Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: samospoušť

Neregistrovaný (0)|9.5.2014 13:37
Tazatel: Čudla

Znění dotazu: Když fotím na samospoušť, nedaří se mě správně zaostřit, vždycky jsem na fotkách neostrá.Mám Nikon 5100,může mě někdo poradit jak ho nastavit,abych na fotkách byla perfektně ostrá a třeba pozadí bylo rozmazané? Děkuji moc
nephilim (353)|9.5.2014 15:09
A kam ostříš ve chvíli, kdy aktivuješ samospoušť?
Dan7 (411)|9.5.2014 16:55
A podobné fotky bez samospouště s rozmazaným pozadím už zvládneš? Nějaká nízká clona a pomůže taky delší ohnisko. Tím bych začal. Fotit "selfie" se samospouští už je složitější. Asi bych to udělal tak nějak: zaostřit na místo kde budeš stát na fotce, vypnout autofocus a pak nastavit dostatečně dlouhou samospoušť.
čudla (13)|9.5.2014 20:35
[QUOTE=nephilim;30564]A kam ostříš ve chvíli, kdy aktivuješ samospoušť?[/QUOTE]

Upřímně mám ten foťák teprve 14 dní a prakticky s ním neumím, i když nějaké základní věci zvládám. Pár fotek s rozmazaným pozadím jsem už zvládla,ale ta samospoušť mě prostě nejde. Kam ostřím? No tak nějak do dálky, ale nastavuji buď nízkou clonu nebo efekt portrét a to je asi špatně co. Díky moc za odpověďi

---------- Doplněno v 20:35 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:33 ----------

Uf nízkou clonu zvládnu, ale to ohnisko bude problém a vypnout autofocus taky nedám. Mrknu ještě do manuálu,ale popravdě tomu moc nerozumím, tohle je můj první pořádný foťák a jsem opravdu začátečník nebo spíš začátečnice i když ne blondýna,tak to se mnou snad nebude tak špatné.....
Begy_cz (537)|9.5.2014 20:44
pokud nevíš kam ostříš, tak nemůžeš čekat že dostaneš správně zaostřené fotky. Tohle není brokovnice - tamtím směrem je hluk - tím směrem střílej :D

používáš pevně nastavený ostřící bod - nebo to necháváš na "automatu"?
čudla (13)|9.5.2014 20:50
Náhodou zbroják mám a střílím slušně. Nechávám to na automatu, prostě dám foťák na stativ,nastavím portrét, namáčknu a domáčknu a pak běžím zaujmout postavení. Je pravda, že neostřím na nic konkrétního. Jenže ono třeba na louce není na co. Jedině najít nějaký strom,zaostřit na něj a pak se postavit vedle. Zítra to zkusím. Díky za tip.

---------- Doplněno v 20:49 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:47 ----------

Ještě k tomu pevně nastavenému ostřícímu bodu,jsem fakt amatér,netuším, jak to nastavit.Už jsem s tím měla problém, když jsem zkoušela fotit rozmazanou vodu, voda vyšla super,ale kámen uprostřed byl taky malinko mázlý, i když měl být perfektně ostrý, asi jsem měla zvolit ten ostřící bod, zaostřit na kámen a pak fotit. Jenže když vlezu do výběru, nikde tam nemám vybrat ostřící bod. Nebo to hledá špatně....

---------- Doplněno v 20:50 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:47 ----------

Jejda, koukala jsem na Tvé fotky, no tak to snad nejsem ani amatér, jsou perfektní, řekla bych víc než dokonalé......
Begy_cz (537)|9.5.2014 20:55
aha
abych se přiznal tak netuším jak tohle elegantně vyřešit. Protože když zmáčkneš spoušť tak sděluješ přístroji že máš zaostřeno atd... časovač jen posune samotný okamžik expozice.
Na tohle si asi budeš muset pořídit dálkovou spoušť.

infra - stojí přes Ebay cca 18Kč ( u nás kolem 50Kč) ale má dost malý dosah...
bezdrátovou - Ebay kolem 300Kč

tam pak funguje že "dálkově" zmáčkneš spoušť - tedy přístroj zaostří a provede expozici. Pak by měly být tvoje fotky zaostřené
nephilim (353)|9.5.2014 21:25
[QUOTE=čudla;30570]Upřímně mám ten foťák teprve 14 dní a prakticky s ním neumím, i když nějaké základní věci zvládám. Pár fotek s rozmazaným pozadím jsem už zvládla,ale ta samospoušť mě prostě nejde. Kam ostřím? No tak nějak do dálky, ale nastavuji buď nízkou clonu nebo efekt portrét a to je asi špatně co. Díky moc za odpověďi

