Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Alpha 200

Chadzi (5)|20.6.2014 13:29
Zdravím,
chci si pořídit zrcadlovku na focení dovolené, psa, výletů...ale jen jako amatér, doposovad jsem fotil pouze na kompakt(Nikon P300). No a dnes jsem od kamaráda dostal nabídku, že mi může prodat starou, ale naprosto v pořádku zrcadlovku Sony Alpha 200 + setový objektiv za 2500Kč. Myslím, že na to moje focení by měla stačit, ale přece jenom se chci zeptat, vzít či nevzít? Přece jenom 2500,- je dnes nic a ještě k tomu za fotoaparát. Předem děkuji za odpovědi/rady.
Sakini (1174)|20.6.2014 14:22
Tak není to zrovna fresh model, ale principielně proti tomu jako start do světa zrcadlovek nic nemluví, zvlášť za tu cenu. Najdeš na ní řadu moderních atributů jako stabilizovaný senzor, čištění od prachu otřesem senzoru, autofokus není vůbec špatný, ergonomie velice příjemná, a když se držíš do ISO 800 tak není obrazově problém. PASM umí, na naučení je to za ty drobné úplně dostatečné. Měl jsem její předchůdkyni Minoltu Dynax 5D, a byl to velice sympatický přístroj s nepřekonanou ergonomií. A co se týče dalších objektivů, pokud by ses začal rozvíjet, tak starší Minolty nebo entry-level Sony jsou za pár korun a fungují dobře (legendární beercan je za nějakou tu tisícovku a opticky na hodně vysoké úrovni). Pokud si můžeš být jistý technickým stavem, vůbec bych se toho nebál, jako začátek to je v pohodě.
Fryw (15)|20.6.2014 15:41
Zdravím. Když jsem vybíral fotoaparát tak mi jeden uživatel poslal fotografie ze sportovního letiště (větroně při přistání, akrobacie atd...), pěkné fotky z a100. Fotí A100 ještě dnes (nebo teda před tím rokem fotil). Za ty peníze asi opravdu není co řešit. Pokud bude chybět nějaké delší sklo, je tady ten zmiňovaný beercan 70-210 f/4, který za ty peníze nemá konkurenci (já ho koupil asi za 2500). Pokud jde o seťák 18-70, je prý o něco horší než 18-55 sam nebo sam II ale třeba bude stačit. Když ne, ty novější se prodávají po bazarech za necelou tisícovku, respektive v případě sam II asi za 1800...
Navíc se zdá, že bajonet A i přes opakované pohřby nekončí (vyšla a77 II a zdá se být velice slušná)...
Chadzi (5)|20.6.2014 16:50
Nevím čím to, ale vůbec se mi s tím nedaří vyfotit žádné makro, prostě to nechce zaostřit. Mám ho teď doma na zkoušku, takže zkouším.... Mám se s mířít s tím, že bez makro objektivu nevyfotím žádné makro? Např. kůru na stromě, písmo v knize, atd...
Milan Šurkala (3381)|20.6.2014 17:54
Setové objektivy nejsou na makro žádní přeborníci. Navíc musíš počítat s mnohem větší snímací vzdáleností než u kompaktu, obvykle to u seťáků bývá okolo 12-15 cm od přední čočky, ale samozřejmě se to může model od modelu lišit, nevím, jak je na tom právě ten tvůj. Na co nejlepší makro tak zazoomuj na maximum a zkoušej, kdy to už zaostří. Těch 12-15 cm od předmětu ale budeš určitě potřebovat, možná i více. Řešením může být makropředsádka (např. Raynox DCR-150), která tuto ostřící vzdálenost znatelně sníží.
Chadzi (5)|20.6.2014 19:53
Jsem hlupák, děkuju. :D Poprvé v životě mám dneska zrcadlovku v ruce a ty fotky mi přijdou opravdu krásné. Ale celkově jsem z toho přístroje zatím "jelen". :)
Fryw (15)|20.6.2014 22:11
To i já po roce co mám svoji vlastní. Pár cvaků jsem udělal s "cizí". No a po tom roce tak trošku vím co se týče samotné techniky ale o fotografování jako takovém si netroufám mluvit vůbec. No a následná úprava v PC, to radši nemluvit...ale je to zábava.
