Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadlovka včetně objektivu do 20tis bez daně

megawir (15)|8.6.2014 00:12
Ahoj lidi,
vím, že je tu víc vláken s podobným tématem, každopádně jsem nenašel takové, kde bych našel odpověď nebo radu ohledně kombinace, o které přemýšlím. Pročetl jsem hromadu článků i diskuzí a pořád si nejsem jist.
Dosud jsem fotil hlavně s ultrazoomem (momentálně Panasonic Lumix DMC-FZ38) a relativně dost jsem nafotil se zrcadlovkou kamarádky, rád bych ale postoupil na vyšší level a pořídil konečně zrcadlovku taky pro sebe.

Fotím hlavně venku (opravdu hodně cestuju, dost jihovýchodní Asie, takže relativně vlhko a slušně vedro), takže bych preferoval něco, co mi neurve ruku a zároveň to bude v rámci možností krapet odolnější. Rozpočet mám omezený na cca 20tis bez daně (24tis s daní) za tělo + objektiv a dilema je následující. Když jsem o nákupu začal uvažovat, mezi hlavní kandidáty se dostaly Nikon D5100 + 18-105 mm VR a Canon Eos 600D + EFS 18-135IS.

Jenže pak jsem zase četl a četl, porovnával vyfocené snímky a videa a zaujaly mě těla vyšších řad, konkrétně Nikon D7000 a Canon Eos 60D.

Rád bych se vás zeptal na názor a radu, co je podle vás rozumnější s ohledem na strop mého rozpočtu - koupit horší tělo a investovat do lepšího objektivu nebo koupit lepší tělo a prozatím pořídit slabší objektiv (a jaký konkrétně)? Cena, kterou jsem uvedl, je pro mě v tuto chvíli maximum a počítám, že minimálně rok nebo dva do jiného objektivu nebudu moci investovat. Rád bych proto k vybranému tělu pořídil pokud možno univerzální objektiv se slušnou světelností a zoomem (opět s ohledem na to, co hlavně fotím a také kde). Chápu, že v případě dražšího a kvalitnějšího těla budou možnosti výběru objektivu s mými limity značně omezené. Jakou kombinaci byste zvolili na mém místě?

Předem moc díky za jakékoliv postřehy a reakce :)
Rellik (1136)|8.6.2014 07:50
No nevím jak je na tom canon s odolností proti vodě, ale nikon má své těla utěsněná proti vodě (tím nemyslím přímo vodotěsná) a proti prachu, stejně tak i objektivy. Takže bych šel asi do nikonu D7000 (D7100) ;)
crashpc (541)|8.6.2014 08:32
Ještě levný a zajímavý je Pentax. Dobrý hledáček, také utěsněné tělo, ceny super. Jen nevím, jak jsou na tom s objektivy.
Nikon D7100 by bylo asi docela definitivní řešení, a kupovat zrcadlo, asi bych v současné době do jiného nešel. Vím, že je dražší, ale než hodit peníze do kanálu, tak to radši je utratit velmi účelně. Canon se sice může měřit poměrem cena/výkon, ale po čase, když s tím člověk dělá, tak na tom bude dost špatně. Hledáček je jen "sranda" místo naprosto nutného nástroje. Takhle to dlouho nejde....
Myslím, že Electroworld ho(D7100) má teď za 23000 s DPH.
Dzany80 (126)|8.6.2014 08:41
Za me Nikon D7000, kupoval jsem ho pred 3 mesici a jsem nadseny. Rozdil mezi D7000 a D7100 samozrejme je, ale myslim si, ze rozdil 14 tis. korun neni adekvatni zase NE tak velkemu vykonnostnimu rozdilu.

---------- Doplněno v 08:41 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 08:39 ----------

[QUOTE=crashpc;31156]Ještě levný a zajímavý je Pentax. Dobrý hledáček, také utěsněné tělo, ceny super. Jen nevím, jak jsou na tom s objektivy.
Nikon D7100 by bylo asi docela definitivní řešení, a kupovat zrcadlo, asi bych v současné době do jiného nešel. Vím, že je dražší, ale než hodit peníze do kanálu, tak to radši je utratit velmi účelně. Canon se sice může měřit poměrem cena/výkon, ale po čase, když s tím člověk dělá, tak na tom bude dost špatně. Hledáček je jen "sranda" místo naprosto nutného nástroje. Takhle to dlouho nejde....
Myslím, že Electroworld ho(D7100) má teď za 23000 s DPH.[/QUOTE]

Muzu se zeptat, kde maji NIKON D7100 za 23 tisic? V kterem Electroworldu?
crashpc (541)|8.6.2014 08:59
Dzany80 (126)|8.6.2014 09:02
Aha, jenze to je jen telo a kdyz prictes objektiv, tak si na 30ti tisicich.
crashpc (541)|8.6.2014 09:10
Já to chápu. Tady bych asi přemýšlel o bazarovém skle a trošku cenu přetáhnout. Všechno ostatní mi přijde jako házet peníze zbytečně do kanálu. Tedy, ne že by byly ztraceny, ale zkrátka se to nevyplácí. Malý hledáček, nedejbože s menším pokrytím než 100% je prostě pro vážnější focení úplně špatně. Pokud opravdu tazatel za žádnou cenu nesmí přelézt stanovenou hranici, pak Nezbývá než ten Canon EOS 600D + 18-135 IS STM.
Rellik (1136)|8.6.2014 09:16
[QUOTE=crashpc;31158]Dzany80: http://www.electroworld.cz/product/fotoaparaty-a-kamery/zrcadlovky/NIKD7100BODY/nikon-d7100-t-lo-zrcadlovka?scid=PRICECOMP_ZBOZI_BID
Kupovat novej stroj, asi bych jim za to utrhal ruce radostí....[/QUOTE]

