Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Automatické Iso

Dzany80 (126)|12.5.2014 23:23
V jakých situacích se používá funkce automatické ISO? Omlouvam se za stupidni otázku, ale není mi to jasné, prosím o vysvětlení, děkuji.☺
nephilim (353)|13.5.2014 00:18
To není stupidní otázka. Odpovědět je nesnadné. Spíš bych otočil otázku: "Kdy AutoISO nepoužít?" Obvykle v situacích, kdy z nějakého důvodu potřebuji mít ISO pod kontrolou (nízký šum, zaručená expozice ve složitých světelných podmínkách apod.). Když se tak nad tím zamýšlím, je těžké jednoznačně specifikovat obecné pravidlo pro použití či nepoužití AutoISO. Je mi líto, ale obávám se, že jednoznačná a přitom obecná odpověď není.
Sakini (1174)|13.5.2014 06:30
Hodně bude záležet na situaci a použitém přístroji, co vlastně umožňuje. Pokud budu chtít dosáhnout určitého výkonu, třeba rychlé závěrky nebo co nejkvalitnější expozice (dlouhé časy), musím si ISO zvolit sám. Auto ISO je komfortní například pokud budu fotit ve stálém prostředí nehybné předměty, typicky třeba u mě výstavy veteránů kde si jen ovládám clonu a citlivost/čas nechávám na automatice - většinou drží na minimu, a když jsem ve stínu přidá mi tolik abych neměl problém s udržením. I na dovolené při focení momentek je automatika šikovnější. Třeba na enormně rychlé děje zase používám manuál, nastavím potřebnou clonu a dostatečně rychlý čas, a ISO nechám na automatice. Jakmile ale dojde na kreativní tvorbu, citlivost je třeba držet pevně v rukou. A nejvíc bude záležet na tom co sám fotíš, a jakým způsobem.
Begy_cz (537)|13.5.2014 08:20
osobně používám pokud se hodně mění světelné podmínky a není čas si hrát s nastavováním. Neboli kdy je důležitý rozhodný okamžik / momentka.
Naposledy když jsem byl s rodinkou na výstavě kdy bylo povětšinou dost šero a byly různou intenzitou osvíceny jen jednotlivé exponáty. A ono s prckama si záběr moc připravit dopředu nejde.
Pak si to dokážu představit u reportérské fotografie, kdy je nejdůležutější "něco" zachytit.
Dan7 (411)|13.5.2014 08:28
Taky je důležité pochopit jak to "auto ISO" na různých foťácích funguje. Většinou je možné si stanovit určité hranice (min. čas apod.). Sice si na DSLR volím ISO ručně, ale za určitých situací a pro začátečníky to může být užitečná funkce.
Dzany80 (126)|13.5.2014 08:53
No ja se na to ptal z toho duvodu, ze jsem vcera byl na workshopu o reportazni fotografii. Rekli nam tam par veci, ale budu uprimny, nic jsem si neodnesl, protoze tam bylo asi 30 lidi. Ale otazku, kdy pouzivat automaticke iso a jak pracovat s blesky, to je pro me a dlouho asi i bude, velka neznama. Po vcerejsku jsem si utvrdil jednu vec, ze tyto akce jsou jenom na to, jak vytahnou z lidi penize. Nikdo mi tam nic poradne nevysvetlil a ani na to nebyl prostor se ptat. Proto se obracim tu na vas, protoze zde jsem pochytil drtivou vetsinu doporuceni a nazoru a tim padem jsem se hodne naucil.
Begy_cz (537)|13.5.2014 09:26
ono většinou stačí zapojit zdravý rozum a sám si odvodíš 70% teorie. Pak je otázka fíglů a zkušeností, na to jsou hromadný akce imho k ničemu - přesně jak píšeš sám.
Pro mne osobně jsou velkým učitelem youtube a kanály jako DigitalRev TV, LearnMyShot atd...

mimojiné osobně se budu snažit sehnat vždy pár lidí dohromady na mý drobný amatérský fotovýpravy. Naposledy třeba výstavu tropických motýlů - kde jsem byl sám :( (i kdyžžž i tak jsem jednomu človíčkovi zdá se mými amatérskými zkušenostmi dost otevřel oči)
Zhruba příští měsíc se chci jít podívat do ZOO, tak snad se někdo přidá....
Dzany80 (126)|13.5.2014 09:34
To je presne ono, kdyby bylo vice lidi a takhle se obcas sesli, bylo by to super. Ale ode me nic nepochytis, ja se ucim a spis se budu ucit od ostatnich. Ja jsem z Brna, takze kdyby tu byl nekdo z Brna, kdo se rad podeli o par zkusenosti, urcite se pridam.

Jinak taky cerpam informace z Youtube, a 4Foto.cz a samozrejme publikace velká kniha mistrovství DSLR.
Rellik (1136)|13.5.2014 15:31
Já jsem dřív AutoIso používal, ale měl jsem ho omezené na max ISO 800. Pak jsem přešel k pevnému nastavení a vůbec mi nechybí nějaká variabilní volba. Během praxe už se dají hodnoty celkem přesně odhadnout a tak si ISO nastavuju dle vlastního uvážení. Většinou fotím na max ISO100-250. V tmavších prostorách (zřídka kdy) na ISO 500-3200. Pokud fotím nějakou akci (v kostele, v sále), kde je málo světla, tak stejně používám externí blesk, takže taky ISO100-500. V mém případě tedy AutoIso nepřináší nic co by mi chybělo...
Jinak co se blesků (nejen blesku) týká zkus si pročíst tyto stránky http://fotoroman.cz/techniques3/flash1_zaklad.htm