Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Vhodný fotoaparát pro focení sportu

Neregistrovaný (0)|6.7.2014 18:39
Tazatel: Anim

Znění dotazu: Dobrý den, potřebovala bych radu chci si kupovat kompakt, ale aby byl vhodný na focení sportu a nevím jaký by byl vhodný max cena co jsem ochotna dát je 7500,- vím, že je těžké vybrat fotoaparát na sport za tokové peníze proto prosím o rady předem děkuji :)
crashpc (541)|6.7.2014 21:41
Obecně řečeno to nejde. Jaké sporty máš namysli? Obecně to chce rychlé ostření, velký snímač a světelnou optiku. To je samozřejmě drahé a nekompaktní, takže se to docela vylučuje. Za jistých okolností lze některé věci z toho eliminovat, to bychom ale právě museli znát detaily. Tak třeba šachy si umím představit snadno. Některé "setrvalé" sporty díky manuálnímu ostření a stejnému ostřícímu bodu také. Pak jsou sporty, kde nepomůže nic než hrubá síla výkonného skla, křemíku a oceli... :-)
Jestli si někdo myslí, že z průměrné výplaty může mít dvě závodní auta v garáži rodinného domu, výkonný herní PC/server, fototechniku na sport, harém žen/mužů a soukromý tryskáč, tak je prostě šeredně na omylu. Jsou věci, které zkrátka nejdou.
Neregistrovaný (0)|7.7.2014 10:30
Já vím no, sporty s konmi , zvířata v pohybu a jiné, ale aby byl i všestraně použitelný, dívala jsem se na nikon coolpix p520 ale ten mi na focení sportu asi stacit nebude, nebo Panasonic Lumix FZ200 stacil by? ten uz je bohuzel drazsi, ale kdyz chci fotit sport asi budu muset neco objetovat, nepotřebuju aby byly fotky naprosto profi, ale aby nebyly rozmazané, ted mám nikon D3100 a hodne mi to nevyhovuje a na objektiv za 50 000,- aby byly fotky v pohybu hezké nemám.....Takže hledám nějakou alternativu...
crashpc (541)|7.7.2014 10:51
No vidíš, jestli máš D3100, tak není co řešit. Žádný další "kompaktní" nebo "bridge zoom" fotoaparát Ti na sport nijak zajímavě nepomůže. Spíš naopak. Všechno se hodně zhorší. Neznám sice skla Nikonu, ale i něco takového: http://www.megapixel.cz/nikon-55-300mm-f45-56-af-s-d-xg-ed-vr bude milinkrát lepší než kompakt. To není 50 000Kč. Pokud se posnažíš, jistě skoro nový seženeš za 6-7000Kč. Výsledky musí být neporovnatelně lepší.
kultus (1295)|7.7.2014 10:59
No nevim, jaky mas k D3100 objektiv, ale nemyslim si, ze svetelny teleobjektiv musi stat 50 tycek. Panasonic ma sice f2.8 v celem rozsahu, ale taky ma pidi snimac takze s ISO si moc nepohrajes a ta kvalita a detailnost fotek nebude jako z D3100 s teleobjektivem...nez vrazet 12K za novy fotak (jestli ho nepotrebujes i z jinych duvodu) mrkni nejdrive na ty objektivy. Nemam zrcadlovku, ale staci letmy pohled na heureku a mas tam 55-200mm nebo 55-300mm za hubicku! Rekl bych,ze ikdyz nebudou opticky premio0vy, ve spojeni s APS-C cipem strci ten panasonic do kapsy. Otakze je jestli ti bude tech 200-300mm stacit, ale to si uz musis rict sama. Jedine plus by pro TZ200 byla mensi velikost/vaha a rychlejsi AF na delsich ohn.vzdalenostech coz urcite nema...