To je ještě drahé. Tady je za ani ne 21k http://www.mydigitaland.com/vba360ae.html?___store=czech&gclid=CjkKEQjwk9CcBRDEopHmnZa5td8BEiQAr2BckIjctaMdODFcZDyAjKMjSDD8zRvIkQ2WHSBQFZsAF8vw_wcB Jenže bez objektivu. Nicméně když opět najdu levnější objektiv http://www.aaron.cz/produkty/nikon-18-105mm-vr-af-s tak jsem na příjemné ceně cca 26500,- za nikon D7100+18-105 ;)
Případně se dá použít nějakého staršího objektivu za pár stokorun a cena D7100 + nějaký ten objektiv může být klidně od 22000,- Viz můj nedávný testík http://dv-foto.cz/page/default/Test%20objektiv%C5%AF%20SIGMA Velmi slušný starší objektiv je nikkor 28-105 používaný na profesionálních kinofilmovkách F801 (F801S)... Ten se taky dá pořídit za velmi slušné peníze (cca od 3000,-) a obrazově je lepší než nový nikkor 16-85.
Dzany80 (126)|8.6.2014 09:19
Pokud si dobre pamatuji tak D7000 ma taky 100% hledacek. Mozna i tech 24Mpix na D7100 je na skodu.
Ja bych do poradneho bazaroveho objektivu typu teleobjektiv nesel, i kdyz jsem taky uvazoval, ale je to riziko. Radeji priplatim a mam novy kvalitni objektiv, v zaruce, s moznosti vraceni ve lhute 14 dni.
megawir (15)|8.6.2014 09:49
Mno takže abych vypreparoval z reakcí odpověď :), podle všeho byste raději koupili lepší tělo a pro začátek základní objektiv s tím, že upgrade objektivu je jednodušší a možný později?
Jinak ta cena je opravdu strop, původně jsem přemýšlel v naprosto jiných hodnotách (max 15K s daní), ale jsem ochotný přitlačit, pokud to bude opodstatněné - proto jsem zmínil ten Nikon D7000. Vím, že mezi těmi těly, které jsem uvedl, jsou ještě další cenově i kvalitativně, počítám ale, že připlacení si (kam se cenově vejdu) by se mělo vyplatit. Nevím jen, jaký případně pořídit v rámci možností univerzální objektiv - nějaká Sigma nebo Tamron oproti přímo těm od Nikonu nebo Canonu v případě 60D se nevyplatí lépe? Mimochodem, u 60D a D7000 se přikláníte všichni na stranu Nikonu? :)
Rellik (1136)|8.6.2014 09:58
Já určitě k Nikonu. A myslím, že když se podíváš na srovnávací snímky D7000 a 60D na těchto stránkách http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D7000/outdoor_resolution.shtml , tak budeš mít o značce asi taky jasno... ;) Zejména pak co se šumu týká http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D7000/noise_JPEG.shtml je Nikon jasný vítěz...
crashpc (541)|8.6.2014 10:25
Canon má dost nedobrý JPEG engine, takže pokud se člověk fotce věnuje, tak ten náskok o půl, třičtvrtě stopy stáhne. Nic to nemění ale na tom, že u Nikonu zůstane náskok jak v šumu tak i v rozlišení, které lze dále vyměnit za další odšum svým způsobem, takže to je výhra na všech frontách. A přesto tu výhru snímače považuju za minoritní. D7000/7100 má mnohem důležitější věci, na kterých levnější Canony pohoří. Ostřící režimy, velikost a pokrytí hledáčku, to je všechno strašně důležitý, když pouštím z ruky desetitisíce. Takže pokud jsi ochotný přitlačit za mě Nikon, Nikon, Nikon.... Pokud ne, tak 600D. Dražší stroje Canonu podle mě nemají cenu, nenabídnou nic tak zásadního, za co by stálo pouštět korunky do těla.

Tady je co se se 7000kou prodává: http://www.megapixel.cz/nikon-d7000-telo
Myslím, že to je pořád do požadované ceny, a objektiv je "fér", i když ne super. Věřím, že by se dala tato sada sehnat nová levněji, nebo aj jen tělo a vybrat objektiv lepší. Jen neskočit na špek prvnímu obchodu.
rousini (738)|8.6.2014 11:09
Já jsem zrcadlovkou nepolíbený, ale obecně platí že lepší fotku udělá lepší sklo a horší tělo než opačně. Otázkou je, jak moc kvalitní fotky tazatel chce, když má pevný limit a uvažuje o univerzálním objektivu.
Pentax má utěsněná těla a řadu WR objektivů. Vytýká se mu pomalejší ostření a v dané cenovce jsou skla Nikonu asi lepší. Pokud bych si měl koupit dělníka do nepohody byl by to Pentax a WR skla. Už řada K-30 má 100% pokrytí hledáčku, 2 rollery a utěsněný ergonomický tělo, stejný čip jako D5100. Co ten by za to dal....
crashpc (541)|8.6.2014 11:29
U toho kitového objektivu je středová ostrost velmi dobrá, jen je to horší v rozích. Každopádně se vším se dá souhlasit.
megawir (15)|8.6.2014 12:38
[QUOTE=Rellik;31166]Já určitě k Nikonu. A myslím, že když se podíváš na srovnávací snímky D7000 a 60D na těchto stránkách http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D7000/outdoor_resolution.shtml , tak budeš mít o značce asi taky jasno... ;) Zejména pak co se šumu týká http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D7000/noise_JPEG.shtml je Nikon jasný vítěz...[/QUOTE]

