Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus Stylus XZ-10 vs Nikon Coolpix P330

golem187 (12)|4.7.2014 12:13
Dobrý deň
Doteraz som fotil len mobilom,ale už nastal čas kúpiť si nejaký dobrý kompakt.Chcem Vás poprosiť o pomoc pri výbere,rozhodujem sa medzi XZ-10 a P330,ide mi o najlepší pomer cena/kvalita fotoaparátu a predovšetkým čo najlepšie fotky do 200€.
Zo začiatku budem určite fotiť viacmenej na automat,časom keď získam nejaké foto skúsenosti by som chcel skúsiť aj manuál(fotiť chcem "klasiku";príroda,dovolenka,rodinné oslavy...)
Ďakujem za radu(y)
kultus (1295)|4.7.2014 12:31
nejlip udelas kdyz si tady na digimanii prectes recenze a ujasnis si, co ti na nich bude/nebude vadit. Kazdy v nich ma nejake klady a zapory a je jen na tobe cemu das prednost...kazdopadne ani s jednym chybu neudelas...
golem187 (12)|4.7.2014 12:56
Recenzie som si prečítal skôr ako som založil príspevok,podľa nich som práve vybral tieto dva foťáky.
XZ-10 je oproti P330 lacnejší,ale v podstate čo do kvality výsledných foto sú na tom oba +- rovnako.P330 sa hlavne vyčíta tá nadpriemerná pomalosť,ale pán Šurkala predpokladá že s novým firmware by malo príjsť aj zlepšenie(recenziu písal r.2013,firmware 1.0).Na stránke Nikonu je new firmware 1.1,len neviem či naozaj priniesol zlepšenie.
Mimochodom,XZ-10 robí navyše fakt krásne videa
kultus (1295)|4.7.2014 13:06
potom je to uz jen na tobe, skoro nikdo je nemel oba v ruce, max. tak chvilku na prodejne. Ja mel XZ-10 par mesicu a byl jsem celkem spokojeny, co mi vadilo, tak neprilis presvedcivy vykon na sirokem konci a hlavne chrom.aberace (to jsem jeste nevedel jak ji ucinne odstranit) jinak bych rychly, videa taky ujdou a jestli nebudes fotit na plny automat tak ti nebude prekazet ani porad vyskakujici blesk. Jinak doporucuji zacit na "P" rezim. P330 jsem si jen osahal na prodejne. Je celkove trochu pomalejsi jako XZ-10, pri praci s RAW je o dost pomalejsi...tak do obchodu a vyzkouset si je! ;) dneska bych uz ale premyslel o nikonu 1 J2 pokud neni problem s velikosti nikdo nikoho nenuti kupovat dalsi objektivy, ale fotky budou trochu lepsi (hlavne DR) a videa o dost lepsi...
golem187 (12)|4.7.2014 13:10
[QUOTE=kultus;31746]chrom.aberace (to jsem jeste nevedel jak ji ucinne odstranit)[/QUOTE]
Ako účinne odstrániť tu aberáciu?

Nikon 1 J2 vypadá tiež zaujímavo,ale všade ho predávajú len v ružovom prevedení.Výrobca si myslí že okrem žien a buzíkov ho niekto kúpi?,pochybujem,už vidím ako by si zo mňa robili srandu keby som sa niekde vytasil z ružovým foťákom

Rozmýšľam či sa oplatí trochu priplatiť,a kúpiť Olympus XZ-2
kultus (1295)|4.7.2014 14:49
Praveze byla v akci taky oranzova a vinove cervena barva. Samozrejme si muzes koupit i bilou nebo stribrnou, ale uz si priplatis...

...to nevim, bude mit trochu lepsi fotky jako XZ-10-ma vetsi snimac a lepsi optiku, ale je zase vetsi a je otazka jestli ten rozdil bude stat za ty prachy navic, protoze uz se s cenou dostavas do kategorie, kde se daji poridit i lepsi fotaky: oly EPM2, canon EOS M, samsung NX2000, rozhodne bych se podival i na fuji X10. Takze zalezi jestli pozadujes kompakt nebo kompakt s vymennymi objektivy...
golem187 (12)|4.7.2014 15:59
.....
golem187 (12)|4.7.2014 16:03
Chcem kompakt ktorý bude robiť pekné foto/video bez menenia objektívov,ale pri Nikon 1 J2 môžem urobiť výnimku,len neviem ako je to s dodávaným objektívom(našiel som ho vo vínovo červenej).Chcem aby fotil dobre aj pri horšom svetle alebo v noci.
http://www.mader.sk/nikon-1-j2-kit-red-1-nikkor-vr-1030-mm
Zrejme ak budem chcieť fotiť za horších svetelných podmienok a v noci,budem musieť dokúpiť objektív
http://objektivy.heureka.sk/nikon-1-nikkor-18_5mm-f-1_8/
Som ochotný navýšiť rozpočet na 300€(200+100€).