...a jestli to mas rozmazane, tak to bude dlouhy cas! tak to chce povolit vetsi ISO a trochu podexponovat, kdyz te brzdi vysoka clona...takze zacal bych nejdrive trenovat nastaveni fotaku pri foceni zvirat. Mame doma cerne psisko, ktere nic neumi, neposloucha a nevydrzi na jednom miste ani vterinu a fotit ji NEXem s teleobjektivem je hodne narocne. I tim, ze jsem na ostrost a detail fotky docela narocny a pres ISO400 se mi jde s tezkym srdcem, muj tele ale zacina az na f6.3 (210mm) takze ztracim i tady...
nephilim (353)|7.7.2014 12:25
[QUOTE=Neregistrovaný;31845]Já vím no, sporty s konmi , zvířata v pohybu a jiné, ale aby byl i všestraně použitelný, dívala jsem se na nikon coolpix p520 ale ten mi na focení sportu asi stacit nebude, nebo Panasonic Lumix FZ200 stacil by? ten uz je bohuzel drazsi, ale kdyz chci fotit sport asi budu muset neco objetovat, nepotřebuju aby byly fotky naprosto profi, ale aby nebyly rozmazané, ted mám nikon D3100 a hodne mi to nevyhovuje a na objektiv za 50 000,- aby byly fotky v pohybu hezké nemám.....Takže hledám nějakou alternativu...[/QUOTE]

Jestliže máš D3100, tak máš parádní tělo (foťák ;) ). Na zvířátka budeš nejspíš potřebovat nějaký telezoom. Pokud máš např. setový Nikkor 18-55, tak by se ti jeho prodejem mohlo cca 15 stovek vrátit.

Každopádně, nenajdeš kompakt, který by zvládl to co píšeš. Naopak máš zrcadlovku, která to zvládne hravě, ale chce to umět ji nastavit, případně jí dát delší ohnisko, aby z foceného objektu bylo něco víc než flíček o velikosti pár pixelů někde v záběru.
Neregistrovaný (0)|7.7.2014 20:40
Děkuji za rady, ale zrdcadlovku už fakt nechci nechci, chtěla bych přece jen kompakt, jen bych potřebovala poradit jaky by byl nejvhodnější :)
mas0n (23)|7.7.2014 22:32
Ona je ta zrcadlovka docela složitá, že? Člověk by řekl, že s takovým "profi" strojem to půjde samo, a přitom to vůbec není jednoduché... Obávám se ale, že ani kompakt neudělá tu pěknou, ostrou fotku úplně sám. Zde jedno doporučení, zcela zdarma - http://lmgtfy.com/?q=jak+fotit+sport
metatron123 (166)|7.7.2014 22:41
No ked nechces zrkadlovku, tak sport fotit nebudes... teda, mozes, ale budu to snimky take nijake. Z kuracich stehienok proste lososa na grile neurobis...
Begy_cz (537)|7.7.2014 22:49
pořád jsem ale neslyšel proč/v čem ti D3100 nevyhovovala. Ptám se, abych dle tvých výtek věděl co u nového foťáku nechceš
Neregistrovaný (0)|7.7.2014 23:01
čas uzávěrky nejde nijak manualně nastavit a je moc pomalý, vetšina věcí je kvuli objektivu, ale nebudu si kupovat pořad jine objektivy když mužu mit univerzalni kompakt za podobne penize jako objektiv, kdybych mela penize vim ze bych si mohla koupit skvělí canon i s objektivem do 20 000,- ale penize bohuzel nemam, proto volim řešení do kterého je nebudu muset tolik vrážet... a potřebuji radu jestli mi bude stačit nikon coolpix p520 nebo bude potřeba dražší např. Panasonic Lumix FZ200? o zrdcadlovku prostě nestojím :)
Begy_cz (537)|7.7.2014 23:03
[QUOTE=Neregistrovaný;31868]čas uzávěrky nejde nijak manualně nastavit a je moc pomalý[/QUOTE]

to si děláš srandu? a zkoušela jsi režim S?

D3100 umí 1/4000 vteřiny - to ti přijde málo?
Neregistrovaný (0)|7.7.2014 23:05
Některé přihlouplé narážky si prosím nechte nestojím o ně... jsem pevně rozhodnutá že zrdcadlovku nechci! Kdybych vydělávala 15 tis měsičně klidně bych si ji koupila ale levná zrdcadlovka fotí huř než dražší kompakt... vyzkoušeno i potvrzeno profesionalnimi fotografi...Byla bych rada kdyby jste mi poradili s mím problemém a ne se šťourali ve věcech které jsou zbytečné děkuji...
crashpc (541)|7.7.2014 23:11
Jak již jiní poznamenali, to nejsou žádné hloupé narážky ale zkušené připomínky a realita. Na focení sportu s kompaktem do cca 10 000Kč (ono aj s dražšíma) prostě v porovnání se zrcadlovkou zapomeň. všecko bude hodně špatně. Stejně tak jako by Ti jinde neporadili jaký vůz je vhodný na bitevní pole, tak žádný kompakt není vhodný na focení sportů. Konečná. Dál to nepokračuje. Šťouráme se právě v těch věcech naprosto nejzásadnějších, a naštěstí jsme na té straně, kde to víme. Tazatel jest ten, kdo neví a ptá se.
Nemůžeš očekávat, že Ti doporučíme něco, co nemůže fungovat. Připomíná mi to jeden dotaz z modelářského fora:

