Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

nevím si rady

fazyx (20)|3.7.2014 20:46
Dobrý den, pár let už odkládám peníze abych si koupil pořádný fotoaparát a dělal pěkné snímky. šetřil jsem, protože jsem chtěl opravdu kvalitu. Dnes mám našetřeno 40 000 a chci už něco pořídit. Jenže jsem narazil na pár článků kde píší, že zrcadlovku dnes válcují digitály s výměnným objektivem a třeba takový panasonic lumix dmc-g6 je daleko vhodnější než střední třída zrcadlovek do které se svými úspory spadám i já.. měl jsem představu, že bych pořídil Nikon D7100, ale nevím jestli se to vyplatí. Poradíte mi prosím?
metatron123 (166)|3.7.2014 20:56
Tak ale toto je velmi siroka otazka a ty si nepodal ziadne informacie. V prvom rade pekne fotky robi fotograf...
Nenapisal si co chces fotit, ake su tvoje priority atd. Kazdopadne to nie dogma, ze CSC valcuju zrkadlovky. Kazda kategoria ma svoje pre a proti. A nezabudaj na objektivy...
rousini (738)|3.7.2014 20:59
Člověk, který se chystá uvalit 40 litrů za výbavu, by měl mít už trošku srovnáno v hlavě co chce fotit a čím toho lze dosáhnout. To já jsem v jiné situaci. Mě by se arciráčilo BMW Z4, ale jaksi prašule nejsou...:D
fazyx (20)|3.7.2014 21:07
no fotit chci prakticky asi všechno :) portréty, krajiny, pohyb.. často bych fotil i v noci :) nebude vyjimkou ani focení na párty, na svatbě a podobně :) objektiv nevím, přemýšlel jsem o setovém AF-S 18-105mm pro začátek plus určitě nějaký pevný objektiv nejspíš asi NIKKOR 50mm F1.8G AF-S. Jde o to, jestli třeba s tímhle vybavením bude možno vytvářet kvalitnější snímky než s tím csc.. tomu cscéčku stačí méně světla by dělal ostré pěkné fotky.. udělám to s tím vybavením k d7100 nebo bych musel investovat i do pořádného blesku?

---------- Doplněno v 21:07 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:04 ----------

