Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus XZ-10 koliska na nabijanie

xorcos (3)|17.4.2014 13:44
Zdravim,

Som cerstvym majitelom Olympusu XZ-10, ktory som si kupil po precitani recenzi a diskusnych prispevkov na tomto fore. Celkovo som chcel vybrat nieco, co ma vyborny pomer cena/vykon. Prve sklamanie nastalo pri vybalovani, ktore sa tyka proprietarneho USB kabla - to naozaj nejde dat klasicky USB mini/micro? Pripada mi to ako komunizmus. Druha vec, ktora ma sklamala este viac je absencia nabijacej kolisky, cize bez fotoaparata baterku nenabijem, ak si kupim druhu baterku tak ju budem musiet rolovat baterky v pripade, ze ich budem chciet nabit. Teraz pozeram, ze najvacsi super Canon S110 ma ako nabijaciu kolisku tak normalne neproprietarne USB ...

Pozeral som, ze kolko by stala nahradna baterka, no neviem najst originalnu nabijaciu kolisku, neviete kde by sa dola zohnat?
Ako ste sa vysporiadali s tymto sposobom nabijania, dokupovali ste kolisku pripadne ste kupoval fotak co ju ma v zakladnom baleni?

Diky
kultus (1295)|17.4.2014 13:49
uplne normalne...jsem zvyklej takhle nabijet mobil a nemam problem ani s fotakem. Ted takhle nabijim aj sony NEX s tim rozdilem ze ten uz ma microUSB a vyhovuje mi to. Napichnu na notes nebo nabijecku od mobilu co mam u postele a necham nabit. Baterii a nabijecku bych kupoval na ebay...baterie bude stejne nahradni takze za ty prachy urcite poslouzi nez doslouzi...zatim nad nahradni nepremyslim, ale dokud bude normalne fungovat ta originalni tak bych ty predrazene originaly nekupoval.

...a vubec nechapu proc by mne neco takoveho melo zklamat a vubec prekvapit. Tak prece vim co si kupuji a jestli mi to nevyhovuje tak si to nekoupim...
xorcos (3)|17.4.2014 14:14
Priznam sa, ze som to bral ako samozrejmost, nakolko co som videl Canony ci Nikony (dokonca stary powershot A560 co bol na tuzkove baterky mal mini usb ...), vsetko mali ako nabijaciu kolisku, tak normalne usb, celkovo by ma zaujimalo co tym vyrobcovia ako Sony ci Olympus sleduju, lebo neverim ze dat bezny kabel by ich nevyslo lacnejsie ...
xorcos (3)|17.4.2014 17:40
dakujem za link. Jedna technicka otazka, olympus original nabijacka ma 3 kontakty, zatial co patona len dve - nevadi to?
player (9)|20.4.2014 21:28
[QUOTE=xorcos;30238]dakujem za link. Jedna technicka otazka, olympus original nabijacka ma 3 kontakty, zatial co patona len dve - nevadi to? [/QUOTE]
Tohle by mě také zajímalo mám dvě baterie a nabíjení přes externí nabíječku bych rád využil jestli to bude fungovat.
Pavel Matějka (394)|21.4.2014 07:24
Na nabíjení stačí dva kontakty. Veškeré potřebné informace nabíječka zjistí z odebíraného proudu a napětí na baterce. Ještě někde bývá schované čidlo povrchové teploty. Vnitřní kontrolní obvody může mít každý akumulátor jiný, s třetím kontaktem by nabíječka nemohla být používána na více typů baterek (jen se stejnou šířkou, podobnou kapacitou a umístěním vývodů). Pravděpodobně dvouvývodová nabíječka nebude používat maximálně možný nabíjecí proud - pro jistotu. Takže bude nabíjet o hodinu déle, než originál. Cenové relace si musí každý zhodnotit sám. Já vám jen mohu slíbit, že to s Patonou půjde a ještě dodat, že nabíjení přes USB ve foťáku je nejspíš ještě pomalejší.

Tady máte další, poněkud dražší možnosti, ale kontakty stále dva:
http://www.avacom.cz/usb-nabijecka-avepu-152-pro-liion-akumulator-olympus-li50b--sony-npbk1
http://www.batteryshop.cz/produkt/nabijecka-t6-power-li-50b-np-bk1-d-li92-db-100-vw-vbx090-li-90b-np-150/

Jsou to univerzální nabíječky na jednočlánkový Li-Ion, jen se v nich podle typu baterky mění kolébka, tedy mechanická redukce. Patona je totéž, ale bez výměnné kolébky - firma radši vyrábí řadu elektricky stejných, ale mechanicky mírně odlišných nabíječek. Tedy jestli se nepletu, v ruce jsem ji neměl.
velkosifon (8)|21.4.2014 08:45
Zdravím,
mám také levnou ext. nabíječku se dvěma kontakty a jednu neoriginální baterku li-50b, celkem to stálo asi 340Kč a jsem s tím spokojen. Dobu nabíjení jsem nestopoval, ale výstup to má 600mA, tak by to mohlo nabíjet tak 1,5h, což myslím přibližně sedí.
mara00 (29)|22.4.2014 18:16
ona XZ-10 nejde nabijet normalne treba z auto kdyz si dokoupim nabijecku se vstupem na usb ?
velkosifon (8)|25.5.2014 09:42
Zdravím.
Před časem jsem tady víceméně doporučoval koupi levné nabíječky pro aku li-50b. Po delších zkušenostech bych před ní chtěl spíše varovat! Možná mám jen špatný kousek, ale... U té neoriginální baterky jsem začal pozorovat úbytek kapacity. Provedl jsem tedy kontrolně měření napětí na akumulátoru, který byl nabit v té neorigo nabíječce. Výsledek mi lehce šokoval. Napětí 4,28V. To považuju za hazard. Rozhodně to akumulátoru neprospěje. Baterka nabitá ve foťáku Oly XZ-10 přes usb port počítače, asi 4,17V. To naopak považuju za hodnotu rozumnou a jinak už nabíjet nebudu. Můžu tu nabíječku kdyžtak vyfotit, ale spíš doporučuju těm, kdo něco takového používají, aby si přeměřili napětí aku po ukončení nabíjení.