Neviem či si prehliadol môj dotaz ohľadom tej aberácie XZ-10,ako si prišiel na to odstránenie?
sblasko (133)|4.7.2014 16:57
A co takto srycek google, neporadi? Mne ponukol na otazku: how to remove chromatic aberration toto: a mnoho dalsich links.
golem187 (12)|4.7.2014 17:22
[QUOTE=sblasko;31761]A co takto srycek google, neporadi?[/QUOTE]
Ale poradil by,len som si myslel že sa to nastavuje vo foťáku,ale v tom mi strejda google neporadil.
sblasko;Ďakujem
Komo (840)|4.7.2014 18:36
[QUOTE=golem187;31757]Chcem kompakt ktorý bude robiť pekné foto/video bez menenia objektívov,ale pri Nikon 1 J2 môžem urobiť výnimku,len neviem ako je to s dodávaným objektívom(našiel som ho vo vínovo červenej).Chcem aby fotil dobre aj pri horšom svetle alebo v noci.
http://www.mader.sk/nikon-1-j2-kit-red-1-nikkor-vr-1030-mm
Zrejme ak budem chcieť fotiť za horších svetelných podmienok a v noci,budem musieť dokúpiť objektív
http://objektivy.heureka.sk/nikon-1-nikkor-18_5mm-f-1_8/
Som ochotný navýšiť rozpočet na 300€(200+100€).

Neviem či si prehliadol môj dotaz ohľadom tej aberácie XZ-10,ako si prišiel na to odstránenie?[/QUOTE]
Neviem, ci J2 bude fotit so setakom za zhorsenych svetelnych podmienok lepsie ako svetelny kompakt. Kupa toho druheho objektivu bude zrejme nutnostou. Priprav sa,ale na podstatne mensi zorny uhol.
golem187 (12)|4.7.2014 18:46
Takže asi "najlepšia" volba bude ten ZX-10
Komo (840)|4.7.2014 18:58
No ako vravim, nie som si isty. Ale s tym svetelnym objektivom by uz J2 fotil lepsie aj v zlom svetle. Este je tu moznost kupit Olyho e pm 2 , ked si uz teda navysil rozpocet. Aj ked video nema take dobre ako Nikon, ale vraj na domace pouzitie slusne. A mozno by si sii vystacil len so setakom, vdaka,vybornemu senzoru.
golem187 (12)|4.7.2014 19:30
[QUOTE=Komo;31765]Este je tu moznost kupit Olyho e pm 2[/QUOTE]
Nemyslím že tento foťák by bolo to pravé orechové,nemá ani integrovaný blesk(ďaľšia investícia) a celkovo je to taký "nemasný neslaný" foťák.
Verím že v tejto cene sa dá nájsť niečo lepšie
Pavel Matějka (394)|4.7.2014 19:49
K novému E-PM2 je přibalený malý externí blesk FL-LM1.
rousini (738)|4.7.2014 19:53
Já bych asi vzal XZ-10. Není to špatný foťák a když ti budou vadit jeho limity (jakože náročnějšímu vadit časem budou) a budeš chtít lepší kvalitu - vice detailů, nějakou práci s hloubkou ostrosti, tak stejně půjdeš mimo kompakty... A v tomto případě ti zase nebude vyhovovat tělo jinak výborné E-PM2. Nikon1 má tělo stejně mizerné (neergonomické).
kultus (1295)|4.7.2014 19:59
[QUOTE=sblasko;31761]A co takto srycek google, neporadi? Mne ponukol na otazku: how to remove chromatic aberration toto: a mnoho dalsich links.[/QUOTE]

no to by mne mohlo takhle se s tim patlat! Bych chtel videt jak by takhle odstranovala CA z hlavniho motivu kde by toho bylo vice a ostre a vic by zalezelo na kvalite odstraneni. Tahkhle bych to delal jedine v nouzi, napada mne pripad kde uz se s CA odstranuje i barva z celeho obrazku, napr. obloha...ale to je jedno i zoner nebo LR maji pro odstraneni CA vlastni nastroje. Urcite jsou i spec.probgramy pro odstraneni CA. V LR se mi CA odstranovala mnohem lepe.