taky říkám že jsem šetřil protože se tomu chci opravdu věnovat a že se tomu i budu věnovat, zkušenosti z praxe nemám skoro žádné, všechno vím jen teoreticky z literatury a z recenzí.. Tím bych ale nechtěl obdržet jen výsměch že do začátku mi stačí něco levnějšího na vyzkoušení..
rousini (738)|3.7.2014 21:26
V tom případku bych zvolil firmu Ni/Can a vybral bazarové tělo a nakoupil slušné objektivy. Jinak D7100 je jistě povedený. S bezrcadlovkou lepší fotky neuděláš, i když kvalita hodně poskočila. Je to volba pro lidi, co chtějí slušné fotky a přitom netahat výbavu výrazně přes 1kg...
fazyx (20)|3.7.2014 21:34
dnes jsem četl srovnání zrcadlovky a csc, byly tam i ukázkové fotky.. sice šlo jen o low end nikon d3100 se setovým objektivem, ale co se týká ukázkových fotek tak od csc dostala opravdu na prdel... boím se, abych nenakoupil spoustu kilogramů výbavy za hříšné peníze a někdo s tímhle 1kg zařízením třeba za stejnou cenu 40000 nepořizoval lepší fotky..
rousini (738)|3.7.2014 22:05
Tohle by bylo na dlouhou rozpravu. Foťák je zařízení kombinující prvky mechaniky, optiky a elektroniky. Tam platí zákonitosti o světelnosti, velikosti čipu, poixelové hustotě a pak taky něco mezi nebem a aparátem a to konkrétně jistý charakter - vlastnost, která se nedá vyjádřit v číslech.
Takže přemýšlej o tom, co chceš převážně fotit a co k tomu budeš potřebovat. Jestli to bude něco akčního vyžadujícího bleskurychlý autofokus nebo detailní kresbu krajinek či portréty s DOF v řádech centimetrů, tak se bez zrcadla neobejdeš. No, ale když zase zvážíš velikost FF a váhu skel, tak přehodnotíš priority.
Já jsem taky nakonec místo kabrioletu koupil auto pro celoroční provoz...
fazyx (20)|3.7.2014 22:35
těžko říct co je dnes lepší vobla.. je to dost peněz.. když jsem začínal šetřit bylo zrcadlo jasná volba.. ale dnes je plný internet zpráv o tom že zrcadlovkám je skoro konec protože csc nepotřebují tolik světla, ostří už údajně rychleji než zrcadlovky a ukázkové fotky taky ukazují i na kvalitu pořízených snímků..
fazyx (20)|3.7.2014 22:46
ještě se zeptám, byl by to posun směrem dolů nebo nahoru kdybych koupil d5300 jen tělo a a za zbylých 20 000 bych koupil lepší objektiv? oproti tomu setovému AF-S 18-105mm k d7100?
Dan7 (411)|3.7.2014 23:16
To se můžeš dočkat i menšího zklamání, protože na foťáku tolik nezáleží a hlavní je ten fotograf. No pokud chceš fotit všechno, tak to těch objektivů budeš potřebovat víc :). A už máš nějaké základy aspoň z kompaktů? Já se začínal učit fotit na CSC (Samsung NX11) se sestavou něco nad 10000 Kč a fotí pořád výborně. Až po roce jsem přešel na zrcadlovky a už měl nějakou představu.
fazyx (20)|3.7.2014 23:34
zatím mám zkušenosti jen kompaktem.. občas jsem si půjčoval zrcadlovku od sestry nikon d60.. a ty fotky co z toho lezou jsou opravdu povedené :) je mi jasné, že nebudu umět hned fotit profi fotky.. že to bude ze začátku těžké.. ale to mi nevadí :) asi zůstanu fanda zrcadlovek :) doporučujete teda 7100 nebo levnější tělo (d5300) a lepší objektiv?
fazyx (20)|4.7.2014 00:23
tak jsem se rozhodl pro d7100... ale přemýšlím že vynechám setový objektiv a koupím jen tělo + nějaký lepší objektiv :)
Begy_cz (537)|4.7.2014 00:32
osobně bych doporučil pořídit nějaké bazarové tělo+sklo a prostě se nejdřív "vystřílet". Výhodou je že ten bazarový set poté prodáš za stejnou cenu jako jsi pořídil - ale hlavně pak budeš vědět co vlastně chceš.
Mimojiné mě napadá co další technika? -blesk, stativ, filtry atd...

jestli se motáš v tělech a nevíš jestli 7100 nebo 5300... ach jo... závidím ti tvé nožnosti :) osobně bych rozhodně volil 7100 je to co se týče ovládání a mimojiné možnosti použít prakticky jakýkoli objektiv s Nikon bajonetem prostě vyšší třída než 5300.

---------- Doplněno v 00:32 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 00:30 ----------

[QUOTE=fazyx;31720] + nějaký lepší objektiv :)[/QUOTE]

v čem??? co chceš fotit??? tohle je dost zásadní otázka

lepší světelnost (neboli primárně menší hloubku ostrosti), širší začátek?, větší ohnisko? macro?
fazyx (20)|4.7.2014 00:40
lepší objektiv jsem myslel hlavně kvůli světelnosti a rychlosti ostření... no první bych koupil tělo plus objektiv, stativ by šel hned po tom a následně až bych věděl co a jak tak blesk... s tím počítám :)ale nejdříve se chci vejít do těch 40 000... pořád o tom někde čtu, ta 7100 bude lepší, má podstatně více ostřících bodů, tvoří ostřejší snímky a celkově mi příjde že to bude užitečný nástroj na hodně dlouhou dobu :)
Begy_cz (537)|4.7.2014 00:51
evidentně absolutně netušíš co chceš.
- 7100 rozhodně doporučuju, vydrží ti hodně dlouho.
- jako základní seťák bych klidně bral 18-105, opět pro začátek použitelná volba.

