Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

fotoaparat na nataceni videa a bezne foceni

mara00 (29)|6.4.2014 17:18
Zdravim,prosim o navrhy...
cena nekde kolem 6-8 tis.. cim mene tim lepe
dobre video + dobre foto :) neco lepsiho nez mobil lumia 925

tak jsem nejak brouzdal a cetl ze doporucujete ten olympus xz 10 a nebo drazsi xz 2 ,ja si nasel jeste PEN E-PL3 popripade ten epm1
nebo je jeste jina alternativa ? drive jsem mel fuji hs10 ..ale byl pomalej..displej nic moc a jako amater co foti prakticky na rezim auto moc nevyuzivanej,plus byl vyklopnej displej a hlavne hledacek a zoom

jaky je vas nazor ?
diky
rousini (738)|6.4.2014 18:14
Malokterý aparát umí i video i fotky. Jednou z vyjímek je Panasonic LX7. Lepší kvalitu fotek a možná o chlup slabší video nabídne Olympus E-PM2. Trochu opačně na tom je Nikon1.
bastlir (13)|6.4.2014 19:01
Už jsem do toho nějakou kačku vrazil, než jsem přišel na to, že je lepší za pár babek koupit nějakou amatérskou HD kameru, s kterou se tak nějak dá i fotit.
Begy_cz (537)|6.4.2014 19:27
co jsem zatím viděl "fotek" pořízených kamerou, tak žádná nestála ani za zlámanou grešli. Bylo to obvykle pod úrovní nejlacinějších kompaktů.
kultus (1295)|6.4.2014 19:43
no mne taky uz prijde spis pouzitelnejsi video z fotaku nez fotka z kamery. Obecne jsou dobre videa z panaku a nikonu, ale EPM2 ma v ramci cenove kategorie asi bezkonkurencni fotky. Takze jestli chces zachovat cenovou hladinu tak jedine asi kompromis mezi olympusem EPM2 a nikonem V1/J1/J2. Zalezi co je pro tebe prioritni, ja bych se podival nejdrive na fotky a pak na nejaka videa...XZ-2 je co se tyce fotek dobra volba ale nevim jestli ti ty videa budou stacit. Zase ty nikony nejsou vzhledem k velikosti snimace a rozliseni ve vysledku zadna slava, ale kvalita a rychlost preostrovani videi muze byt pro tebe zajimava...jeste si neodpustim, ze nez lumia 925 bude lepsi vsechno co bylo spomenuto.
mara00 (29)|6.4.2014 20:28
prave videokameru jsem zamitl ..v tej cene budou fotky na urovni mobilu ...
ze by nikon 1v1 ve vyprodeji ? ale co jsem koukal tak nema blesk .....
bastlir (13)|7.4.2014 01:50
Dobře chápu snahu netahat se s dvěmi brašnami, ale na video mám trochu náročnější požadavky. Nevnucuji nikomu svůj názor, ale foťák na video prostě ne. Fotomaniaci jsou schopni utratit desetitisíce do objektivů a dalšího fotopříslušenství a jejich práce jistě jsou kvalitní, přitom jim však často nevadí pořízení videa na úrovni kamerky do auta. Každé chce své.
kultus (1295)|7.4.2014 07:08
Proto jsem psal at si ujasni priority, ale srovnani s autokamerou uz je prehnane...
Kissofdark (95)|7.4.2014 09:15
já mám e-pm2 a jsem spokojená:)
Dělám si z výletů a dovolené fotografie a k tomu třeba videoshoty a šoupnu si to do fotoknihy:)
Parádička:)