---------- Doplněno v 20:35 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:33 ----------

Uf nízkou clonu zvládnu, ale to ohnisko bude problém a vypnout autofocus taky nedám. Mrknu ještě do manuálu,ale popravdě tomu moc nerozumím, tohle je můj první pořádný foťák a jsem opravdu začátečník nebo spíš začátečnice i když ne blondýna,tak to se mnou snad nebude tak špatné.....[/QUOTE]

Tak přesně toto jsem předpokládal. Proto jsem se zeptal tak, jak jsem se zeptal. Problém je evidentně v tom, že foťák zaostří jinam, než kam chceš ty. Rada je tedy jednoduchá. Jsou dvě možnosti. První. Zaostři na místo kde budeš nakonec stát, aktivuj samospoušť a až doběhneš na cílové místo a dojde k expozici, bude fotka ostrá. Pro zvýšení bezpečnosti zaostření by neškodilo zvýšit hloubku ostrosti, tedy zvolit vyšší clonové číslo (například namísto F5.6 zvolit F8). Druhou možností, tou lepší, je pořídit bezdrátovou dálkovou spoušť (např. tato s kterou mám jen ty nejlepší zkušenosti a je za přijatelnou cenu http://fotoextra.cz/fotoaparaty-prislusenstvi/spouste/bezdratove/ir-dalkove-ovladani-nikon-ml-l3.html). Pracuje se s ní jednoduše. Postavíš foťák na stativ, zídku, popelnici, cokoliv stabilního, vypneš na objektivu stabilizaci (to platí obecně, ne jen pro dálkovou spoušť), nastavíš expozici pomocí dálkového ovládání se zpožděním, třeba 10s. Dojdeš na cílové místo, namíříš na foťák dálkový ovladač, zazubíš se do objektivu, stiskneš tlačítko na dálkovém ovladači a počkáš stanovený čas, zde 10s. Fotka by měla být ostrá.
Prosté, krásné.
nephilim (353)|9.5.2014 21:44
[QUOTE=čudla;30572]Náhodou zbroják mám a střílím slušně. Nechávám to na automatu, prostě dám foťák na stativ,nastavím portrét, namáčknu a domáčknu a pak běžím zaujmout postavení. Je pravda, že neostřím na nic konkrétního. Jenže ono třeba na louce není na co. Jedině najít nějaký strom,zaostřit na něj a pak se postavit vedle. Zítra to zkusím. Díky za tip.

---------- Doplněno v 20:49 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:47 ----------

Ještě k tomu pevně nastavenému ostřícímu bodu,jsem fakt amatér,netuším, jak to nastavit.Už jsem s tím měla problém, když jsem zkoušela fotit rozmazanou vodu, voda vyšla super,ale kámen uprostřed byl taky malinko mázlý, i když měl být perfektně ostrý, asi jsem měla zvolit ten ostřící bod, zaostřit na kámen a pak fotit. Jenže když vlezu do výběru, nikde tam nemám vybrat ostřící bod. Nebo to hledá špatně....

---------- Doplněno v 20:50 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:47 ----------

Jejda, koukala jsem na Tvé fotky, no tak to snad nejsem ani amatér, jsou perfektní, řekla bych víc než dokonalé......[/QUOTE]

Neostrý kámen ve vodě? Je otázkou jakým způsobem byl neostrý. Buďto šlo o pohybovou neostrost (během expozice došlo k pohybu foťáku nebo nebyla vypnutá stabilizace) nebo byl mimo rovinu zaostření (vliv clony).

Pokud jde o výběr ostřícího bodu, tak popis najdeš v manuálu na straně 42 a 43. Doporučuji začít číst od strany 39 - což je kapitola Zaostřování.