ostřící body. Nevím jak to mají ostatní ale osobně používám na cca 90% centrální/prostřední. Uprostřed je u objektivů vždy nejlepší kresba, většinu scén nejlíp zachytím právě na prostředek a nakonec scénu dle potřeby/kompozice ořezávám
Komo (840)|4.7.2014 07:06
Myslim, ze na to ides zo zleho konca. Ze csc potrebuju menej svetla je nezmysel. Nezalezi na tom, ci je to csc , alebo zrkadlovka. Rozhoduje o tom fyzicka velkost a kvalita cipu, svetelnost objektivu, procesor. A je jedno v akom tele je toto vsetko napchane. S tym ostrenim to tiez iste nebude tak ako pises. G6 ze je vhodnejsi ako D7100? Ze by potreboval menej svetla? Asi tazko . http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D7100___865#toggleBookmarks Hovoris, ze si fotil kompaktom, ale nevieme akym. Nevieme na akej si urovni. Ovladas expozicny trojuholnik? Poznas napriklad "Fotime s koalou?" Ja ti asi rozumiem. Dlho si setril na svojho vysnivaneho konicka , tesil si sa a teraz chces konecne vsetko minut a nakupit toho co najviac. Ale co ked to nadsenie za chvilu opadne, alebo zistis, ze to co si kupil ti nie az tak vyhovuje? Tiez by som radil zacat bazarovou zrkadlovkou so setakom. Zrkadlovkou preto, lebo si ju vzdy chcel.Na zaciatok to uplne staci. Budes sa ucit a pritom sa vyspecifikuje tvoj dalsi vyvoj a poziadavky. Fotografovanie je beh na dlhe trate.
rousini (738)|4.7.2014 07:57
Tak, tak. Lené slušné bazarové tělo (D90) a k tomu třeba 18-105. Po chvíli zjistíš, jaký objektiv bude ten další a s tělem se dá vyžít ještě nějaký čas. Rozhodně pak už nebudeš chtít něco z řady D3/5x00. A za nějaký pátek hned budeš vědět jakém sklo by se ti hodilo a teprve začneš utrácet správným směrem...
kultus (1295)|4.7.2014 07:58
Je dobre ze sis urcil cenovou hranici, ale jestli nemas poradne zkusenosti, nevim jestli je moudre vsechno hned do neceho vrazit... pozitivni je ze ses zeptal ;) na tvem miste bych si o tom nejdrive neco precetl abys neplacal takove nesmysly, ze csc staci min svetla a pod. :) je spousta clanku CSC vs. zrcadlo, povenuj se tomu jestli chces obetovat tolik penez. Urcil bych si priority a rozhodne si sel jen tak naslepo neco zkusit, ovladani je zasadni vec. Ono se spravnym objektivem udela i CSC srovnatelny nebo lepsi technicky kvalitni fotku jako zrcadlo, o tom to neni. At se rozhodnes pro jakykoliv system, rozhodni se co budes fotit a podle toho kup treba jen setak a pevnou 50mm a jak zjistis co te omezuje a co dal potrebujes a dokoupis pak. V pripade zrcadlovky nemusis vrazet prachy hned do nejlepsiho tela, zkus bud nejaky bazarovy hi-end D7000 nebo nejaky stred D5100 a uvidis co ti pak po nejakych tech zkusenostech bude chybet...telo pak prodas s mensi ztratou a koupis neco lepsiho co uz bude podle tvych predstav a vydrzi ti dele. Objektivy ti samozrejme zustanou...
Dan7 (411)|4.7.2014 08:36
Taky jsem se chtěl zeptat na ten "lepší objektiv", co by to mělo být. Jinak v základu používám k naprosté spokojenosti sestavu Nikon D7000 + 16-85mm. Pro sebe bych si s rozpočtem 40000 Kč vybral Nikon D7100 a do začátku nějaký základní seťák na učení (viz. jak psal Begy Nikon 18-105mm, Nikon 16-85mm nebo nějakou Sigmu). V kombinaci s levnějším 18-105mm by se možná vešel i nějaký pevný objektiv 50mm nebo 35mm.
Dan7 (411)|4.7.2014 09:13
[QUOTE=Begy_cz;31723]ostřící body. Nevím jak to mají ostatní ale osobně používám na cca 90% centrální/prostřední. Uprostřed je u objektivů vždy nejlepší kresba, většinu scén nejlíp zachytím právě na prostředek a nakonec scénu dle potřeby/kompozice ořezávám[/QUOTE]


