Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

pomoc pri vyberu prvni zrcadlovky

z4chy (6)|14.5.2014 04:51
Zdravim, jsem naprosty amater v zrcadlovkach, tak bych rad slysel nazor zkusenejsich fotografu na pristroj do zacatku. Zamereni je klasika: rodine akce, krajinky, sportovni akce...
Zatim jsem zjistil, ze zakladni objektiv 18-55 neni dobra volba nikde a vyplati se priplatit za lepsi.

Vyber jsem zuzil na 3 modely

Nikon D5100 + 18-105mm f/3,5-5,6G AF S DX VR ED
Canon EOS 600D + EF 18-135mm
Nikon D3300 + 18-105 mm VR

Cenove vychazeji v podstate stejne.

Za jakekoliv nazory dekuji.
Dzany80 (126)|14.5.2014 06:42
A co Nikon D7000? A je na tom lépe, jak to, cos vyjmenoval. Ted je za velice zajímavou cenu. Doporučují obejít obchody a vyzkoušet. A udělat si vlastni názor. Ale jestli o focení nic nevis, tak se něco o tom nejdřív nauč, jinak se budeš trápit.
Sakini (1174)|14.5.2014 07:58
Pokud by to měla být zrcadlovka, pak máš nejednu možnost - buď některý z těch kitů, nebo si složit něco sám. Samozřejmě zásadní je do kolika peněz se potřebuješ vlézt...
D5100 s 18-105 je sázka na jistotu, solidní objektiv s osvědčeným tělem a dobrým výstupem. Ve srovnání s Nikony ten 600D s 18-135 (původním jak je zřejmé, s novým STM se šestistovka nikdy neprodávala) je v nevýhodě, není to nejlevnější sestava a bude podávat poněkud slabší výkony. Senzor není tak výkonný a ten objektiv taky není nic extra, na druhou stranu je třeba uznat lépe řešené ovládání s vším podstatným vyneseným na tlačítka, zatímco odpovídající Nikony mají dost funkcí hůř dostupných a víc se musí do menu. D3300 je zajímavá volba, ovládáním je to entry level ale výkonově je zdaleka nejlepší, ostření je zase o něco vyladěnější oproti starším modelům a senzor je stejný jako v top D7100 takže krásné obrázky jsou zaručené. Samozřejmě ten senzor je náročnější na optiku, ale i s "pouhou" 18-105 podá pořádný výkon a fotky jsou velice detailní. D3300 je víc laděná pro začátečníky, sériové snímání už je docela schopné, autofokus v LiveView překvapivě rychlý a přesný (může se hodit, i když se se zrcadlovkou nemá fotit primárně přes displej), proti D5100 má novější procesor a celkově je to dost výkonný a přitom malý/lehký přístroj. D5100 je sázka na jistotu prověřená časem, D3300 celkově výkonnější ovšem s méně ovládacími prvky a bez výklopného displeje. Canon v oblasti entry level zrcadlovek proti Nikonu momentálně nemá moc co nabídnout, nový EOS 1200D je prakticky přebalená 600D - hlavně si uvědom že nekupuješ jen foťák, ale i systém jako takový, a pokud budeš chtít později další objektiv nebo příslušenství budeš muset z něčeho vybírat. I když, u těchto dvou značek jsou ty možnosti poměrně vyrovnané přinejmenším pro běžného amatéra.
Dzany80 (126)|14.5.2014 07:58
Samozrejme je to jen tvoje volba co si vyberes, ale ja jsem pred tremi mesici resil to stejne, akorat jsem udelal, co jsem ti napsal... obesel jsem si spoustu obchodu, ptal se, zkousel atd. No a pak jsem mel jasneji, ze treba znacka Canon mi nesedela. Tohle bych radil i tobe. Rozhodni se sam, ale jeste si prosonduj tu D7000, myslim, ze je to dobry kompromis, pomer cena a vykon. Nejsem odbornik ani profik, jsou tu fundovanejsi lide, ale ja vychazim z toho, co jsem podnikal kolem vyberu fotoaparatu ja sam.
A projdi si tu vlakno o D7000 vs D7100. Vznesl jsem tam spoustu dotazu a je tam spousta odpovedi.
nephilim (353)|14.5.2014 13:10
Musím souhlasit s Dzany80, že osahat si foťák a projít si menu je velice důležité. Když jsem zvažoval přechod na DSLR, tak jsem si půjčil od kamaráda Canonáře těla 350D a 30D.K tomu jsem měl běžné objektivy, včetně 70-200/2.8 IS L. Rozrušením se mi třásly ruce, když jsem v ruce držel tenhle skvost v ceně bazarového auta. Dobře měsíc jsem se snažil, opravdu hodně snažil sžít se s menu Canonu. Ale co naplat, nepodařilo se. Na chvíli jsem měl v ruce také Canon 50D doufaje, že u vlajkové lodi to bude lepší. Nebylo. Pak jsem si půjčil jednu z prvních Sony, tuším A200, nebo něco takového. Není důležité. Pocit plastovosti, nepříjemně úzký úchop, nedostatek kvalitních objektivů a dalšího příslušenství mě ujistily, že Sony nebude ta správná volba. Nakonec jsem si půjčil Nikon D60 s 18-135. To byla docela jiná káva. Od první chvíle jsem měl pocit, že menu Nikonu bylo děláno přesně pro mě. Jasné, přehledné, srozumitelné. Po zkušenosti se Sony jsem měl opět pocit, že v ruce držím foťák. Pro jistotu jsem si zajel osahat D300, D700 a D3, plus příslušné objektivy, o které jsem měl zájem. A bylo rozhodnuto, když DSLR, tak Nikon. Původně jsem doufal, že si pomohu "levnějšími" objektivy Canonu, ale s tím menu jsem opravdu nedokázal žít, takže jsem šel do Nikonu. Nebýt toho, že jsme se nesedli s menu Canonu, tak jsem měl Canon. Z pohledu výstupní kvality jsem proti jejich tehdejší produktové řadě neměl výhrad. To až později začali stagnovat.

