Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Výběr fotoaparátu

Neregistrovaný (0)|13.4.2014 20:37
Tazatel: Barbora

Znění dotazu: Dobrý den, ráda bych poprosila o radu při výběru fotoaparátu. Hlavní požadavky jsou dlouhá výdrž akumulátoru, dobrý optický zoom a možnost fotit fotky rychle po sobě. Prozatím mám favority Nikon Coolpix P520 nebo P530 a také se mi líbil Panasonic Lumix DMC-FZ72, u kterého mě od koupě ale odrazuje recenze zde na Digimánii, takže jsem ještě koukala na starší model Panasonic Lumix DMC-FZ62. Ráda bych se zeptala, který podle Vašeho názoru doporučujete nebo zda máte jiné lepší návrhy v podobné cenové kategorii. Foťák budu používat na běžné focení při cestách, rozhodně nejsem profesionální fotograf :-) Děkuji za odpověď.
rousini (738)|13.4.2014 21:55
Dobrý zoom, jak píšeš neznamená velký zoom. Za uvedenou částku se dá pořídit Olympus XZ-2.
Pokud potřebuješ skutečně větší dosah zoomu tak Olympus E-PM2 v dublesetu za 10 000Kč. Cenový rozdíl zanedbatelný, kvalitativní obrovský.
joeh (3352)|13.4.2014 22:04
Dobrý večer Barbora, vami uvedené prístroje patria do triedy ultrazoomov. Optická kvalita vysokorozsahového objektívu má negatívny vplyv na kvalitu a využitie na bežné fotografovanie je diskutabilné. Na vaše účely sa lepšie hodí kvalitnejší kompakt. Vyžadujete hledáček ?
Kissofdark (95)|14.4.2014 09:52
také se přikláním k rousini - pokud nepotřebujete hledáček, tak olympus pen mini 2 se dvěma objektivy (14-42 mm a 40-150 mm do 10.000,-) - kvalitní fotografie, kompaktní velikost a já osobně jsem s ním moc spokojená a to nedělám pouze běžné fotky:)

Superzoom sice hooodně přiblíží, ale na úkor kvality fotek (navíc byste s sebou stejně musela tahat stativ, protože např. 60x zoom neudržíte z ruky;)) Což je další investice a další zátěž navíc - což třeba pro dovolenkové fotky apod. není moc dobré.
Milan Šurkala (3381)|14.4.2014 10:04
Já bych ty ultrazoomy zas až tak nezatracoval... ale je pravda, že kvalita těch dnešních jde dost dolů a solidní ultrazoom znamená tak 12500 Kč za Panasonic FZ200 nebo 16500 kč za Olympus Stylus 1. Nicméně pokud tazatelka chce ultrazoom používat na běžné focení a nebude furt zoomovat až na max, tak nevidím moc velký problém. On ten 50-60x ultrazoom na řekněme 20-30x zoomu většinou nekreslí až tak zle. Jinak co se týče toho udržení, některé ultrazoomy mívají neuvěřitelně účinné stabilizátory a z ruky se dají udržet neuvěřitelné časy (to větším problém je právě ta nekvalita objektivu). Třeba s Nikonem P510 se mi s trochou snahy dařilo fotit pohybem nerozmazané fotografie i při 1/10-1/20 sekundy a 1000mm ohnisku. Samozřejmě ne všechny se povedly... a ta kvalita na nejdelších ohniscích bývá obecně taková nevalná stativ nestativ.
joeh (3352)|14.4.2014 14:09
- iste, je a bude okruh záujemcov o ultrazoomy, skúsený fotograf sa im vyhne nielen skrzeva vlastnosti skla, ale tiež " veľkosti " čipu. Na 1000mm ohnisku pri čase 1/10-1/20 je možné spraviť fotku, tomu verím, ovšem objekt musí byť statický. Bežní užívatelia si ani neuvedomujú, že stabilizácia dokáže eliminovať len nežiaduci pohyb aparátu a výsledok je - no dajme tomu, priemerný.