Chadzi (5)|24.6.2014 17:47
Tak se nějak pomalu učím....snažím se pořád fotit na manual a zkoušet co kdy, jak a za jakých podmínek. Akorát se mi nedaří obstojně vyfotit jakoukoliv krajinu, je to takové neostré, nepěkné...Zkouším teď pořád psa v pohybu jak "lítá" před objektivem a docela se mi to daří, ale úplně ostré to taky ještě není. Můžu od tohoto fotoaparátu čekat, že se s ním naučím fotit ostře a hezky i tyto věci? Hlavně krajinu rád fotím :) Např. toto http://chadzizdenek.rajce.idnes.cz/Lysa_hora_2012/ jsem fotil kompaktem a následně upravoval(vím, že ta úprava stojí za prd).
Fryw (15)|24.6.2014 19:06
Určitě. Dívám se na fotky na flickru z a200. Moc pěkný některý - https://www.flickr.com/groups/635555@N20/
kultus (1295)|24.6.2014 20:38
ja ti nevim, kazdy nejak zacinal, ale ani ja jsem plnym manualem nezacal. Zrovna na tu krajinu ti staci rezim priority A, zbytecne moc si toho nenakladej. Vybehni jen nekam kousek od domu nebo zkousej fotit klidne z okna jestli mas aspon naky vyhled. Nejlip za hezkeho pocasi na ISO100, zkousej si ruzne clony a hlidej casy at nemas pohybove rozmazani. Hnedka koukni na PC jak to dopadlo at vidis jake maximum z toho dostanes. Ten pes taky neni zrovna lehky ukol, chce to rychly a presny AF a kratke casy a trochu stesti ;) Zkus spis fotit ze zacatku stojiciho/sediciho psa abys zase videl kde je problem...opet nastavit rozumnou HO/clonu at je ostre vse co chces...ono se to mudruje takhle od komplu, ale ja si tim prosel taky a porad nejsem se sebou spokojen...
Begy_cz (537)|24.6.2014 21:00
[QUOTE=Chadzi;31414] Akorát se mi nedaří obstojně vyfotit jakoukoliv krajinu, je to takové neostré, nepěkné...[/QUOTE]

i na vyfocení krajiny je třeba znát dost zákonitostí a fíglů. Mnohé je třeba zde http://www.4foto.cz/23-hyperfokalni-vzdalenost/
Chadzi (5)|24.6.2014 21:21
Budu zkoušet. :) Přítelkyně už si ze mě dělá srandu, že náš kompakt fotí líp a že jsem "zase" koupil blbě. :D
kultus (1295)|25.6.2014 09:06
[QUOTE=Begy_cz;31419]i na vyfocení krajiny je třeba znát dost zákonitostí a fíglů. Mnohé je třeba zde http://www.4foto.cz/23-hyperfokalni-vzdalenost/[/QUOTE]

Ano mas pravdu. O tomhle jsem uz slysel v souvislosti s mobilama, tusim nokie se tim "chlubila" v souvislosti s moddulem fotaku bez AF, ale nikdy jsem to neresil a ve fotografii nevyuzival. Dik za link uz to studuji ;)
TSlaby (21)|20.5.2015 19:35
Ahoj, jsem zde nový a chtěl bych se zeptat, jaké máte kdo teď po delší době zkušenosti s Alphou 200 od Sony? Koukám teď po něčem, čím bych nahradil můj dosavadní ultrazoom Fujifilm a mám od kamaráda nabídku na 4 roky starou, moc nepoužívanou A200 s objektivem Sony 18-70 za slušnou cenu. Doporučili byste ji jako vhodnou pro začátečníka se zrcadlovkami? Použítí je u mě pouze amatérské, s výhledem na zdokonalení se ve fotografování. Chtěl bych ji na focení krajiny, nějakých kulturních akcí, rodiných oslav, sportovních akcí, výletů atd. Za názory budu velmi vděčen.
