Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pomoc s výběrem kompaktu

Pavel®iha (4)|6.5.2009 11:48
Dobrý den,
Ve fotografování jsem začátečník a potřeboval bych poradit s výběrem kompaktu. Představuji si to asi tak, že max. velikost mnou pořízených fotek bude 1280x1024 až 1600x1200, fotím především exteriéry (přírodu, krajiny), čili moje kritéria jsou: Stylový kompakt na příležitostné focení na výletech apod., samozřejmě bych si přál co nejlepší kvalitu fotek s max. redukcí šumu. Mám vyhlídnuté tyto modely:

1. Olympus FE-5000 Gold,
2. Panasonic DMC-FS6E-K,
3. Panasonic DMC-LZ10E9-K
4. Sony Cyber-Shot DSC-W150B černý

Co se týče vzhledu přikláním se k Sony, ale četl jsem si, že jsou u něj velké problémy s nabíjením akumulátoru, tak nevím. U těch Panasoniců mě zarážejí sakra velké cifry u "ohnisek", co jsem si tak četl o ohniskových vzdálenostech, tak je lepší spíše menší oh. vzdálenost, nebo-li "širokoúhlý pohled" pokud se nepletu. Tak vás prosím, co by jste mi z těchto možností doporučili? Předem děkuji za odpovědi.
Milan Šurkala (3381)|6.5.2009 13:08
Olympus FE-3500: 36-180mm (nic širokoúhlého)
Panasonic FS6: 33-132mm (trochu širokoúhlejší, menší zoom)
Panasonic LZ10: 30-150mm (ještě více širokoúhlejší, menší zoom, než u Olympusu, ale dostatečný)
Sony W150: 30-150mm (totéž co LZ10)

Ani jeden z těchto fotoaparátů nebude úplně špatný. FE-5000 vypadá být nástupcem modelu FE-370, který se mi jevil jako poměrně slušný Olympus. Má však horší světelnost a Olympus je na tomse šumem většinou dost špatně (nechává mnoho barevného šumu).
Panasonic FS6 vypadá solidně, dobrá světelnost na krátkém konci, špatná na dlouhém, ale asi bych jej nekupoval.
Panasonic LZ10 je papírově velmi dobrý, 5x zoom od poměrně širokého 30mm ohniska, manuální nastavení expozice, mnoho nastavení,... Bohužel aspoň testovaný kousek dělal poměrně neostré fotografie na větší ohniska a průběh světelnosti F3,3 - F5,9 má velmi nevhodný průběh (když už odhlédnu od špatné světelnosti na obou koncích jako takové).
Sony W150 - má sice trochu nepříjemný šum, ale jinak velmi kvalitní snímky, fotoaparát je rozumně svižný (má jen trochu nepřehledné menu), nevýhodou jsou také trochu dražší karty a speciální USB kabely. Rovněž má krásné širokoúhlé 30mm ohnisko a rozumný 5× zoom (max. ohnisko tedy 150 mm). Světelnost na širokém konci F3,3 je ještě v normě, na rozdíl od ostatních fotoaparátů se moc nezhoršuje a tak s F5,2 je na tom na nejdelším ohnisku dobře. Bohužel nemá manuální nastavení expozice.

Kdyby Panasonic LZ10 měl ostré fotografie i na delším ohnisku a měl příznivější průběh světelnosti (už od 2× zoomu má F5,2!), tak je to tasná volba. Takto bych se ale přikláněl k Sony W150.
Pavel®iha (4)|6.5.2009 13:49
ok, moc děkuji. Doteď fotím se stařičkým Olympusem C-2 :D:D, ale musím říci, že na to, jaký je to veterán, dělá podle mého rozhodně lepší fotografie než takový Olympus Mju 700. Buď neumím fotit nebo je prostě doopravdy lepší. Ve fotografiích není tolik šumu jako v tom Mju a přitom na obou kompaktech fotím s nastavením vše na AUTO, popř. NORMAL HQ 1600x1200.
Milan Šurkala (3381)|6.5.2009 16:54
Na to je jednoduchá odpověď. Váš Olympus má 9 megapixelů na cm2 (má 1/2,7" čip). Dnešní kompakty (nejen Olympus) mají zpravidla 1/2,33" cnímače a na nich rozlišení 10 megapixelů nebo dokonce 12 MPx! To je 35, resp. 43 megapixelů na cm2. Tedy 4-5× více než u Vašeho starého Olympusu. Při takové hustotě to bohužel šumět musí, to ani jinak nejde :-( Pro představu, dnešní zrcadlovky mají cca 3,0-4,5 MPx/cm2. Váš starý Olympus má tedy jen dvojnásobnou hustotu pixelů než dnešní zrcadlovky. Proto fotí tak krásně a dnešní kompakty tak příšerně. Dokud nepřijde nějaký výrobce s kompaktem, který bude mít velký čip a malé rozlišení (něco jako Panasonic LX3), nebude s tím mít drtivý úspěch a laická veřejnost nepochopí, že to jde jen do háje, nevidím to nadějně :-(