Slušný rozdíl na pohled, zajímavé, díky moc :) Ještě nějak vymyslet ten objektiv :)
Begy_cz (537)|8.6.2014 15:28
jestli to dobře chápu tak porovnávají DSLR na základě výstupu JPG???
megawir (15)|8.6.2014 15:36
[QUOTE=Begy_cz;31177]jestli to dobře chápu tak porovnávají DSLR na základě výstupu JPG???[/QUOTE]
Kdepak :) ve článku lze srovnávat Real-life resolution (JPEG) / Real-life resolution (RAW) / High ISO Noise ;-) odkazy na přepnutí jsou v horní i spodní části článku...
crashpc (541)|8.6.2014 15:37
Ano. Cameralabs dělá mnohem více hovadin. Každopádně tady myslím, že bych do toho zas tak nerýpal, protože Nikon 7XXX opravdu šumí méně.
megawir: U šumu RAW zvolit nelze.
Begy_cz (537)|8.6.2014 16:00
ha už jsem to dohledal. Takže pro vyvolání RAW používají pokaždé jiný software (Capture NX 2 a Digital Photo Professional software) a u obou si hráli s nastevením doostření.
Sumasumárum tedy test k ničemu...
crashpc (541)|8.6.2014 18:02
To nic nemění na absolutní hodnotě výsledku. Nikde po světě není recenze, kde by vyhrál v rozlišení nebo šumu Canon. ale i to se blbě porovnává, když to není na stejném objektivu. Pokud to někdo myslí s tímhle způsobem testování alespoň malinko vážně, zákonitě musí do PC natahat nemalé množství RAW souborů, a vyzkoušet si sám, co ze kterého fotoaparátu dokáže vytáhnout. A to nejen ohledně rozlišení, ostrosti, šumu, ale třeba i vyvážení bílé a barev. Na můj Canonistický vkus umím při vlastním processing náskok taky slušně stáhnout, ale pořád tam nějaký vidím. Prostě jednou má lepší výrobek značka jedna, pak ta druhá. Pět let zpátky zas Canon válcoval Nikony. To se prostě děje.
pas!k (173)|9.6.2014 20:01
[QUOTE=megawir;31151]Ahoj lidi,
a relativně dost jsem nafotil se zrcadlovkou kamarádky, rád bych ale postoupil na vyšší level a pořídil konečně zrcadlovku taky pro sebe.
[/QUOTE]
A cim foti kamaradka? Neni vubec k zahozeni mit v okoli nekoho kdo foti stejnou znackou (zapujcka objektivu .. mit moznost si neco vyzkouset na ruznych telech atd .. ) Ze zacatku je urcite dobry zacit nejakym levnejsim telem .. ja osobne bych se nebranil dneska ani bazaru .. 600d jsem mel skoro 4 roky .. nez jsem ho ted obnovil novym telem. Je celkem jedno jestli budes fotit nikonem nebo canonem .. na netu se doctes miliardu informaci proc je lepsi ta ci ona znacka .. ale na kvalite fotek ktery nekde budes prezentovat bude stejne vic zalezet na tve zrucnosti v postprocesu (a objektivu) nez tim zda jsi to vyfotil tou ci onou znackou .. Z techto dvou znacek bych vybiral hlavne proto.. ze mas jistotu ze pokud vyleze v budoucnu nejaky objektiv vyrobcu tokina, sigma, tamron atd .. mas jistotu ze bude k dispozici v provedeni nikon ci canon .. Ja osobne kdybych resil finance .. a chtel fakt kvalitni telo .. koupil bych bazarovej 7D prodava se jich ted hodne .. a kdyz budes mit stesti vlezes se do dvacky i s nejakym sklem ..
pas!k (173)|9.6.2014 20:14
[QUOTE=megawir;31165]Mno takže abych vypreparoval z reakcí odpověď :), podle všeho byste raději koupili lepší tělo a pro začátek základní objektiv s tím, že upgrade objektivu je jednodušší a možný později?
[/QUOTE]

Ja bych to udelal presne naopak :) Skla zustavaji telo casem stejne vymenis .. Kdyz vemu rozdil v tech 20 000 cca mezi 600d a treba 70d ci 7100 je to jedno .. tak na vysledku ) fotce uvidis hlavne to .. 1. jakym objektivem to vyfotis 2. jak to ty sam vyfotis (nastavis spravnou expozici atd). Kvalitni objektiv ti prinese (i do budoucna) daleko vic moznosti nez drazsi telo. Jasne fotit s novejsim lepsim telem je pohodlnejsi .. vychytavky jako wifi .. touch display .. rychlejsi ostreni atd .. ale hodne z tech veci na te fotce proste neuvidis .. presne pravy opak plati mezi objektivy .. tam jsou rozdily v obrazove kvalite naprosto zasadni!

Na blaboly typu ze znacka xy mela mene sumu .. v nejakem uchylnem testu .. a jina znacka ma zase o 1 snimek rychlejsi kontinualni snimani se vykasli .. je to ztrata casu a pro 95% fotografovani ten udaj nema zadnou hodnotu.
megawir (15)|9.6.2014 21:59
[QUOTE=pas!k;31197]A cim foti kamaradka? Neni vubec k zahozeni mit v okoli nekoho kdo foti stejnou znackou (zapujcka objektivu .. mit moznost si neco vyzkouset na ruznych telech atd .. ) Ze zacatku je urcite dobry zacit nejakym levnejsim telem .. ja osobne bych se nebranil dneska ani bazaru .. [/QUOTE]

kamarádka má Canon 6D :) to je pro mě jiná liga a v podstatě zbytečnost... každopádně pročítám recenze o Nikonu D7000 a musím říct, že mě zaujal hodně :) 7100 už je cenově zase někde jinde a nahoru se dá jít vždycky, to bych se posouval neustále. Díky ale za všechny tyhle vaše komentáře, dost mi to pomáhá :)

---------- Doplněno v 21:59 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:56 ----------

[QUOTE=pas!k;31198]Ja bych to udelal presne naopak :) Skla zustavaji telo casem stejne vymenis .. Kdyz vemu rozdil v tech 20 000 cca mezi 600d a treba 70d ci 7100 je to jedno .. tak na vysledku ) fotce uvidis hlavne to .. 1. jakym objektivem to vyfotis 2. jak to ty sam vyfotis (nastavis spravnou expozici atd). Kvalitni objektiv ti prinese (i do budoucna) daleko vic moznosti nez drazsi telo. Jasne fotit s novejsim lepsim telem je pohodlnejsi .. vychytavky jako wifi .. touch display .. rychlejsi ostreni atd .. ale hodne z tech veci na te fotce proste neuvidis .. presne pravy opak plati mezi objektivy .. tam jsou rozdily v obrazove kvalite naprosto zasadni!

