Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

výpočet poměru zvětšení

Begy_cz (537)|5.7.2014 14:06
stále snažím dopočítat poměr z většení, ale nějak se mě nedaří

mám APSC (Nikon D5000) a s pomocí 55-200 objektivu a 36mm makro kroužku dokážu vyfotit 35mm (55mm ohniska) a 52mm (200 ohniska) jaký mám tedy poměr zvětšení?
V podstatě mě jde o to, kolik si pomůžu pořízením normálního makro objektivu s 1:1
crashpc (541)|5.7.2014 14:44
Tu otázku jsem nepochopil.
Poměr zvětšení je poměr mezi velikostí vyfoceného objektu a velikosti snímače. Tedy se základy matematiky si to jistě spočítáš sám.
Velikost tvého snímače jest 23.6x15,7mm a rozlišení 4,288 x 2,848 px. Pokud tedy vemeš ten makro kroužek, a vyfotíš s ním něco co nejblíže to jde, a budeš znát velikost toho objektu, dopočteš zvětšení. Aby měl tvůj objektiv zvětšení 1:1, tak 10mm objekt (na výšku při kolmém focení) musí zabírat na snímači 10mm. Tedy cca 1800px. Není tedy nic jednoduššího než si zkusit, jaké přiblížení ten makrokroužek opravdu dělá, spočítat si to, a zjistit, jestli je to méně než 1:1, nebo více. Něco mi říká, že je to méně, a tedy buď bys potřeboval více kroužků, nebo slušný makro objektiv.
Komo (840)|5.7.2014 14:45
Mozno sa mylim, ale ... sirka cipu deleno odfotena dlzka, to je zvacsenie.
Begy_cz (537)|5.7.2014 14:50
a co crop?
Komo (840)|5.7.2014 14:57
O crop sa nestaraj.
Begy_cz (537)|5.7.2014 15:25
hmm takže mám zvětšení 0,39-0,65 takže k 1:1 mám dost daleko. Když si představím že by to mělo být prakticky ještě jednou tolik... nějak si to nedokážu ani představit
crashpc (541)|5.7.2014 15:51
No, při větších zvětšeních pak nastává více problémů. Rostou nároky na kvalitu skla, prudce klesá hloubka ostrosti, prodlužujou se časy expozice, takže ne vždy je za čím se hnát. A pak nastává i to, že vyfocená zvětšená véc obvykle není už tak atraktivní a zajímavá, když se to přežene.
Komo (840)|5.7.2014 15:52
Ako si k tym cislam prisiel? Mne to vychadza trocha viac.
Komo (840)|5.7.2014 16:08
[QUOTE=Begy_cz;31804]hmm takže mám zvětšení 0,39-0,65 takže k 1:1 mám dost daleko. Když si představím že by to mělo být prakticky ještě jednou tolik... nějak si to nedokážu ani představit[/QUOTE]
Orez si to na 23,6 mm a mas to. Plus k tomu prirataj to, co pise crashpc.
Begy_cz (537)|5.7.2014 16:16
no počítám tedy

23,6 (chip) / 36 (mm vyfocené délky při 55 ohnisku) a vychází to 0,65
23,6 (chip) / 60 (mm vyfocené délky při 200 ohnisku) a vychází to 0,39

1:1 by mělo dát na pravítku 23,6mm, to mě taky docvaklo. Ale stále mě to přijde jako z říše snů, už těch 0,65 zvětšení je celkem mazec


každopádně už dlouho pokukuju po Tamronu SP90 macro. Jen je to trošku dražší, takže dumám o kolik si případně polepším, v řadě situací bych to uvítal. Zdá se že dost a když si představím vrazit tam ještě kroužek tak... :)
Komo (840)|5.7.2014 16:29
Aha. No na zaciatku si uviedol ine udaje-35 a 52 mm.
Begy_cz (537)|5.7.2014 16:36
aha to se omlouvám, k těm prvním jsem přišel ručním ostřením při vyplém foťáku. Když jsem si skusil udělat normální fotku vyšly mě ty druhý čísla.