Jedna věc jsou čísla, porovnávání šumu, dynamického rozsahu, výběr objektivů, ale pokud mám z foťáku, objektivů, příslušenství pocit, že držím něco cizího, s čím se nedokážu naladit na stejnou vlnu, tak to budu používat s pasivním odporem. Z toho pak vyplynou špatné výsledky. Určitě tedy doporučuji zajít do obchodu a osahat si to. Koupě DSLR není koupí ponožek za 20Kč u ťamanů, které mohu kdykoliv hodit do popelnice. Je to investice v desítkách tisíc a na delší dobu, takže investovat pár stovek za cestu do obchodu je určitě správné rozhodnutí.
Rellik (1136)|14.5.2014 15:20
A já bych to zamíchal úplně jinak. Za prvé bych doporučil nikon (canon sem měl taky, ale nesedl mi jak píše nephilim) Na řadu přišel nikon D90 pak D7100. No ale to hlavní co chci napsat. Vybíral bych tělo fotoaparátu, které má svůj ostřící motorek. Ono totiž existuje hromada starých, velmi kvalitních objektivů a dá se říct, že za směšné peníze. Takže pokud pak budeš chtít kupovat další objektivy za desetitisíce můžeš koupit alternativu za pár stovek - viz mé nedávné testy http://dv-foto.cz/page/default/Test%20objektiv%C5%AF%20SIGMA Už jsem to nekde psal, ale pokud bych znova zvažoval koupi té nové sigmy za cca 12000,- a měl možnost tohoto srovnání, tak bych ji nikdy nekoupil. Ta sigma 28-80 mě stála 1500,- a fotí naprosto stejně, v některých případech ještě líp. Můžeš si tak v celku levně a kvalitně vybavit fotoaparát různými objektivy. A pokud ti některý objektiv nesedne, není problém ho opět za nákuoní cenu prodat, jelikož tyto starší objektivy "drží cenu"... ;) Z toho celkově vyplývá, že spíš pokukuj po Nikonu D7000 ;)
Milan Šurkala (3381)|14.5.2014 16:46
[QUOTE=nephilim;30732]Jedna věc jsou čísla, porovnávání šumu, dynamického rozsahu, výběr objektivů, ale pokud mám z foťáku, objektivů, příslušenství pocit, že držím něco cizího, s čím se nedokážu naladit na stejnou vlnu, tak to budu používat s pasivním odporem. Z toho pak vyplynou špatné výsledky. Určitě tedy doporučuji zajít do obchodu a osahat si to. Koupě DSLR není koupí ponožek za 20Kč u ťamanů, které mohu kdykoliv hodit do popelnice. Je to investice v desítkách tisíc a na delší dobu, takže investovat pár stovek za cestu do obchodu je určitě správné rozhodnutí. [/QUOTE]