Na blaboly typu ze znacka xy mela mene sumu .. v nejakem uchylnem testu .. a jina znacka ma zase o 1 snimek rychlejsi kontinualni snimani se vykasli .. je to ztrata casu a pro 95% fotografovani ten udaj nema zadnou hodnotu.[/QUOTE]

Jasan, tomu rozumím. No budu pokračovat ve výzkumu :)
nephilim (353)|10.6.2014 07:21
[QUOTE=rousini;31171]Já jsem zrcadlovkou nepolíbený, ale obecně platí že lepší fotku udělá lepší sklo a horší tělo než opačně. Otázkou je, jak moc kvalitní fotky tazatel chce, když má pevný limit a uvažuje o univerzálním objektivu.
Pentax má utěsněná těla a řadu WR objektivů. Vytýká se mu pomalejší ostření a v dané cenovce jsou skla Nikonu asi lepší. Pokud bych si měl koupit dělníka do nepohody byl by to Pentax a WR skla. Už řada K-30 má 100% pokrytí hledáčku, 2 rollery a utěsněný ergonomický tělo, stejný čip jako D5100. Co ten by za to dal....[/QUOTE]

První rozumná reakce v této diskusi. Blábolení o JPG enginech, vychvalování prastarých kinofilmových objektivů s totálně nevhodným rozsahem ohn.vzdáleností a nevhodnými vlastnostmi pro digitální snímače apod. tazatele vedou pouze do slepé uličky. Toto je ta správná odpověď na položenou otázku. Zbývá zodpovědět otázku, kde sehnat set Pentaxu ve WR provedení, aby se vešel do stanoveného limitu.

---------- Doplněno v 07:21 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 07:16 ----------

[QUOTE=pas!k;31198]Ja bych to udelal presne naopak :) Skla zustavaji telo casem stejne vymenis .. Kdyz vemu rozdil v tech 20 000 cca mezi 600d a treba 70d ci 7100 je to jedno .. tak na vysledku ) fotce uvidis hlavne to .. 1. jakym objektivem to vyfotis 2. jak to ty sam vyfotis (nastavis spravnou expozici atd). Kvalitni objektiv ti prinese (i do budoucna) daleko vic moznosti nez drazsi telo. Jasne fotit s novejsim lepsim telem je pohodlnejsi .. vychytavky jako wifi .. touch display .. rychlejsi ostreni atd .. ale hodne z tech veci na te fotce proste neuvidis .. presne pravy opak plati mezi objektivy .. tam jsou rozdily v obrazove kvalite naprosto zasadni!

Na blaboly typu ze znacka xy mela mene sumu .. v nejakem uchylnem testu .. a jina znacka ma zase o 1 snimek rychlejsi kontinualni snimani se vykasli .. je to ztrata casu a pro 95% fotografovani ten udaj nema zadnou hodnotu.[/QUOTE]

Další, v pořadí teprve 2. velmi rozumný názor. Objektiv je to co dělá snímek minimálně z 50%. Fotograf by se měl zajímat především o objektivy.
Pavel Matějka (394)|10.6.2014 08:19
Já bych to zase tak nehrotil - skvělý objektiv na mizerném těle poslouží stejně, jako mizerný objektiv na skvělém těle - tedy špatně. Pokud někdo kupuje první zrcadlovku, potřebuje se nejdřív naučit pracovat s tělem. Takže mu poslouží dostatečně dobře trochu lepší seťák, ony už dnes nejsou tak špatné. Samozřejmě by se měl dívat do budoucnosti, i kdyby k dalšímu rozvoji techniky nepřistoupil, měl by mít možnost vybírat další skla. Tu snad ale má všude, nevěřím, že si nevybere ze třiceti typů stejně jako ze sedmdesáti.
pas!k (173)|10.6.2014 10:45
[QUOTE=Pavel Matějka;31201]Já bych to zase tak nehrotil - skvělý objektiv na mizerném těle poslouží stejně, jako mizerný objektiv na skvělém těle - tedy špatně. Pokud někdo kupuje první zrcadlovku, potřebuje se nejdřív naučit pracovat s tělem. Takže mu poslouží dostatečně dobře trochu lepší seťák, ony už dnes nejsou tak špatné. Samozřejmě by se měl dívat do budoucnosti, i kdyby k dalšímu rozvoji techniky nepřistoupil, měl by mít možnost vybírat další skla. Tu snad ale má všude, nevěřím, že si nevybere ze třiceti typů stejně jako ze sedmdesáti.[/QUOTE]

Otazkou je co povazujete za mizerne telo .. kdyz nasadim dobry objektiv na tela ktera se dnes prodavaji radove za tisice (450D apod.) tak si dovolim tvrdit ze i na takovem tele uvidis rozdil . Beru v potaz to co tazatel napsal ... a prijde mi divne nabizet mu telo za 30 tisic bez skla kdyz dotaz zni neco do 20 000 komplet:) A reci o sumu .. a podobnejch blbinach ho jen zmatou .. (pamatuju sam sebe jak jsem vybiral zrcadlovku a byl vydesenej ze vseho kde bylo napsany ze to dela tohle nebo tamto .. a az v reale jsem dosel na to co z toho je opravdu problem.) Nepovazuji se za zadneho odbornika .. ani profesionala fotim par let a jen pro zabavu jen to posuzuju podle toho cim jsem se ridil na zacatku a cim se ridim ted ..
Sakini (1174)|10.6.2014 12:33
[QUOTE=Pavel Matějka;31201]skvělý objektiv na mizerném těle poslouží stejně, jako mizerný objektiv na skvělém těle[/QUOTE]

