrhoval, aby sa nie fotaky montovali do mobilov, ale mobily do fotakov ! Ze ten "mobil" uz bude namiesto 90 gramov vazit 220 gramov, a bude 3x tak hruby, mi nevadi. Pokial to bude plnohodnotny kvalitny kompakt, budem ho rad nosit vsade so sebou.
Filcka (300)|27.4.2009 19:02
[QUOTE=Karlos5573;1857]No já to myslel tak, mám zrcadlovku když jdu fotit na jeden den tak mi stačí baterka jedna a nikdy ji nevybiju úplně nosím u sebe další 2. Ale abych kvůli momentkám někde nosi 2 baterky k telefonu nevím no :) To fakt raději kompakt u kterého vím že baterky vydrží třeba 500 fotek. Jinak k té mojí fotce nevím jak bys udělal lepší obraz myslím tím méně šumu a lepší komrimaci pokud to tam nejde nastavit. a s tím telefonem s optickým zoomem to už maj v číně a dá se to už dlouho koupit třeba na ebay telefon tuším Samsung s 3optickým zomem 5Mpix a je menší než ten tvůj postovaný ale i tak to nefotí bůh-ví jak a kompakty jsou lepší. Je pravda že za pár let se asi dočkáme telefonu který se vyrovná komapktům ale i tahle věc je pro fotografy celkem dost na nic :)
Jinak ten telefon.
http://images.google.com/imgres?imgurl=http://data.idnes.cz/soubory/telefony/A050711_JM_SAM_SCH770_13.JPG&imgrefurl=http://mobil.idnes.cz/telefony.asp%3Fr%3Dtelefony%26c%3DA050712_124936_telefony_jm&usg=__dfSKVAhQzEiA1zhw8k3IWErqOns=&h=2304&w=3072&sz=1466&hl=en&start=1&tbnid=CZ-XtOGEXz4hkM:&tbnh=113&tbnw=150&prev=/images%3Fq%3DSPH-V7800%26imgsz%3Dhuge%26gbv%3D2%26hl%3Den%26sa%3DG[/QUOTE]

Měl by sis ujasnit, co to je "příležitostné focení" - 5, 10 snímků??? To se ti baterie těžko vybije... Když vím že budu hodně fotit, nebo spíš budu telefonovat Skypem přes wi-fi, vrazím do PDA Li-Pol 2700 mAh a jsem v klidu :-))) Záložní baterku mívám pro jistotu s sebou... :P
Samsung jsem měl v ruce cca před dvěma lety od jednoho Korejce z Kia Motors, hezká hračka...nicméně to co jsem postoval, umí víc, navíc je tam i TV tuner :-)))

Každopádně kompaktům pomalu ale jistě zvoní hrana, proč by jinak do kompaktů dávali podporu přehrávání MP3 popřípadě videa? Tipuju že do 5 let budou trhu dominovat právě fotomobily.
karmy (15)|27.4.2009 21:22
To Filcka... Naučte se nastavit redukci šumu na minimum a budeme se bavit. Vlastním výše zmiňovanou FZ7 a že by nekonkurovala ostatním výrobcům se říct rozhodně nedá. Natož FZ50 a FZ28
Filcka (300)|27.4.2009 22:23
[QUOTE=karmy;1870]To Filcka... Naučte se nastavit redukci šumu na minimum a budeme se bavit. Vlastním výše zmiňovanou FZ7 a že by nekonkurovala ostatním výrobcům se říct rozhodně nedá. Natož FZ50 a FZ28[/QUOTE]

Já se s tebou ale bavit nechci a o Lumixech už vůbec ne. :stupid
Petr S. (328)|27.4.2009 22:29
No, pokud mám říct svůj názor, tak jsou fotoaparáty Lumix v dnešní době hodně dobré, ostatně jak už tady nadnesl Milan. Mám s nimi také dobré zkušenosti.
Filcka (300)|27.4.2009 22:48
V okénku pekárny na chleba Panasonic je toho vidět víc než v hledáčku Lumixe :D, dobrý je jen dobrý. Jsou i však i mnohem lepší :evil
Karlos5573 (269)|28.4.2009 13:19
Je pravda že u FZ7 se s hledáčkem moc manuální ostření využít nedá :-) A že u F1000fd fuji to bylo lepší ale ty dnešní nové budou asi OK. Ono fakt záleží co má člověk za foťák. Jak jsem měl maličký lumix tak jsem byl unešen tím že kámoš má FZ7 a má tam hledáček a zoom atd.. dneska už mě to nenadchne.
Milan Šurkala (3381)|28.4.2009 14:10
[QUOTE=Karlos5573;1881]Je pravda že u FZ7 se s hledáčkem moc manuální ostření využít nedá :-) [/QUOTE]

Ono se obecně u kompaktů využít moc nedá, těch 230.000 bodů je málo. Manuálně ostřit se už jakž takž dá např. při rozlišení 460.000 bodů (displej LX3, ale třeba u G10, která má toto rozlišení to nejde, protože Canon této výhody nevyužil, prostě jen zvětšil obraz, např. místo jednoho černého pixelu tam jsou s trochou nadsázky čtyři, jen to zvětšil, ale nezjemnil, takže je tam, kde byl). Nicméně třeba u Panasonicu G1 s rozlišením 1.440.000 bodů je manuální ostření lepší než na zrcadlovce díky tomu, že dochází ke zvětšování obrazu a vidíte data pixel na čipu = pixel na displeji. Ideální stav.
karmy (15)|29.4.2009 15:08
Ono to manuální ostření nejde využít už jenom kvůli rychlosti, na stativu to však použitelné je, samozřejmě však přes LCD. Ale kdo taky fotí ze stativu přes hledáček když to neposkytuje žádné výhody. Co se týče kresby v rozích...na FZ7 - při f/2,8 to není ono, to je pravda, ale při větším zaclonění už je kresba rovnoměrná. Natož na delších ohniscích, tam bývá kresba dobrá už od plné díry. Tak či tak pokles kresebnosti není tak dramatický abych se jím musel zabývat.

A co se týče hledáčku... lepší špatný hledáček fotoaparátu než dobrý display mobilu. Už jenom kvůli okolnímu světlu a třasu.
Pat & Mat (0)|6.5.2009 10:14
Asi pred pol rokom bol tento test : http://www.gsmarena.com/8_megapixel_grand_shootout-review-296.php . Potom ho ešte doplnili po úpravách "Pixona". Takže podľa testu vedú LG a Samsung. Niektoré kompakty fotia aj horšie ako tieto fotomobily. Ja si idem teraz kúpiť malinký Panasonic s RAW. Mal som SE-K800i a G7 kým mi ich neukradli.