Naprosto souhlasím. Chce si to vyzkoušet, protože třeba mně se mnohem lépe ovládají levnější Canony než Nikony, ale u středních a vyšších řad (D7000, 60D a výše) je tomu zase naopak a preferoval bych spíše Nikon před Canonem. Ostatně i můj Samsung má čip naprosto tragický a je hodně pomalý, ale v těch důležitých věcech má pro mě ovládání výborné, což hrálo velkou roli (dalším argumentem byla cena výborného 30mm F2 pancaku a obecně rozměry). Z daného výběru bych si vzal D5100 + 18-105mm.
nephilim (353)|14.5.2014 18:03
[QUOTE=Milan Šurkala;30736]Z daného výběru bych si vzal D5100 + 18-105mm.[/QUOTE]

S tímto nelze jinak než plně souhlasit. Je to velmi povedený set, jehož vlastnosti a spolehlivost jsou prověřené.
Dan7 (411)|14.5.2014 20:40
Tak se asi shodneme z tohoto výběru. Taky bych volil Nikon D5100+18-105mm. Až na trochu pomalé ovládání přes menu.
z4chy (6)|14.5.2014 20:56
Vsem dekuji za rady. Samozrejme nez koupim, tak mam v planu si fotaky osahat na prodejne, ktery mi lepe padne do ruky.

D5100 u vas koukm vitezi na plne care. Ostatne jsem to tak nejak cekal. D3300 me zaujal tim ze je nejnovejsi ze sve rady, tak jsem si rikal, jestli nebude srovnatelny se starsi D5100.

Dale zminujete D7000. Ten by nebyl spatny, ale na prvni zrcadlovku je na me moc drahy.

U Canonu me prekvapuje, ze se u vas v porovnani s D5100 vubec nechyta.

Ale v radach neustavejte :-D driv jak za mesic nakup neplanuju ;-)
nephilim (353)|14.5.2014 21:15
[QUOTE=z4chy;30743]Vsem dekuji za rady. Samozrejme nez koupim, tak mam v planu si fotaky osahat na prodejne, ktery mi lepe padne do ruky.

D5100 u vas koukm vitezi na plne care. Ostatne jsem to tak nejak cekal. D3300 me zaujal tim ze je nejnovejsi ze sve rady, tak jsem si rikal, jestli nebude srovnatelny se starsi D5100.

Dale zminujete D7000. Ten by nebyl spatny, ale na prvni zrcadlovku je na me moc drahy.

U Canonu me prekvapuje, ze se u vas v porovnani s D5100 vubec nechyta.

Ale v radach neustavejte :-D driv jak za mesic nakup neplanuju ;-)[/QUOTE]

Nejít se svou první zrcadlovkou hned do nejvyšší ligy považuji za velmi rozumné. Pokud se ukáže, že tě to nechytlo, nebude to taková ztráta.
Pokud jde o ten nákup. Právě běží v Electroworldu zajímavá akce. Set D5100 + 18-105 mají za zajímavou cenu. Chce to ale být rychlý.
suke001 (48)|14.5.2014 21:49
D5100 asi bude nejlepší volba co se týče výstupu. Když se vrátím k mému výběru, tak jsem měl možnost si zkusit i Nikony, ale ovládání u Canon jsem si hnedka oblíbil a pak už se moc nerozmýšlel a skončil u 60D.
Jinak stavový displej u něho je fakt k nezaplacení.
nephilim (353)|14.5.2014 23:49
[QUOTE=suke001;30747]D5100 asi bude nejlepší volba co se týče výstupu. Když se vrátím k mému výběru, tak jsem měl možnost si zkusit i Nikony, ale ovládání u Canon jsem si hnedka oblíbil a pak už se moc nerozmýšlel a skončil u 60D.
Jinak stavový displej u něho je fakt k nezaplacení.[/QUOTE]