Nebude-li ti ještě něco jasné, nestyď se zeptat. Lze to i přes tzv. soukromé zprávy.
Begy_cz (537)|9.5.2014 22:00
k těm spouštím... do některých chytrých telefonů se konečně vrátil IR port - takže lze pak odpalovat foťák telefonem. Investice nulová - ale slabší dosah.
I když ono celkově dosah IR spouští je počítej tak max +-10metrů
Rellik (1136)|9.5.2014 22:22
To IRko je i na aukru za nějakých 80,- http://aukro.cz/736-dalkove-ovladani-k-fotoaparatum-pro-nikon-i4225547784.html a máš to doma za chvilku narozdíl od zahraničí. A funguje celkem daleko. Mám vyzkoušeno cca 10m... Jinak vykašli ne při focení na nějaké přednastavené režimy, nebo automat. Pokud fotíš na automat, mohla jsi klidně zůstat u kompaktu. Co se manuálního ostření týká, dá se přepnout přímo na foťáku, případně je někde kolem bajonetu taková páčka s popiskem Af / M. Pokud chceš fotit portréty je lepší přepnout na jednobodové ostření (já ho používám všude a to mám 51 ostřících bodů :) ) Přepni foťák na prioritu clony (A) a zvol nějakou nízkou pro roostřené pozadí. Iso zvol podle světelných podmínek, nejlépe však pokud se můžeš držet na nejnižší hodnotě. Při tomto nastavení si fotoaparát sám dopočítá čas, takže další věci tě nemusí zajímat. Dej fotoaparát na stativ, zaostři na místo kde budeš stát (buď manuálně nebo autofokusem). Pokud to bude autofokusem, přepni pak objektiv na manuální ostření a vedni fotoaparát tak aby byl v hledáčku prostor, kde pak budeš mít hlavu (portét). Nastav časovač a jdi čekat, případně si přepni na dálkové ovládání a cvakej. U dálkového ovládání (IR) odpadá nutnost předem zaostřit, fotoaparát zaostří sám, takže si stačí stoupnout před fotoaparát a cvakat... :)
nephilim (353)|9.5.2014 23:09
Při těchto cenách bych si raději koupil novou věc, se zárukou, než něco olítaného po někom. Je to ale věc každého. Jsou i tací, kteří skupují kdejaký bazarový brak s pocitem, že když to jde nasadit na foťák, tak to stačí.
Milan Šurkala (3381)|9.5.2014 23:43
Co tak zkusit live view režim a detekci tváří? Dálková spoušť by pak mohla odpálit snímek, který bude zaostřený pomocí průběžné detekce tváří (nevím, zda to tak na Nikonu funguje, jen mě to tak napadlo).

Mázlý kámen bude s největší pravděpodobností dán pohybovou neostrostí, případně difrakcí. Pokud je voda mázlá, musel být použitý dlouhý čas (první předpoklad pro pohybovou neostrost) a tedy s velkou pravděpodobností i vyšší clona, takže na problém malé hloubky ostrosti bych to neviděl.

Jinak autoportrét jsem si fotil tak, že jsem skutečně předostřil zhruba na místo, kde jsem chtěl být, nastavil samospoušť a pak doufal, že se postavím tam, kde jsem měl manuálně předostřeno. Asi je jasné, že úspěšnost správného zaostření byla hluboko pod 10 procenty.
Begy_cz (537)|10.5.2014 08:51
jestli 5100 ostří při liveView stejně totálně nepoužitelně jako moje 5000 tak se má na co těšit... :D

ze stativu na statickou scénu to přes LiveView ostří v řádech vteřin!! Standard je cca 2-3 vteřiny, moc nerozumím proč CSC nebo kompakty které ostří také kontrastně to zvládnou během "lusknutí prstu" a u DSLR je to prostě oprvadu nepoužitelné... :(
Rellik (1136)|10.5.2014 09:38
[QUOTE=Begy_cz;30594]moc nerozumím proč CSC nebo kompakty které ostří také kontrastně to zvládnou během "lusknutí prstu"[/QUOTE] No žekl bych že proto, že to je u zrcadlovky podřadný systém ostření, na který není kladen důraz, když má primálně úplně jiné senzory pro ostření. Občas nechápu jak někdo může fotit zrcadlovkou pomocí displeje. Dokonce teď jak jsem byl na závodech těch motorek, tak tam jeden "fotograf" s canonem 550D fotil projíždějící motorky pomocí onoho displeje - to mi hlava teda nebrala...
Begy_cz (537)|10.5.2014 09:59
výklopný display a focení přes LiveView byl dokonce jden z mých požadavků při výběru. Často fotím třeba úplně u země, kdy mě válení se v bordelu dost štve (dokonce to ani není vždy možné... bahno, trny atd). A protože je LiveView prostě nepoužitelné tak mě nic jiného nezbývá :(
Dokonce výklopný display a focení s jeho pomocí se v případě focení sebe sama jako v případě tohoto vlákna samo nabízí. Je to pro tyhle případy "jako dělané"