A: Chci letadýlko. Našel jsem tohle "XY" za 1690, co vy na to?
B: Ne, to nekupuj nelétá to, a nejde to opravit. Kup "YYZ" za 2690, to je dobré.
C: Ano, a jsou na něj levné náhradní díly, a plno zkušeností.
O týden později:
A: Tak jsem koupil letadýlko "XY" a nelétá to. Co mám dělat?
B: Jdi do pr****.....
:-D

A přesně tam to směřuješ.
Nejblíže tvému požadavku je asi Panasonic FZ200 - http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-fz200
Ale pamatuj, že stejně spláčeš nad výsledkem....
Begy_cz (537)|7.7.2014 23:14
k tvým dvěma posledním příspěvkům nemám co dodat... buď si z nás děláš blázny nebo...

1/4000 vteřiny ti s ohromnou rezervou zamrazí třeba i kapku deště ve vzduchu. A porovnání kompakt/DSLR... nojo jdu zahodit tu svou a pořídim si kompakt
Pavel Matějka (394)|7.7.2014 23:19
Kompakty mají na sport pomalé ostření, kromě jiných nevýhod. Nejlevnější a nejúčinnější by opravdu bylo se s tou zrcadlovkou naučit zacházet. Cokoli jiného bude horší, případně mnohem horší. Aby se dal kompaktem fotit sport, musí toho člověk umět víc, než se zrcadlovkou, a s nějakými kapesními hračkami prakticky není šance kromě záběrů půlky fotbalového hřiště a podobně. S lepším kompaktem se dá manuálně předostřit na určitou vzdálenost a čekat, až se dění dostane do roviny ostrosti a doufat, že to dění bude zajímavé. No, dá se tím strávit den a večer mít jednu použitelnou náhodnou fotku, když to člověk neumí.
crashpc (541)|7.7.2014 23:23
Begy: Je to tak, ale zas já věřím, že každá koupě fotoaparátu je dobrá. Majitel se vždy naučí, nebo alespoň poučí. Někteří lidé potřebují jít holt tou dražší cestou, utratit ty prachy, a zjistit si na vlastní kůži, jak věci jsou. Není to vjádru zas tak špatné, jen to něco stojí. Ty "levné dobré rady" tady na foru holt nemají takovou váhu, jako vydřené peníze. Jestli člověka fotit baví, nevzdá to, a vezme si ponaučení.
Begy_cz (537)|7.7.2014 23:27
jen ze zajímavosti jsem se podíval

D3100 - 1/4000
F200 - 1/4000
takže v rychlosti si nepomůžeš

rozsah zoomu toho f200 je slušnej - ale taky musí obvykle tu oblast stihnout přeostřit - což je u ultrazoomů dost problém.
navíc f2,8... nezapomeň že vysoká světelnost má i své další zákonitosti jako malou hloubku ostrosti a obvykle horší kresbu
crashpc (541)|7.7.2014 23:33
Hloubka ostrosti nebude menší než na zrcadle při stejném ohnisku a mnohem větším clonovém číslu. Nicméně to je jediná část, kde se kompakt "chytá". Pak přijde rozlišení, kvalita skla, šum snímače, rychlost ostření, a další věci, a vše je ztraceno. Lidé si techniku občas opravdu představují jak Hurvínek válku....
Begy_cz (537)|7.7.2014 23:39
jo vím tam se to pronásobuje CROPem, já chtěl spíš naznačit že je blbost že pro krátký časy (rychlý děje) je potřebná velká světelnost objektivu. Neboli na sport je potřeba drahej zoom s velkou světelností