Hodnota na dlouhém ohnisku je opravdu jen orientační, kdybych se pořádně snažil asi bych dokázal udělat i menší. Ale ono to není až tak důležité jestli je to 0,39 nebo 0,45. Obvykle se pohybuju kolem 80-140 ohniska, takže tipuju zvětšení někde kolem 0,5
kultus (1295)|5.7.2014 17:51
crach to vystihl, lepe bych to nenapsal. Kdyz jsem si na macro koupil manual M42 50/1.7 + 50mm makrokrouzky zasnul jsem nad zvetsenim cca 1:1, ale jaky to ma prakticky smysl krome toho, ze kdyz chci videt oko mouchy tak musi byt mrtva jinak ji nemam sanci z tech par cm vyfotit. A i kdyby tak odpadu je tolik, ze to cloveka prestane bavit, ze stativu je to samozrejme jina. Makroobjektivy maji urcite delsi ostrici vzdalenosti a zrejme lepsi stabilizaci, jinak si s tim neumim predstavit fotit. Koupil jsem taky ty AF makrokrouzky a ikdyz je zvetseni 0.9x (SEL1855mm@55mm) nebo jen 0.57x - 0.43x (SEL55210mm) cenim si teleobjektivu mnohem vic nez setaku, ostrit muzu na dlouhem konci uz od cca 0,5m a ziskam odstup od objektu coz mi dovoluje uplne jinou perspektivu a hlavne nerusim hmyz. Navic mam mene fotoodpadu. Sam bych si chtel nejaky makroobjektiv vyzkouset, ale na e-mount je jen 30/3.5 a na ten kaslu...i tak ale ty AF krouzky udelaji skvelou praci protoze teleobjektiv zrovna dobrym zvetsenim v zakladu nedisponuje. Dalsim plusem je samozrejme zvetseni na monitoru pri prohlizeni fotky 1:1 je to parada a vyrezy ti z kvalitni fotky dovoli tech 1:1 nebo 2:1 udelat bezproblemu, samozrejme zalezi co fotis a na jakou kvalitu jsi zvykly, RAW nutnosti...
Begy_cz (537)|5.7.2014 21:19
mě hrozně láká netuším přesný název... někde jsem slyšel tuším micro :D prostě pohybovat se v řádech kdy třeba ta moucha zabere celé pole chipu. I když u těchto zvětšení se pak používá spíš skládání z několika fotografií.
U makro objektivu se mě líbí že je použitelný i normálně. S nasazenýma kroužkama zaostřím max na tři metry

Zkoušel jsem kombinovat ten můj 55-200 se dvěma kroužkama 30+20mm a pak se dostanu i lehounce přes 1:1, jen AF z toho šílí a evidentně tahle soustava na to není stavěná.
Fotit s obráceným objektivem mě nějak nenadchlo, stejně tak spojit proti sobě 18-105 a 55-200. Zvětšení je pak sice brutální (třeba hlava chrousta zaplní cca 3/4 plochy) ale fotit s cca 30 čísel dlouhým objektivem je k zešílení.
crashpc (541)|5.7.2014 22:42
Moc si nepomůžeš. Počítej s tím, že to nebude sranda "vyfotím mouchu přes půl snímače". Takhle to opravdu lehce nefunguje.
Begy_cz (537)|5.7.2014 22:53
s makrem si hraju už delší dobu a jisté zákonitosti jsou mě známy. Jen mě přijde zbytečné znásilňovat objektiv makro kroužky abych se dostal +- k výsledkům makro objektivu. V reálu je s tím víc práce než užitku.
crashpc (541)|6.7.2014 08:32
A jak myslíš, že fyzicky pracuje opravdový makro objektiv? Je skoro stejně znásilněný, jen je to celé opláštěné tělem objektivu. Proto jsou také makroobjektivy 1) větší 2) některé objektivy posunují celým tubusem, což je ještě zvětší a také tím člověk vypumpuje slušné množství vzduchu, takže do objektivu leze prach.
kultus (1295)|6.7.2014 08:49
Vis begy jak jsem psal, na NEXy si jinak nepomuzes. U canikonu zase ne kazdy ma na macroobjektiv prachy a mezikrouzky za zlomek ceny svoji praci udelaji, ze neco musis obetovat je dan za levne reseni. Pokud se nekdo vyslovene makru nevenuje k cemu takovy objektiv...
Begy_cz (537)|6.7.2014 12:18
mě makro baví čím dál víc, proto uvažuju nad makro objektivem. Na příležitostné prásknutí fotky bych ho nepořizoval.