Ano, když jsem kamarádovi od něhož jsem měl půjčené Canony popisoval své obtíže s menu, tak mi nerozuměl. On s ním žádný problém neměl a byl s ním spokojený. O důvod víc proč by si měl každý zájemce o DSLR osahat nejen tělo, ale také vyzkoušet menu.
Dzany80 (126)|15.5.2014 10:05
[QUOTE=z4chy;30743]Vsem dekuji za rady. Samozrejme nez koupim, tak mam v planu si fotaky osahat na prodejne, ktery mi lepe padne do ruky.

D5100 u vas koukm vitezi na plne care. Ostatne jsem to tak nejak cekal. D3300 me zaujal tim ze je nejnovejsi ze sve rady, tak jsem si rikal, jestli nebude srovnatelny se starsi D5100.

Dale zminujete D7000. Ten by nebyl spatny, ale na prvni zrcadlovku je na me moc drahy.

U Canonu me prekvapuje, ze se u vas v porovnani s D5100 vubec nechyta.

Ale v radach neustavejte :-D driv jak za mesic nakup neplanuju ;-)[/QUOTE]

Kup D7000, ja o te 5100 uvazoval taky, ale chybel mi ten stavovy displey a obecne ten fotoaparat pusobi vic plastove. Priplat si, prece nekupujes rohlik. Budes odmenen.
rousini (738)|15.5.2014 10:38
Si myslím to samý. Než si koupím zrcadlovku, tak si zjistím všechny výhody a strasti a pak si vyberu něco k světu a ne abych co půl roku zjišťoval, že jako dobrý, ale není to ONO.
Dan7 (411)|15.5.2014 11:24
Taky dobrý názor. Tak jsem dopadnul :). Začal jsem fotit na skvělém Samsungu NX11. To byl vynikající foťák na učení. Po roce jsem zjistil, že chci zrcadlovku. Následoval Nikon D5100, ale ve věci ovládání proti Samsungu jsem po roce zjistil, že to není přesně ono. Musel jsem ho prodat a stejně jsem přešel na D7000. A to už ONO je.
Finanční rozdíl D5100/D3300 proti D7000 není velký. Ale určitě je lepší začít fotit s D7000 už s nějakou základní znalostí o focení z kompaktů nebo levnějších bezzrcadlovek. Navíc vám zůstane po přechodu na DSLR kvalitní lehký foťák.
z4chy (6)|15.5.2014 17:24
Tak jsem si byl osahat D5100 a 600D, oba v mych rukach celkem sedi, holt nejsem zadny obr...

Nejvetsi obavu u D5100 jsem mel z 2 veci. 1) "nastaveni je reseno pres menu" kdyz jsem videl, ze u 600D je nastaveni pouze o jeden krok kratsi, tak me to uz netrapi... 2) na pravem oku mam asi 2,5 dioprii a na webu jsem se docetl, ze to je mimo korekcni rozsah hledacku (u 600D by mel byt rozsah vetsi) po nastaveni krajni polohy bylo vse v poradku...

Take jsem kratce koukl na D7000, ten je moc pekny, ale pro me jako amatera je to moc a pro zacatek se dam nejspise smerem D5100...
Dan7 (411)|15.5.2014 18:15
Já fotím normálně s brýlemi.
Paradoxně jednodušší a rychlejší ovládání i pro začátečníky mají dražší až profesionální zrcadlovky. To mě docela překvapilo, protože jsem si dřív naivně myslel, že je to naopak. Chci třeba změnit ostření. Zmáčknu čudlík na těle profesionální zrcadlovky a je to. Na "entry-level" začátečnické to člověk musí proklikat přes menu. Ale není to tak hrozné :).
Taky by se mně líbil u Nikonu D5100 ten výklopný LCD proti novějšímu Nikonu D3300. Ale u obou foťáků se neudělá chyba případným nákupem. U Canonu bych začal uvažovat asi až od 60D nebo 70D.
suke001 (48)|15.5.2014 18:44
60D už lépe sedí, měl jsem chvíli 600D a je to jiná. Víceméně do menu nelezu, všechno řeším přes stavový displej. Pokud se rozhoduješ mezi D5100 a 600D, tak D5100 je prostě lepší.

