Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Problém vyváženia bielej v pc (zle WB pri fotení)

metatron123 (166)|29.6.2014 12:25
Ahoj,

mam taký problém. Fotil som v exteriéry a ja blbec som nechal vyváženie bielej na nejakom ručnom nastavení z predošlého dňa. Samozrejme som si to nevšimol a v pc je ta foto dosť... nerealistická. Samozrejme to nemám v RAW-e ale len v JPG-u; áno viem, tiež moja chyba :(
Ako sa snažím tak sa snažím ani za svet to neviem vyvážiť poriadne. Poradil by niekto pls. ? Príp. pomohol ?
V prílohe je už aj upravená foto, v rámci mojich "schopností"

DSC00496

DSC00496_1
kultus (1295)|29.6.2014 12:49
nevim jestli se ti to bude libit, kdyztak si to dolad. Nejsem zadny mistr v postprodukci a nemam zkalibrovany displej, LL5 max. 2min prace i s exportem.
Kdyz tak rekni jak se ti to zda oproti skutecnosti, sameho by mne zajimalo jak mam ten displej nastaveny-barevne posunuty. Alespon orientacne jestli neco vyslovene nekrici...

crashpc (541)|29.6.2014 12:56
Ahoj. Asi bude záležet na vkusu, a na tom, jak si pamatuješ situaci, jaké opravdu bylo počasí. Mě to přijde jako velmi chladné, tedy je potřeba hodně ubrat modrou. Viz výsledek:



Originál zde:
http://www.picfront.org/d/98ZS

//myslím, že Kultus má mnohem hezčí písek, ale zároveň tráva je žlutější. No těžko z toho vybruslit! :-)
Tady by si asi poradil Lightroom se selektivními změnami, ale to je dost práce, a je to víc než jen vyvážení...
kultus (1295)|29.6.2014 13:03
ja mam rad teplejsi barvy, bude zalezet i na nastaveni monitoru, u mne je chladne aj to od tebe ;) jestli ale bylo pod mrakem bude to zrejme kompromis...
crashpc (541)|29.6.2014 13:15
Opravdu záleží na chutích jednotlivce, a souhlasím, že to mám tak na hraně s tou chladností.
Tady jsem tedy zkusil kompromis mezi obouma řešeníma:



Tisíc párů očí, tisíc chutí. Nic naplat.
A také koukám, že DPP pěkně przní výsledek. Tmavé objekty bez detailu. Chtělo by to ten lightroom a Adobe kodekem na barvy. Toto je dost hnus(u mě)...
kultus (1295)|29.6.2014 13:21
Souhlas :) at se vyjadri autor fotografie, jen on vi jak to bylo :D ono fakt staci mit lepsi monitor a fotka nabere uplne jiny nadech, takze klidne muzes byt bliz ty...a jak pises staci zmenit odstin zelene a priblizit se tim realite, ale to uz bych spravoval treba i tu capku, vubec se mi ta barva nelibi, a spravoval bych to tak 10min.

Opravdu bych nekdy potreboval nekoho blizkeho s kalibrovanym monitorem, abych si ten svuj aspon priblizil realite, protoze s tim postprocesem nekdy dost zapasim. Ikdyz to budu prezentovat na deseti televizich/monitorech a na kazde to bude vypadat jinak, nemusim se bat nejakych kecu jak mam posunute barvy protoze to vetsinou prepali ti vyrobci TV ikdyz mezi nama nikdo to az tak moc neresi :)
metatron123 (166)|29.6.2014 13:31
Jeej, páni, no super, tolko reakcií som nečakal... najbližšie je asi crashpc. V celom obrazku je najvačší problém s modrou, mne to utekalo veľmi fo fialova, pritom je pekne modrá, ale po uprqave craspc až moc by som povedal. A to tlačitko na autíčku pod korbou je jasne červené. Inak bolo zatiahnute, nebolo priame slnko.
Inak kultus-ova uprava sa mi moc páči, ale fakt ta modrofialova tam nesedí (čiapka , autičko).

ďakujem idem sa aj ja hrať ešte v ZPS.