Jako je jasný, že srovnávat fotoaparát s kamerou se nedá, ale pro mě je lepší mít jeden foťák, který zvládne obojí:):)
mara00 (29)|7.4.2014 10:25
jelikoz se v tom moc nevyznam tak proto se ptam .... proste nejaky pristroj ktery aspon na videu zoomuje a zaostruje bez zvuku a je to alespon malinko slusne,ale aby udelal aji primerene dobrou fotku do domaciho fotoalba ...:)
kultus (1295)|7.4.2014 11:54
jak jsem psal, podivat se na youtube a udelat si tak alespon nejakou predstavu o kvalite videa u vsech nadhozenych fotaku zvladnes i sam. Ty musis vedet co ti staci a co jsi ochoten tolerovat...nejlepsi video+fotky zaroven v tehle cenove kategorii asi nenajdes
mara00 (29)|7.4.2014 16:29
jasny no ...zatim premyslim o PEN E-PL3 jelikoz jak u bejvaleho fuji HS10 ma vyklopny displej ... prokoumam ty videa... ano vim ze za 6-8tis nedostanu top kameru s top fotakem,ale aspon slusnou stredni tridu a v teto kategorii je na trhu dost na vyber a ja jako amater nevim a proto se ptam :) spis vyzaduji aby byl rychlej ,dotykovej dispej vyhoda a nevydaval zvuky pri ostreni a zoomu u videa ...
rousini (738)|7.4.2014 16:47
E-PL3 je na video bída... Proč se bráníš Pan LX7, když tě nic jiného než video nezajímá?
kultus (1295)|7.4.2014 16:53
mozna protoze je uz dost nad limit ;) 10,5K konkretne
mara00 (29)|7.4.2014 17:44
nepreferuji zadnou znacku,ale je to hooodne pres limit ...ale dekuji za nazor
bastlir (13)|7.4.2014 21:59
[QUOTE=Kissofdark;30026]já mám e-pm2 a jsem spokojená:)
Dělám si z výletů a dovolené fotografie a k tomu třeba videoshoty a šoupnu si to do fotoknihy:)
Parádička:)

Jako je jasný, že srovnávat fotoaparát s kamerou se nedá, ale pro mě je lepší mít jeden foťák, který zvládne obojí:):)[/QUOTE]
Ano, popsala jsi to docela výstižně - videoshoty. Já se ale na to dívám jinak a netvrdím, že z pohledu tazatele správně. Já si totiž nedokážu představit, že bych s foťákem točil např. svatbu. I když můj Canon umí točit ve Full HD a za drahé peníze jsem si k němu dokoupil mikrofon, přesto je v záznamu slyšet zoomující objektiv, přestože je mikrofon v pružných závěsech a je nastaven na zoom. A na červený objektiv nemám. Konzultoval jsem to s lidmi u Škody a oni mně řekli, že kamera je kamera.
Pokud bych však chtěl dělat jen videoshoty, tak bych řešil akorát to, zda je to vůbec se zvukem či nikoliv, protože to stejně není o kvalitě videa. Nepopírám ale, že to může někomu stačit.
Kissofdark (95)|8.4.2014 09:05
Tak jako na natáčení svatby asi těžko někdo použije fotoaparát - kamera je lepší, ale pokud se člověk nechce tahat s foťákem a kamerou, tak je lepší koupit foťák. Neívm, jaký má tazatel představy o kvalitě videa, co natáčí, jak dlouho natáčí apod.

Jen říkám, že mám pen mini 2 a fotím dost kvalitní fotky (táta má APS-C zrcadlovku a troufám si říct, že fotky mám lepší z penu) a k tomu sem tam nahraju video z výletu nebo dovolené a stačí to. Rozhodně to má lepší kvalitu videa jak autokamera.

