Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výběr nového fotoaparátu

Mikynka (18)|4.6.2014 21:00
Ahoj, potřeboval bych poradit s výběrem nového fotoaparátu. Od fotoaparátu bych chtěl kvalitní fotografie, a aby uměl natáčet videa ve full HD rozlišení (1920x1080). Pár článků už jsem již pročetl, ale přesto se musím zeptat, rozhoduji se mezi čtyřmi fotoaparáty:

1) Nikon P330
2) Olympus XZ-10
3) Sony DSC HX50
4) Sony DSC HX5

První dva fotoaparáty jsou doporučeny na stránkách https://www.digimanie.cz, jako doporučené fotoaparáty na květen 2014. Třetí fotoaparát dostal ocenění EISA za rok 2013 - 2014 a čtvrtý dostal ocenění EISA za rok 2010-2011. Z těchto čtyř fotoaparátů bych chtěl vybrat ten nejlepší, který mi bude k běžnému focení stačit. Pokud budete mít jiná doporučení, rád si je přečtu :).. Dále jen upřesním, že budu fotit fotografie v JPEGu, s fotografiemi v RAWU nemám zkušenosti. Předem děkuji za rady :)
crashpc (541)|5.6.2014 13:06
Ahoj.

O kvalitní fotografie se dnes snaží drtivá většina přístrojů. Samozřejmě, že ne všem se to daří, ale skoro každý přístroj (až na HX5 :-) ) má své jisté kvality. Podstatné bude, co bude tvým většinovým fotografickým objektem, aby se dalo blíže specifikovat, jaký stroj bude vhodnější, a také jak se s fotoaparátem bude zacházet - Letmé cvakání na plný automat, nebo trošku snahy, nastavování a podobně.
HX50 podle mě nabídne nejlepší ergonomii, možnosti, a velmi velký rozsah ohnisek (zoom, pro přiblížení). Nikon vyhraje v optické kvalitě. Má velký slušný snímač a světelný objektiv na začátku ohniskového rozsahu, takže má velký potenciál pro kvalitu. Olympus není špatný, ale klasifikoval bych ho jako o kousek horší, a HX5 nemá smysl.

Jestli můžu přidat osobní názor, tak se to má takto: Tyhle kompakty jsou docela předražené ze strany výrobců. Nechápu to. Nejsou špatné, ale jejich cena špatně je. Když člověk trošku připlatí, dostane se do úplně jiných sfér, do jiné ligy. Tam patří nejevnější bezzrcadlovky. Jsou stále kompaktní (když je nasazený správný objektiv), a se slušným objektivem přibaleným v ceně, se dají sehnat mezi sedmi a osmi tisíci. Ano, je to víc peněz, ale při porovnání kvalit člověk dojde k usnesení a dojmu, že než vyhodit 6000Kč do kanálu s kompaktem, tak to radši ještě malinko přitlačit a mít stroj z poněkud jiné dimenze. To jsou třeba Olympus E-PM2, nebo Canon EOS M. Za tu cenu člověk dostane nejen násobně lepší kvalitu výstupu, ale také víc možností, kvalitně zpracované skoro celokovové tělo, dnes i dotekový display. Po takové zkušenosti za tak malý příplatek se za "lepším" kompaktem už ani neotočím. Jestli to tedy s fotografií myslíš trošku vážně, aspoň na ty stroje koukni. Když se zalíběj, je vyhráno....

Focení do RAW není žádná věda. Když si k tomu člověk na výkend sedne, docela snadno si to osahá, a nakonec se mu to začne líbit. Nenutím to nikomu, ale rozhodně bych to nepohřbíval jen proto, že "nevím co to je, a bojím se toho". Člověk z toho pak vyždíme víc. Bylo by totiž smutné aby to bylo jak v té reklamě jak si čech jede pro "levnější dovolenou, levnější jídlo, levnější benzín", a pak si jde k lichváři pro "nejdražší půjčku" :-) To znamená úplně zbytečně promrhané možnosti.
suke001 (48)|5.6.2014 13:32
K bezzrcadlovce se také příkláním, daleko více možností, lepší kvalita
I když ten Nikon P330 jsem měl a je celkem slušný, bude dobře fotit i za horších světelných podmínek.
Milan Šurkala (3381)|5.6.2014 15:45
[QUOTE=crashpc;31105]při porovnání kvalit člověk dojde k usnesení a dojmu, že než vyhodit 6000Kč do kanálu s kompaktem, tak to radši ještě malinko přitlačit a mít stroj z poněkud jiné dimenze[/QUOTE]

