Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zvětšení u makra s mezikroužky

Domingster (52)|16.4.2014 08:55
Zdravím, mám Helios 44-2 a koupil jsem si k němu mezikroužky 7mm, 14mm, and 28mm. Nemohu přijít na to, jak zjistit, jaký mezikroužek či jakou kombinaci mezikroužků použít pro dosažení zvětšení 1:1 na můj APS-C čip v NX11. Poradí mi někdo?
kultus (1295)|16.4.2014 10:19
Jednoduche reseni: vezmi si nejaky metr/pravitko, nahod vsechny mezikrouzky, zaostri na co nejmensi ostrici vzdalenost Heliosu a uvidis kolik dilku ti NX11 vyfoti. Znas velikost snimace (treba na vysku), tak si podel vysku snimace delkou vyfoceneho pravitka (poctem dilku) a mas zvetseni. Jinak diskuze o makru probiha treba tady (link dole) ;) mas tam i me vysledky...nevim ale jak trefis zrovna 1:1, jedine asi zkousenim ruznych ostricich vzdalenosti. Ja mel s 50mm yashinonem nejvetsi zvetseni cca 1,2:1 stejne bude zalezet co fotim (maly celek, detail, jak veliky je objekt,...), jake chci zvetseni, abych si nastavil spravnou vzdalenost od objektu. Nejlepsi je to vyzkouset, to je spolehlivejsi nez to pocitat, ja to zkousel pocitat a vysli mi kraviny...

https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/3089-makro-reverzni-krouzek-distancni-krouzky
Domingster (52)|16.4.2014 11:45
Dobrej nápad. Díky za rady. :)
Pavel Matějka (394)|16.4.2014 14:51
Helios 44 má ohnisko 58 mm, mezikroužky mají 49 mm. Helios ostří vysunováním celé optiky o dalších cca 7 mm. Když zaostříš na nejblíž se všemi mezikroužky, je to výtah 56 mm. Do 1:1 bude chybět tak 4-5%. Pořád to bude paráda.
kultus (1295)|16.4.2014 15:05
Ono uz 1:1 je docela dobry vysledek a pro bezne ucely v prirode vic nez dostatecne hlavne kdyz si vezmes na kolik se budes muset priblizit fotograf.objektu...jestli planukes fotit hmyzaky tak ke spouste se takhle ani nepriblizis (u mne cca 7cm) nemluve o HO v radech desetin milimetru mozna 1mm...to uz se bez stativu spatne ostri i pri dobrem svetle protoze vlastne ostris priblizovanim objektivu a pohybem ruky se snadno dostavas mimo HO a foceni se vsema krouzkama si umim predstavit jedine se stativem nebo s hooooodne trpelivosti a burst rezimem ;) i tak ale bude dost odpadu.
Domingster (52)|16.4.2014 16:59
Hele, můžu ti říct, že mám docela zkušenost s focením makra s reverzním objektivem na plnou díru (f3.5) a zvětšením 4,5:1 a odpadu bylo opravdu hodně, ale občas se něco povedlo.

Takže doufám, že s manuální clonou (větší HO) a menším zvětšení to bude jedna báseň. :) Každopádně dík! :)
kultus (1295)|16.4.2014 17:08
nechci kecat, ale bezna cigareta ma cca 9mm prumer a pri zvetseni 4,5:1 by mela cca 41mm-> na APS-C snimaci bys videl ani ne tretinu prumeru ;) ale jestli se mylim tak sorac :)
Domingster (52)|17.4.2014 17:27
Jojo, máš pravdu, sorry. Zvětšení 4,5:1 je u ohniska 18mm ta cigerata je focená na 55mm. :)