Ale k veci, k EPM2 je blesk v baleni! Akorat je trochu ozrutnejsi nez u NEXu...co jsem se koukal na fotky z nikonu 1 J2 pri vyssim ISO zalezelo od sceny nekde byly fotky koukatelne i pri ISO1600 jinde to bylo uz i pri ISO800 na hrane. Olympus XZ-10 umi schopne jeste ISO400 u ISO800 uz je to velka bida...zase kouknout recenze a srovnani ISO, co ja vim co ses ochoten tolerovat. Pak uz jen dle tabulek zpocitat kolik ti vyjde cas u toho ktereho fotaku...spousta lidi si vystaci jen se setakem proc ne neni nejhorsi...za pekneho pocasi a dobreho svetla udela lepsi fotky, treba uz jen DR udela rozdil a ten zadnym sklem ani svetelnosti nenahradis...
crashpc (541)|4.7.2014 20:50
E-PM2 pro někoho nemastný neslaný být může. Všechny ty kompakty s menším snímačem ale hravě trumfne v obrazové kvalitě. Pak je tedy otázka, co člověk vlastně chce.
rousini (738)|4.7.2014 21:01
[QUOTE=crashpc;31778]E-PM2 pro někoho nemastný neslaný být může. Všechny ty kompakty s menším snímačem ale hravě trumfne v obrazové kvalitě. Pak je tedy otázka, co člověk vlastně chce.[/QUOTE]