Dost všeobecné a nepřesné tvrzení, ne? Zásadní je v čem to tělo je mizerné - ergonomie a omezený počet ovládacích prvků můžou být limitující, ale pokud je senzor a zpracování obrazu na výši není důvod aby fotky nebyly dobré. zatímco když je špatný objektiv, tak se to výsledku dotkne každopádně. A co se vlastně takový začátečník potřebuje naučit ze začátku? Souvislosti času a clony, správnou kompozici - to mu umožní každé tělo. Pro začátek ten bracketing pro sedm fotek a tlačítko pro každou funkci oželí, to přijde časem až to dostane do ruky a pocítí potřebu povýšit. Co se pak optiky týče, poslouží jistě i ten seťák, ale o to lepší to pak bude s nějakým ostřejším a rychlejším objektivem, který pro něj bude dostatečný i s rostoucími zkušenostmi. Ne že by ho nutně potřeboval, ale bude pro ty začátky i lepší mít objektiv který opticky neponíží výsledek (jako některé slabé seťáky) a předčasně uživatele neodradí. Ostatně myslím že vyloženě mizerná zrcadlovka na trhu dnes není, i s tím hračkovým 1100D se se správným přístupem a lepším sklem dají dělat pěkné fotky, a ty modernější těla už co se týče výstupu jen čekají co se na ně nasadí, a podle toho pak fotí. Za mizerné tělo jsem osobně považoval naposled Sigmu SD9 s jedním af bodem a dvěma typy baterií, to byl opravdu plebs, ale jinak se dá pracovat prakticky se vším když se ví jak na to - volit režimy a ovládat clonu a čas se dá vždycky, a co víc na začátek chtít.
Když se pak někdo rozhodne pro určitou značku, musí s jejími specifiky žít a nic mu nebrání v tom dělat parádní fotky, je to jen o jeho umu a rozhodování při výběru dalších součástí systému. Pokud jde o tu "versus" otázku, tak si taky myslím že lepší je pořádný objektiv na levnějším těle s dostatečným výkonem (jako např. Nikon D5100, D3300 nebo Pentax K500). Ale to bude věčný zdroj pří mezi zastánci obou přístupů. Detailní porovnávání šumu je opravdu hlavně pro vrtaly, vždyť nakonec stejně není důležité jak šumí ty druhé ale jak ten můj foťák, jestli je to dobré nebo ne. Pro běžného uživatele pak není moc zásadní ani otázka výběru objektivů, pokud nechce tlumok plný skla tak základní výběr mu dají všechny značky.
megawir (15)|10.6.2014 13:26
Znovu díky za vaše postřehy, rozhodně je o čem přemýšlet. Pokud se budeme bavit v mezích rozpočtu, který mám na tenhle základ k dispozici, je reálné doporučit nějaký zajímavý objektiv? Pokud budu kombinovat řekněme tělo Nikon D5100 (5200)?
+ je pravda, že mě několik recenzí a příspěvků tady v diskuzi nakřáplo k tomu, abych přemýšlel i o kombinaci Nikon D7000 + 18-105 mm VR (v akci za 21 990 s daní), což je v podstatě to, co se tu řeší. Silnější tělo a počítám, že v celkové ceně slabší sklo než co bych mohl dostat u 5100 (protože by mi na něj zbylo víc prostředků, cca 11tis s daní na sklo). Peklo :)

Ještě bych doplnil, že co jsem se dočetl, tak ta 7000 má zvýšenou odolnost, což by se mi vzhledem k podmínkám použití celkem hodilo... díval jsem se i na ten Pentax, který tu byl zmiňovaný, opravdu není snadné vybrat :) kdo by to byl řekl (vy ano, já ne :) )...

... ještě jsem porovnával výkony několika kousků na srovnávači na megapixelu (netuším, jak moc velkou vypovídací hodnotu to má) a překvapily mě rozdíly v podání barev a v celkové ostrosti snímku u těl od Nikonu a Canonu... chápu, že tam rozdíl dělá i objektiv, ale tohle nevypadá jako úplná drobnost - může mi to někdo sofistikovaný objasnit? :)

viz obrázky [ATTACH=CONFIG]1058[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]1059[/ATTACH]

u srovnávače je pak poznámka: Všechny ukázkové fotografie byly pořízeny vždy jedním objektivem. Aby byly snímky porovnatelné, byly všechny fotoaparáty v továrním nastavení, kromě vyvážení bílé barvy, které bylo nastaveno na žárovkové osvětlení.
4964033.png 4964085.png
Dzany80 (126)|10.6.2014 14:36
Tady je obsahla diskuze, kdy jsem resil nakup zrcadlovky, ja. Precti si to, na spoustu tvych dotazu je tam dost odpovedi.

https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/2871-Nikon-D7000-vs-D7100-objektiv
pas!k (173)|10.6.2014 15:28
[QUOTE=megawir;31204]Pokud se budeme bavit v mezích rozpočtu, který mám na tenhle základ k dispozici, je reálné doporučit nějaký zajímavý objektiv?[/QUOTE]

Sakini to napsal naprosto presne .. Ona univerzalni odpoved na vse neexistuje a nikdo z nas tu taky nevi co presne budes fotit ... Neni pravdou ze se setakem neudelas dobrou fotku .. je ale pravdou .. ze se setakem neudelas dobrou fotku ve chvili .. kdy treba svetelne podminky nebudou idealni .. (svetelnost objektivu je take vetsinou to co urcuje jeho cenu ..) a v pripade ze budes mit dejme tomu sigmu 18-35 f/1,8 budes si v situacich .. kdy svetlo neni zcela idealni moct vyskakovat daleko vic nez se setakem ktery bude mit f/3,5 na zacatku .. a kdyz zazoomujes spadnes na svetelnost.. pro vetsinu neosvetlenych mist nepouzitelnou .. takze neudelas fotku zadnou ... Za sebe ti jen reknu ... ze kvalitni setak s dobrou svetelnosti je vec ktera ti hodne usnadni zivot .. (lze pouzit i blesk nicmene .. kvalitni blesky stoji taky hromadu penez .. a na fotce se blesk temer vzdy podepise dost negativne co se atmsofery tyce). Tohle bohuzel nezjistis jinak .. nez ze ta zarieni odzkousis .. coz nastesti neni dnes az takovy problem a dost prodejen ti ochotne vyjde vstric .. Pokud ma kamaradka full frame a nejaka kvalitni skla se kteryma jsi fotil .. zapomen na to ze si to same budes moct dovolit se setakem ... a to je presne ta vec kterou zjistis ve chvili kdy na telo za x desitek tisic nasadis plastovej zakladak ..
megawir (15)|10.6.2014 16:56
No já taky nechci univerzální odpověď, pokládám poměrně konkrétní otázky (konkrétní kombinace těl a skel, zmínil jsem 4, ono je tam do cenového stropu tolik možných kombinací?) :) Odpovědi jsou obecné :) Co budu fotit? Cestuju, takže krajinu (byl jsem na sopce, byl jsem mnohokrát v džunglích, u vodopádů, mezi mrakodrapy, prostě všude možně) a případně lidi na cestě, že jo, domorodce... Proto jsem psal, že vzhledem ke spoustě věcí je pro mě ideální nějaký univerzální objektiv - chápu, že od něj nebudu moci očekávat to, co od skel, co mají specifičtější určení, proto jsem ale ten původní dotaz vůbec položil, že ano :)
Rellik (1136)|10.6.2014 17:30
[QUOTE=megawir;31204]protože by mi na něj zbylo víc prostředků, cca 11tis s daní na sklo[/QUOTE] Za 11k si s tím sklem moc nepomůžeš. Pořád se tyto ceny pohybují u objektivů nevalné kvality. Pokud bys chtěl fakt už nějaké to lepší sklo, musíš počítat víc než 15k (možná i 20k). Já sám jsem sklamaný ze skla za 12,5k, které bylo většinou vychvalované. Teď s ním ani moc nefotím, jelikož mám kvalitnější objektivy (jaké psát nebudu, protože by to zase někdo otočil k jiné diskuzi).
Sakini (1174)|10.6.2014 23:38
Tak když konkrétně, tak si shrňme fakta...