Já nosím kontaktní čočky a neřeším nic, jinak všem je doporučuji, vzpomenu si, že je mám až když je sundávám :-)
nephilim (353)|15.5.2014 20:54
[QUOTE=z4chy;30770]Tak jsem si byl osahat D5100 a 600D, oba v mych rukach celkem sedi, holt nejsem zadny obr...

Nejvetsi obavu u D5100 jsem mel z 2 veci. 1) "nastaveni je reseno pres menu" kdyz jsem videl, ze u 600D je nastaveni pouze o jeden krok kratsi, tak me to uz netrapi... 2) na pravem oku mam asi 2,5 dioprii a na webu jsem se docetl, ze to je mimo korekcni rozsah hledacku (u 600D by mel byt rozsah vetsi) po nastaveni krajni polohy bylo vse v poradku...

Take jsem kratce koukl na D7000, ten je moc pekny, ale pro me jako amatera je to moc a pro zacatek se dam nejspise smerem D5100...[/QUOTE]

My tu sice všichni píšeme, že nastavování je přes menu, ale jednak je zapotřebí si přiznat kolik z nejčastěji používaných funkcí není na tlačítkách a pak, není menu jako menu. D5100 má tlačítko I, po jehož stisknutí se na zadní display zobrazí poměrně rozsáhlá nabídka, která uspokojí odhadem 99% potřeb něco měnit. Zbytek stejně není ani na vrchním displayi a je zapotřebí jít do menu ať je to lowend nebo D4S. Nedělejme zase z inženýrů Nikonu úplné hlupáky. Za sebe říkám, že bych foťák bez horního displaye nechtěl, protože je to hodně pohodlné, ale že by se bez toho nedalo žít, tak to se určitě říct nedá. Je to prostě jen méně komfortní. A svícení zadního displaye si samozřejmě ukousne z akumulátoru. Na druhou stranu, jeden reportážní fotograf, starý praktik mi kdysi řekl, že pokud chci být dobrý, tak musím umět ovládat foťák poslepu. Pokud se budu dívat na tlačítka a něco hledat, tak mi záběr uteče. A měl pravdu. Pokud fotím něco akčního, tak vše měním aniž bych dal foťák od oka, protože v hledáčku vidím vše co měním. A v případě, že je něco statického nebo mám z jiného důvodu čas si nastavit foťák, tak je jedno jestli mám každou funkci na tlačítku, nebo použiji vrchní nebo zadní display. Absenci vrchního displaye bych tedy nebral jako zásadní vadu v ovládání těla.
Milan Šurkala (3381)|15.5.2014 21:58
[QUOTE=nephilim;30779]D5100 má tlačítko I, po jehož stisknutí se na zadní display zobrazí poměrně rozsáhlá nabídka, která uspokojí odhadem 99% potřeb něco měnit.[/QUOTE]

Blbé je akorát to, že v tom menu se všechno musí řešit přes čtyřsměrný volič a tlačítko OK, zatímco u Canonu je podobné menu krásně ovladatelné pomocí rolleru. Ono ani tak nevadí, že u těch levnějších modelů Nikonu není moc tlačítek jako to, že k úpravě jediného parametru je nutné stisknout těch tlačítek zbytečně moc.
Begy_cz (537)|15.5.2014 22:54
[QUOTE=Milan Šurkala;30780] Ono ani tak nevadí, že u těch levnějších modelů Nikonu není moc tlačítek jako to, že k úpravě jediného parametru je nutné stisknout těch tlačítek zbytečně moc.[/QUOTE]
potvrzuji a oproti například bývalému Olympusu E-PL3 bez mrknutí oka tvrdím že menu D5000 je "vykastrovaný" a zdlouhavý. Po půl roce stále trpím :(
nephilim (353)|15.5.2014 22:59
[QUOTE=Milan Šurkala;30780]Blbé je akorát to, že v tom menu se všechno musí řešit přes čtyřsměrný volič a tlačítko OK, zatímco u Canonu je podobné menu krásně ovladatelné pomocí rolleru. Ono ani tak nevadí, že u těch levnějších modelů Nikonu není moc tlačítek jako to, že k úpravě jediného parametru je nutné stisknout těch tlačítek zbytečně moc.[/QUOTE]