že kontrastní ostření není primární systém u DSLR je jasné. Dle tvé definice to vyznívá jako naschvál sprasená funkce - což mě přijde ještě divnější filosofie.
Dan7 (411)|10.5.2014 11:20
Měl jsem D5100 a teď mám D7000. LiveView je na obou moc pomalé a taky nepřesné. I s tou detekcí tváří je ostření jak píše Begy. Bez hledáčku by se s tím ostřit nedalo. To má starší CSC Samsung NX11 ostří hned a bez problémů. Při focení portrétů vám ještě bliká diodou a tak přesně poznáte, kdy pózovat :). Nějaká CSC s detekcí obličeje je tak na tuto činnost určitě vhodnější.
Jinak souhlasím s Milanem s tím ostřením u DSLR. Vzal bych si na pomoc nějakou tyčku a DSLR bych na ni zaostřil. Na to místo bych potom naběhl. V domácím prostředí bych použil židli a to i na pózování. Docela pomůže se i při stoji o něco opřít.
čudla (13)|10.5.2014 12:28
Díky moc, tohle mě nenapadlo, koupím dálkovou samospoušť bude to vyřešeno, opravdu děkuji a ještě jednou díky všem za rady a pak už jen hurá fotit. Však já se s tím naučím.....
čudla (13)|11.5.2014 10:22
Ještě jednou moc děkuji
čudla (13)|11.5.2014 19:32
Moc děkuji za odpověď, určitě to takhle vyzkouším. Opravdu moc děkuji.....
čudla (13)|11.5.2014 19:40
Ted si připadám jako úplný hňup, protože ještě ke všemu nevím, jak se tady posílají soukromé zprávy. Každopádně když o tom přemýšlím, zcela jistě šlo o pohybovou neostrost, protože jsem mačkala spoušť na foťáku, i když byl na stativu, ale pak jsem si přečetla, že je lepší nastavit samospoušť, právě díky pohybové neostrosti. Děkuji za tip, celý článek o zaostřování jsem si přečetla a myslím,že tuším, kde jsem dělala chybu. Teď už jen čekám na lepší počasí, chci to hned vyzkoušet v praxi. Pak chci vyzkoušet portrét s rozmazaným pozadím, teorii tuším, nastavit clonu tak na 3,5 a zaostřit na oči. Konečně jsem našla, jak se správně zaostřuje,uznávám, že je nutné si řádně přečíst manuál, i když mě někdy připadá, že ho nepíšou normální lidi, kolikrát je to napsaný tak složitě. Každopádně moc děkuji za vysvětlení a přeji dobré světlo.....
čudla (13)|11.5.2014 19:49
Můžu se tedy ještě na něco zeptat? Proč mám vypnout na objektivu stabilizaci, když budu fotit na samospoušť? Pochopila jsem-li to správně, stabilizátor na objektivu se má vypnout, když se fotí na stativu a se samospouští? Nenapadá mě proč? Děkuji za vysvětlení a jestli můžu mít ještě jednu prosbu, jak se posílají vy zprávy soukromě????
Milan Šurkala (3381)|11.5.2014 20:06
[QUOTE=Begy_cz;30594]moc nerozumím proč CSC nebo kompakty které ostří také kontrastně to zvládnou během "lusknutí prstu" a u DSLR je to prostě oprvadu nepoužitelné...[/QUOTE]

Problém je např. v ostřících motorcích. U DSLR jsou motorky optimalizované na rychlý posun zaostření přes velkou vzdálenost (a až po jednorázovém velkém posunu se zjistí, jak moc je mimo), zatímco u CSC se více používají motorky, které jsou rychlejší u těch krátkých posunů (a kvalita zaostření se vyhodnocuje častěji - takže čím rychlejší je posun v objektivu a čím rychlejší je vyčítání pixelů z čipu, tím lépe).

DSLR objektivy nezvládají ty krátké posuny dost rychle a ne všechny senzory jsou vždy optimalizované pro rychlé vyčítání pixelů (CSC Olympus a Panasonic mají 240 fps). Ostatně i to může být důvod, že Canon přišel s krokovými motorky, které sice zachovaly vysokou rychlost u fázového ostření (tam to nevadí, jednoduše fázové detektory řeknou "posuň to o xy kroků"), ale u live view se s koncepčně zastaralým senzorem žádné výrazné zlepšení nekonalo.