Používám všechny, část bodů vypnu nebo jen jeden. Je to podle toho co a čím fotím. Na telezoom je skoro lepší jeden bod. Na krajinu mám automatiku a zapnuté všechny. Není s tím problém. Nikon D7000 má dostatečný počet ostřících bodů a nemám potřebu zvyšovat. Spíš si jich zapnu jen 11.
pas!k (173)|4.7.2014 09:40
[QUOTE=fazyx;31711]no fotit chci prakticky asi všechno [/QUOTE]
Na tohle ti 40 tisic stacit nebude:) Priklanim se tez k nazoru ze je lepsi zacit s bazarem .. kazdy z nas si prosel prvotnim nadsenim .. muzu ti jen doporucit se ho snazit zkrotit a zustat nohama na zemi. Dobry fotky se daji udelat v podstate cimkoli .. akorat limity budou vetsi .. ve vysledku cim lip se naucis fotit s levnejsi (a parametry horsi) technikou .. tim ucelneji a lepe budes casem schopen investovat sve penize do dalsiho vybaveni (protoze budes presne vedet ktery limit te trapi nejvic). Dalsi vec je ze za rok se k foceni muzes stavet uplne jinak nez dnes .. mam kolem sebe spouty lidi se zrcadlovkou za 20 - 30 tisic kteri temer nefoti. Nicmene jen zopakuji co uz bylo receno .. levnejsi telo a lepsi sklo ti poslouzi lepe nez naopak .. U objektivu .. se vyplaci priplacet za svetelnost (pokud tedy chces fotit opravdu vsechno).. ale pri pohledu na ceny svetelnych objektivu treba v ohniskovem rozsahu 70-200 rychle vystrizlivis :)

---------- Doplněno v 09:40 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 09:36 ----------

[QUOTE=Begy_cz;31723]Nevím jak to mají ostatní ale osobně používám na cca 90% centrální/prostřední. Uprostřed je u objektivů vždy nejlepší kresba, většinu scén nejlíp zachytím právě na prostředek a nakonec scénu dle potřeby/kompozice ořezávám[/QUOTE] Mam to podobne .. ale ostrim jinym tlacitkem nez spousti .. vetsina pripadu je .. stredobod .. zaostrim kam chci .. nastavim kompozici .. a cvakam. U pohybu vyuzivam obcas ostreni na vybrany blok .. a u ptaku v letu a pod nechavam ostreni na celou areu kde jsou vsechny bloky..
Nastafa (6)|4.7.2014 11:19
Ahoj,
Ja som tiez zacinala ako uplny lajk a kupila som si ako prvy canon 50D. Mozem odporucit, som s nim spokojna. Ak ti mozem ale poradit, podla mna nezalezi az tak na tele, ako na dobrom objektive. Kup si radsej telo v strednej cenovej kategorii a casom si radsej dokup dobry objektiv, daky makrac alebo zoomovy, podla toho, co by si rad fotil.Ja som si nechala poradit od profesionalov.
PeterBol (4)|4.7.2014 12:33
Ja som Canonak a som na 100% spokojny, aj ked sa musim priznat, ze s Nikonom som este nefotil :)
crashpc (541)|4.7.2014 16:13
Přidám svojí trošku: Nelze neš souhlasit prakticky se všemi názory zde psanými. Řešení fotoaparátu amatérem rozhodně nekončí platbou za nějaký vybraný stroj. Takhle to nefunguje. Do začátku rozhodně doporučím bazarové zrcadlo. Je to levné, hodně to naučí, a člověk toho o sobě hodně zjistí. Zrcadla jsou stále etalonem poměru ceny a celkové kvality, a mají nejrychlejší ostření. Bezzrcadlovky rozhodně nejsou rychlejší a nedostávají více světla. Skoro bych řekl naopak - U zrcadlel se to má tak, že přístroj dokáže zaostřit za vteřinu tolikrát, kolikrát jen stihnu ťuknout do spouště. Jak by tohle mohla bezzrcadlovka trumfnout? Zrcadlovky mají za sebou dlouhý vývoj, plný život a plno příslušenství. Světelné objektivy začínají nové na ceně 2500Kč. Za tuhle cenu pro bezzrcadlovku nejde koupit prakticky nic, a pokud, tak spíš použité sklo se světelností o dvě stopy horší. Takže nakonec bude CSC mít méně světla, ne naopak.