A je trošku blbost srovnávat video pro běžného uživatele nebo pro někoho, kdo natáčí svatby, dokumenty apod.
bastlir (13)|8.4.2014 17:47
Ta autokamera byla samozřejmě nadsázka. :-) Na druhou stranu nemyslel jsem ani profesionální natáčení svateb apod. Mimochodem, na toto téma se shodou okolností před časem rozproudila na TVFeaku vášnivá diskuse, jestli natáčet se zrcadlovkou či nikoliv. Takže za sebe opakuji - na základě svých zkušeností nikoliv.
Nebuď zbytečně skromný .... že máš lepší fotky a video, není to třeba tím, že jsi prostě šikovnější? :-)
mara00 (29)|8.4.2014 18:54
ty jo ,fakt nevim ...asi si pujdu do obchodu nejaky ohmatat a uvidim ktery mi sedne do ruky ... ale asi vemu vami doporucovanou klasiku olympus XZ-10 - vetsi zoom,dotykove ovladani.. ,ale stale vaham aji o PEM epl3 - vyklopny displej ....
ale porad se brodim v olympusech ... to je spatne nebo dobre ?
bude to kvalitou fotek a videa a rychlosti lepsi nez muj bejvaly FUJI HS10 ?
mara00 (29)|8.4.2014 19:50
tak jsem od znam,eho dostal pristup na dTest kde probehl test fotaku ano xz-10 skoncil na druhem miste ,ale hnedka v za nim a s lepsima procentama za video byl Canon PowerShot SX270 HS ..co myslite ten canon ?
Mirda4 (79)|8.4.2014 19:57
Pokud jde o video, tak v kategorii do 8 tisíc Kč nic lepšího než Nikon J1, J2 / V1 nepořídíš. Mám sám J2 a video v takové kvalitě se spíše normálně objevuje u přístrojů (ať už foto či video) až tak od cenové hladiny 15 tisíc Kč. A fotky to dokáže vyloudit taky solidní, takže za ty peníze, co teď stojí ve výprodejích je to nejlepší kup.
mara00 (29)|8.4.2014 20:41
ok, v1 nema blesk .... j2 oproti j1 ma jen kvalitnejsi display ? ... takze finalni vyber vse se da sehnat nakonec za cca 6 tis ..... nikon j2 vs olympus xz-10 vs canon sx270hs (mozna 280hs) a olympus e-pl3 -vyklopny displej
Pavel Matějka (394)|9.4.2014 07:59
[QUOTE=mara00;30052]tak jsem od znam,eho dostal pristup na dTest kde probehl test fotaku ano xz-10 skoncil na druhem miste ,ale hnedka v za nim a s lepsima procentama za video byl Canon PowerShot SX270 HS ..co myslite ten canon ?[/QUOTE]

Proboha, neřiďte se testy spotřebitelských časopisů - techniku odborně otestuje jen odborník. Na dTestu jsou mistři v tom, jak překroutit vstupní podmínky tak, aby vyhrálo to, co oni chtějí. Například u instantní kávy hrály větší roli tvar lahvičky a snadnost zacházení s ní, než chuť a cena. Zkusil jsem tenkrát koupit podle nich druhé nejlepší kafe (první bylo nesmyslně drahé) a vyhodil ho, protože se nedalo pít. Pak jsem pátral, kde je chyba. No a zjistil jsem, že mělo fakt perfektní obal...
Kissofdark (95)|9.4.2014 11:19
olympusů bych se fakt nebála. Sice nedělají tolik foťáků jako třeba Canon nebo Nikon, ale kvalitově jsou na tom hodně dobře. Já mám pen mini 2 (měla jsem i 1) a nemohla a nemůžu si doteď na nic stěžovat, protože jsem výrobek ani reklamovat nemusela:)

Kamarád si koupil XZ a sám je překvapený, kolik toho foťák dokáže.

Hromada lidí si myslí, že kvalitní foťák je pouze Canon a Nikon a zbytek je odpad, ale takhle to už není;)
Mirda4 (79)|9.4.2014 12:24
Tak to dnes asi každý zasvěcenější vidí, že například Olympus odvádí celkem dobrou práci a je z čeho vybírat. A na druhou stranu od Canonu by člověk dnes čekal mnohem více, než to co ze zoufalosti vypouští do prodeje. Osobně si ale myslím, že pokud neberu ohledy na rozměry přístroje ale spíše na výkon který z toho vytěžím (o to více při točení videa), tak při porovnání XZ-10 za 6000,-Kč a Nikon J2 za 6000,-Kč není absolutně co řešit a je to naprosto jasné. Samozřejmě když přišla J2 na trh a stála 15000,-Kč, tak by jí asi nemělo smysl tolik protěžovat, ale za ty koruny co teď je, když tomu odpustím drobné nedostatky, tak je to bezkonkurenční nabídka.
Kissofdark (95)|9.4.2014 16:11
No, někteří si stále myslí, že nic jiného než Canon a Nikon nekupovat. Například kamarádka - má nějaký starší Canon, který dosloužil, nadávala, že má malou světelnost atd. atd. - když ji kamarád řekl, ať mrkne třeba na Olympus XZ 10, tak se zhrozila, co ji to jako doporučuje, že každý tvrdí, že nic mimo Canon a Nikon nekupovat.