Jenže ono někdy je hlavním kritériem ta kompaktnost, malé rozměry. A CSC ani s tím nejmenším objektivem se na rozměry malých kompaktů nedostanou (E-PM2 tak možná s tou "fotící krtkou"). Já si teda neumím představit, že bych byl schopen do své bundy nebo do kapsy u kalhot narvat jakékoli CSC, byť s nejmenším objektivem (vlastně si to neumím představit ani bez objektivu). Takže tohle, cos řekl, rozhodně neplatí pro všechny zákazníky. Záleží na kritériích a "co už je moc". To tvoje platí, pokud je hlavním kritériem cena.
crashpc (541)|5.6.2014 15:57
Ano, to může být. Souhlasím. V prvotním dotazu ale není o kompaktnosti ani zmínka, a jelikož E-PM2 je menší než Sony HX50, přišlo mi to jako fér přidat jinou alternativu. Pokud narve do kapsy HX50, musí i CSC s malým, nebo sejmutým objektivem. Ano, aby to bylo ještě akceptovatelně malé, bude potřeba použít jen nejmenší objektivy. Na tohle doporučuju jediné. Sebrat se, a podívat se na to naživo v krámě. Když jsem to viděl, tak jsem tak malý přístroj (aj s objektivem, krom jiných věcí) ani nechtěl. Tak malé to bylo. Zkrátka tazatel musí upřesnit. Zůstalo plno nezodpovězených "neznámých". Včetně té ceny, ke které se tazatel také vůbec nevyjádřil. Zato se vyjádřil k požadavku na kvalitu, tedy při diskusi ve vší slušnosti dloubete do jiného parametru(velikost), než byl tázán (kvalita výstupu). Je mi ale jasné, že čím víc dobře vysvětlených alternativ a úhlů pohledu tazatel uvidí, tím doufám lépe...
Mikynka (18)|5.6.2014 16:02
Děkuji za rady ;).. Jen upřesním, objektem mého fotografování, budou poznávací dovolené, fotografovat budu tedy krajinu, města a různá hezká místa, popř. natáčet zajímavé zážitky, které fotografie nevystihne.. Od fotoaparátu vyžaduji kompaktnost, tj. aby nezabíral moc místa.. Koukal jsem i na CSC fotoaparáty, ale jsou méňe skladné :( Cenu bych si představoval od 6 do 8 tisíc korun.
Mikynka (18)|5.6.2014 16:09
Rozměry např. fotoaparátu hx50 mi vyhovuji.. Objektiv je schovaný v těle fotoaoarátu..
Milan Šurkala (3381)|5.6.2014 16:11
[QUOTE=crashpc;31113]Je mi ale jasné, že čím víc dobře vysvětlených alternativ a úhlů pohledu tazatel uvidí, tím doufám lépe... [/QUOTE]

Ano, to souhlasím. Šlo mi jen o to, jak ses jedním šmahem vyslovil na adresu kompaktů. Musíš to brát trochu komplexně, protože jen málokdy lze říci, že je jeden produkt lepší než druhý. Dát 6 tisíc za kompakt rozhodně nemusí být vždy vyhozené peníze do kanálu. A ty tu tvrdíš, že ano, což skutečně není pravda. Když nastíníš alternativy, vůbec nic proti tomu nemám. Ale když řekneš, že alternativa je to jediné správné řešení a to druhé je úplný odpad... tak se ohradím. Ono třeba ty fotoaparáty Sony mají kvalitnější video než E-PM2, takže bych skutečně hodně brzdil s tím hodnocením, že E-PM2 je lepší.

Pokud jde o rozměry. Můj nejširší kompakt má na šířku 36 mm a je to opravdu dost, to bylo maximum, co jsem tak dokázal zkousnout. To se totiž ještě jakž takž dá narvat i do těch kalhot, aniž by to vypadalo blbě. E-PM2 má jen tělo 34 cm, EOS M 32 mm a i ty nejtenčí objektivy ti přidají další dva centimetry (už jen ten 22mm pancake na EOS M má 24mm, takže jsi celkově na 56mm).
rousini (738)|5.6.2014 16:34
Předně jde o požadavek na kvalitu. Kompakt je nejmenší a dělá nejhorší fotky (obecně). Pokud někomu jejich kvalita stačí, tak je jasné že nebude upřednostňovat "zbytečně" velké zařízení. Pokud mi výstup kompaktu nestačí, tak vůbec nehrotím nošení aparátu v kapse, protože vím, že fyziku neo(bejdu)...
crashpc (541)|5.6.2014 17:29
Ne každý to považuje za normální, ale jelikož některé CSC jsou menší než HX50, a objektiv se dá odejmout, pořád bych to nevylučoval. V jedné kapse stroj, v druhé kapse sklo...

Milan Šurkala: Ano, napsal jsem hned na začátku svého názoru, že je nepovažuji za špatné. Jen se mi nelíbí nacenění, a při dotazu na kvalitu jsem také poznamenal, že se kvalitou výstupu nemohou CSC obvykle rovnat. Zkrátka mám dojem, že člověk nedostane to, co zaplatí. Pokud by se člověk měl rozhodovat zda malý fotoaparát, který bude nosit, nebo velký, který bude ležet doma, volba je jistá. Kompakt "všema deseti"....
Měl jsem Canon Powershot G15. Na produkty a objekty byl super, na krajinu to vypadalo spíš na ten kontiš. Ani jako uhlí do grilu to dobré nebylo, protože byl z hořčíkové slitiny :-) Reálné rozlišení a difrakce trávu a stromy dost zle mazaly ve skoro jednolitou plochu, a to člověka omrzí. Také jsem chtěl něco do kapsy, ale nestálo to za to. Pokud by to někomu za to stálo, tak hurá. Spokojený zákazník na světě.