CSC(Compact system camera - bezzrcadlovka) má zas jiný balíček výhod a prvenství. Mívá větší hledaček, který krom nastavených parametrů ukazuje i živý náhled fotografie, umožňuje přiblížení, shlédnutí živého histogramu a plno dalších věcí. Proti tomu je hledáček zrcadlovky svým způsobem střelba na slepo, a nezkušený, popřípadě pedantský člověk musí pořád dokola prohlížet, co to vlastně vyfotil.

Tak nebo tak, zrcadlo je levnější a vyškolí dobře. Canon (třeba 550D) nebo Nikon (D3100), je to jedno. Je potřeba se na tom naučit, zjistit své opravdické potřeby, v mezičase osahávat i další značky, a za takového půl roku se to může prodat, a pořídit to, co je opravdu potřeba. Utratit 40 litrů střelbou na slepo mi přijde bláhové.
Nikon D7100 je úžasný stroj, podle mého osobního názoru nejlepší současný fotoaparát s APS-C snímačem, ale dokud nevím že ho chci, nehrnul bych se do něj.

PeterBol: Kdo fotil i s Nikonem ví, že to jsou také super stroje. Jen mají jiný set vlastností, které Canoňák neupřednostní /a obráceně/. Doporučuju něco lepšího aspoň zkusit v krámě. Nikony obecně se mi držej mnohem lépe.
fazyx (20)|4.7.2014 19:50
Takže jsem si dneska donesl domů D7100 s tím 18-105... Jdu rozbalovat, později budu reagovat na vaše příspěvky a sdelim první dojmy :)
rousini (738)|4.7.2014 20:07
Prosadil sis svoje, tělo máš dobrý snad časem zbude i na objektivy, které ukážou všechny schopnosti. Ale určitě je to lepší rozhodnutí, než spousta lidí, co chtějí nejlevnější tělo v setu a už předem vědí, že nic dál nebude... Hodně pěkných snímků :cool:
Begy_cz (537)|4.7.2014 20:28
nj před náni je víkend a taky bych to nevydržel :D

doporučuju pročíst https://www.digimanie.cz/fotime-s-koalou nebo velkou bibli http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm případně Youtube kanál LearnMyShot https://www.youtube.com/channel/UCH1NeCaFUS7Kkw69eE9cENw (sice anglicky ale ono to prakticky vůbec nevadí) bez nějakého toho pročtení je pořízení zrcadlovky imho vyhození peněz oknem
Dan7 (411)|4.7.2014 20:34
Tomu říkám vstup do světa zrcadlovek. Tak ať se ti dobře fotí! Pěkná sestava na začátek :thumb Peníze vyhozené oknem to nejsou. Přinejhorším nám to někomu prodá :evil D7100 bych taky bral :).
rousini (738)|4.7.2014 20:38
[QUOTE=Dan7;31775]Peníze vyhozené oknem to nejsou. Přinejhorším nám to někomu prodá[/QUOTE]