No připadala jsem si jako století zpátky:(
mara00 (29)|9.4.2014 19:02
takze tedy zatim jsem zaslechl jen ze mam jit do Nikon 1j1 vcem je tedy lepsi oprotu olympus xz10( ten ma dotykovej displej,lepsi svetelnost a vetsi zoom)
Sakini (1174)|9.4.2014 19:56
J1 oproti XZ-10 má o dost větší senzor, a díky tomu dokáže poměrně vyrovnat nesvětelnost jeho setových objektivů, je lepší co se týče šumu při vyšších ISO, výrazně rychlejší co se snímání týče, má výkonnější ostření a to i na pohyb, a o moc lepší video. Na druhou stranu mu chybí takové ty moderní věci jako dotykový displej, a světelný objektiv dává Olympusu značnou výhodu. Mimochodem, Nikon J2 nemá jen lepší displej, ale taky mnohem lepší ovládání, J1 je dost základní a není to tak úplně jednoduché, i v tomhle je Olympus vychytanější. Nikon je lepší v některých ohledech, Olympus je celkově líp vyvážený a "užitečnější" pokud chceš univerzální typ.


[QUOTE=Kissofdark;30064]No připadala jsem si jako století zpátky[/QUOTE]
Noo - v té době Nikon měl sotva před založením, Canon ani zdaleka neexistoval, a musela bys zmínit Hasselblad nebo Leicu aby se fotografové chytli ;-) ale to víš, CaNikon je prostě ve spoustě lidí zafixovaný, proto pořád ještě ty vysoké prodeje a časté opovrhování jakýmikoliv jinými značkami.
mara00 (29)|9.4.2014 20:07
diky za nazor ....sice to zaclo pro nikon J2 ale skoncilo to olympusem ..takze jsem zase jelen a nejspis se rozhodnu jakmile si kazdy osobne osaham a ktery lepe padne do ruky ...ale asi ani z jednim neudelam chybu ( stoji stejne penez)
Sakini (1174)|9.4.2014 20:26
To bude nejlepší, tohle si musí každý zodpovědět sám.
Mirda4 (79)|9.4.2014 20:28
Kdyby ti třeba pomohlo rozhodnout to, jak je to se zoomováním při nahrávání videí, tak u konstrukce přístrojů "kompakt" (XZ-10) je zoomování elektronické, tudíž trochu takové "zbrklejší" a bývá i ve videu slyšet, pokud je natáčená scéna tišší. V případě J2 a celkově kategorie přístrojů s mechanickým zoomováním na objektivu je přibližování plynulé, bez výraznějších skoků a hlavně absolutně neslyšné. To byl u mě například jeden z důležitých argumentů pro video, protože předchozí Lumix FZ 50 mě tím dost otravoval, když byl motorek objektivu ve videu slyšet. Pro XZ-10 by v mém případě asi hovořila pouze kompaktnost, jinak by mi na nic víc asi nenalákala. A pokud bych vybíral v profi kompaktech, tak já osobně bych šel spíše do Nikonu P330 (já jsem ale Nikon pozitivní, takže je potřeba mě brát s rezervou :-) ). Minulý týden jsem ho pořizoval tchánovi (Fotolab 5980,-Kč), tak jsem si s ním pár dní na otestování hrál a velmi rychle mi padnul do ruky. Jediné co bych mu trochu vytkl, je více lidmi vytýkaná rychlost přístroje, ale na běžné fotografování je to úplně v pohodě a nijak zásadně mě to neomezovalo.
kultus (1295)|9.4.2014 20:53
ja si naopak vybral XZ-10 pred P330. Ta pomalost me omezovala uz v obchode, ono kdyz si ty fotaky clovek vyzkousi jeden a pak druhy, tak ten rozdil byl pro mne obrovsky co se tyce celkove rychlosti prace. Navic XZ-10 ma velice privetive a rychle prostredi a nastaveni temer vseho podstatneho je hned. To si musi clovek opravdu vyzkouset a zamerit se na to co od toho sam ceka...
mara00 (29)|9.4.2014 21:10
me celkem o rychlost jde,jak rikam mel jsem FUJI HS10 a to byl extrem pomalost a proto jsem ho prodal a koukam uz po necem jinem nez je UZ...no snad v nasem malem meste budou mit alespon neco na omakani ...ten canon nic? hs270 ? ja i manzelka budeme spise fotit na automat,takze proste zapnout a fotit..momentky...video atd ...ale aby to nebylo rozmazane a zasumene :) vic jako laik asi nepoznam...
prvne jsem chtel koupit UZ nikon l830 ale pak jsem si rikal ze uz mega fotak ne a stejnak fotim jen na automat....pak jsem zavrh po precteni par clanku aji nejaky klasik kompakt za par korun a skoncil nekde tam kde se motam ...:) ale asi to moc resim(to bude tim ze to je pro me hodne penez a nechci byt sklaman)
Sakini (1174)|10.4.2014 08:40
SX270 (vůbec celá ta série) působí hodně univerzálně, ale v zásadě je to opět standartní kompakt. Hlavně ten objektiv je kompromisní a má strašidelnou světelnost (což bude hodně zvedat ISO a mít tendenci šumět), nějaké extra fotky bych od něj neočekával. Co se rychlosti týče jak Olympusy XZ tak Nikony 1 jsou hodně rychle, takže žádné obavy. A i na tu automatiku dokážou fungovat docela rozumně.
mara00 (29)|11.4.2014 19:57
tak uz jsem si myslel,ze nikon 1J2 bude muj favorit...dnes jsem si ho u nas na prodejne omakal a naprosto se mi spatne drzi ...skoda...XZ10 nemely..ale mely epl3 a ten se drzel krasne ...
Milan Šurkala (3381)|11.4.2014 21:35
[QUOTE=Sakini;30067]J1 oproti XZ-10 má o dost větší senzor, a díky tomu dokáže poměrně vyrovnat nesvětelnost jeho setových objektivů, je lepší co se týče šumu při vyšších ISO[/QUOTE]