Nedávno jsem fotil ze srandy u nás na hřišti fotbal. Bral jsem to Nikkorem 55-200 (f4-5,6) a bohatě stačily časy kolem 1/600
metatron123 (166)|8.7.2014 08:44
Achjo, pisu ti tu ludia co tomu rozumeju... a ty ich nechces pocuvat. Kup si ten vysneny Pana FZ200 a zistis co sa s nim da a co nie.... tak jednoduche.
nephilim (353)|9.7.2014 00:13
[QUOTE=Neregistrovaný;31868]čas uzávěrky nejde nijak manualně nastavit a je moc pomalý, vetšina věcí je kvuli objektivu, ale nebudu si kupovat pořad jine objektivy když mužu mit univerzalni kompakt za podobne penize jako objektiv, kdybych mela penize vim ze bych si mohla koupit skvělí canon i s objektivem do 20 000,- ale penize bohuzel nemam, proto volim řešení do kterého je nebudu muset tolik vrážet... a potřebuji radu jestli mi bude stačit nikon coolpix p520 nebo bude potřeba dražší např. Panasonic Lumix FZ200? o zrdcadlovku prostě nestojím :)[/QUOTE]
Dobře jsi začala (zrcadlovkou), ale pokud přejdeš na kompakt, tak to zakončení bude neslavné. Upřímně, u toho ti asistovat nechci. Zanedlouho po zakoupení kompaktu na to přijdeš a bude tě to stát násobně víc než dokoupení levného bazarového teleobjektivu nebo univerzálního objektivu a naučení se k čemu je PASM a ostřící bod. Tedy něco, co se lze naučit za hodinu až dvě. I tak ti upřímně přeji hodně štěstí.
kultus (1295)|9.7.2014 07:47
[QUOTE=Neregistrovaný;31870]Některé přihlouplé narážky si prosím nechte nestojím o ně... jsem pevně rozhodnutá že zrdcadlovku nechci! Kdybych vydělávala 15 tis měsičně klidně bych si ji koupila ale levná zrdcadlovka fotí huř než dražší kompakt... vyzkoušeno i potvrzeno profesionalnimi fotografi...Byla bych rada kdyby jste mi poradili s mím problemém a ne se šťourali ve věcech které jsou zbytečné děkuji...[/QUOTE]

Stezujes si na prihlouple narazky, ale sama poradne nectes kdyz potrebujes TY poradit! Napsal jsem ti dva teleobjektivy...kdyby sis projela heureku zjistila bys, ze teleobjektiv pro nikona te vyjde o dost min nez TZ200 a i prumernym objektivem se zrcadlovkou udelas lepsi snimky nez tim UZtkem. Tak nebud zbytecne tvrdohlava a nech si poradit nebo na to dojedes...zrovna na sport ti tady sotva nekdo kompakt poradi a jestli neumis fotit tak je jak uz nekdo psal levnejsi se naucit fotit, ani pana tu fotku za tebe neudela...bud rada ze se ti tolik lidi snazi poradit a dobre! Neni ostuda neco nevedet, ale nezeptat se a ani ten trapny manual si neprecist uz o necem vypovida...
rousini (738)|9.7.2014 07:47
Tazatelku bych tipnul na klasický konzum zmasírovaný něčím, co vypadá jako součesná reklama Alzy: "Chcete fotit jako profík? Kupte si zrcadlovku Nikon D3200 za 10 999Kč, HEHE (skřet)".
Takže zrcadlovka je doma a ejhle ono to nefotí. Asi proo, že to koupil "jako profík"...
Ale to byl jen rýpanec, podstatné už bylo řečeno. Nemá smysl rozebírat, proč to nejde, když dotyčná se odkopala (chce fotit sport a režim S ji nic neříká). Prostě si o sobě myslíš, že jsi dobrý řidič, ale nevíš, kde to má šaltpáku a tak pořád jezdíš jen na jedničku. A teď si chceš koupit auto v automatu, protože s tím stávajícím křápem se nedá jezdit...
Chápu, že nejsi spokojena s výsledkem, že nemáš peníze na rozhazování. Právě o to víc do toho musíš vložit vlastní invence. Jedna dobrá rada: Googli "fotoroman" a tam čti. Hodně dlouho čti...