Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Problém s ostřením: Fujifilm X-S1

Neregistrovaný (0)|23.4.2014 22:05
Tazatel: Zbyněk

Znění dotazu: Dobrý den,

prosil bych o radu. Levou část fotky (1/4) mám v 90% neostrou. Při volbě funkce režimu ostření MULTI se zaostřovací rámeček zaměřuje jen na levou část. Nikdy ne pravou, občas jde na střed. Používá někdo tento fotoaparát? Mohl by se mi ozvat? Děkuji moc předem
Milan Šurkala (3381)|23.4.2014 22:19
Zkuste sem hodit nějaké ukázkové fotky, ať se na to můžeme mrknout. Vypadá to nicméně na decentrovaný objektiv.
Pavel Matějka (394)|24.4.2014 07:47
Tak tak, reklamovat.
Neregistrovaný (0)|24.4.2014 18:21
Děkuji za reakci. Pokud mohu poprosit, ozvěte se mi na mejl: trojaz zavináč centrum.cz, pošlu fotku v originál velikosti na Váš email. Předem velký dík
Milan Šurkala (3381)|24.4.2014 18:43
Tu fotku nahrajte sem v plné velikosti, ať se na to můžeme mrknout všichni.
Neregistrovaný (0)|24.4.2014 23:07
Se omlouvám, ale prostě nevím jak. Registraci jsem provedl, ale nepustí mě to nikam. Odkaz na nahrání nevidím.
Begy_cz (537)|24.4.2014 23:12
klikni na pokročilou editaci
Trojaz (3)|25.4.2014 07:28
Dobrý, už se mi podařilo přihlásit. Děkuju.

Takže nahrávám jednu vzorou fotku. Zmenšil jsem její velikost, ale i tak je neostrost čitelně vidět.
DSCF6690.jpg
Milan Šurkala (3381)|25.4.2014 10:35
Tak jo, je to decentrovaný objektiv. Dnes velmi typická chyba (někdy mi přijde, že vadných objektivů je už více než bezvadných). Zkusil bych to reklamovat.
Trojaz (3)|25.4.2014 12:54
V prodejně mi ještě řekli, že mám zkusit resetovat celý foťák, což jsem udělal. Od tý doby jsem nic nefotil. Myslíte si, že to bude mít nějaký význam nebo ho mám rovnou odnést na reklamaci??? Ptám se, protože při zkoušce otření v režimu MULTI mi to poprvé zaměřilo i doprava, což nikdy předtím neudělalo. Děkuji
Milan Šurkala (3381)|25.4.2014 13:34
Tohle je ale chyba optiky, špatně vyrobený objektiv (teoreticky by něco vzdáleně podobného mohla dělat ještě stabilizace). Není možné, aby nastavení fotoaparátu způsobovalo neostrost v jedné třetině obrazu a opačnou třetinu nechávalo v pohodě. Tahle chyba se prostě vyskytuje, když je blbě vyrobena nebo usazena některá z čoček a při určitých ohniskových vzdálenostech, zaostření a clonách to způsobí tu neostrost. Většinou se s tím člověk setká tak ve třetině až polovině ohniskového rozsahu, nejčastěji při delších ohniskových vzdálenostech... ale pochopitelně záleží na konkrétním kusu fotoaparátu a rozsahu chyby. Já bych to reklamoval (ostatně, nákup kompaktu jsem řešil tak, že jsem na prodejně zkoušel plně odcloněný objektiv asi na 7-8 ohniskových vzdálenostech a zjišťoval, zda na tohle náhodou netrpí... a bral jsem až třetí kus).
Trojaz (3)|25.4.2014 17:14
Děkuju za radu, nevěděl jsem, že je to až tak častá chyba. Předtím jsem měl 6let Panasonic FZ50 a nemohl jsem si ho vynachválit. Chtěl jsem si polepšit, ovšem viz. předchozí text. V pondělí ho dám reklamovat a zkoušet další pokusy nebudu.
Ještě jednou díky - Zbyněk