Každopádně pokud to na těch kompaktech skončí, rozhodně bych bral toho Nikona P330.
Mikynka (18)|5.6.2014 20:43
Takže zavrhnul jsem už Sony DSC HX5, je to určitě starší typ fotoaparátu a novější fotoaparáty budou daleko lepší :).. Pročítal jsem recenze na Nikon P330, na nejnižšíím ohnisku má nízkou světelnost, naopak na nejvyšším ohnisku naopak moc velkou, takže bude lepší fotit fotografie bez zoomu, je to tak?. Udává se, že je pomalý, ale když budu fotit fotografie do JPEGu, neměl by být problém. Koukal jsem i na HD videa a vypadají moc dobře. Takže myslíte, že pro mě bude nejlepší volba Nikon P330? U Olympusu se mi líbí světelnost na nejvyšším ohnisku, že jí má stále nízkou, ale pokud je kvalita fotografií lepší na P330, asi bych se přiklonil k P330. Jen pro upřesnění Sony DSC HX50 je horší než Nikon P330 i Olympus XZ10?
Mikynka (18)|5.6.2014 21:12
Ještě jsem narazil na Olympus XZ-2, který dostal hodnocení Trefa.. Pokud tento fotoaparát srovnám např. s Nikonem P330, je opravdu o tolik lepší? Děkuji za odpověď..
Pavel Matějka (394)|5.6.2014 21:24
V každém případě je XZ-2 do kapsy už velký a těžký a ve videu je protivně slyšet doostřování - pokud není při natáčení dostatek okolního hluku. Jinak je proti P330 podstatně rychlejší a má světelnější objektiv. Má spousty různých nastavení i docela spolehlivou automatiku.
Oceňuji na něm možnost, o kterou jsem nikdy nevím proč nestál - zaostření na určité místo a expozice dotykem na displej. Zvykl jsem si na to a teď když vyndám zrcadlovku, tak mi to chybí... :)
Mikynka (18)|6.6.2014 09:45
Takže z fotoaparátů do kapsy, je jednoznačná volba Nikon P330? :)
Milan Šurkala (3381)|6.6.2014 11:07
[QUOTE=Mikynka;31126]Takže z fotoaparátů do kapsy, je jednoznačná volba Nikon P330? :)[/QUOTE]

Na to se těžko odpovídá, já bych si třeba v této cenové kategorii šel pro ten Olympus XZ-10 :-) Pro focení v JPEGu jsou dobré oba dva a ani jedním neuděláš chybu.
crashpc (541)|6.6.2014 11:07
Mikynka: Asi to máš trošku popletené s tím, co je to velká světelnost (co nejnižší číslo - obecně čím nižší tím lepší) a malá světelnost (vysoké číslo, čím vyšší tím horší - obecně). Takže Ten Nikon má největší světelnost na začátku rozsahu ohniskových vzdáleností, a jakmile začneš zoomovat, přibližovat, začne světelnost KLESAT (číslo začne stoupat). Tak nebo tak, pořád ten Nikon vychází podle mě jako nejlepší. Už kvůli většímu modernímu snímači.
Mikynka (18)|6.6.2014 13:28
O té světelnosti jsem to špatně napsal, ale vím o co jde ;) Děkuji za Vaše rady, ještě se podívám na pár pořízených fotografií a videí z fotoaparatu xz-10 a p330 a vyberu si jeden z nich. Moc jste mi pomohli, ted uz jen vybrat :)
mara00 (29)|6.6.2014 18:13
jeste doporucim si fotaky osahat.... a dej mi prosim vedet co jsi vybrala a spokojenost ...diky...

---------- Doplněno v 18:13 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 18:12 ----------

[QUOTE=Milan Šurkala;31127]Na to se těžko odpovídá, já bych si třeba v této cenové kategorii šel pro ten Olympus XZ-10 :-) Pro focení v JPEGu jsou dobré oba dva a ani jedním neuděláš chybu.[/QUOTE]

jelikoz jste oba dva testoval,mohu se optat proc zrovna xz-10 ? diky
mas0n (23)|6.6.2014 18:44
A co takhle Fuji X10?
arkij (95)|6.6.2014 18:49
[QUOTE=Mikynka;31119]Takže zavrhnul jsem už Sony DSC HX5, je to určitě starší typ fotoaparátu a novější fotoaparáty budou daleko lepší[/QUOTE]

Nenechej se mýlit, zrovna u Sony tato řada byla proměnná a třeba následující HX7 nestála za moc, HX9 byla povedená (možná nejlepší) a následující HX20, 40,50 a dnes už myslím 60 rve výrobce v duchu čím víc pixelů na menší plochu použije, tím "víc adidas" se všemi negativy. Foťáky mají zase jiná vylepšení, bez nich se dá ale obejít, většinu jsem si vyzkoušel, neboť je mají kolegové.