Ano, taková zrcadlovka by i mě dávala smysl. Když se s tím vláčím, tak mi to musí něco nabídnout :rules
crashpc (541)|4.7.2014 20:48
Supi se slétají hehe. Také po ní tak nezávazně koukám, ale doufám, že se Canon za dva měsíce pochlapí.
Nu, tak ještě vybrat dobře skla.
fazyx (20)|5.7.2014 01:18
tak jsem to rozbalil :) musím říct že je to podstatně větší než znám z nikonu d60 :D ale pohled je božský :) působí tak sebejistě a dokonale... mám radost :)
Proč jsem se takhle rozhodl jako amatér hned odůvodním.. low-end zrcadlovku se slušným objektivem dneska pořídím za cca 17 tísíc a víc.. a tohle už je dost peněz.. když jsem vzal v potaz, že utratím takové množství peněz za nějaký low-end, tak mi těch peněz bylo líto.. postoupil jsem k d5300 a byl jsem najednou na 24 tisících.. a nakonec jestli má člověk utratit dvacet nebo třicet tisíc.. to už takový rozdíl není když ví že už jen za jeden desetitisíc navíc bude krásný spolehlivý a kvalitní fotoaparát... druhá věc je, jak tady zmínil kolega, že když už sebou budu ty kila tahat, tak ať to za to stojí :) a jak říkal druhý kolega, přes víkend bych asi umřel nedočkavostí kdybych měl čekat až do podnělka :D Jelikož nejsem fotograf a fotit začnu s chutí hned po nabití té zpropadené baterie která se nabíjí už hodinu a ne a ne mít dost, tak zde nemohu zveřejnit žádné ukázkové foto, ale snad postačí fotky z mobilu z mého unboxingu :) fotky stojí za prd prtože mi na mobilu odešel blesk :D ale i tak :) dám je sem :) děkuji všem za rady :) osvětlili jste mi že zrcadlovky jsou opravdu to, co jsem si vždy přál :)
IMAG1371.jpg IMAG1367.jpg IMAG1366.jpg IMAG1364.jpg IMAG1361.jpg
crashpc (541)|5.7.2014 09:20
To je svým způsobem skvělý přístup, ale snad nikdo tu nenabádal k low end zrcalu za 17 litrů. Jde tu například o to, že časem začneš pociťovat potřebu něčeho, co mají jiné mašiny, nebo zjistíš, že ten fotoaparát je peklo tahat úplně všude, a být připravený na focení stylem "co kdyby se teď něco našlo" časem omrzí. Fotoaparát budeš nechávat doma víc a víc, a bude jen ležet na polici. To samozřejmě u tebe nemusí nutně být pravda, ale různá rizika tohoto ražení tu jsou. Opravdový fotograf je u mě ten, kdo položí tu oběť komfortu, a nosí vždy ten kufr "nářadí" má trpělivost a za každou cenu zajistí, že scéna je vhodná k focení tak, aby z toho něco bylo. Kdo nemá vůli tohle podstupovat, tomu skončí fotoaparát v polici...
Takže teď už můžem popřát asi jen pevnou vůli, pevné nervy a dobré světlo. A také neházet dluhntu do žita, pokud něco hned nejde.
metatron123 (166)|5.7.2014 19:09
Ehm, cakame na prve fotky a pocity ;-)
fazyx (20)|5.7.2014 22:03
takže po prvním dnu musím říct, že to byl dobrý kup.. Jelikož se řadím mezi fotografy amatéry tak jsem dnes zkoušel jen blbinky jako je fotit všechno na automat a hrát si z efekty které fakt umí udělat hezké efekty jako třeba barevná skica, nebo efekt miniatury kdy se všechno v pozadí rozmaže :D škoda, že jsem neměl čas nějak zajet a nafotit přírodu nebo něco.. fotoaparát ostří opravdu bleskově, fotky jsou ostré a hezké.. akorát cítím potřebu koupit stativ aby to bylo ještě lepší :) Foťák padne krásně do ruky, je sice dost velký(na můj vkus) ale mám velkou ruku takže je to v pohodě :) tak nějak jsem tušil, že funkce liveview je upně k ničemu protože to ostří dlouho, ale to mě nemrzí, stejně koukám přes hledáček. VIdeo jsem ještě nezkoušel, ale kvůli videa jsem to ani nekupoval a pochybuju že to někdy využiju.. jelikož se opravdu teprve učím, tak nemohu asi říct nic co by vás nějak obohatilo, možná časem :)musím si přečíst knihu na co vůbec všechny tlačítka jsou a k čemu to slouží.. přijde mi to strašně složité.. ale to bude jen mou nezkušeností :) pár fotek tady hodím, ale nic vám to asi neřekne... teď jedu na týden pracovně do prahy tak zkusím udělat nějaké hezké fotky tam pokud se mi podaří získat trosku volna :) z nějakého důvodu mi sem nejdou natáhnout ty fotky.. zkusím později..
Begy_cz (537)|5.7.2014 22:23
LiveView se používá spíš pro ruční ostření (macro atd...) nebo je relativně dá použít pokud nemáš šanci koukat do hledáčku (nízko u země, nebo vysoko)
crashpc (541)|5.7.2014 22:39
Hehe, velký do ruky... Jen aby zachvíli nebyl příliš velký brát ho ssebou. :-)
fazyx (20)|6.7.2014 13:46
Tak dneska jsem vyrazil k řece, něco zkusit nafotit.. opět radost.. fotky super, ale opět mi nejde je sem načíst.. nechápu proč.. není to tady nějak omezené? velikostí nebo počtem? Jinak, potkal jsem po cestě stonožku a chtěl jsem ji vyfotit fakt nějak z blízka a to se mě nedařilo.. dá se vůbec se zoomem fotit makro? moc ne co? :D mám asi dvacet fotek stonožky ale ani s jednou nejsem spokojený.. :/ Ale jak říkám, opět to může být mou nezkušenotí :) kamarádce jsem na požádání nafotil zahrádku a tady jsem s těma fotkama spokojený daleko víc... :) chce to čas a tréning :)

