Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 27

Téma: ND filtr pro panning

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Potřeboval bych poradit s účinkem ND filtru pro Sigmu 60/2,8. Bude to na E-P3 tedy reálné ohnisko 120mm. Mým záměrem je máznout pozadí za pohybujícím se předmětem s úhlovou rychlostí cca 30°/sec (motocross, auta...). Tipuju potřebný čas kolem 1/40-60 a rád bych se pohyboval kolem středních clon f/5,6-11. Chtěl bych něco na slunný den a aby to bylo použitelné i při změně expozičních parametrů, když bude pod mrakem (možnost +3EV ISO (800), + 4EV clona (f/4)).
    Myslím si, že by mi vyhovoval podobný účinek jako na kompaktu 3EV. Méně rozhodně ne. 6EV už mi přijde docela dost. Dělá se něco mezi? Jinak závit je 46mm pokud chcete dát konkrétní tip. Díky
    Odpovídat lze po přihlášení

Obyvatel Digimanie Avatar uživatele Begy_cz
    Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

a co skusit nastavitelný ND filtr? Typicky tuším ND2-400

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Rellik
    Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    16

Proč myslíš, že na máznuté pozadí potřebuješ ND filtr. Zejména u rychle se pohybujících vozidel jak píšeš. Na máznuté pozadí nepotřebuješ žádný filtr, stačí si jen správně nařídit samotný fotoaparát a mázneš i historické auto, které jede cca 40km/h A dokonce i někoho kdo běží http://www.digimanie.cz/galerie/file...0_original.jpg Řešit ND na tento účel mi přijde naprosto zbytečné...
    Tady je i něco rychlejšího http://www.digimanie.cz/galerie/file...1_original.jpg

Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

možná chce udržet malou hloubku ostrosti. Takže moc neclonit, ale redukovat přicházející světlo

Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    16

Citace Původně odesláno od Begy_cz Zobrazit příspěvek
    možná chce udržet malou hloubku ostrosti. Takže moc neclonit, ale redukovat přicházející světlo
    Když píše že se chce udržet s clonou mezi f/5,6-11 nepředpokládám tak, že chce udržovat malou HO

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

No jasně chci máznout pozadí a to nezáleží od rychlosti bez započítání vlivu vzdálenosti. Zjednodušeně se tomu říká úhlová rychlost. Takže veterán kolmo k ose objektivu 40km/h, vzdálený 10m má stejnou úhlovou rychlost jako dragster focený ze 100m.
    Protože potřebuješ máznout pozadí, tak potřebuješ, aby otevřená závěrka absolvovala nějaký úhel cca 5°. Takže za hezkého počasí nastavíš nejnižší ISO, clonu pro hezkou kresbu f/8 a jaký ti vyjde čas? 1/250 - 1/400! Při úhlové rychlosti 30°/sec se za 1/300sec objekt posune o 0,1°. Dál to rozvádět nemusím..
    Rellik: pěkná fotka, ale to je kombinace neznatelného panningu a zbytek DOV.

Pojďme se prosím vrátit k filtrům nebo mě tu teorii vytlučte z hlavy

Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

tak jo, co třeba tohle? http://www.ebay.com/itm/FOTGA-Slim-F...item3cd3acda47 200Kč za "pokus" není zase tak moc.
    Sám mám ten samý jen v jiném rozměru

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Já bych raději fix faktor. O těch stavitelných jsem četl, že to občas chytá nežádoucí vlastnosti polarizáku. Ale radši bych ještě chvíli teoretizoval o tom použití a případně o účinku ND filtru.

Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

pak budeš tahat v kapse sadu filtrů

počítám že budeš potřebovat ND32 a ND16

mám jen ND8 a při zatažené obloze mě to při 1/400 padne na 1/50 - což je na panning stále dost rychlé

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Takže jestli tomu správně rozumím ND 8/16/32x znamená -3/4/5 EV?

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    May 2006

Správně.

Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    16

Citace Původně odesláno od rousini Zobrazit příspěvek
    Pojďme se prosím vrátit k filtrům nebo mě tu teorii vytlučte z hlavy
    Když už to chceš řešit tímto způsobem, doporučuju jako první zajít k nějaké silnici do vzdálenosti, kterou předpokládáš na nějakých závodech a zkoušet fotit. Myslím, že ze 100m toho nemázneš nikdy nic moc. Fotil jsem i motoGP závody a nikdy jsem neměl problém máznout motorku i bez nějakého filtru. Proto stále píšu, že je to podle mě zbytečné...

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Já jsem to zkoušel a právě jsem se snažil popsat dojmy, které jsem nabyl. Ale možná bude stačit jemnější máznutí, jak tu odkazoval rellik. Nevypadá to špatně a není nutné mít z pozadí šmouhu Zatím to vyzkouším bez filtru, sesbírám víc informací a případně budu řešit dál.

Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    16

Dneska jsem schválně zkusil cvaknout něco pomalejšího (cca 20km/h) z větší dálky (cca 40m), tak aby se trochu mázlo pozadí... http://www.digimanie.cz/galerie/show...atid=newimages Jak je vidět opět to jde i bez nějakého filtru. 70mm / F8 / 1/100 / ISO100 Hodil jsem sem i ukázku z těch motorek... Je to zhruba to samé co máš v plánu fotit Vzdálenost cca 50m slunečný den... 90mm / F8 / 1/500 / ISO200 - všimni si toho času 1/500 - a stejně je to pozadí mázlé - z toho si asi odvodíš jakou rychlostí ta motorka jela Pak ještě něco z menší vzdálenosti (cca 20m) a s kratším časem 58mm / F9 / 1/320 / ISO200... prostě běž někde k silnici trénovat a nemusíš řešit nějaký filtr. Ušetříš nějaké peníze a hlavně nemusíš sebou pak nic zbytečně tahat...

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Díky za ukázky, mimochodem pěkné snímky (hasička hmmm). Občas ten panning je skoro neznatelný (koně), Měl jsem představu takového většího máznutí, resp. šmouhy, ale tak se to dá taky. Důležité bude, jak moc velkou dynamiku tím bude člověk chtít znázornit. Jak už jsem psal s filtrem počkám. V týdnu by měla přijít Sigma 60/2,8. Za 4 tyčky to nejde nechat na e-shopu, zvlášť když cokoli slušnýho na MTF je v pětimístných cifrách.
    Teď už jen zjistit nějaký zajímavý sportovní aktivity v okolí...

Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Nastavitelný ND filtr
    Od Begy_cz v sekci Konvertory, filtry a předsádky
    Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 31-05-2016, 11:20
  2. ...Hoya šedý filtr NDX 16 Pro1 nebo B+W ND šedý filtr 110-1000x...
    Od Pavel Olivík v sekci Konvertory, filtry a předsádky
    Reakcí: 4
    Poslední příspěvek: 27-10-2013, 08:15
  3. ND Filtr
    Od zeloi v sekci Konvertory, filtry a předsádky
    Reakcí: 4
    Poslední příspěvek: 13-09-2013, 15:29
  4. Polarizační filtr na kompakt
    Od zdeneli v sekci Kompakty
    Reakcí: 6
    Poslední příspěvek: 21-01-2010, 12:24