S tvým rozpočtem cca 24 tisíc s DPH je jasné, že budeš muset udělat kompromis. Ani s nejlevnějším tělem Nikonu, Canonu nebo Pentaxu nedosáhneš na nějaký opravdu šmekrovní univerzální zoom, ty už jsou cenově jinde a chtělo by to aspoň třicet tisíc. Jsou ovšem i jiné možnosti do začátku, rozumné a dostupné víceúčelové nové objektivy, případně Rellikova cesta dostupných starších, ale opticky kvalitních objektivů z kinofilmové éry (občas ho za to někdo začne tahat, tak už se k tomu radši ani nepřiznává :-) ). Ale to by byla víc jeho doména, zatím zůstaňme u nového zboží.
K nižším tělům Nikonu si do limitu můžeš pořídit "všeúčelovou" Sigmu 17-70/2.8-4 což je takový lepší a světelnější seťák (která Rellika moc nenadchla, ale lepší než 18-55 je), ke Canonům tentýž objektiv v odpovídající verzi, případně Canon 17-85 (nic moc podařený) nebo 18-135 STM (ujde, ale s většinou těl STM funkce nefunguje takže výhodou je maximálně lepší optika). I pro Pentax je k dispozici zmíněná Sigma, ale tam už to je v kombinaci s K-50 cenově na hraně.
Co se objektivů v setech týče, Nikon má výhodu s dostupným a slušným 18-105, se kterým se i s D7000 vejdeš do limitu. Canon má maximálně 18-135 IS se kterým jsou sety dražší (EOS 60D je s ním už přes limit), a není to žádný zázrak. Případně se 60D prodává levněji s 17-85, což ale opravdu není nic extra. Pentax K-50 se vejde do limitu s jejich 18-135, celé je to pak utěsněné, ale ten objektiv se docela nepovedl a trpí na dost silné vady.
Pokud jde o to cestování a zátěž, musíš počítat s tím že vyšší a odolnější těla jsou mohutnější a těžší, obzvlášť D7000 která hodně vydrží a je to kus techniky. S jedním objektivem se to samozřejmě dá normálně nosit, a odměnou je odolnost kterou oceníš.

Jelikož se svým rozpočtem nedosáhneš na nějaký opravdu výrazně dobrý objektiv, bude zřejmě lepší volbou rozumný a dostupný "nesvětelný" univerzál, a v tom je nejlepší Nikon s 18-105. S ním si můžeš dovolit i tu sedmitisícovku a ještě ti zbyde, a vyfotíš toho hodně. Co se těla týče má D7000 nad 60D navrch celkově. Takže jako takový nejzajímavější kompromis mi vychází D7000 s 18-105. Na cestování by byl pro tebe zajímavý i Nikon 18-200, jeden z mála solidních ultrazoomů pro zrcadlovky, ale ten už je nákladný takže možná časem. Canony jdou sehnat v setech s 18-135 IS, ale vznikne oproti Nikonu celkově slabší kombinace méně výkonného snímače a opticky slabšího objektivu, takže mimo náklonnost k značce nebo vlastnění/možnost zapůjčení lepších objektivů bych tam neviděl důvod proč se vydat touto cestou. Pentax K-50 by pro tebe mohl být velice zajímavý utěsněním a stejným senzorem jako D7000, a to jak v dvojsetu 18-55 + 55-200 (který je hodně výhodný) tak s 18-135 - obě varianty ti dají solidní rozsah, ovšem musel by ses smířit s průměrnou (i horší) optikou. Bohužel jsem už viděl příliš částečně neostrých fotek z jejich seťáků, a nemůžu tím směrem s klidným svědomím ukázat.