Ty s tím prostě nedáš pokoj a nedáš co? ;)
Milan Šurkala (3381)|15.5.2014 23:05
[QUOTE=nephilim;30783]Ty s tím prostě nedáš pokoj a nedáš co? [/QUOTE]

A popři to :-D Ergonomicky dobře použitelné Nikony jsou od D7x00 výše, tam už je to v pořádku, protože aspoň fungují ta tlačítka navíc. Prostě mi přijde, že když u prakticky všech výrobců můžu daný parametr (v quick menu) nastavit pomocí dvou tlačítek a jednoho rolleru, zatímco jinde k tomu potřebuju tlačítek čtyři až pět, tak je to rozdíl. Asi zkusím někdy provést srovnání levného Nikonu s mou NX11 :-D
z4chy (6)|15.5.2014 23:08
Blbec jsem se podival na par videorecenzi na D7000 a musim dat za pravdu, tem co rikali, ze je super. Tech 5tis navic ale asi rozhodne pro D5100. Ale su ted nahlodanej...sakra...
Dzany80 (126)|16.5.2014 08:01
[QUOTE=z4chy;30785]Blbec jsem se podival na par videorecenzi na D7000 a musim dat za pravdu, tem co rikali, ze je super. Tech 5tis navic ale asi rozhodne pro D5100. Ale su ted nahlodanej...sakra...[/QUOTE]
Ber D7000, tady neni co resit. To neni investice na rok, ovladani je daleko jednodussi a prehlednejsi. Vse, co potrebujes, mas hned pri ruce, takze si to rozmysli poradne. Presne jak ty, jsem uvazoval pri vyberu ja. Rozhodoval jsem se cenou, nakonec nelituji, myslim, ze jsem pro moje ucely lepe udelat nemohl. Ty nizsi rady jsou proste takove plastaky, at si rika, kdo co chce, xkrat jsem drzel 5kovou radu v ruce a pocit, ze nedrzim fotak, ale nejakou krabicku, ten byl rozhodujici. A druha dulezita vec, je ten horni stavovy display, ten byl taky dulezity faktor. Ja ti radim, priplat, urcite budes spokojeny a nadseny.
rousini (738)|16.5.2014 09:05
5000 u fototechniky nejsou žádné peníze. Uvědom si, že za to nekoupíš ani jedno slušné sklo a pro radost taky nějaké budeš potřebovat. Pokud ty peníze máš a jen uvažuješ jestli je dát, tak dej! Slepé uličky nech pro Járu Cimrmana...
Taky nezaznělo, že hledáček D5100, pokud si dobře pamatuju, nepokrývá 100% snímacího políčka, takže se ti tam občas namotá do záběru kus něčeho, cos neviděl. Za mě děkuji - nechci.
nephilim (353)|16.5.2014 09:19
[QUOTE=z4chy;30785]Blbec jsem se podival na par videorecenzi na D7000 a musim dat za pravdu, tem co rikali, ze je super. Tech 5tis navic ale asi rozhodne pro D5100. Ale su ted nahlodanej...sakra...[/QUOTE]