Tu SONY HX5 mám už řadu let a jsem s ní spokojenej. Fotím s ní i točím všude tam, kde se mi nechce tahat velkej foťák nebo HDV kamera. Typicky na dovolené v Řecku nebo na lyžích, to je všude tam, kde nepotřebuju dobrej kontaktní zvuk, neboť mikrofon nestojí za nic ale kde je hodně světla. Večerní videozáběry minimalizuju (s těmi pár záběry pro atmosféru si pak poradím ve střižně pomocí filtrů tak, aby se daly snést), fotky s málo pohybem fotím v režimu "ručně drženej soumrak" a všechno ostatní je v pohodě.
Fotky pro občasný tisk do velikosti A4 jdou nafotit dobré a pro TV nebo monitor jsou super. Video natočené za dobrého světla klidně vestřihnu do toho co natočím na HDV kameru a nepoznáš to (má sice malinko méně detailů ale musíš se na to moc soustředit). Prostě jako skutečně kapesní model (občas ho nosím i v kapsičce od košile, byť mi žena nadává, že ji prověšuju) je HX5 dobrá a záleží už pak na tom jak s ní člověk fotí a jak umí využít její přednosti na úkor záporů.

Tolik k té HX5. Přiznám ale , že jsem teď měl v ruce SONY DSC-RX100 a mé nadšení mě směruje ke spoření na poslední verzi RX100 III....
Milan Šurkala (3381)|6.6.2014 18:50
[QUOTE=mara00;31131]jelikoz jste oba dva testoval,mohu se optat proc zrovna xz-10 ? diky [/QUOTE]

Více mi vyhovuje ovládání a rychlost. Líbí se mi dobré makro a fajn světelnost, díky čemuž to i trochu maže pozadí. Naopak mi vadí chromatická aberace na širokých ohniskových vzdálenostech... Ale to hodnocení je hlavně tím, že já fotím do RAWu a tam je P330 alespoň pro mě nepoužitelný. Pomalý jak .... Při focení do JPEGu bych se asi rozmýšlel trochu více, ale asi by i tak zvítězil Olympus.

Jen abychom si rozuměli a nedošlo k nedorozumění, výše napsané hodnocení bylo tentokrát subjektivní z mého pohledu, nikoli objektivní z pohledu redaktora. Objektivně platí, že oba jsou pro JPEG dost dobré a žádný z nich ten druhý nějak zvlášť nepřebíjí.
crashpc (541)|6.6.2014 19:16
mas0n: zajímavý typ, ale cena přes 10 000Kč a velikost snad větší než u malých mirrorless kamer tento stroj u požadovaného výběru tazatele víceméně vylučuje.
http://camerasize.com/compact/#351.349,129,446,ha,t

arkij: Všechno to jsou velmi použitelné aparáty. O tom žádná. Když pak ale přihlédnem k reálným parametrům (HX5 má ještě o kousek menší snímač než je zvykem, Nikon má 1/1,7 a na začátku ohniskového rozsahu objektiv co dodá o dvě stopy víc světla), tak je velmi pravděpodobné, že bude již tak dobrý HX5 převálcován fotoaparátem ještě lepším...