No, vzhledem k tomu, že XZ-10 má o 2 EV lepší světelnost objektivu než Nikon, nejsem si jist, zda zrovna výkony na vyšší ISO jsou to, kde Nikon (za danou cenu) nějak vede. Ten Olympus na to vysoké ISO totiž nemusí tak brzy chodit. Dokonce i pozadí bude ten Olympus mazat více než seťák od Nikonu, a to má mnohem menší senzor :)
Sakini (1174)|11.4.2014 22:15
V kombinaci objektiv-senzor jistě ne, tam bude za stejných světelných podmínek určitě šumět víc a spíš Nikon. Samotný senzor jako takový, i když ten jednopalec v Nikonu není zrovna zázrak své třídy, na tom je výkonově o něco líp, ale deklasuje ho že s tou citlivostí musí jít hodně rychle nahoru jak kvůli nesvětelnosti seťáků, tak případně i kvůli nutnosti víc clonit pro odpovídající hloubku ostrosti. S Olympusem se dá fotit v interiéru na plnou díru s minimálním ISO, Nikon by to hnal hned na 1600. Proto taky, i když "jedničky" nepovažuju za generálně špatné foťáky, vždy XZ-10 označím jako vyrovnanější a praktičtější ;-)
Milan Šurkala (3381)|11.4.2014 22:33
[QUOTE=Sakini;30127]tak případně i kvůli nutnosti víc clonit pro odpovídající hloubku ostrosti[/QUOTE]

