Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Foťák do kapsy

dynamo37 (6)|12.5.2009 23:13
Ahoj.
Chtěl bych si pořídit kompaktní foťák a hlavní prioritou pro mě je velikost, abych ho mohl nosit v kapse od jeansů :) A s cenou zhruba 5000 Kč.

Jaký by jste mi doporučili?
Rozměrově se mi líbí třeba tento:
NIKON Coolpix S220 (89,5 x 55,5 x 18 mm )
a pak trošku větší
Sony Cyber-shot DSC-W220 (95,2 x 56,5 x 21,8 mm )

Díky za rady
dynamo37 (6)|12.5.2009 23:18
Nebo se se mi pozdává taky tento:
SONY DSC-T77 (93,6 x 57,2 x 15,0 mm)
Milan Šurkala (3381)|13.5.2009 00:10
Nikon bych asi vyloučil kvůli absenci stabilizace. Osobně bych asi nekupoval fotoaparát s postranním objektivem. Jednak mají horší optické vlastnosti, jednak si při špatném držení budeš rukou občas stínit fotky.
Osobně bych do výběru k tomu Sony přidal Canon IXUS 85 IS nebo Panasonic Lumix FS7.
dynamo37 (6)|13.5.2009 07:50
[QUOTE=Milan Šurkala;2071]Nikon bych asi vyloučil kvůli absenci stabilizace. Osobně bych asi nekupoval fotoaparát s postranním objektivem. Jednak mají horší optické vlastnosti, jednak si při špatném držení budeš rukou občas stínit fotky.
Osobně bych do výběru k tomu Sony přidal Canon IXUS 85 IS nebo Panasonic Lumix FS7.[/QUOTE]

Díky za rady. Nicon tedy z výběru ruším a nahrazuji ho doporučovaným Canonem IXUS 85 IS :)
dkas (154)|13.5.2009 09:24
Ještě můžeš zahrnout do výběru něco od Casia, pokud netrváš na stabilizaci (i kduyž něco stabilizačního to má). Fotí to myslím docela obstojně na kreditku :D
http://cz.exilim.eu/cz/exilimcard/
dynamo37 (6)|14.5.2009 13:40
Tak nakonec se rozhoduji mezi SONY DST-T77 a CANON IXUS 85.
Více se mi zatím líbí ten Sony, akorát nevím, jestli nebude znát mizerná světlost objektivu...
Milan Šurkala (3381)|14.5.2009 14:07
F3,5 u Sony je docela dost, to je pravda. S Canonem se bude mnohem lépe fotit např. v domácích podmínkách, oslavy a podobné, kde se využije zhruba o 60% kratší čas při stejné citlivosti. Na druhou stranu při zoomování je na tom o mnoho lépe právě Sony, kterým má F4,6 na 140mm ohnisku, kdežto Canon F4,9 už na 105 mm. Dá se tedy předpokládat, že na 105mm ohnisku bude mít Sony takových F4,0-F4,3, takže o cca 30% více světla. Nyní jde o to, jaké scény chceš fotit nejvíce.
Jinak jsem ještě zapomněl na Fujifilm F60fd, který je stále poměrně malý, má na kompakt obrovský 1/1,6" Super CCD čip s minimem šumu (opět ve srovnání s kompakty), podobný 3× zoom jako Canon, manuální nastavení expozice, mechanickou stabilizaci,... Co jsem slyšel, tak je ale dost pomalý. Nevím, nezkoušel jsem.
dynamo37 (6)|14.5.2009 15:12
[QUOTE=Milan Šurkala;2094]F3,5 u Sony je docela dost, to je pravda. S Canonem se bude mnohem lépe fotit např. v domácích podmínkách, oslavy a podobné, kde se využije zhruba o 60% kratší čas při stejné citlivosti. Na druhou stranu při zoomování je na tom o mnoho lépe právě Sony, kterým má F4,6 na 140mm ohnisku, kdežto Canon F4,9 už na 105 mm. Dá se tedy předpokládat, že na 105mm ohnisku bude mít Sony takových F4,0-F4,3, takže o cca 30% více světla. Nyní jde o to, jaké scény chceš fotit nejvíce.
Jinak jsem ještě zapomněl na Fujifilm F60fd, který je stále poměrně malý, má na kompakt obrovský 1/1,6" Super CCD čip s minimem šumu (opět ve srovnání s kompakty), podobný 3× zoom jako Canon, manuální nastavení expozice, mechanickou stabilizaci,... Co jsem slyšel, tak je ale dost pomalý. Nevím, nezkoušel jsem.[/QUOTE]