---------- Doplněno v 13:46 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 13:41 ----------

no, pár fotek co jsem měl pro tu kámošku jsem hodil na ulozto.. sice jsou to jen kytky ale kdyby jste se chtěli podívat tak můžete :) na kytky moc nejsem ale líbí se mi :D
http://ulozto.cz/xMbR4nYt/fotky-rar
heslo je: fazolek
Rellik (1136)|6.7.2014 17:22
Tady je pouze omezení pro zaslání maximálně 3 fotek za den od jednoho uživatele. Jinak počet fotek omezen není.
Jinak myslím, že málo uživatelů co jsou tady si bude něco stahovat z ulozto.cz. Spíš si vytvoř profil na http://www.rajce.idnes.cz/ a nikdo si nic nemusí stahovat a hned všichni všechno vidí ;)
fazyx (20)|15.9.2014 00:07
Tak jsem tady zase a potřeboval bych poradit. Chci si koupit lepší objektiv než je ten setový 18-105.. f/3,5 mi nestačí.. teď jsem fotil svatbu a když se setmělo stálo to za prd.. Když vybírám objektiv a nemám full frame zrcadlovku, přepočítává se nějak ohnisková vzdálenost? u některých píší, že ano, u některých nepíšou pro jistotu nic.. tak nevím.. mám v oku tenhle http://objektivy.heureka.cz/tamron-sp-24-70mm-f-2_8-di-vc-usd-nikon/#section. Máte nějaké zkušenosti?
metatron123 (166)|15.9.2014 00:38
Ohniskova vzdialenost sa u objektivov udava na rozmery kinofilmove policka 35mm, teda full frame. V tvojom pripade to este musis nasobit crop faktorom 1,5.
Nestaci ti ? No v tomto pripade si vo svetelnosti polepsis trochu, ale hold bez blesku to nebude stacit, si nemysli 1-2 EV ti zazrak neurobi...

Hod nejaku foto, kde ti to nestacilo...
fazyx (20)|15.9.2014 00:55
jsem fotograf amatér, takže to co teď napíšu nutně nemusí být pravda, tak mě za to hned neukamenujte, ale zkuste mi vysvětlit kde se pletu. Jde o to, že když pohasly světla, prodloužil se mi čas závěrky při focení bez blesku a tančící lidi jsem nebyl schopen vyfotit ostře. Když jsem fotil s bleskem, lidi se leskli jak psí kulky.. nebyly to hezké fotky. Pomohl jsem si trošku tím, že jsem zvedal ISO.. Jakmile jsem ale zoomoval tak tak nestačilo ani zvedání ISO. pak zalezlo slunko a jediné světlo bylo z blikajícího stoboskopu, musel jsem fotit s bleskem a bylo to na prd.. takže předpokládám, že když bych pořídím objektiv který má konstantní světelnost lepší než mám teď na minimální ohniskovou vzdálenost, dost bych si polepšil :)
Rellik (1136)|15.9.2014 06:36
Na to bych doporucil sigmu 17-70 F2.8 Svetelnost ma konstantni a foti velmi slusne. Jinak u tancicich lidi na svatbe muzes jit s ISO klidne i k hodnote pres ISO2000. U D7100 klidne i na hodnotu 6400 - mam vyzkouseno....