Dan7 (411)|20.5.2015 21:20
Chtělo by si to od něho půjčit a vyzkoušet. Každému to vyhovovat nemusí. Rozdíl ve focení proti ultrazoomu tam bude značný. Sony A200 také nemá Liveview. Ale právě na učení by to nemusel být špatný začátek.
TSlaby (21)|20.5.2015 21:42
Já v podstatě budu začínat úplně od začátku se všechno učit, takže doufám, že bych to časem dostal do ruky. Jinak s hledáčkem fotím už teď, i když na mém UZ je pouze elektronický. Fotí se mi s ním lépe, přirozeněji, přes display mi to nějak nevyhovuje. Právě i kvůli hledáčku jsem vybral Fujifilm. Je mi jasné, že to bude úplně něco jiného než doteď, ale jelikož mě to baví, mám chuť se zdokonalit.
Pavel Matějka (394)|21.5.2015 06:22
IMHO bude A200 starší, na trh šla 2008. Možná před 4 roky koupená. Rozhodně tyhle první Alphy neměly dobře zvládnutý šum, což by při učení nemělo vadit. Jinak úplně obyčejná zrcadlovka.
TSlaby (21)|21.5.2015 07:12
Jde mi hlavne o to, jestli nema A200 nejake zasadni chybi, ktere se objevily az pri castejsim pouzivani. Chci zrcadlovku na rozjezd, abych se naucil ovladat zakladni techniky a moznosti nastaveni.
Pavel Matějka (394)|21.5.2015 08:38
Zásadní chyby nemá, ale rozmyslel bych si, jestli se chci učit zrovna se Sony a pak přecházet na něco jiného - Sony už zrcadlovky nedělá a SLT, se kterými se zachází podobně, taky hodně utlumila.
TSlaby (21)|21.5.2015 10:43
Jo tak jinak jsem koukal po Canonech, ale A200 se mi teď naskytla za myslím slušnou cenu v dobré stavu. Proto se o ni zajímám.
janfran (48)|21.5.2015 13:46
Já bych ten set klidně bral s vědomím, že je to třeba na půl roku, a po té době bych si na základě získaných zkušeností koupil něco modernějšího. Vlastně jsem to kdysi udělal podobně, moje první zrcadlovka byla Sony A100 s objektivem 18-70. Objektiv není moc ostrý, velmi rychle mu klesá světelnost a v protisvětle vytváří silný závoj. Ale na seznámení s DSLR vystačí a kdybys chtěl u Sony zůstat, mají už lepší seťák 18-55mm.
TSlaby (21)|21.5.2015 14:06
Tak u me predpokladam, ze bych si ho nechal tak rok, rok a pul. Jinak v podobne cenove relaci se obcas objevi treba Canon 350D, 400D nebo 1000D. Sony se mi libi hlavne diky stabilizaci v tele.
Pavel Matějka (394)|21.5.2015 14:52
Jo, ta stabilizace je fajn.
TSlaby (21)|21.5.2015 15:13
Je to jedna z veci, kterou velmi ocenuji. Nemusel bych pak hledat skla se stabilizaci. Je mi jasne, ze to neni moje posledni zrcadlo. Jeste takhle, fotky budu prohlizet pouze v pocitaci a pro sve, nebudu delat zadne plakaty, velkoformaty nebo profesionalni fotky. Da se tedy rici, ze pro nenarocneho zacatecnika by se dala pouzit?
Pavel Matějka (394)|21.5.2015 17:49
Určitě.
TSlaby (21)|21.5.2015 18:20
Díky. Trochu ještě uvažuji, jestli s výhledem na budoucnost nevzít nějaký starší Canon, například 400D, nebo 450D, možná 1000D. Nebo jak je na tom A230? Mají tyto nějakou výhodu pro začátečníka oproti A200?