Každopadne ked budem nabuduce fotiť tak WB auto a pre istotu do JPG + RAW-u a bude pokoj.
crashpc (541)|29.6.2014 13:42
Ta čapka je moc modrá, protože jsem tam nechal moc modré. To koreluje s tím co psal Kultus s tou chladností, což je zároveň taky pravda. Nicméně to narovnat jde. červenou a zelenou hodně do plusu, modrou trochu do mínusu, vše podle chuti, a musí Ti vijít to co potřebuješ, na co máš chuť.
Kalibrovanej slušnej monitor je k nezaplacení. Já na ty fotky vždycky mžourám ještě i z mnoha úhlů a přemejšlím, jak to uviděj ostatní... :-D
kultus (1295)|29.6.2014 13:50
kdyz ja jsem strasne linej si kupovat monitor a pripojovat k tomu notebook a ikdyz mas nejlepsi monitor stejne pokud ho nezkalibrujes tak se to castecne miji ucinkem...samozrejme poradnou kalibraci sondou, podle nakych DVD si to udelam i sam, ale to spravim jen kontrast a barvy jsou pak tezce individualni. Na notebooku je navic problem s nastavenym jasem :) no nic aspon ze jsi spokojen.
metatron123 (166)|29.6.2014 13:56
Dakujem. No jasne s monitorom mate pravdu, ale zase na to domace fotenie to staci. A zase tak moc ustreleny ho asi nemam, vsetci ste videli tu fotku chladnu ;-)
crashpc (541)|29.6.2014 13:58
Ta čapka je moc modrá, protože jsem tam nechal moc modré. To koreluje s tím co psal Kultus s tou chladností, což je zároveň taky pravda. Nicméně to narovnat jde. červenou a zelenou hodně do plusu, modrou trochu do mínusu, vše podle chuti, a musí Ti vijít to co potřebuješ, na co máš chuť.
Kalibrovanej slušnej monitor je k nezaplacení. Já na ty fotky vždycky mžourám ještě i z mnoha úhlů a přemejšlím, jak to uviděj ostatní... :-D
kultus (1295)|29.6.2014 14:17
ubral jsem "slunicka" a dodelal cepici (odstin znas jen ty), lip uz mi to v ramci rozumneho casu nejde ;) myslim si, ze teplejsi barvy jsou obecne prijemnejsi pokud to neni zamer a neni to prehnane, znalost realnych podminek taky pomuze :)

Rellik (1136)|29.6.2014 14:24
Na co komu je kalibrovaný monitor, když to pak z labu přijde stejně úplně jinak. Ono je lepší si z labu vyžádat barevný profil tiskárny a tím nastavit i monitor. Pak to teprv má smysl. Na takové to domácí kalibrování je dobrý tento postup: http://www.tippman.cz/kalibrace.html Jde vlastně o vytisknutí předpřipravených barevných schémat a podle nich se pak nastaví samotný monitor. Ono není důležité jak barvy podává monitor samotný, ale jak je synchonizovaný obraz monitoru a tiskárny. Já jsem si třeba monitor kalibroval tak, že jsem si nechal v labu vytisknout barevné schéma na formát 20X30 a podle něj "zkalibroval monitor - aby seděly barvy a jas (nesehnal jsem profil tiskárny). Pak nemám problém, že když odešlu snímky na zpracování v modrém tónu a vrátí se mi v červeném (obrazně řečeno). Vždy je výstup takový jaký chci aby byl. Jasné je že to nebude nikdy 100%, ale je to nejlepší řešení.

Ono i různé prohlížeče, ty snímky zobrazují pokaždé trochu jinak, takže najít dva monitory, na kterých by snímek vypadal naprosto stejně neexistují. ;)
kultus (1295)|29.6.2014 14:32
to ale jen v pripade, ze tisknes. Jestli prezentujes pouze na el.zarizenich tak jsi stejne v haji a kalibr. monitor jen do budoucna at to neni moc ustreleny. RAWy neuchovavam a mensi posun v jpegu vetsinou nevadi. Kdz ale ani nevis jak mas ten mobnitor nastaveny tak ti to muze ulitavat. Ale tak jde trochu o extrem...