Nicméně pokud fotíte s novým kompaktem do nižších rozlišení (třeba do těch 2MPx), neměl by rozdíl v kvalitě být tak velký.
Pavel®iha (4)|6.5.2009 17:59
To souhlasím. Nechápu proč dělají 10 a více MegaPixelové kompakty, když asi málo kdo s kompaktem fotí v rozlišení 3648 x 2736 apod. Jde to do kytek jak jste řekl a doufám, že mě ten Soňák nezklame, prostě potřebuju kvalitní fotečky z kompaktu do 4500Kč.
Milan Šurkala (3381)|6.5.2009 18:44
[QUOTE=Pavel®iha;1969]To souhlasím. Nechápu proč dělají 10 a více MegaPixelové kompakty, když asi málo kdo s kompaktem fotí v rozlišení 3648 x 2736 apod. Jde to do kytek jak jste řekl a doufám, že mě ten Soňák nezklame, prostě potřebuju kvalitní fotečky z kompaktu do 4500Kč.[/QUOTE]

No osobně fotím na maximální rozlišení i s kompakty. Můžu více vyřezávat, můžu si případně sám snímek odšumět v jiném programu bez toho, aniž bych ztratil detaily, přiostřit a pak zmenšovat, takže se dá celkem nedestruktivně upravit snímek s tím, že v menším rozlišení vypadá i z kompaktu velmi dobře. Ale kdyby to tak s tím rozlišením nepřeháněli, nemusel bych si s tím tolik hrát (což většinou ani nedělám :-))
Ten Sony je prostě takový rozumný kompakt, nedělá kdovíjak kvalitní snímky, ale rozhodně jsou dnes i mnohem horší fotoaparáty. Má trochu nepříjemný charakter jasového šumu, ale celkově bych řekl, že ve své třídě patří snímky k těm kvalitnějším.
busy (782)|6.5.2009 20:37
[QUOTE=Pavel®iha;1961]ok, moc děkuji. Doteď fotím se stařičkým Olympusem C-2 :D:D, ale musím říci, že na to, jaký je to veterán, dělá podle mého rozhodně lepší fotografie než takový Olympus Mju 700. Buď neumím fotit nebo je prostě doopravdy lepší.[/QUOTE]

Vau, prvy clovek ktory okrem mna tiez ma Olympus C-2 ! Mali by sme si vymenit nejake skusenosti a zazitky s tymto vynikajucim fotackom :)
Tak ma napadlo, ved C-2 plne vyhovuje vyssie menovanym poziadavkam, tak naco minat peniaze na nieco nove ? :)
Pavel®iha (4)|6.5.2009 21:28
hehe, no foťáčem je to slušný, ale pod pojmem "stylový kompakt" si já i ostatní členové rodiny představujeme už úplně něco jiného :D. Hold pokrok nezastavíme. Jinak nejhorší na tom veteránovi je to, že baterie musíme měnit ještě před samotným focením :D. Je to hroznej žrout, zvlášť když fotíme s bleskem.
busy (782)|8.5.2009 09:52
[QUOTE=Pavel®iha;1974]hehe, no foťáčem je to slušný, ale pod pojmem "stylový kompakt" si já i ostatní členové rodiny představujeme už úplně něco jiného :D. Hold pokrok nezastavíme. Jinak nejhorší na tom veteránovi je to, že baterie musíme měnit ještě před samotným focením :D. Je to hroznej žrout, zvlášť když fotíme s bleskem.[/QUOTE]

To je pravda, C2 je hrozny zrut. Specialne som si dal tu pracu a zmeral som jeho odber. Pri foteni (otvorenie krytu) odobera prud 1.5 A, pri prezerani fotiek pri zatvorenom kryte 0.8 A. Pri foteni s vypnutym displejom odber klesol na 1.3 A (takze rozne "zarucene" spravy o setreni baterie vypnutim displeja tu moc neplatia).

Ohladom baterii, jednoznacne doporucujem pouzivat dobijatelnu R-CRV3 od firmy Hahnel:

http://www.gigafotaky.cz/hahnel-powerstation-crv3-rychlonabijecka-pro-li-ion-akumulator-rcrv3-ktery-j/

Dlhu dobu som do tohto fotaku pouzival NiMH dobijacie baterie, ale potom som si kupil prave tuto R-CRV3. Klasicke NiMH sa s nou absolutne nemozu porovnavat. R-CRV3 ma sice menovitu kapacitu len 1200 mAh, ale urobim na nu tolko fotiek ako na dve 2400 mAh NiMH ! Kedze R-CRV3 ma poctivych 3.0V a 2xNiMH len 2.4V, pri R-CRV3 fotak funguje celkove lepsie, hlavne sa ovela rychlejsie nabija blesk. Navyse R-CRV3 je Li-Ion akumulator a da sa nabijat kedykolvek, netreba cakat na to ked sa uplne vybije. Odkedy mam tuto R-CRV3, NiMH vobec nepouzivam a ako zeleznu rezervu pre pripad vybitia nosim dve klasicke nenabijatelne alkalicke AA - ale tuto zeleznu rezervu potrebujem naozaj velmi zriedka :)

Je pravda, ze R-CRV3 je drahsia ako klasicke NiMH, ale kvalita a vydrz tuto vyssiu cenu bohate vyvazia.