Co se týče toho srovnání z Megapixelu (které nebude moc výpovědné), tak tam je dobře vidět rozdíl výsledku různých značek. Rozdíl podání, barev, šumu a ostrosti je vděčným tématem dlouhých diskuzí příznivců Canonu a Nikonu, kteří si vzájemně vyčítají nepřirozené barvy. Každý výrobce má trochu jinou povahu výsledku v jpegu, a závisí to i na typu senzoru a zpracování v konkrétním modelu (která se neustále vyvíjí) takže to u jednoho výrobce může být rozdíl i mezi jednotlivými modely.
megawir (15)|10.6.2014 23:54
[QUOTE=Sakini;31211]Tak když konkrétně, tak si shrňme fakta...[/QUOTE]

Bezva souhrn, moc díky :)
Dzany80 (126)|11.6.2014 09:03
Tak se pak pochlub, cos koupil :)
ewing (68)|14.6.2014 08:46
za sebe mohu rict asi toto i kdyz mnohymi budu opet oznacen za blbce. pokud se budes pohybovat v prostredi ktere jsi uvedl a je to na vlastni pest a ne s cestovkou,tak bych zvolil variantu dobrych ojetin. jsem olympusak,ale ten nebyl zminen,pentax uznavam jen s tema sklama to podle me neni zatim ve srovnani s Can ci Nik to nejlepsi.zameril bych se tedy asi na Nikon starsi modely a to 300s (popripade mozna i 90) a k tomu sklo nikkor 17-55mm, f/2.8. duvod? ziskas pro sve potreby kvalitni telo se slusnou vydrzi baterie a vyborne sklo.jedna se sice o starsi,presto osvedcene model,ktery ti nabidne porizeni velmi kvalitnich fotek a vzhledem ke sve konstrukci i velice dobrou odolnost do prostredi,ktere jsi uvadel. dani za tuto kombinaci je ale vaha. z vlastnich zkusenosti z delsich pobytu ve velkem vlhku,desti ci vysokych az extremne vysokych teplotach vim co tohle dokaze udelat s fototechnikou. navic po prvnim tripu mozna ani nepoznas zda mas fotoaparat novy zakoupeny pred 14ti dny nebo 3 roky stary. bude ti sice chybet jedna delsi roura,ale se zminenym zakladem poridis 70% -80% fotek. a co se ceny tyka? kdyz se budes trochu snazit,tak dobre jety fotak se da poridit okolo 10k ceskych a zminene sklo jsem na ceskem bazaru videl za 17k,ale v boji treba na ebay se da i za min. baterii bych si pak poridil jeste novou. celkove by ses cenou dostal sice neco nad tvoji hranici,ale troufnu si rici,ze je to cena za kvalitu a osvedcenou jistotu. cestujes-li vsak s cestovkou a spis kazdou noc v hotelu pak bez radeji do plastoveho nikona d5100 a univerzalnejsi 18-105 mm,kde je velmi prijatelna cena i vzhledem k porizene kvalite fotky.
Milan Šurkala (3381)|14.6.2014 11:52
Já bych se v tomhle přiklonil k Sakinimu a šel bych do D7000 s 18-105mm objektivem. Odolné tělo s velmi dobrým snímačem a solidní ergonomií, 18-105mm VR objektiv je solidní univerzál, který opticky určitě neurazí (vzhledem k ceně a zoomu). Bál bych se akorát té odolnosti. Není nijak utěsněný a plastový bajonet je taky trochu průšvih. Na druhé místo bych dal nějaký utěsněný Pentax s 18-135mm WR objektivem, zde je ale nutné počítat s tím, že ta optická kvalita není zrovna nějak moc dobrá. Na druhou stranu je to opravdu univerzální objektiv s velkým zoomem, běhali jsme s tím v Budapešti po lázních a koupalištích (nepotápěli to do vody, ale pocákané to bylo dost) a fotky byly slušné. Je ale nutné počítat s tím, že některé záležitosti tomu objektivu nevoní, co jsem tak viděl, je to třeba chromatická aberace, takže třeba v lese je to celé "zaaberované".
megawir (15)|14.6.2014 13:51
S cestovkou nejezdím, to bych z toho neměl vůbec nic, léta jezdím na vlastní pěst. Po přečtení hromady materiálu a zvážení plusů a mínusů, jsem s ohledem na vaše rady vybral Nikon D7000 + 18-105mm VR sklo, pro moje potřeby a na začátek se zdá, že to je ideální kus. Až bude doma a doprovodí mě na první cestu, rozhodně se zase ozvu a podělím se o dojmy. Díky moc všem, kteří se mi snažili poradit a přispět svým názorem, moc si toho vážím :)
Rellik (1136)|14.6.2014 14:30
[QUOTE=megawir;31242] Nikon D7000 + 18-105mm VR[/QUOTE] Výborná volba. Sám jsem kdysi měl D90 + 18-105 a nafotil s ním nejednu akci... Tak ať dobře slouží! :)
ewing (68)|14.6.2014 19:05
klima napr.rovnikovych zemi nelze porovnavat s koupalistem v prazskem podoli,ale rozebirat to vice nebudu. proto osobne tuto kombinaci povazuju za trochu nevyvazenou /lepsi a odolnejsi telo vuci obycejnemu plastovemu sklu/. nicmene pokud ta sestava bude zit,ziskas slusne fotky. takze zaverem aspon malou radu: v teplych zemich nenos za dne fotak v batohu,ale radeji volne prehozeny pres rameno.ja treba takto v mexicu pohrbil 60k ceskych s kamerou a kamarad znameho v peru za podobnych okolnosti marka II.
/do sekce dokument jsem dal fotku z podobnych cest,kdy je treba se brodit, nekdy je te vody vice a dno nemusi byt rovne.../
megawir (15)|22.8.2014 23:41
Mám dilema, jak jsem psal, rozhodl jsem se pro začátek pro set Nikon D7000 + 18-105mm VR.
Každopádně se mi teď v nabídce na ebay objevila tahle akce: http://www.ebay.com/itm/Nikon-D7100-with-1855mm-VR-Lens-Kit-DSLR-S3767-/121086161367
Kdo nekoukal na link, je to set Nikon D7100 a sklo 18-55mm VR za cca 20tis v korunách a s poštovným zdarma.
Prodejce je spolehlivý, prodává tam už 11 let, je to normální eshop, technika je nová, pročítal jsem si ohlasy kupujících, každopádně sídlí v Hong Kongu...
No a Nikon má celosvětovou záruku, takže v tom by problém nebyl.
Ceny na ebay jsou obecně nižší, většinou jsou to u techniky shopy v Asii... Kupoval jste někdo tělo nebo sklo přes ebay? Nějaké zkušenosti? Šli byste do toho? :)
nephilim (353)|23.8.2014 00:12
[QUOTE=megawir;32987]Mám dilema, jak jsem psal, rozhodl jsem se pro začátek pro set Nikon D7000 + 18-105mm VR.
Každopádně se mi teď v nabídce na ebay objevila tahle akce: http://www.ebay.com/itm/Nikon-D7100-with-1855mm-VR-Lens-Kit-DSLR-S3767-/121086161367
Kdo nekoukal na link, je to set Nikon D7100 a sklo 18-55mm VR za cca 20tis v korunách a s poštovným zdarma.
Prodejce je spolehlivý, prodává tam už 11 let, je to normální eshop, technika je nová, pročítal jsem si ohlasy kupujících, každopádně sídlí v Hong Kongu...
No a Nikon má celosvětovou záruku, takže v tom by problém nebyl.
Ceny na ebay jsou obecně nižší, většinou jsou to u techniky shopy v Asii... Kupoval jste někdo tělo nebo sklo přes ebay? Nějaké zkušenosti? Šli byste do toho? :)[/QUOTE]