samozrejme ze dva stejne monitory nenajdes, v praci mam dva stejne modely na jednom PC a kazdy je trochu nekde jinde, ale porad je to lepsi nez kdyz mi tam chteli dat uplne jiny model, to se proste ty barvy nedaly srovnat vubec. Tak jsem si nechal donest stejny typ, jiny kus...sice nebyl sirokouhly, ale v praci to preziju, vlastne je to pro muj ucel lepsi...
crashpc (541)|29.6.2014 15:21
Vezmu to oklikou. Máš větší šanci, že se někdo podívá na Tvůj obrázek na dobrém a kalibrovaném monitoru, než na úplně tom samém, jako máš ty. Reference je základ v každém odvětví. Bez toho se člověk nehne. Nedejbože když jako kultus necháš jen JPEG, pak vyměníš monitor, a všecko začne bejt špatně. To přece nedává smysl. Je potřeba to udělat dobře, a pokud někdo někde jinde to dobře nemá, jeho problém. Proto pro důležité snímky je opravdu kalibrace potřeba. Chápu, že pro tisk a pro prohlížení musí být jiná, ale k monitorům se dnes dají různé profily ukládat docela snadno.
metatron123 (166)|29.6.2014 17:31
No a ako sa nám tu debata krásne rozvinula :)

Kultus díky, myslím, že si sa maximálne priblížil realite mojimi očami :)
kultus (1295)|29.6.2014 17:56
tak to jsem rad ;) nejvic dala zabrat cepice, porad tam vyskakovala fialova, nemohl jsem se ji zbavit aniz bych nenarusil jeste neco...to je ale obcas zaludnost selektivnich hratek s barvama nekdy to nevadi jindy je to obtiznejsi kdyz je clovek peclivy...
Rellik (1136)|29.6.2014 18:25
[QUOTE=crashpc;31593]Je potřeba to udělat dobře, a pokud někdo někde jinde to dobře nemá, jeho problém.[/QUOTE] Dobře - ty uděláš zakázku na kalibrovaném monitoru, kde to bude vypadat super. Pošleš to někomu kdo neřeší nějaké nastavení monitoru a všechny fotky u něj budou do nějakého tónu - jasné je to jeho problém, ale zkus mu vysvětlit, že má špatně nastavený monitor. Bude ti tvrdit, že ho má dobře, protože když si prohlíží své fotky, tak jsou barvy v pořádku... Prostě kalibrace pro BFU nemá smysl. Stejně tak i pro ty se fotkami zabývají. Pokud to někdo dělá pro někoho - je nejlepší si nastavit monitor na SRGB a tak upravovat fotky. Z 99,9% má stejné nastavení monitoru i dotyčný pro kterého ty fotky děláš. Takže já osobně používám profily 2 - jeden pro tisk a druhý pro prohlížení. A zatím jsem neměl problém aby to buď na jiném monitoru nebo na papíře vypadalo jinak než u mě. ;)
Nicméně tohle už je hodně OT, takže tímto končím mé ódy na (ne)kalibraci monitoru :)
crashpc (541)|29.6.2014 22:25
Já to chápu, ale z principu nemůžu souhlasit. A přesně proto nepracuju nikdy s laickou veřejností. Jelikož jsem technickej typ, nepřenesu přes srdce něco dělat špatně, jen abych se někomu zavděčil. Může to bejt aj slabost a neduh, ale takhle se dlouhodobě nedá fungovat. Jednou Tě to dožene, a zákazník si beztak najde něco proč se to nelíbí. Navíc neznáš skill daného zákazníka, takže aby ses nedivil, že Ti to někdo omlátí o hlavu, protože on ten kalibrovaný monitor mít bude. No zkrátka nepříjemnost...
kultus (1295)|30.6.2014 07:18
No ja si z teto diskuze vzal jednu uzitecnou vec, az si budu nechavat neco tisknout, vyzadat si z labu barevny profil tiskarny a podle nej si nastavit displej. Jak jsem psal, RAWy uz nemam ale mala barevna korekce pak uz moc neublizi.
pas!k (173)|30.6.2014 15:12
Doufam ze nebude vadit kdyz si zase dovolim jeden prispevek k tematu .. Vyvazeni bile jde upravit i v jpegu .. pokud si vsechno fotil ve stejnym prostredi udelej jednu fotku a uloz si nastaveni ktery pak preneses na ostatni .. to umi tusim i zoner .. A k te kalibraci ... resil bych problem az by nejaky nastal .. pokud ti z labu poleozu fotky ktery odpovidaji tvym predstavam a predstave lidem pro ktere fotis .. nema smysl se zabyvat kalibraci protoze jak tu bylo receno .. na webu to stejne vidi kazdy jinak ... a zbytecne si delas vrasky ..