Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Techniky focení: zrcadlovka na film - jak nastavit expozici

Neregistrovaný (0)|27.4.2014 16:02
Tazatel: blop

Znění dotazu: Zdravím,

prosím o radu:

Dostal jsem starou zrcadlovku na film ( Exakta VX-500 ) a mám film Kodak Gold 200.
Nevím si ale rady s nastavením expozice - podle čeho poznám jak dlouhou dobu a jak velkou clonu mám nastavit? Nechci investovat do dalšího vybavení ( expoziometru ).

děkuji

Fotovýbava, které se dotaz týká: Exakta VX500
Rellik (1136)|27.4.2014 19:56
Jestli se tam dá někam vložit nějaká baterka, tak bude mít expozimetr v hledáčku. Pokud ne, tak nezbývá, než nějaký ten externí expozimetr... Jelikož jde už ale o celkem historický kousek z let 1969-72 tak bych řekl, že tam žádný expozimetr není...
jardysa (55)|27.4.2014 20:51
ahoj, tady http://www.butkus.org/chinon/exakta/exakta_vx_500/exakta_vx_500.htm máš kompletní manual. Ale myslím že jak píše Rellik, tak expozimetr asi bude potřeba ;)
Neregistrovaný (0)|27.4.2014 22:55
Díky oběma za reakci! Baterku žádnou nemám, možná by tam nějaká šla. Návod už jsem taky našel, ale stejně děkuju!
Ještě mě napadla jedna hodně zvláštní věc: Co kdybych až budu fotit, vyfotil napřed scénu na digitální foťák na automatiku a ISO 200 a pak podle clony a času bych nastavil podobné hodnoty na zrcadlovce... Jde to takhle vůbec srovnávat?
Pavel Matějka (394)|28.4.2014 08:15
Ano, jde to. Je možné, že váš digiťák nemá na ISO 200 přesně stejnou citlivost, ale rozdíl nebude větší, než 1/4 EV, což při expoziční pružnosti filmu neznamená prakticky nic.

A nemusíte to fotit - stačí se podívat, jaké digiťák nastaví hodnoty-
Milan Šurkala (3381)|28.4.2014 13:11
[QUOTE=Pavel Matějka;30381]Ano, jde to. Je možné, že váš digiťák nemá na ISO 200 přesně stejnou citlivost, ale rozdíl nebude větší, než 1/4 EV, což při expoziční pružnosti filmu neznamená prakticky nic.

A nemusíte to fotit - stačí se podívat, jaké digiťák nastaví hodnoty-[/QUOTE]

Souhlasím. Já jsem takhle před dvěma lety fotil i na diapozitiv a vyšlo to až na výjimky velmi pěkně.
Neregistrovaný (0)|28.4.2014 18:55
Moc děkuji za rady :-)!
jdu na to

Focení zdar
nephilim (353)|30.4.2014 17:05
[QUOTE=Neregistrovaný;30380]Díky oběma za reakci! Baterku žádnou nemám, možná by tam nějaká šla. Návod už jsem taky našel, ale stejně děkuju!
Ještě mě napadla jedna hodně zvláštní věc: Co kdybych až budu fotit, vyfotil napřed scénu na digitální foťák na automatiku a ISO 200 a pak podle clony a času bych nastavil podobné hodnoty na zrcadlovce... Jde to takhle vůbec srovnávat?[/QUOTE]

Pokud nechceš investovat do expozimetru (možná by někde v bazaru byl starý za pár desetikorun), pak se přenesení expozičních hodnot z digitálního foťáku na kinofilmový jeví jako nejoptimálnější cesta.