Milan Šurkala >> Mikynka: Je radost číst reálné zkušenosti. Papírové záležitosti (velikost snímače a podobně) nejsou všecko. Pokud si to nemůžeš osobně osahat, je to někdy nedocenitelný info. I tak bude rozhodování nelehké...
arkij (95)|6.6.2014 19:34
[QUOTE=crashpc;31135]... bude již tak dobrý HX5 převálcován fotoaparátem ještě lepším...[/QUOTE]
... o tom nepochybuju, jen jsem popsal svoji zkušenost, že není špatnej. Já už taky jak píšu šilhám po novým ... :cool:
mas0n (23)|6.6.2014 19:44
Možná je o něco větší, ale zase to není tak strašné. Za 10000 se prodával naposledy před rokem, viz http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/fujifilm-finepix-x10/
Světelný objektiv, hledáček a hlavně kvalita výstupu je potom to, co ho staví nad uvažované modely. Stačí si dohledat recenze.
Mikynka (18)|6.6.2014 20:50
Mara00: Určitě, ještě mám v plánu zajít do obchodu a Olympus i Nikon si vyzkoušet.. zatím ale podle fotografií a videí se mi více líbí Nikon P330 :).. Jakmile si vyberu a koupím, určitě napíšu, jak jsem s fotoaparátem spokojený. Do teď jsem měl fotoaparát Panasonic Lumix FS 10, tak doufám, že tyto fotoaparáty budou lepší :)
MasOn: děkuji za nabídku, ale fotoaparát je větší, než bych chtěl, vyhovuje mi velikost jako je XZ10 a P330..
Crashpc: to máš pravdu, rozhodování je opravdu nelehké :/
mara00 (29)|6.6.2014 21:13
ja uz to resim mesic :D a dle vyzkouseni mi sedl lepe Nikon... ale stale koumam,jelikoz mam navic pozadavek oproti tobe aji na kvalitni video....jeste se da za podobne prachy sehnat ten samsung ex2f ,ale ten mne odradil tim ze nejde nabijet pomoci usb (napriklad v aute)...
Mikynka (18)|7.6.2014 08:04
Já mám také požadavek na kvalitní video a dle mého názoru Nikon kvalitní video má, škoda jen pomalého ostření při zoomování. Jak psali kluci, už jen vyzkoušet a který mi bude lépe sedět, ten vezmu. Jen mimochodem, kdybych neměl požadavky na rozměry fotoaparátu, cena do 8 tis., je nejlepsi volba XZ 2?
crashpc (541)|7.6.2014 09:35
Jak už bylo dokázáno, těžko se vybírá nejlepší fotoaparát. Pokud někdo požaduje zásadní mít výklopný display, automaticky se eliminuje třičtvrtě fotoaparátů, které můžou mít sebelepší kvalitu obrazu, kvalitu zpracování těla, nebo cokoli jiného. Do 8000 jsou ty bezzrcadlovky. Obvykle hodně velká kvalita těla, velký snímač uvnitř, slušný objektiv k tomu. Ale mají zas jiné nevýhody. Těžko radit, přetěžko. byl jsem v té situaci párkrát, a vždy to alespoň trochu vyčešila časová a finanční investice do obchodu, který měl všecko co jsem si chtěl osahat. Pak byla mysl hned jasnější.
Mikynka (18)|7.6.2014 10:47
Asi mě nebudete mít rádi, ale ještě jsem přemýšlel o fotoaparátu, který má odnímatelný objektiv, např EPM-2, který jsi mi chtěl na začátku vnutit crashpc :) Koukal jsem ještě na Nikon 1 J2 a asi bych se s takovým nebo podobným fotoaparátem smířil, tedy jen pokud bude mít lepší fotografie i video.. Z těchto je EPM-2 nejlepší? Děkuji za odpovědi
crashpc (541)|7.6.2014 12:41
Netřeba dělat zle. Já si tu nerozhodnost umím živě představit. Těžko si ujasnit co potřebuje člověk víc. Potřebuje všechno, ale místo ani penízky nejsou. Klasické trápení. Já věřím, že ten obchod, který Ti dovolí si vyzkoušet všechny ty přístroje, pak rozhodne relativně snadno. Obětuj ten čas a penízky, a prostě to jeď všechno vyzkoušet. Nevím od kud jsi, ale v několika českých městech tu možnost jistě máš.

K E-PM2: Video pravděpodoně nemá lepší. Může tam být drobný rozdíl, ale nečekal bych nic podstatného. Klasické FullHD 1920x1080 při 30FPS(Canon je na tom stejně). S kvalitou fotografií už je to jinde. E-PM2 Nabídne vyšší rozlišení, i asi o celé dvě+ stopy méně šumu. V některých podmínkách může být rozdíl propastný, v jiných ne tolik velký, ale vždy tam nějaký je. Je to prostě přístroj osazen dospělejším a větším snímačem. Nevím zda tohle rozebírat do detailu. Jen abych Ti udělal jakous představu, kam ten rozdíl může zajít, udělal jsem takové porovnání výřezu obrázku z testovací scény na dpreview.com:


Slov asi moc netřeba. K takovéto situaci samozřejmě nedojde vždy, ale ta představa "za co jsem dal peníze" je pak jasnější.
Nikon1 je asi někde mezi, ale bude mít zas lepší video možnosti.

Jenže fotoaparát není jen snímač. Je to i celé to kolem. Musí se to dobře držet, musí to jít dobře ovládat, musí se s tím člověk sžít, jinak je to volba na draka se sebelepším snímačem.
Už mě nenapadá jak více přispět a pomoci. Myslím, že jsi ve fázi, kde prostě potřebuješ udělat volbu, utratit peníze, a z toho se teprve poučit, abys zjistil, kam případně dál. Jinak to totiž vesměs nejde. Všechno to jsou zajímavé a kvalitní stroje, takže nic není vysloveně chyba. Pouze se můžeš dočkat méně vhodného výběru. Hold to není rohlík. Chce to zkušenost a nebýt na sebe přísný...
Mikynka (18)|7.6.2014 20:43
Děkuji za porovnání, přesvědčilo mě to, abych koupil fotoaparát s výměnným objektivem, přeci jen bych za ty peníze chtěl to nejlepší.