Škoda toho objektivu. Po pár fotkách ho prodáš, takže počítej s investicí do vhodnějšího objektivu. Pro začátek Nikkor 18-105.
Cejpatka (220)|23.8.2014 00:48
[QUOTE=megawir;32987]na ebay objevila tahle akce: http://www.ebay.com/itm/Nikon-D7100-...-/121086161367
Kdo nekoukal na link, je to set Nikon D7100 a sklo 18-55mm VR za cca 20tis v korunách a s poštovným zdarma.[/QUOTE]

Nešel bych do toho. K těm 20 tis. si přidej DPH a clo a rázem jsi min na 25 tis. Navíc celosvětová záruka je jen 1 rok a ten seťák je fakt nic moc...
Tělo D7100 z CZ distribuce je od 24 tis., set s 18-105 á 28-29 tis.
megawir (15)|23.8.2014 10:35
[QUOTE=Cejpatka;32991]Nešel bych do toho. K těm 20 tis. si přidej DPH a clo a rázem jsi min na 25 tis. Navíc celosvětová záruka je jen 1 rok a ten seťák je fakt nic moc...
Tělo D7100 z CZ distribuce je od 24 tis., set s 18-105 á 28-29 tis.[/QUOTE]

Jaké DPH? Tohle je konečná cena, kupoval jsem tam už kameru a k té ceně se ve výsledku nepřičetlo nic (kdyby tam DPH nakonec bylo, odečetl bych si ho na firmu). Každopádně to byla investice kolem 8tis a tohle už je krapet víc. Jinak pravda, ta záruku je pouze rok...
Ten seťák je lepší u té D7000?
metatron123 (166)|23.8.2014 11:00
Pri objednavke mimo EU ti mozu pri colnej kontrole pripocitat clo a dph. Zavisi ako to prejde colnou kontrolu. Mozu a nemusia.
megawir (15)|23.8.2014 11:03
[QUOTE=nephilim;32989]Škoda toho objektivu. Po pár fotkách ho prodáš, takže počítej s investicí do vhodnějšího objektivu. Pro začátek Nikkor 18-105.[/QUOTE]

S tím ho také mají, ale už o něco dražší: http://www.ebay.com/itm/Nikon-D7100-18-105mm-VR-Lens-Kit-DSLR-S3761-/111038999199?pt=Digital_Cameras&hash=item19da70aa9f (cca 23tis na naše)
Samotné tělo pak taky: http://www.ebay.com/itm/Nikon-D7100-body-DSLR-Digital-Camera-Body-S3760-/111038999210?pt=Digital_Cameras&hash=item19da70aaaa (18tis)
midiborec (35)|24.8.2014 11:37
Ja bych teda radeji koupil třeba použitou 5100 a ktomu nejakej kvalitni objektiv a obraz stoho taky bude peknej. Lepši objektiv toho udela vic jak lepši telo a horši objektiv ;-)
nephilim (353)|24.8.2014 22:59
[QUOTE=midiborec;33019]Ja bych teda radeji koupil třeba použitou 5100 a ktomu nejakej kvalitni objektiv a obraz stoho taky bude peknej. Lepši objektiv toho udela vic jak lepši telo a horši objektiv ;-)[/QUOTE]

Naprosto souhlasím. Obraz dělá především objektiv. Jestli je cesta k nějaké fci o jedno dvě kliknutí delší než na D7x00, tak to určitě nikoho nepoloží. D5100 je hodně muziky za málo peněz. Všichni majitelé D5100, které znám jej používají několik let a jsou nadmíru spokojení. Užívají si focení. Což je, dle mého názoru, přesně to oč má amatérovi jít.

---------- Doplněno v 22:59 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 22:55 ----------

[QUOTE=megawir;32996]S tím ho také mají, ale už o něco dražší: http://www.ebay.com/itm/Nikon-D7100-18-105mm-VR-Lens-Kit-DSLR-S3761-/111038999199?pt=Digital_Cameras&hash=item19da70aa9f (cca 23tis na naše)
Samotné tělo pak taky: http://www.ebay.com/itm/Nikon-D7100-body-DSLR-Digital-Camera-Body-S3760-/111038999210?pt=Digital_Cameras&hash=item19da70aaaa (18tis)[/QUOTE]

Beztak ten 18-55 v brzké době budeš chtít nahradit. Pokud budeš chtít za málo peněz hodně muziky, stejně půjdeš do 18-105. Prodejem 18-55 si na nový 18-105 nevyděláš, takže tě čeká doplatek. Tak proč do toho nejít hned od začátku a nemít starosti?
Kissofdark (95)|25.8.2014 14:36
Z ebay ano, ale ne tak drahou techniku. Navíc, ano - záruku má sice celosvětovou, ale pouze jeden rok. Druhá věc je, že celníci ti nemusí, ale mohou přičíst clo a dph v naší zemi, což se mi stalo při objednávce objektivu za 6000,-;)

Za mě NE.
midiborec (35)|27.8.2014 19:55
Pokud se jedna o lehkou objednavku jako filtry nebo podobne je jedno jak jsou drahe, tak to vetsinou poušti ale jak to važi víc tak to stopnou a chteji doklad i kdyby to stalo třeba 500kč.