Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výměnné objektivy: Jaký fotoaparát mám hledat pro mé potřeby?

Neregistrovaný (0)|6.7.2014 19:57
Tazatel: Marián

Znění dotazu: Dobrý den, nedávno bratrovi vypověděl službu rodinný foták se kterým jsem počítal pro rozsáhlejší dovolenkovou cestu. S koupí vlastního nového jsem původně z rozpočtových důvodu čekal s tím, že si za dva roky pořídím zrcadlovku v cenové kategorii 10-15 tis (za dva roky předpokládám že za tuhle cenu už by to měl být slušný stroj). Nyní ale před touto dovolenou řeším akutní volbu nového přístroje.

Otázkou je jaký skutečný rozdíl mezi přístrojem jako Olympus PEN E-PM2 + objektiv 14-42mm II silver (na alze kolem 8 tis.) a strojem jako Nikon COOLPIX L330 black
(kolem 4 tis.)? Mám na mysli z hlediska amaterského uživatele, který chce občas vyvěsit pekné fotky výletu/rodinné oslavy ale v tuto chvíli počítá každou tisícovku. Chápu dobře že zmíněný Olympus PEN mi dává do budoucnosti s možností nakoupení objektivu slušnou perspektivu fotit vyvěsitelné fotky (s trochou tréningu)?

jak zásadní je rozdíl fotografie typické výletní fotky skupinky lidí s budovou/horou v pozadí u výše zmíněných dvou fotáků. Jaké zásadní rozdíly mi ten cenový rozdíl 4 tis. přinese? Předem díky za odpověď.
Begy_cz (537)|6.7.2014 20:08
Ten Nikon je tuším obyč ultrazoom. Nelze ručně nastavit expoziční hodnoty a neumí RAW - pokud chceš trošku fotit - nepoužitelné
Neregistrovaný (0)|6.7.2014 20:21
Otázkou je co dokáže tento PEN a jestli počkat chvíli s pořádnější investicí do zrcadlovky (chápu, že nikdo tady neví co a za jakou cenu nabídne trh za dva roky, ale dokážu se levnějším zrcadlovkám již s tímto přiblížit)?

a jako stávající úplný amatér bude PEN s tímto objektivem nějakým omezením?
Begy_cz (537)|6.7.2014 20:46
já měl předtím E-PL3 a byl jsem v podstatě spokojený. Nebýt toho že jsem ho poškodil asi bych ho měl doteď

a že ceny zrcadlovek padnou nějak níž moc nepočítej. Ono už to nemá v podstatě kam padat, jen za stejné peníze bude jiný typ
Juraj_K (17)|7.7.2014 12:36
Když se dívám na výběr foťáků v současné době, nemá cenu kupovat něco co má menší snímač než PEN. JK
nephilim (353)|7.7.2014 12:42
[QUOTE=Neregistrovaný;31835]Tazatel: Marián

Otázkou je jaký skutečný rozdíl mezi přístrojem jako Olympus PEN E-PM2 + objektiv 14-42mm II silver (na alze kolem 8 tis.) a strojem jako Nikon COOLPIX L330 black
(kolem 4 tis.)? Mám na mysli z hlediska amaterského uživatele, který chce občas vyvěsit pekné fotky výletu/rodinné oslavy ale v tuto chvíli počítá každou tisícovku. Chápu dobře že zmíněný Olympus PEN mi dává do budoucnosti s možností nakoupení objektivu slušnou perspektivu fotit vyvěsitelné fotky (s trochou tréningu)?

jak zásadní je rozdíl fotografie typické výletní fotky skupinky lidí s budovou/horou v pozadí u výše zmíněných dvou fotáků. Jaké zásadní rozdíly mi ten cenový rozdíl 4 tis. přinese? Předem díky za odpověď.[/QUOTE]

Pokud je tím "vyvěsit pěkné fotky" myšleno zobrazení v nějaké webové galerii, jako např. zde, a pokud je tím "amatérským uživatelem" myšlen někdo, kdo namíří, počká na pípnutí a cvakne, tak je zbytečné dělat si hlavu s jinak výborným PENem a dovolenou odfotit tím kompaktem. Uvedený kompakt bude bohatě stačit a až nazraje správná chvíle, pak si pořídit tu vysněnou zrcadlovku.
Kissofdark (95)|7.7.2014 13:18
Mám doma APS-C zrcadlovku a PEN mini 2 a nepoznáte, která fotka je focena čím. Zrcadlo s sebou už vůbec netahám, protože PEN mi nabídne to, co potřebuji (a nejsem zrovna fotoamatér). Superzoom bych nebrala.
rousini (738)|7.7.2014 14:55
No ten Nikon L330 to bude pěkný šit. 20Mpx na malém snímači a nic moc světelnost. Rozdíl ve fotkách v porovnání s E-PM2 se asi ani nedá popsat. Ale nenáročnému uživateli se může líbit ten zoom a protože fotky dělal, tak i pozná co je na nich...

Edit: Pen má význam pro člověka, co uvažuje o více objektivech a trošku se tomu chce věnovat. Potom kvalita fotek může být dost vysoká. Nicméně tělo E-PM2 není žádný ergonomický etalon. To bych raději volil E-PL5.
Nebo v ceně cca 8000Kč vybrat profikompakt. Ten je all in one a fotky jsou o řád jinde než z té L330. Nicméně fotky z PENu jsou minimálně o stejný další řád jinde než z profikompaktu... Záleží, co kdo požaduje...
Rellik (1136)|7.7.2014 16:57
Jej, stále se řeší něco co už je několikrát vyřešené. Pokud fotky mají být dokumentačního charakteru a budou dále tisknuty na formát 10x15cm, tak opravdu stačí i nějaký "lepší" mobil. A to i v trošku horších světelných podmínkách.

U vytisknuté fotky na formát 10X15 není krom jiné barevnosti poznat co čím bylo foceno. Na obou fotkách byly detaily víceméně stejné a když jsem to ukazoval kolegům fotografům, tak spíš hádali, že ta "barevnější" fotka je z té D7100.. Takže asi tak no...
Evok (36)|7.7.2014 18:31
rousini (738)|7.7.2014 19:37
Nevím jestli existuje ještě horší zrcadlovka.
Rellik (1136)|7.7.2014 20:00
Ale jo.. EOS 1000D :D
crashpc (541)|7.7.2014 23:16
Ano, je velmi pravděpodobné, že jedna z nejlevnějších zrcadlovek bude i jedna z nejhorších. To je tedy divné... :p
Jsou tam ale věci, které na tom jsou dobré. Třeba kvalita výstupu za danou cenu není špatná, rychlost ostření také ne. Za tu cenu bych řekl nejrychlejší. A pak tam jsou samozřejmě nevýhody. Tedy své k svému. Pokud například velikost není naprosto žádným omezujícím faktorem, tak v dané ceně bych si naopak dovolil tvrdit, že je to přístroj nejlepší. Otázka úhlu pohledu.