Jasně správná otázka.
- Kompakt vše v jednom s ústupky s ohledem na velikost a nepotřebnost dalšího příslušenství
- Něco jiného, kde už moc ústupků, resp. takových, které jsou pro mě zásadní dělat nechci a to je hodně individuální. Psal jsem za sebe
sblasko (133)|4.7.2014 21:26
[QUOTE=golem187;31762]Ale poradil by,len som si myslel že sa to nastavuje vo foťáku,ale v tom mi strejda google neporadil.
sblasko;Ďakujem[/QUOTE]
Ve fotaku? pak jedine vyuzivat ohniska a clonu kde sa nevyskytuje nebo je minoritna (recenze p. Šurkaly napovi). Ja jsem tu CA ale do ted nesledoval, fotky robim 10x15cm, pre vacsi rozmer sa PP nevyhnem. Nebo to nekdo citi jinak?
sblasko (133)|4.7.2014 21:31
[QUOTE=kultus;31771]no to by mne mohlo takhle se s tim patlat! ....V LR se mi CA odstranovala mnohem lepe.[/QUOTE]
No vidis, to je tym ze ten postup z linku jsem len skopiroval a nepreveril. Hlavne ja PP nerobim, a tak nevim posudit zda ten postup je OK / lahky.
Omluvam sa za desinformaci.
sblasko (133)|4.7.2014 21:38
[QUOTE=rousini;31769]Já bych asi vzal XZ-10. .....Nikon1 má tělo stejně mizerné (neergonomické).[/QUOTE]
Ja bych taky uprednostnil XZ-10, hoci to video a jeho stabilizacia,noooo. Ted mne napadlo, ze na Nikon 1 bych skusil nalepit ten predni grip z RX100 (mozna by sadol, mozna by sa musel kus upravit, ale v obchode sa to da vzdy vyskusat).
golem187 (12)|5.7.2014 08:53
Predal som staré auto,tak som sa pevne rozhodol že si kúpim nejaký poriadny foťák do 1000€.
Len teraz neviem či zrkadlovku alebo kompakt s vym. objektívmi,chem kúpiť za tie peniaze to nalepšie čo sa dá
kultus (1295)|5.7.2014 09:09
To uz je i na mne moc!
crashpc (541)|5.7.2014 09:23
Nejlepší je relativní pojem. Mnoho fotoaparátů ke v něčem nejlepší, proto se vyrábějí různé modely. Nezapomeň taky, že za objektivy je nutné zaplatit víc než za tělo...
golem187 (12)|5.7.2014 09:55
[QUOTE=kultus;31788]To uz je i na mne moc![/QUOTE]
Prečo?,nechápem
crashpc (541)|5.7.2014 12:10
Protože tazatel vlastně neví na co se chce zeptat, co potřebuje, jaké má peníze. Den ze dne se otázka mění, a to je pak opravdu ztracený čas. Takoví lidé jsou, a nenadával bych jim, ale takoví nepotřebují žádnou radu, ale spíš zkušenost, aby otevřeli oči, a přestali vymejšlet hovadiny.
kultus (1295)|5.7.2014 13:20
no asi tak :D jestli poradne hochu nevis co potrebujes, je lepsi se na necem zacit ucit. To je ale tezke takhle radit, pro tebe bude asi nejlepsi nejaky profikompakt v cenove hranici tak kolem 10-12000,- napr. canon G16, sony RX100, panasonic LX7, fuji X20 a pod. Delaji vyborne fotky, naucis se na nich zaklady-nebudou te ze zacatku nijak omezovat a pak si treba koupis nakou lepsi zrcadlovku/bezzrcadlo...dat tedka bez zkusenosti 1000E budou IMHO vyhozene penize. Jestli se pak treba za rok dva rozhodnes pro zrcdlovku, muzes si ten kmpakt nechat na aplikace kde se ti nebude chtit zrcadlovku tahat a pod.
Komo (840)|5.7.2014 13:27
Zacinas, takze este asi poriadne nevies co chces.Ty ani nevies, ci a do akej miery ta fotenie chyti. Zacni vylucovacou metodou. Bude sa ti chciet vlacit vsade zrkablovku , aj ked len s jednym objektivom?
golem187 (12)|5.7.2014 14:44
V podstate máte pravdu že vlastne ani neviem aký foťák chcem,ale s určitosťou viem že chcem kvalitný foťák. Hodne všetci ospevujú tento,vraj sa hravo vyrovná zrkadlovkám http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk/sony-cyber-shot-dsc-rx100ii/
Komo (840)|5.7.2014 14:51
Ides na to zle.
crashpc (541)|5.7.2014 15:22
Za určitých okolností v něčem ano, v něčem ne. Kupují ho i ti, kdo už zrcadlovku vlastní. Je to super stroj. Nicméně to je svým způsobem drtivá většina přístrojů nad 5000Kč ceny - jinak by se prostě neprodávali. Je to podle mě nejlepší fotoaparát ve své třídě, ale kapesní kompakt s pevným objektivem není jediná třída.
Jak píše Komo, koupit nástroj a nevědět co s ním, to je špatná cesta. Nejdřív je potřeba vědět co přesně chceš dělat, a na to koupit nástroj. Jinak to jsou vesměs vyhozené peníze, což se stává většině začátečníků. I mě se to stalo, a nejednou.
Pokud netušíš co bys a přesto koupíš nějaký fotoaparát, myslím, že se Sony RX100 bys neměl být nespokojený, a pokud budeš, budeš vědět, že to není fotoaparátem, ale jinými potřebami, než jsi myslel. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že ohledně fotografování první levnější verze není horší. Jen nemá Wifi a NFC, což se samotným focením nemá nic společného, a nemá patici na blesky a příslušenství, což na tomto typu přístroje po osobních zkušenostech myslím není opravdu potřeba. Pokud je to potřeba, je potřeba i jiný přístroj. Na tom by ses mohl alespoň něco naučit, a odpíchnout se dál. Cena velmi příjemná. http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk/sony-cyber-shot-dsc-rx100/.

Až teprve by ses naučil a zjistil co potřebuješ, teprve potom bych koukal někam dál na CSC nebo zrcadlovky.
golem187 (12)|7.7.2014 15:01
Po načítaní mnohých článkov o kompaktoch,CSC a DSLR som nakoniec kúpil Sony CyberShot DSC-RX10 .

Ďakujem všetkým za rady/tipy a Váš čas
crashpc (541)|7.7.2014 23:18
A Já Ti to posvětím. Je to stroj vesměs dobrý, a ať je jaký je, svůj úkol splní bezezbytku. Zcela jistě Tě něco naučí! Takže gratuluju k nákupu, snad se bude líbit.