Tomu moc nerozumím. Proč by Nikon 1 měl kvůli hloubce ostrosti více clonit, když Olympus XZ-10 je ten fotoaparát, který má menší hloubku ostrosti (na středních a delších ohniskových vzdálenostech) a tedy naopak Olympus musí clonit, aby se dorovnal na hloubku ostrosti plně odcloněného Nikonu 1 se seťákem.
Sakini (1174)|11.4.2014 23:23
To vycházím ze zkušeností s oběma typy, které jsem použil na stejné téma (přesně řečeno jsem je zkoušel na stejných objektech), a zatímco Olympus zvládal určitý objekt obsáhnout hloubkou ostrosti na 1.8 (a ISO nezvedal), Nikon 1 na 3.5 v úplně stejné situaci neměl ostré všechno a musel jsem přidat na 4.5 (a ISO náležitě stouplo). Nemluvím už ani o stejném případu s 18,5/1.8 na Nikonu, kde hloubka ostrosti a rozmazání je vyloženě jinde než u seťáku (ale to je samozřejmě s XZ-10 objektivně neporovnávatelné). Přece jen ty snímače jsou docela rozdílné velikostí, a mají na to taky svůj vliv, i když pak hodně záleží na fotografované scéně. Když beru standartní s určitým odstupem od objektu, kde se nebudu snažit vyloženě oddělit objekt od pozadí, můžu se u XZ-10 mnohem víc spolehnout na to že že vše bude ostré, a mnohem víc se musím snažit abych dosáhl oddělení od pozadí. U Nikonu už se může docela stát že není ostré všechno co má být, není to jako u APS-C ale už je poznat ten větší rozměr -nevím jaké zkušenosti máš s různě velkými ty z recenzí, určitě jsi měl v ruce víc různých foťáků než já, s různě velkými senzory, a rozdíl mezi 1/2.3" a 1" nemusí být oproti jiným případům moc výrazný. Samozřejmě pro běžného uživatele používajícího hlavně automatiku tohle nebude relevantní ani moc zajímavé, protože se s tím buď nesetká a nebo to nebude řešit. Uznávám že nepoužívám takové přístroje jako většina jejich majitelů, ale můj názor to pak samozřejmě ovlivňuje.
Milan Šurkala (3381)|11.4.2014 23:35
No, když se podívám na velikosti clonových otvorů na různých ohniskových vzdálenostech, tak mi prostě vychází, že Nikon 1 se seťákem nemůže rozmazávat znatelně více a ani v recenzi si nepamatuju, že by mazal pozadí výrazněji než XZ-10 (v podstatě Nikon 1 mě tímto hodně zklamal a XZ-10 nadchnul - vztaženo ke svým kategoriím). Výjimkou jsou ta kratší ohniska, ale ani tam nemá moc navrch. Na 27mm ohnisku Oly XZ-10 4,7mm/1,8 = 2,61 mm, Nikon 1 10mm/3,5 = 2,86 mm (samozřejmě ta čísla nejsou přesná, ta clona může mít ve skutečnosti odlišné hodnoty). Na delších ohniskových vzdálenostech se to obrací, např. 81mm ohnisko: Oly XZ-10 14,64mm/2,4 = 6,1 mm, Nikon 30mm/5,6 = 5,35 mm. Jednoduše nechápu, jak se musíš mnohem víc snažit u Nikonu, když by (minimálně teoreticky) měla být za shodných podmínek v podstatě velmi podobná až stejná.
Sakini (1174)|12.4.2014 00:02
Asi v tom bude i způsob použití, konkrétní situace, individuální přístup - každopádně mám pocit že za a) na tom víc už nevykoumáme, a za b) že na páteční půlnoc je to trochu zvláštní zábava :-) Podle čísel by to opravdu mělo být hodně podobné, v praxi to tak vždycky nebylo (zřejmě i tím co fotím nejčastěji já), každopádně mnohem víc mě bavil Olympus (Nikon 1 až s 18,5, to bylo jiné focení a i obrazovou kvalitou se to zvedlo). No už je to na mě po celém dni trošku náročnější...

Půjčím si od kolegů oba typy, a znovu to vyzkouším, zajímá mě jaká bude praktická realita.
rousini (738)|12.4.2014 08:36
Já si to dovolím velice zjednodušit. Pokud poměr ohnisko/clona není aspoň +10, tak se dost těžko dá mluvit o separaci objektu a jedno jestli je 5,8 nebo 6,5. Kdybych to měl vzít jen tak z patra, taky bych očekával vyšší možnosti od Nikon1 systému. Dokonce s XZ-1 jsem se dlouhém ohnisku dostával na hodnotu 10, což bylo za tímto účelem použitelné při zaostření nablízko.
Takže pokud Milanovy výpočty sedí, tak na tisku 15x10 ta vlastnost nevinikne a v zobrazení 1:1 bude člověk hledat chybu v zaostření. Takže lepší bude přiclonit než místo nedostatečně malé hloubce ostrosti přemýšlet, kde se stala chyba.
Milan Šurkala (3381)|12.4.2014 11:23
[QUOTE=rousini;30133]Pokud poměr ohnisko/clona není aspoň +10, tak se dost těžko dá mluvit o separaci objektu a jedno jestli je 5,8 nebo 6,5.[/QUOTE]