Škoda, že nejsou žádné recenze E-PM2 nebo J2 na digimnaii :(.. Je ještě nějaký fotoaparát s výměnnými objektivy, o který bych se měl zajímat v cenové relaci max. do 8 tisíc?
crashpc (541)|7.6.2014 21:47
Do osmi tisíc už je tu jen Canon EOS M, který má svou sadu výhod i nevýhod. Z toho co vím (oba jsem měl v ruce, M-ko vlastním): s větším snímačem jde vyrobit menší hloubka ostrosti, lépe se drží, a dotykové ovládání je super, "snový"... Nadruhou stranu onen větší snímač není obecně lepší než ten menší u Olympusu, Olympus má větší podporu oněch výměnnejch skel, takže kdybys chtěl upgradovat, v současné době je to u Canonu smolík, a nebo nepříjemnou oklikou. Olympus má rychlejší ostření, ale horší ovládání a menu. Je ale celkově o kousek menší. Nutno vidět a držet. Já jsem na zdejší rady už málem Olympuse koupil, ale když jsem to viděl v reálu, zděsil jsem se jak je malej a jak se mi blbě drží. Nikon J2 je taky zajímavej, jen s ním nemám zkušenosti. Opět - vše doporučuji osahat. Recenze všech fotoaparátů lze dohledat a obvykle přeložit do češtiny pomocí translate.google.com.
kultus (1295)|7.6.2014 22:48
[QUOTE=crashpc;31145]Jen abych Ti udělal jakous představu, kam ten rozdíl může zajít, udělal jsem takové porovnání výřezu obrázku z testovací scény na dpreview.com:


Slov asi moc netřeba. K takovéto situaci samozřejmě nedojde vždy, ale ta představa "za co jsem dal peníze" je pak jasnější.
Nikon1 je asi někde mezi, ale bude mít zas lepší video možnosti.

[/QUOTE]

nejak mi unika smysl toho srovnani? Co takhle napsat co tam vlastne je nastaveno kdyz uz to postujes a jaky to ma prakticky vyznam? S olympusem XZ-10 jsem se diky svetelnemu objektivu snad ani nad ISO400 nedostal abych dosahl takoveho zdeformovani obrazu...Nikon P330 na tom bude co se tyce vykonu na sirsich ohniskach jeste lepe...prijde mi to jako zavadejici informace pokud jde o pohled technicky nezkuseneho fotografa...taky je zajimave jak tak urputne prosazovana mala velikost zarizeni najednou ustoupila :D byt tazatelem, necham si to ulezet v hlave nez koupi nakou koninu, kterou se mu nebude chtit tahat sebou ;) fuji X10 a olyk XZ-2 byly velike a najednou neni problem sebou tahat E-PM2? kamo vygoogli si obrazek E-MP2 s tim externim bleskem...nikon 1 J2 se dost nahouby drzi a ovlada, i to nastavovani mi prijde celkem kostrbate. Je docela velky a tezky a neni ho poradne za co chytnout, objektiv je nutne pred pouzitim odemknout...atd. chce si to jit osahat a ne jen srovnavat parametry. Muzou z toho byt fotky jak vino, ale co z toho kdyz se ti to najednou nebude chtit sebou tahat, nebo te to s nim nebude bavit. XZ-10 jsem mel par mesicu a byla radost s nim fotit: spousta nastaveni, uziv.prizpusobeni, male pevne telo, rychlost, svetelny objektiv...na zacatek pekna hracka i z RAWu se toho dalo hafo vytahnout...
Komo (840)|7.6.2014 23:32
[QUOTE=Mikynka;31146]Děkuji za porovnání, přesvědčilo mě to, abych koupil fotoaparát s výměnným objektivem, přeci jen bych za ty peníze chtěl to nejlepší.

Škoda, že nejsou žádné recenze E-PM2 nebo J2 na digimnaii :(.. Je ještě nějaký fotoaparát s výměnnými objektivy, o který bych se měl zajímat v cenové relaci max. do 8 tisíc?[/QUOTE]

Ak chces ist do CSC znamena to, ze si ochotny dalej investovat aspon do jedneho-dvoch objektivov?
Mikynka (18)|8.6.2014 04:48
Kultus: Máš pravdu, dnes mám v plánu jít do elektra a vše si půjdu vyzkoušet, vybírám vlastně fotoaparát a ani nevím, jak mi sedne. Abych řekl pravdu, ještě do nedávna jsem nevěděl kolik fotoaparátů vůbec existuje, na co mám koukat a ani jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Komo: To je právě ten problém, dál bych nechtěl moc investovat do objektivů, doufal jsem, že objektiv, který bude dodávaný s fotoaparátem bude univerzální a budu s ním moc fotit cokoliv.
crashpc (541)|8.6.2014 07:47
KULTUS: Když jsem měl Canon Powershot G15, a fotil jsem doma, občas mě to vyhnalo na 1/30s při f/1.8 a ISO 1600 nebo i 3200... Jak je vidno, s lepším strojem je to ještě v klidu, s kompaktem už ne... Dál nemám co bych. V každém tématu se jen hádáme o ničem, a ničíme tazateli jeho téma....
kultus (1295)|8.6.2014 08:19
Mikynka: v pohode jen mne to trochu pobavilo kdyz to tak sleduji...taky jsem vybiral kompakt od nuly tak vim jake to je, akorat ze ted je lepsi doba dle meho a clovek dostane za malo penez hodne muziky. Chce si to jeste ujasnit co se bude hlavne fotit, protoze kvuli par fotkam v seru neni nutne se vzdavat kapesnosti kdyz ti bude stacit kompakt do kapsy. Jestli nechces menit obj. jdi klidne do kompaktu, kdyby te to chytlo tak si stejne koupis lepsi telo a z ohledem na temata foceni si uz budes umet vybrat i objektivy a system-vyrobce...