---------- Doplněno v 20:06 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:02 ----------

[QUOTE=čudla;30639]Můžu se tedy ještě na něco zeptat? Proč mám vypnout na objektivu stabilizaci, když budu fotit na samospoušť? Pochopila jsem-li to správně, stabilizátor na objektivu se má vypnout, když se fotí na stativu a se samospouští? Nenapadá mě proč? Děkuji za vysvětlení a jestli můžu mít ještě jednu prosbu, jak se posílají vy zprávy soukromě????[/QUOTE]

Stabilizace je na nervy z toho, když necítí nic, co by měla stabilizovat. V praxi se tak často stává, že na stativu stabilizace dělá přesně ty nechtěné efekty, které by měla eliminovat. Takže ideálně si to vyzkoušet, zda člověk má v objektivu stabilizaci, která to pochopí (některé stabilizace mají detekci stativu a vypnou se). Stává se i to, že stabilizace ani nedokáže vykrýt tak malé výchylky, které jsou při focení na stativu, takže ta práce stabilizace pohne čočkou více, než je ona výchylka (je ale pravda, že často to uletí úplně brutálně).
Milan Šurkala (3381)|11.5.2014 20:17
[QUOTE=čudla;30639]Děkuji za vysvětlení a jestli můžu mít ještě jednu prosbu, jak se posílají vy zprávy soukromě???? [/QUOTE]

Kliknout na jméno člověka, kterému chcete poslat zprávu, vyjede malé okénko, a tam je "soukromá zpráva"
čudla (13)|12.5.2014 14:05
Moc děkuji za vysvětlení,určitě to vyzkouším.
čudla (13)|12.5.2014 20:02
Aha no nevadí, každopádně to vyzkouším,mám radost, co jsem se všechno dozvěděla a už se těším,až to zužitkuji. Jen to počasí mě nepřeje, každou chvíli leje.....Každopádně vyzkouším všechny rady a to by bylo aby fotky nebyly ostrý jak břitva.
nephilim (353)|12.5.2014 21:07
[QUOTE=čudla;30676]Aha no nevadí, každopádně to vyzkouším,mám radost, co jsem se všechno dozvěděla a už se těším,až to zužitkuji. Jen to počasí mě nepřeje, každou chvíli leje.....Každopádně vyzkouším všechny rady a to by bylo aby fotky nebyly ostrý jak břitva.[/QUOTE]

K vyzkoušení vlivu clony na hloubku ostrosti (rozmazání pozadí) není nutné chodit ven. Domácí prostředí je plné vhodných námětů. Klidně ti pošlu nějakou ukázku coby námět. Totéž platí o vyzkoušení vypnutí stabilizace na stativu.
Rellik (1136)|13.5.2014 15:47
[QUOTE=nephilim;30678] vypnutí stabilizace na stativu[/QUOTE]A já bych ji ani nezapínal... Většina fotek je stejně časem kdy stabilizace není vůbec potřeba. Například u objektivu 18-55mm je v nejdelším ohnisku (55) minimální udržitelný čas 1/(55*1,5) = 1/82 (1,5 = crop čipu). Takže pokud se fotí lidi a někdo nechce aby nebyli zozmazaní, tak volí čas minimálně 1/125 a kratší, což jak je vidno stačí úpně v pohodě na focení bez stabilizace. Navíc pokud se ti lidi pohybují, tak je opět stabilizace nanic, jelikož nestabilizuje lidi, ale objektiv, což to opět paradoxně spíše rozmázne, než podrží. Pokud někdo fotí krajinky na delší čas, tak zase foťák na stativu - opět stabilizace k ničemu. Stabilizace je k něčemu pouze pokud někdo fotí statické věci při horším světle z ruky a zároveň se dostává pod "bezpečné časy" - viz výpočet. Když to tak shrnu, tak stabilizace je v podstatě k ničemu, krom vyšší ceny objektivu...
nephilim (353)|13.5.2014 16:54
[QUOTE=Rellik;30711]A já bych ji ani nezapínal... Většina fotek je stejně časem kdy stabilizace není vůbec potřeba. Například u objektivu 18-55mm je v nejdelším ohnisku (55) minimální udržitelný čas 1/(55*1,5) = 1/82 (1,5 = crop čipu). Takže pokud se fotí lidi a někdo nechce aby nebyli zozmazaní, tak volí čas minimálně 1/125 a kratší, což jak je vidno stačí úpně v pohodě na focení bez stabilizace. Navíc pokud se ti lidi pohybují, tak je opět stabilizace nanic, jelikož nestabilizuje lidi, ale objektiv, což to opět paradoxně spíše rozmázne, než podrží. Pokud někdo fotí krajinky na delší čas, tak zase foťák na stativu - opět stabilizace k ničemu. Stabilizace je k něčemu pouze pokud někdo fotí statické věci při horším světle z ruky a zároveň se dostává pod "bezpečné časy" - viz výpočet. Když to tak shrnu, tak stabilizace je v podstatě k ničemu, krom vyšší ceny objektivu...[/QUOTE]

