Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Možné opotřebení senzoru

Hupp (225)|23.6.2014 10:27
Pěkný den,
Zajímalo by mě, zda je možné, aby vlivem používání došlo k opotřebení CMOS senzoru zrcadlovky, po 4letech mám dojem, že fotky mají např víc šumu, než dříve ( při vyvolání z RAW je patrný při ISO 200, někdy dokonce i ISO 100 v tmavých plochách, jpgy jsou relativně v pořádku, ale moc je nepoužívám), přepálená obloha i tam, kde bych to vůbec nečekal, dyn.rozsah scény nebyl až tak veliký a popředí bylo exponované správně, když jsem se po chvíli vrátil k podobné expozici, oblohu už to vyfotilo modře, při stejném nastavení. Spokojen příliš nejsem ani z ostrostí, s použitým objektivem Nikkor 35mm/1,8 a focení portrétu zaostřeno je, ale kresba je občas jaksi měkčí, než bych si představoval. Může se jednat o můj subjektivní pocit (člověk je časem náročnější), přesto se mi ale zdá, že když to bylo nové, fotilo to líp. Budu rád za názory :-)
kultus (1295)|23.6.2014 10:59
Senzory starnou, uz jsem to cetl i jinde...jestli ale uz po 4 letech to mi prijde brzo aby to bylo az tak videt, ale zalezi asi kolik ma nacvakano. S tou narocnosti je to pravda, kdyz jsem koupil NEX se setakem tak jsem byl unesen obr.kvalitou oproti olympusu XZ-10 co jsem mel predtim. Ted uz jsem takovy hnidopich, ze vidim kazdou neostrost setaku ;) doporucuji chvilku fotit s nejakym kompaktem nebo mobilem a nadseni se ti vrati :D ja jsem chvilku testoval holcin canon SX510 a pak z NEXe to byly zase fotecky :) jestli ti to ale opravdu tolik vadi a uz je to hodne videt tak to chce prodat a koupit nove telo, pripadne sestavu...takova blbost jeste bych asi zkontroloval nastaveni fotaku jestli tam nemas treba neco omylem nastaveno, prip. reset zarizeni a opetovne nastaveni, ale to uz je fakt jen posledni vykrik zoufalstvi pred vymenou.
crashpc (541)|23.6.2014 11:25
Buď je nějak poškozený, nebo mu nic není. Za čtyři roky normálního focení by nemělo dojít k tak velké degradaci. Problém bude pravděpodobně jinde než v hardware. Buď nastavení, nebo objektiv, nebo výše zmyňovaný zvyk a zhýčkanost :-)
Pavel Matějka (394)|23.6.2014 11:33
Porovnejte některé své dřívější snímky, ze kterých jste byl nadšený, s těmi novými, focenými při stejném ISO. A hned uvidíte, jestli se senzor znatelně zhoršil nebo zda se zvětšila vaše kritičnost.
crashpc (541)|23.6.2014 12:21
To si myslím, že pán asi udělal, a proto nabyl toho dojmu. Jenže dokud nezajistí naprosto shodné podmínky, těžko nějak objektivně soudit.
kultus (1295)|23.6.2014 14:32
presne tak, to musi byt stejne podminky. Staci maly rozdil a vysledek treba na ISO400 muze byt postrehnutelny ikdyz by se jednalo o stejny snimac a foceni druhy den...
Rellik (1136)|23.6.2014 15:03
Ještě to může být softwarová anomálie. U některých aktualizací programů dochází i ke změně ukládání snímků a tak se může projevit co dřív nebylo nebo naopak. Sám jsem nedávno něco podobného sledoval u aktualizace programu, který používám na RAWy. Musím teď trochu jinak provádět úpravy abych docílil stejného výsledku..
Hupp (225)|23.6.2014 22:01
Díky. Relliku jaký sw ted' používáš na rawy? Sice si nemyslím, že tohle by byl můj případ, (spíš jde o to, že na mém stařičkém compu už neběhá ani každý raw-editor, proto jsem zatím u rawtherapee, který ale není špatný, právě až na to odšumění - to v něm nepoužívám a provádím ho případně v jiném sw), ale zajímal by mě správný postup při zpracování raw ( v rawtherapee to bude asi analogicky ) - a co jsi tedy změnil? Jinak jsem právě vyfotil pár portrétů s klukama s pevným objektivem za slušného světla, ale ostrost prostě není taková, jakou bych chtěl, přitom dřív, a není to tak dlouho, to ještě šlo a bylo nádherně ostré. Pravděpodobně to nebude senzorem, přemýšlím, co dělám špatně, ale nenapadá mě co. Jinak uvažuju, že D3100 si nechám jako záložní tělo a půjdu zřejmě do D7000, sice se trochu pronese, ale D3100 už mě poněkud omezuje (už přece jen nejsem začátečník :-)))
Pavel Matějka (394)|24.6.2014 10:37
Jestli není v pořádku ostrost, radil bych otestovat na frontfocus/backfocus, to pokud možno ze stativu. Vyzkoušet fotit se stabilizací a bez (to z ruky). Mohlo se něco popsout.
Rellik (1136)|24.6.2014 12:59
[QUOTE=Hupp;31385]Díky. Relliku jaký sw ted' používáš na rawy?[/QUOTE] Používám Corel AfterShot Pro. Po poslední aktualizaci je ovládání trochu jiné a taky musím víc doostřovat než předtím. Proto jsem psal o těch editorech. ;) A nevím co máš za stařičkého compa, mě to ještě před cca 2 mesíci běhalo na cca 8 let starém PC (2,8GHz 4Gb ram). Je to celkem nenáročný a přitom výkonný program. Jeho předchůdce byl program Bibble 5 - ten byl zdarma a je to v podstatě stále stejný soft. Bohužel ho už asi nikde nestáhneš... I když možná když mi to připomeneš v SZ, tak se doma podívám do archivu a možná ho ještě najdu. Sice tomu moc nevěřím, jelikož používám linux, ale náhoda je náhoda... Dřív jsem občas použil i windows ve virtualboxu a zkoumal rozdíly programů... Tak se kdyžtak ozvi.. ;)
Pavel Matějka (394)|24.6.2014 15:23
Bibble nikdy nebyl zdarma - ale to už jsme mimo téma, sorry.
Antivir123 (81)|21.9.2014 15:16
můj 4 roky starý a pár šrámy vyzdobený Canon G12 fotí pořád stejně jen ta K30 fotí občas líp(podle objektivu a čistoty sensoru)

Minutová expozice(15s je standardní maximum) s chdk - sensor se překvapivě neuvařil- dá i odost déle..to jen Canon uměle omezuje:)
Pond HDR by Aleš87, on Flickr

SunlitStreet by Aleš87, on Flickr