Crash: nikdo se s tebou nehada, jen nevidim duvod proc, kdyz uz si si dal tu namahu a udelal srovnani vyrezu, nedopsat parametry za jakych bylo srovnani provedeno. Jinak je to prd vypovidajici co na tech fotkach je...to ze je ISO vykon na velkem snimaci nekde uplne jinde nez u kompaktu, nikdo nezpochybnuje...ze to beres osobne a z prispevku si beres jen utok je tvoje vec do toho mne netahej,
crashpc (541)|8.6.2014 09:01
Já to neberu kutusi jako útok na mě, ale útok na téma. Děje se to zase. Pokud máš jiný názor na srovnávání, tady je odkaz, můžeš si pohrát jak to dělám já: http://www.dpreview.com/reviews/olympus-e-pm2/6
Nikon P330 je bohužel odfocen na nové scéně, takže nejde porovnat přímo, ale spíš jen s jinými fotoaparáty se stejnou kvalitou tak, jako je třeba právě Powershot G15.
Ten MFT snímač na Olympusu má znatelně menší šum i na nejnižší citlivosti, a také větší rozlišení a méně difrakcí, takže například tráva bude tráva, a ne zelená mazanice.
rousini (738)|8.6.2014 10:33
Aby se využil potenciál CSC je vhodné investovat do dalších objektivů, filtrů. Nicméně i se setovým objektivem bude kvalita fotek třeba E-M2 oproti kompaktu jinde. Na druhou stranu zrovna u takto levného CSC je třeba se smířit s tím, že pro některá nastavení se musí častěji do menu, blesk se musí nasazovat, rozsah ohnisek setového objektivu nepokryje 24-150mm. nevyfotí kloudné makro... Ale to, co vyfotí bude zase o level výš než třeba s XZ-10. Jinak XZ-10 je slušný aparátek, ale prostě cca 7x menší plocha čipu nemůže konkurovat. Takže je to kvalita vs. univerzálnost.
Kompakt je jako fabie. Dá se s ní vše, ale v ničem nevynikne...
kultus (1295)|8.6.2014 10:52
[QUOTE=crashpc;31159]Já to neberu kutusi jako útok na mě, ale útok na téma. Děje se to zase. Pokud máš jiný názor na srovnávání, tady je odkaz, můžeš si pohrát jak to dělám já: http://www.dpreview.com/reviews/olympus-e-pm2/6
Nikon P330 je bohužel odfocen na nové scéně, takže nejde porovnat přímo, ale spíš jen s jinými fotoaparáty se stejnou kvalitou tak, jako je třeba právě Powershot G15.
Ten MFT snímač na Olympusu má znatelně menší šum i na nejnižší citlivosti, a také větší rozlišení a méně difrakcí, takže například tráva bude tráva, a ne zelená mazanice.[/QUOTE]

nevim proc bych mel mit jiny nazor na srovnavani, ty fotky mluvi za vse a zrovna dpreview nemam proc zpochybnovat. Jen jsem psal, ze ty tvoje vyrezy bez popisu ISO jsou pro tazatele na nic, nic nevypovidaji, akorat ze jeden je horsi jako druhy, ale je houby poznat za jakych podminek. A jestli nejses schopen tohle pochopit a budes se v tom jen stourat misto toho abys to dopsal nebo aspon uznal tak opravdu s tebou neni o cem...