Tak z mé praxe musím říct, že stabilizace mi velmi často zachraňuje fotku. Nejspíš proto, že mé focení je více reportážní a používám delší ohniska. Mít v ruce D300 (cca 1kg), na něm Nikkor 70-200/2.8 (cca 1.5kg) a zhruba dvě hodiny se snažit "něco ulovit", tak se začnou člověku docela slušně klepat ruce, takže i při relativně krátkých časech je stabilizace k nezaplacení. Stejně tak, když se potřebuji rychle dostat z jednoho místa na druhé a ihned zachytit akci, tak díky tomu, že jsem zrychleně dýchal, tak je stabilizace opět k nezaplacení. Ze stejného důvodu je stabilizace k nezaplacení i v případě takového focení, jako když jsem lezl ferraty v Dolomitech a zadýchán jsem fotil širokým ohniskem krajinu. Ruce se mi klepaly tolik, že bych stabilizaci stavěl pomníky na každých deseti metrech.
Pokud jde o kratší ohniska, pokud je málo světla a focená scéna není příliš nebo vůbec dynamická, tak balancuji na hranici udržitelného času kvůli citlivosti, takže mi stabilizace opět zachraňuje fotku. Je opravdu málo chvil, kdy s klidným svědomím vypnu stabilizaci.
Z mého pohledu je opravdu velmi málo chvil, kdy stabilizaci vypnu. Pravda, po přechodu z D300 na D7100 s úspěchem využívám funkci, kterou jsem záviděl D3S, kdy se automatika snaží v závislosti na použité ohniskové vzdálenosti volit bezpečný čas. Je to velice příjemné. Stejně jako AutoISO. V hledáčku si tedy kontroluji, zda jsem foťák nedostal za limit, kdy začne čas prodlužovat. Totéž s ISO.
Závěrem tedy za sebe říkám, nestabilizované objektivy mám pouze dva, 50/1.8G a 35/1.8G. Po zkušenostech s mou výbavou nebo s např. slušným objektivem Tamron 17-50/2.8 bych zoomový nestabilizovaný objektiv nedoporučil ani svému nejhoršímu nepříteli. Ale je to jen můj názor.
Dan7 (411)|13.5.2014 16:59
Na telezoomu je stabilizace výborná až skoro nezbytná. Mám Tamron 70-300mm USD a funguje výborně. Tam jsem taky poprvé viděl ten význam. Usnadňuje už i zaostření. Na 300mm se dá fotit ostře dokonce i 1/30. Pro jistotu používám min. tak 1/100.
Na "seťáku" Nikon 16-85mm ji taky nevypínám (samozřejmě mimo stativ) a taky bez problémů. Spíš naopak. Můžu bez problémů fotit stejným dlouhým časem na 16mm i na 85mm. Je fakt, že fotím většinou statické věci. Ale většina fotek v galerii je statických.
Rellik (1136)|13.5.2014 18:26
[QUOTE=nephilim;30717]Nikkor 70-200/2.8[/QUOTE]No pokud jde o tyto dlouhány, tak ano, tady by stabilizace asi k něčemu být mohla. Ovšem, zase se nesmí fotit pohybující se předmět. U toho lezení po skalách a focení zároveň by se to asi taky dalo zužitkovat. Kdo ale často chodí po skalách a tahá sebou zrcadlo... Myslím, že na téma stabilizace by se toho dalo říct hromada... Já osobně mám stabilizaci jen na jednom objektivu a tam je permanentně vypnutá. Nicméně nedávno jsem ji buď jako na pokus u něčeho zapl, nebo se mi to přeplo při manipulaci a včera jsem si toho u focení nevšiml a několik fotek my vyšlo díky tomu neostrých. :(
No můj názor na stabilizaci ukončím větou "Pro většinu fotek s krátkými objektivy (do cca 130mm), je stabilizace z 90% zbytečná"... :)
Milan Šurkala (3381)|13.5.2014 18:45
V tomto bych spíše souhlasil s Rellikem, na Samsungu (18-55mm a většinou i na 50-200mm) mívám stabilizaci často vypnutou. Spíše ji jen zapínám, když by možná mohla pomoci, což při mizerném výkonu stejně většinou ani nepomůže. Poslední dobou ji vypínám i na jiných značkách, protože mi přijde, že CSC/DSLR objektivy mají tu stabilizaci obecně dost slabou. Naproti tomu u kompaktu, tam si to bez stabilizace neumím představit.
Sakini (1174)|13.5.2014 19:36
Stabilizované zoomy jsou u mě prakticky neustále "off", stejně ty stabilizace mají jen průměrný účinek. Tele používám naprosto většinově na pohybující se cíle s takovými rychlostmi závěrky, že stabilizace není třeba, a u univerzálu si držím čas na minimálně 1/80 a radši trochu zvednu ISO než se spoléhat na to štěrchátko uvnitř. Naopak u profikompaktu ji mám zapnutou neustále a dost pomáhá, běžně mi dovoluje 1/30. Kolik uživatelů, tolik přístupů.
nephilim (353)|13.5.2014 20:53
[QUOTE=Milan Šurkala;30721]V tomto bych spíše souhlasil s Rellikem, na Samsungu (18-55mm a většinou i na 50-200mm) mívám stabilizaci často vypnutou. Spíše ji jen zapínám, když by možná mohla pomoci, což při mizerném výkonu stejně většinou ani nepomůže. Poslední dobou ji vypínám i na jiných značkách, protože mi přijde, že CSC/DSLR objektivy mají tu stabilizaci obecně dost slabou. Naproti tomu u kompaktu, tam si to bez stabilizace neumím představit.[/QUOTE]