U toho Sony se mi líbí, že nemá žádný výsuvné objektiv. Takže počítám, že doba od šáhnutí pro foťák do kapsy a pořízení fotky bude kratší, než u toho Canonu, protože nebudu muset čekat ne vysunutí objektivu. A také je o půl centimetru tenší. Tyto dvě věci beru jako plus o Sony, ostatní asi hovoří špíše pro Canon.
Milan Šurkala (3381)|14.5.2009 16:59
[QUOTE=dynamo37;2095]U toho Sony se mi líbí, že nemá žádný výsuvné objektiv. Takže počítám, že doba od šáhnutí pro foťák do kapsy a pořízení fotky bude kratší, než u toho Canonu, protože nebudu muset čekat ne vysunutí objektivu. A také je o půl centimetru tenší. Tyto dvě věci beru jako plus o Sony, ostatní asi hovoří špíše pro Canon.[/QUOTE]

To chápu. Nicméně si dovolím tvrdit, že vysouvání objektivu nemá prakticky žádný vliv na dobu náběhu fotoaparátu. Objektiv totiž zpravidla vyjíždí okamžitě po zapnutí a je připraven k činnosti mnohem dříve, než se vůbec fotoaparát vzpamatuje a naběhne jeho vnitřní systém. U některých fotoaparátů už je objektiv připravený, ale stále čekáte, než naskáčou ikonky menu a podobně. Nicméně to je situace tak rok zpátky.

Jen tak pro zajímavost, časy pořízení prvního snímku.
Canon G10 (výsuvný) - 1,7 s
Canon A1000 IS (výsuvný) - 2,25 s
Canon A590 IS (výsuvný) - 2,2 s
Sony W150 (výsuvný) - 2,9 s
Sony H10 (výsuvný) - 2,7 s
Sony T300 (periskopický) - 2,5 až 2,6 s
Olympus 1050 SW (periskopický) - 3,65 s

Takže jde vidět, že nezáleží jen na tom, zda je objektiv výsuvný nebo periskopický schovaný uvnitř těla fotoaparátu. Mnohem více záleží na tom, jak rychle dokáže fotoaparát sám o sobě naběhnout do stadia připravenosti na focení co se týče naběhnutí systému. Velmi důležitý je rovněž fakt, zda se zaznamenává spoušť i při tom, když fotoaparát teprve nabíhá, nebo je nutno vyčkat do plného naběhnutí a až pak je možno zmáčknout spoušť (a v opačném případě se fotoaparát sekne). Osobně postranní objektivy nemám moc v lásce kvůli horším optickým vlastnostem (měkká kresba) a zpravidla špatné světelnosti na širokém ohnisku, na druhou stranu to vyvažují zpravidla poměrně dobrou světelností na nejdelším ohnisku.
dynamo37 (6)|14.5.2009 19:52
Díky za váš názor.
Ještě se mi pozdává tento fotoaparát:
SAMSUNG ST-50

Co si o něm myslíte ve srovnání např. s Canon IXUS 85?
Milan Šurkala (3381)|14.5.2009 20:12
Ten Samsung mi přijde moc drahý vzhledem k tomu, co umí. Výhodou jsou jeho rozměry, to ano, ale za dané peníze, no nevím. Osobně mě zaujaly jiné modely Samsungu, ale ty jsou rozměrově trochu větší.