Řekl bych, že to nebude tak hrozné. Přijde mi, že XZ-10 odděluje objekt od pozadí na svou kategorii dost slušně, viz https://www.digimanie.cz/photo_doc-3BEA840421AB3E60C1257B86006DAF59.html (tohle je, ale pravda, na 130mm ohnisku). Nemám dojem, že by toto zvládl setový objektiv Nikonu nějak znatelně lépe.
mara00 (29)|12.4.2014 17:50
ja jsem z diskuse zmateny jako laik ji prakticky nerozumim :D jelikoz 90% bude foceno na automat,ale proste nikon 1J2 mi nesedl v ruce je hodne malinkej a jednou rukou se blbe drzi...
rousini (738)|12.4.2014 18:28
A co máš s tou druhou???
mara00 (29)|12.4.2014 20:18
:D nevim proste mi nesedl ....byl moc malickej ..a XZ-10 v nasem malem meste nemaj ....uz tom musim nejak rozhodnout ....
mara00 (29)|12.4.2014 20:28
nikon dava k zakladu dva objektivy : 11-27,5mm nebo 10-30 VR ktery je lepsi ?
Mirda4 (79)|13.4.2014 21:51
Opticky jsou na tom podobně, varianta 10-30 má stabilizaci ale větší rozměry, narozdíl od 11-27,5mm který má mnohem kompaktnější rozměry, ale zase nemá stabilizaci. Je to spíše o tom, čo člověk preferuje přednostněji. Já jsem preferoval stabilizaci před menšími rozměry.
kultus (1295)|20.4.2014 12:16
Tak jsem se paradoxne dostal do podobne situace jako tazatel :D pritelkyne pojede na infosku na Bali a Kuala Lumpur tak jsem ji nahlodal, jaka je skoda ze nebude mit cim poradnym fotit. Ted ma asi 5 let stary kram na tuzkovky, ktery dela fotky vyslovene na h...o ikdyz zavru obe oci, navic se ji nechce ty tuskovky resit. Takze na otazku co s tim, tak samozrejme fotak co se ji bude libit :D jak jsem to rozdejchal jsem ji vysvetlil, ze aby vyhodila 2-3000 za oranzove mydlo na foceni ji doplatim na aspon minimalni uroven co jsem ochoten aceptovat.

Do vyberu se dostal olympus XZ-10, ktery jsem mel predtim, dale i kdyz hleda neco maleho k memu prekvapeni neprotestovala proti Nikonu 1 J2 se setakem. Z vyberu jsem vyloucil Nikon P330, Canon S110 a olympus EPL3. Canon kvuli svetelnosti objektivu a je celkove takovy o nicem a Nikon kvuli pomalosti a proste se ji ta krabice nelibila :D a EPL3 kvuli velikosti a ext.blesku. Takze ted si nevim rady jestli vzit olyka, zhruba vim co od nej cekat, vyslovene mne stvali jen vyskakujici blesk pri auto rezimu (holka bude fotit vyhradne jen na auto) a chromaticka aberace v jistych konstelacich ohniska a clony. Nebo uspokojit vlastni zvedavost a koupit J2, precejen ma vetsi cip a ten objektiv mi neprijde uplne nejhorsi, ikdyz jsem si na vic fotkach vsiml taky chrom.vadu. Tak co myslite muze mne na tom nikonu jeste neco prekvapit? Jeste jednou zopakuji holka bude fotit jen na automat, pochybuji ze si zapne i neco jako HDR a fotit bude hlavne krajinu, mesto, nejake detaily. Chci proste neco lepsiho na cvakani. Hrat se s tim budu az potom ja... :D
Mirda4 (79)|20.4.2014 14:02
Vezmi J2 v krásné tmavě červené barvě a není co řešit. Fotky z toho lezou parádní, video ještě lepší a na kategorii CSC jsou to ještě poměrně kapesní rozměry. Aspoň si ho budeš moci taky pořádně otestovat :-)