Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

??Jaký LUMIX??

Jirkaol (1)|5.5.2009 21:04
Ahoj všichni!
Plánuji koupi foťáčku, kompaktu tak do 7000,-Kč. Fotím hlavně děti v místnosti, sem tam krajinka a sem tam sport. Natáčení videa na foťák neřeším. Jde mi hlavně o fotky. Teď mám starý kodak a ten v místnosti už nevím proč, fotí hrozně tmavé fotky. Zřejmě ''stárne'' blesk a místnost neosvítí.
Mám dva favority:
Panasonic DMC-FX37
Panasonic DMC-TZ5
Pro TZ5ku hraje zoom (ale nejsem si jist jestli se dá dost dobře v ruce udržet.)
pro FX-37 hraje zase světelnost F2,8 – 5,9 (TZ5 světelnost F3.3 - 4.9 )
Poraďte, kterej bude lepší, nebo aspoň jestli máte někdo nějaky fotečky z těhdle foťáků, tak dejte link.
Díky všem.
Milan Šurkala (3381)|5.5.2009 23:16
Osobně bych volil asi TZ5. Ta má lepší zoom a dovolil bych si říci, že i lepší světelnost ;-) Ano, na základním ohnisku je to trochu horší, ale F4,9 je až na ohnisku 280 mm, pokud by byl průběh světelnosti lineární (což rozhodně být nemusí), tak na 125mm ohnisku by měl světelnost odhadem zhruba F4. Přitom FX37 má na tomto ohnisku F5,9! To je podstatně horší výsledek, zhruba dvakrát méně světla pro FX37 a tedy i dvakrát rozmazanější fotografie :-) Dá se předpokládat, že zhruba tak od 40-50mm ohniska bude mít lepší světelnost TZ5, ale bez přesně známých růběhů světelností je to pouze spekulace. 280 milimetrů lze za dne bez větších problémů održet, obzvláště se stabilizátorem, který je u Panasoniců velmi dobrý. Jediný větší důvod pro FX37 je širší základní ohnisko, 25mm je skutečně fajn. Takže já hlasuji pro TZ5.