Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Výběr DSLR na video

Neregistrovaný (0)|16.6.2014 14:15
Tazatel: Filcooper

Znění dotazu: Zdravím, plánuju koupit zrcadlovku hlavně na natáčení videí (především reportážní videa ze závodů motorek, fichtlů apod.) Natáčením se už nějakou dobu zabývám, ale chtěl bych mít videa estetičtěji vyladěnější, a proto bych chtěl koupit nějakou zrcadlovku. Rozhoduju se mezi Sony A65, Canonem 600D a Nikonem 5100. Nejvíce mě láká Sony, protože má elektronický hledáček a celkově je všeobecně hodnocena na video jako velmi dobrý stroj. Na druhou stranu mě ale lákají i Canon s Nikonem, protože mi kvalita obrazu připadá u těchto modelů subjektivně lepší a přirozenější (Canon má navíc dvojnásobný datový tok než Sony). Dále mně byl doporučen i Canon 700D. Jaký model byste mi doporučili pro zmíněné účely? Díky
Sakini (1174)|17.6.2014 10:18
Pokud ti jde vyloženě o video, tak cesta čistokrevné zrcadlovky možná nebude tak úplně ideální. Dobrou volbou může být Sony, otázka je jaké objektivy hodláš používat - pokud máš již určité zkušenosti, budeš mít zřejmě jistou představu a výběr objektivů nebude stejný jako kdyby šlo čistě o focení. Canon je opravdu hodně používaný na video, na druhou stranu profi produkce čím dál častěji používají Nikony, v obou případech ovšem jde jednoznačně o full frame a náležitě kvalitní video objektivy. V běžné rovině bych Canikony na pokročilé video nějak zásadně nevyzdvihoval, ne že by to neuměly ale existují lepší řešení. Sony SLT jsou na video dost talentované, možnosti nastavení jsou široké, autofokus je odladěný na fungování ve videu, a třeba připojení externího mikrofonu není problém, otázka je s čím ještě budeš chtít pracovat - u Sony můžou být některé věci nákladné, a s objektivy to taky nemusí být jednoduché (kvalita vs cena, lepší jsou prostě výrazně dražší a hůř se hledá kompromis). Nechci mluvit za druhé, ale pokud bych já chtěl hodně točit tak se dívám u Panasonicu který má prostě to video ve foťácích nejlepší. Nemusí to ani být nejvyšší model, aby měl velké možnosti nastavení a všechno potřebné pro natáčení. Navíc mají objektivy na video optimalizované, s tichým ostřením. Takový G6 je myslím naprosto dostatečný, vhodný objektiv bych pak řešil bazarově místo seťáku - širokorozsahový 14-140 předchozí verze se dá sehnat za velice liberální ceny. Pokud jde výhradně o video, myslím že jde o výborné řešení, a mimo to samozřejmě i dobře fotí.
Milan Šurkala (3381)|17.6.2014 14:03
Také se přikláním k názoru, že Panasonic G/GH/GX by tuto úlohu mohl splnit velmi dobře. Zrcadlovky jsou dobré na natáčení videa, pokud si vše obsluhuješ sám (tedy zejména ostření). Případně bych zvolil Sony SLT.
Filcooper (0)|17.6.2014 23:01
Díky za odpovědi :). O Panasonicu jsem taky uvažoval, ale cena objektivů je pro mě až příliš vysoká, jedině možná zakoupit model DMC-G5 a pak někdy později 14-140 objektiv z bazaru. Prozatím je má volba Nikon, kde bych hledáček nahradil displejovou lupou, ale ještě si nechám nějaký čas na výběr. Každopádně díky za rady a zkušenosti :)
bastlir (13)|18.6.2014 00:48
Ze své zkušenosti. Mám Canon 650D a k tomu mj. objektiv CANON EF-S 17-55 mm f/2,8 IS USM. Přesto objektiv s ultrasonikem je v tichu slyšet a bez mikrofonu se točit nedá. Vím, že je otrava vláčet další brašnu, ale kamera je kamera.