navíc makro objektiv umí ostřit i na nekonečno, čili se s ním dá fotit i normálně. Neustálé přehazování kroužků mě moc neba.
Teď si budu asi trochu protiřečit ale... láká mě představa nasadit kroužky k makro objektivu a získat tak třeba 1,5:1 - na řadu hmyzáků by se to celkem hodilo viz: https://www.digimanie.cz/galerie/showimage.php?i=37059
crashpc (541)|6.7.2014 13:21
+- takovéhle zvětšení umí i makrokroužky, ale to je jedno. Lidé normálně makrokroužky na makroobjektivy nasazují. Experimenty to jsou dobré, málo z toho je slušný výsledek. Třeba tu mušku bych já osobně ani neprezentoval, ale nechci to hanit. Každý má vkus dost jiný. S přehazováním kroužků a ostřením na nekonečno máš pravdu. Časem ale pochopíš, že pro opravdu dobré fotky je potřeba udělat nějaký všeobecně omezující setup světla a vybavení, a prostě nejde abyses od mušky otočil a fotil projíždějcí auto nebo Měsíc. Takhle to daleko nedotáhneš. Fotovybavení takhle prostě nefunguje, a univerzální věci nejsou tak dobré jako "dedikované".

Vyběhnul jsem na zahradu s 65mm makrokroužky na 50mm objektivu a něco jsem cvaknul, abych měl něco v ruce:
Zvířátka se strašně hýbou, světla je pomálu, takže jednu člověk má světla na 1/400s expozici, a během mžiku 1/10, což je při makru a ručním držení když fotíš zvířátko vesměs nepoužitelný. Také jsem musel být hodně blízko. s 50mm objektivem asi 5-7cm. Při takové vzdálenosti toho ale stále ještě mnoho vyplašíš. Jak hmyz tak ještěrky a jiná zvířátka. 100mm někdy může být málo.

[ATTACH=CONFIG]1085[/ATTACH]

Ne moc povedený originál pro představu, jakou velikost lze vytáhnout z těch makrokroužků je kdyžtak zde:
http://leteckaposta.cz/664410893

Tady mě třeba nedovolil čas expozice a moje pozice dost dobře zaostřit. Pouze zmenšení fiální fotky to malinko zlepšilo. Jinak ta vosička, nebo co je to, mělo na originálním obrázku na výšku přes 1700 pixelů. Kdyby tedy se povedlo udělat lepší kvalitu a nemusel bych to zmenšovat a přeostřovat, tak se na FullHD monitor v plném rozlišení ani nevejde.
Takže můj osobní názor jest ten, že až na extrémy jde o problém setupu, nikoli objektivu. Aj se 100mm objektivem a makrokroužky jdou dělat divy. Nejlépe by se na to asi hodil pevný 135mm L. Je to super objektiv obecně, natož na makro a portréty...

Asi jsem šílenec, ale jelikož jsem viděl jak vypadá mnohem lépe udělaná, nebo dokonalá fotka, nedá mi to, a dokud toho nedosáhnu, tak to nedělám, neukládám, neprezentuju. Toto je jen výcvak aby bylo jasné, že kroužky nejsou jentak k ničemu :-)
Voska01.jpg
Neuge (12)|14.3.2015 22:16
Tak jsem si to tady pročetl a i když je to diskuze staršího data, nedá mi to nereagovat.

Já myslím, že mezikroužky (případně reverzní kroužky) jsou fajn věc i pro lidi, kteří to s makrem myslí vážně. Jak bylo řečeno, ne každý má prostředky na kvalitní telemakráč a ta malá zaostřovací vzdálenost je daň za nízkou cenu, ale dá se to. I z pár centimetrů se dají fotit mouchy a pavouci - z ruky. Ano, jde to. To je fakt, nikoliv spekulace. Chce to cvik, ale lze se k těm malým tvorečkům přiblížit způsoby, kdy pravděpodobnost jejich vyrušení klesá na únosnou mez. Úplně nejlépe fotit brzo z rána...vůbec, těch tipů je hodně, jen si to o tom chce něco přečíst. Tyto způsoby obvykle odsuzují lidé, kteří ničím jiným než telemakráčem nefotili. A já zase ikdy nefotil telemakráčem, protože oceňuji bezprostřední kontakt s foceným objektem. Jde to i z pěti centimetrů se zvětšením 4:1. Jen to chce snahu a trochu trpělivosti :)