rousini: naprosty souhlas, otazka je jestli by tazatel ten rozdil pri prohlizeni na TV treba vubec poznal...proto i mne bylo doporuceno jit do obchodu s kartou a s kazdym fotakem co je ve vyberu si neco nafotil...
crashpc (541)|8.6.2014 10:57
Nikoli. Pouze mi spolu nemáme o čem. Jestli máme, budem to řešit někde bokem přes SZ nebo mail, a nespamit téma další hádkou.
Mirda4 (79)|8.6.2014 12:21
Jen podotýkám že v cenovce do 10000,-Kč nelze koupit nic lepšího na video než řadu Nikon 1. Například videokamera, která má alespoň srovnatelný výstup (co se týká kvality, ergonomie se zase samozřejmě horší) nebude stát méně než cca 20 000,-Kč. A fotky co lezou z Nikonu 1 J2 jsou taky lepší průměr. Tehdy za 12000,-Kč to nemělo smysl kupovat, dnes, když je Nikon 1 J2 za 6000,-Kč, tak se těžko dá pořídit něco kvalitnějšího za tyhle peníze. Ale chce si to ošahat, jak to padne do ruky a promyslet si, co od toho čekám.
sblasko (133)|8.6.2014 23:28
Panasonic LX7 je ted ve Fotolabu za 9800,- Navic kdyz pozada o slevu - nebude chtit ten jejich pouzkaz na fotoknihu, cena by mohla klesnou o nejakych 500,- Kc jeste dolu. A video z LX7 je teda hodne dobre oproti Nikonu 1, ma dokonce moznost menit parametre (ISO/clonu/expozici) a v low light je lepsi nez Sony RX 100!
sblasko (133)|9.6.2014 09:01
Ten lepsi low light LX7 vuci RX100 se tyka video rezimu. Testnul jsem si ho.
asverusmusic (14)|9.6.2014 12:03
Dobrý deň. Súhlasím: LX7 má lepšie video ako RX 100.
Fotky z LX 7 upravujem v ACD See Pro 7. V Edit Advanced color je k dispozícii SEDEM farebných posúvačov (+ -), medzi nimi i žltá. Asi budem prvý v Čechách i na Slovensku, keď navzdory profíkom verejne napíšem: "Netrápte sa vo Photoshope" !!! (Viem aj ňom robiť). Posun farby mám len vo WB blesk: 3 dieliky vľavo do žltej a 2 dieliky hore do zelenej. Píšem piaty raz: LX 7 som použil na stužkových ako tretiu kameru. Aj v režime "kamera" sú nastaviteľné všetky parametre. Minulý rok som vyskúšal 3 kompakty na video. LX 7 úplne vyhovuje. Rád odpoviem na príjemné otázky.
Komo (840)|9.6.2014 12:33
Pokial viem, aj RX100 ma pri videu vsetko nastavitelne, ci nie? Ako nedostatok pri low light videu sa mu vycita nepritomnost 25p AVCHD. 25p ma len pri Mp4.
Lx 7 ma sice o 1EV lepsiu svetelnost, ale tak isto minimalne o 1EV horsi snimac. Takze pri minimalnycbh clonovych cislach a rezime 50p by to malo teoreticky sumiet rovnako.
Mikynka (18)|10.6.2014 23:38
Zdravím, tak jsem obešel obchody v okolí, kde se prodávají fotoaparáty, ale nikde jsem nenarazil na Olympus XZ-10, ani Nikon P330. Prohlédl jsem si alespoň fotoaparáty s výměnnými objektivy a zjistil jsem, že takový fotoaparát nechci a raději zůstanu u výběru kompaktu. Ve čtvrtek pojedu do Prahy, do Electroworldu, kde mají XZ-10 i P330 a rovnou si jeden z nich vyberu. Ještě mám ale dvě otázky. Pročítal jsem recenze obou kompaktů na digimánii od pana Šurkali a zde je uvedeno, že Olympus při focení na nejširším ohnisku (tedy bez použití zoomu), nemá tak dobré fotografie a je lepší fotografovat na střední a delší ohniskové vzdálenosti. Při srovnání s Nikonem, ten tímto problémem netrpí? Zde asi i díky většímu čipu budou fotografie na nejširším ohnisku lepší, ale nevim, jestli tam bude opravdu tak rapidní rozdíl. Druhá otázka se týká manuálního ostření, Olympus jej nemá, Nikon manuálně nastavit lze, ale jen omezeně, je to tak? Děkuji za odpověď
Milan Šurkala (3381)|11.6.2014 08:36
[QUOTE=Mikynka;31210]Pročítal jsem recenze obou kompaktů na digimánii od pana Šurkali a zde je uvedeno, že Olympus při focení na nejširším ohnisku (tedy bez použití zoomu), nemá tak dobré fotografie a je lepší fotografovat na střední a delší ohniskové vzdálenosti. Při srovnání s Nikonem, ten tímto problémem netrpí?[/QUOTE]

Bohužel trpí. Oba fotoaparáty mají problém s chromatickou aberací na nejširším ohnisku (bez zoomu) a oba předvádí opticky lepší výsledky, když se používají střední a delší ohniskové vzdálenosti (Olympus tu má tu výhodu, že díky dramaticky lepší světelnosti nemusí za slabšího světla s citlivostí tak rychle nahoru a srazí tak nevýhodu svého menšího senzoru).
Mikynka (18)|11.6.2014 09:43
Děkuji za odpověď, začíná se mi více líbit Olympus XZ-10, ještě otázka ohledně ostření.. Olympus má dotykový displej, pokud si vyberu na displeji fotoaparátu místo, které bych chtěl zaostřit a ťuknu na displej, Olympus nezaostří na mnou zvolené místo? A ještě mě napadá, budou fotografie lepší, pokud budu fotit na nižší rozlišení, tedy např. 10 megapixelů a nižší?
Pavel Matějka (394)|11.6.2014 11:40
XZ-10 funkci ostření/focení dotykem má. Fotit na nižší rozlišení nemá moc velký smysl - foťák fotí naplno a pak hotovou fotku přepočítá - zmenší. To můžeš udělat v PC kvalitněji a nepřijdeš o fotku v plném rozlišení, kdybys ji potřeboval. Ano, zmenšení fotky potlačí šum.
Manuál XZ-10: http://www.olympus.cz/site/rmt/media/consumer/pim/_manuals_ss2013_/XZ-10_MANUAL_CS.pdf
Manuál P330: http://crossgate.nikonimglib.com/dsd_redirect/redirect.do?P=7pHlv53&R=7Cu4K53&L=IgY4d00&O=Zc82q00