Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kde na E-P3 nastavit hodnotu ohniska pro manuální objektivy

rousini (738)|12.4.2014 12:02
Nedávno jsem v článku: http://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/objektivy/samyang-reflex-f63-300mm-ed-umc-cs/ narazil na možnost nastavit ohnisko pro konkrétní objektiv, který nemá elektr. přenos informací s tělem. Viz text s pasáže Objektiv v praxi:
"Olympusy OM-D a aj PEN, používajú stabilizáciu obrazu posunom snímača. Výhodou tohto riešenia je, že obraz stabilizujete pri použití akéhokoľvek objektívu. U neoriginálnych objektívov treba nastaviť stabilizáciu, fotoaparátu treba povedať akú ohniskovú dĺžku má objektív. Keď som to nastavil, obraz sa ukľudnil." Jako tělo posloužila E-M1.
Problém je v tom, že netuším, kde zadat ohniskovou vzdálenost u E-P3.
Po zapnutí aparátu s takovým manuálním sklem mi jen problikne na displeji v místě, kde se zobrazuje hodnota ohniska "_ _" a šlus. Netuším, kde to nastavit a možná by to skutečně pomohlo uklidnit hledáček během ostření, kde třeba reálné ohnisko nad 100mm a 10 násobné zvětšení náhledu už nebývá moc klidné. Jinak si myslím, že stabilizace během focení funguje, časy z ruky by tomu odpovídaly a rozdíl v chvění obrazu během komponování a namáčknutí nepozoruju.
Sakini (1174)|12.4.2014 23:30
Zobraz si normálně výběr režimů stabilizace, zmáčkni Info a šipkami do stran můžeš nastavit konkrétní ohniskovou vzdálenost.
rousini (738)|12.4.2014 23:59
Děkuju, funguje to :thumb
Zítra za světla vyzkouším jestli to má na něco vliv.
rousini (738)|13.4.2014 12:20
Nějak nefunguje editace, takže pokračuju v novém okně:
Vyzkoušel jsem nejdelší manuální sklo 270mm přepočítané ohnisko. Ani při největším zvětšení náhledu (14x) jsem nepoznal vliv na stabilitu obrazu. Dokonce jsem nastavil různá ohniska pro daný objektiv a výsledek jsem nezpozoroval. Budu tu hodnotu ručně zadávat, třeba to zpřesní stabilizaci snímače, ele subjektivně jsem si žádné změny nevšiml.
Sakini (1174)|13.4.2014 15:03
Co si pamatuji tak to zvládá tak do 100 mm, a i tak ten účinek nebude nějak extra výrazný. Na mnohem kratších objektivech by asi něco poznat bylo, ale s tou 135 už to bude mimo schopnosti té stabilizace. Bylo by zajímavé porovnat jak by se v takové situaci chovala ta moderní pětiosá s mnohem vyšším účinkem.
rousini (738)|13.4.2014 15:38
No ještě mám Pentacon 50/1,8 ale ten jsem ani nezkoušel, protože ostření s 10x náhledem znamená dostatečný detail a pohodlnou udržitelnost. Takže tam přínos asi nezpozoruju, ale vyzkouším...
Dudgeon (6)|16.6.2014 22:43
Nechci zbytečně zakládat nové téma.
Potřeboval bych poradit, jak na Penu E-PM1 nastavím zvětšení náhledu při manuálním ostření při použití starých manuálních objektivů (M42) použitých přes redukci.
Na nových objektivech Olympus a Sigma s tím není problém, ale u manuálních objektivů na to nemůžu přijít.
Díky za rady.
Sakini (1174)|17.6.2014 09:44
V rozšířeném menu si můžeš nastavit na tlačítko videa jako jednu z funkcí i lupu, pak stačí stisknout a náhled se zvětší pro přesné zaostření. Info tlačítkem pak můžeš zvolit míru zvětšení.