A co teprve kdyby ses podíval na D4S ;)
Nechci tě přemlouvat a uznávám, že D7000 nabízí lepší ergonomii než D5100. A nejen to, ale s tímto přístupem bychom se propracovali až k vrcholovému modelu. A i na něm bychom našli mouchy. Pokud máš rozpočet do kterého se ti vejde D5100 + 18-105, jdi do toho. Je to jako s čímkoliv jiným. Vždy se dá najít něco lepšího, hezčího, ale člověk by se měl držet toho nač má. S D5100 budeš pár let fotit, mezi tím si uděláš jasno v tom co ti opravdu schází a pak tento set dáš třeba manželce nebo potomkovi a sám si koupíš něco co ti bude víc vyhovovat. Svět DSLR se mezi tím posune o míle dopředu, tak daleko, že i ta D7000 bude hodně zastaralá. Vždyť ona je stará vlastně už dneska, protože její nástupce D7100 je na trhu už více jak 15 měsíců!!! ;)
Dzany80 (126)|16.5.2014 09:39
[QUOTE=nephilim;30788]A co teprve kdyby ses podíval na D4S ;)
Nechci tě přemlouvat a uznávám, že D7000 nabízí lepší ergonomii než D5100. A nejen to, ale s tímto přístupem bychom se propracovali až k vrcholovému modelu. A i na něm bychom našli mouchy. Pokud máš rozpočet do kterého se ti vejde D5100 + 18-105, jdi do toho. Je to jako s čímkoliv jiným. Vždy se dá najít něco lepšího, hezčího, ale člověk by se měl držet toho nač má. S D5100 budeš pár let fotit, mezi tím si uděláš jasno v tom co ti opravdu schází a pak tento set dáš třeba manželce nebo potomkovi a sám si koupíš něco co ti bude víc vyhovovat. Svět DSLR se mezi tím posune o míle dopředu, tak daleko, že i ta D7000 bude hodně zastaralá. Vždyť ona je stará vlastně už dneska, protože její nástupce D7100 je na trhu už více jak 15 měsíců!!! ;)[/QUOTE]

V listopadu ma vyjit D7200, jak jsem se docetl, nechces pockat? :))) To bude starsi uz i D7100 :) Ted vazne, ja bych to tak nebral. Spis, kdyz vezmu v potaz, ze jsme resili nedavno doma nakup DSLR pro moji sestru, tak opakovane rikam, ze ma cenu si priplatit (mluvim za sebe). Prave z vyse uvedenych duvodu zvitezila D7000 proti D5100/D5200. Poradim ti jednu vec, zajdi do kseftu a srovnej si ty fotaky fyzicky, ohmatej si je a vyzkousej a pak se rozhodni. Bude to ciste tve rozhodnuti a poneses si za to sam svoje dusledky. Myslim, ze nikdo jiny nez ty sam, nezna tvoje pocity a nazory. Porovnej, vyzkousej, vzpomen si na nazory uzivatelu a rozhodni se. Hodne stesti pri vyberu.
Dan7 (411)|16.5.2014 10:20
[QUOTE=Milan Šurkala;30784]Prostě mi přijde, že když u prakticky všech výrobců můžu daný parametr (v quick menu) nastavit pomocí dvou tlačítek a jednoho rolleru, zatímco jinde k tomu potřebuju tlačítek čtyři až pět, tak je to rozdíl. Asi zkusím někdy provést srovnání levného Nikonu s mou NX11 :-D[/QUOTE]

Už jsem to tu taky psal Milane. Mám NX11 a měl jsem Nikon D5100. Ten Samsung je v tom ovládání prostě lepší a rychlejší. Ani po roce používání Nikonu D5100 jsem to nezkousnul i přes používání všech možností přes vlastní menu apod. Teď jsem viděl Samsung NX30 a na ovládání je to opravdu lahůdka!
z4chy (6)|20.5.2014 09:35
Vsem dekuji. Nakonec jsem na 99% rozhodnut pro Nikon D7000. Hlavne me zaujal hledacek se 100% pokrytim a po nauceni privetivejsi ovladani. :-)
Dzany80 (126)|20.5.2014 11:57
Super, nebudes litovat, budes nadseny. A je to treba krok se dopracovat k modelu D7100 a dale :) Objektivy se ti zacnou rysovat, dle toho, na co se zameris, casem sam poznas :) Hodne stesti a dobre svetlo :)
z4chy (6)|20.5.2014 12:16
[QUOTE=Dzany80;30859]Super, nebudes litovat, budes nadseny. A je to treba krok se dopracovat k modelu D7100 a dale :) Objektivy se ti zacnou rysovat, dle toho, na co se zameris, casem sam poznas :) Hodne stesti a dobre svetlo :)[/QUOTE]

Je hezke jak to beres jako sve vitezstvi argumentace :-D... Dik za radu ;-) verim, ze litovat nebudu.
Dzany80 (126)|20.5.2014 12:36
Ano, uvazoval jsem uplne stejne jako ty :) A dneska nelituji, jen jsem ti chtel otevrit oci a trosku te do toho dotlacit. Ten rozdil je tam fakt markantni v ovladani, v hledacku atd. :)))