Škoda Milane, že je k tobě tak daleko. Stavil bych se a půjčil ti "starý" Nikkor 70-300/4,5-5,6G VR nad kterým kdekdo ohrnuje nos, abys viděl o čem ta stabilizace je.
Milan Šurkala (3381)|13.5.2014 22:59
[QUOTE=nephilim;30723]Škoda Milane, že je k tobě tak daleko. Stavil bych se a půjčil ti "starý" Nikkor 70-300/4,5-5,6G VR nad kterým kdekdo ohrnuje nos, abys viděl o čem ta stabilizace je.[/QUOTE]

Tak ono samozřejmě záleží na objektivu. Z těch, které mi prošly rukama, jen velmi málo mělo stabilizaci tak dobrou, aby opravdu byla k něčemu (ano, i 1 EV potěší, ale zázrak to není). Já to většinou raději cvaknu dvakrát, třikrát a doufám, že aspoň jednou se to povede.
Dan7 (411)|13.5.2014 23:34
Souhlasím s tím Samsungem, protože taky mám Samsung NX11. Tam na objektivech OIS snad jako kdyby nebyla. Tam jsem žádný efekt nepozoroval. Podobně špatnou zkušenost jsem měl s Nikonem 18-105mm. Taky k ničemu. Až konečně jsem udělal dobrou zkušenost s tím Tamronem 70-300mm a Nikonem 16-85mm.
Co jsem viděl, tak není k zahození ani na Tamronu 70-200mm f/2,8 Di VC USD. Při focení portrétů a krajin určitě využitelné. Já takové těžší objektivy už špatně udržím a u Tamronu se mně líbí to "zmrazení" obrazu před vyfocením v hledáčku DSLR. Mně to pomáhá správně komponovat a zaostřit fotku. Jinak s tím na 300mm dost třepu :) a musel bych ořezávat. Navíc můžete jít s časem u statických scén dost dolů.
filipobr (4)|8.7.2014 14:26
Nastavte na fotaparátu automatický režim, zkontrolujte, zda-li je ostření na auto (velmi důležité) a nastavte časovač na 10 sekund. Více k tématu samospouště jsem sepsal v článku http://tipyjakfotit.cz/jak-fotit-na-samospoust/