EDIT: oprava rozsahu objektivu - má to být 17-50 F2,8...
Begy_cz (537)|15.9.2014 06:54
nemáš někde nějaký slušný test tý Sigmy?
fazyx (20)|15.9.2014 09:03
Koukal jsem na tu sigmu. Je o dost levnější než ten tamron.. Musím si o ní něco pročíst jak je na tom s kvaliou. Ale docela mi u ní chybí stabilizátor.. Ten tamron ho má...
Rellik (1136)|15.9.2014 09:20
[QUOTE=fazyx;33555]Koukal jsem na tu sigmu. Je o dost levnější než ten tamron.. Musím si o ní něco pročíst jak je na tom s kvaliou. Ale docela mi u ní chybí stabilizátor.. Ten tamron ho má...[/QUOTE]

A kde jsi došel na to, že ta sigma nemá stabilizaci? http://www.fotocz.cz/galerie/index_8146930b959dc610c3826c42a2506050.html Jo a teď se dívám, že jsem napsal 17-70 místo 17-50. Takže správně je sigma 17-50 F2,8... Tak sorry za mystifikaci... :)

Nějaké fota jsou https://www.flickr.com/photos/116371954@N07/sets/72157645645620004/
fazyx (20)|15.9.2014 13:22
Tak jsem o tom něco početl, ale recenze mě nějak nepřesvědčili.. O tom tamronu psali přesvědčivěji jak rezence tak i zákazníci své zkušnosti.. Je ale o víc než 10 tisíc dražší.. tak teď nevím...
didrik (75)|15.9.2014 13:42
Tu si pozri nejake merania. Proti dxomarku pre snimace sa vela ludi ohradi, ale testy objektivov od nich prebrali aj ine celosvetove weby.
http://www.dxomark.com/Lenses/Compare/Side-by-side/17-50mm-f-2.8-EX-DC-OS-HSM-Nikon-on-Nikon-D5300-versus-Tamron-SP-17-50mm-F28-Di-II-XR-VC-LD-Aspherical-IF-Nikon-on-Nikon-D5300___377_919_498_919
vormen (81)|15.9.2014 16:07
s tím nákupem objektivu bych se moc neunáhloval. záleží na tom co fotíš a pokud jsi amatér a fotíš všechno, tak využiješ větší rozsah seťáku. na svatbě ti 17-50/2.8 sice pomůže se světlem, ale pořád to nebude ono. raději bxch volil ext. blesk. navíc máš dobrý tělo a zvládá i vysokorychlostní synchro, dálk. řízení apod. s tím seťákem a bleskem se posuneš o kus dál. tamron bych bral bez stabilizace, je o poznání lepší než verze VC, bude mít lepší kresbu než Nikon 18-105, ale asi bude pomaleji ostřit, malý rozsah a stejně budeš clonit 5,6 a víc kvůli HO. jak říkám, nevím co fotíš a co s fotkama dál děláš, tohle je můj názor jako amatéra.
pas!k (173)|15.9.2014 16:13
Nó u tech svatebnich portretu se právě kvuli ho moc necloni.
fazyx (20)|15.9.2014 16:27
toho tamrona bych nevolil 17-50mm ale toho 24 - 70mm.. po přepočtu na APS-C mi to duělá stejně 36-105mm.. takže bych měl podobný rozsah jako mám s tím seťákem ale s lepší světelností :) http://objektivy.heureka.cz/tamron-sp-24-70mm-f-2_8-di-vc-usd-nikon/#section... Na blesky jsem taky koukal, že blesk letí směrem nahoru a ne do obličeje lidí a odráží se o takovou destičku reflexní přidělanou k tomu blesku.. nevím nakolik by to pomohlo aby se mi lidi pak neleskli.. možná nějaký filtr použít.. ale to už jsem jinde.. Opravdu silně zvažuju ten tamron 24-70mm... ještě mrknu na nějaké ukázkové fotky a články.. unáhlit se nechci.. plánuju nákup někdy koncem roku, možná po novém roce jestli příjdou nějaké slevy nebo akce :)