Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Výběr mezi Samsung NX2000 a Olympus E-PM2

Neregistrovaný (0)|8.7.2014 20:32
Tazatel: Marián

Znění dotazu: Dobrý den,

rozhoduji se mezi těmito přístroji:
Samsung NX2000 (černý) + 20-50 mm objektiv – hybrid
Olympus E-PM2 (černý) 14-42mm objektiv – hybrid

srovnání:
http://www.electroworld.cz/INTERSHOP/web/WFS/store-electroworldCZ-Site/cs_CZ/-/CZK/ViewProductCompare-Start?products=SAMNX2000BLA@store-electroworldCZ|OLYEPM21442BK@store-electroworldCZ

cenový rozdíl je v závisosti na obchodě minimální, zajímá mě, co jako začátečník ocením více a co mi do budoucna dá více možností (jak je to například s kombatibilitou objektivů do budoucna a nemá některý z těch dvou strojů problém se spolehlivostí případně to není ideální stroj v rámci své kategorie (něco jsem slyšel o problémech se Samsungem?)).

Předem díky za odpověď.
rousini (738)|9.7.2014 07:56
Nejde poradit, pokud nenapíšeš, co převážně budeš fotit, co od toho očekáváš, jakým zp. budeš fotky prezentovat a co už umíš - čím jsi doposud fotil. Jinak v rámci kategorie mirrorless není ani jeden zdaleka ideální. Je to v podstatě nejnižší řada obou výrobců.
kultus (1295)|9.7.2014 08:00
Co by te melo v tomhle pripade zajimat, je ergonomie. NX2000 ma myslim plne dotekove ovladani coz nemusi kazdemu vyhovovat. Oba maji dobre snimace, za dobreho svetla bude podle mne samsung neporazitelny, za horsiho se to priblizi. Samsung ma na pomery APSC horsi vystup na vyssi ISO. Olyk ma zas vyborny 4/3 snimac. Myslim, ze na olympuse je vic objektivu, ale zase samsung je ma levnejsi hlavne nektere kousky a maji vyborny vystup. Uz 20-50mm je ostrosti nadprumerny ale zase ma mensi ohn. rozsah a je bez stabilizace! Doporucuji vyzkouset hlavne kvuli ovladani a pak se rozhodovat dal...
Sakini (1174)|9.7.2014 08:51
Bez ohledu na to co se s nimi bude fotit, dají se oba docela dobře shrnout protože to jsou docela odlišné přístroje. Olympus je celkově rychlejší, hlavně pak v ostření, je kvalitněji dělaný, má velký výběr veskrze slušných objektivů, a hlavně má velice dobrý výstup do jpegu. Samsung je trochu pomalejší (ale neomezuje), jeho senzor je sice větší a zvládá hodně detailní fotky, ovšem co se týče citlivosti patří mezi slabší a oproti Olympusu nebude nějak extra lepší, objektivů je docela dost a jsou většinou dost dobré (20-50 je přímo výborný), sice má WiFi ale i trochu méně pohodlné ovládání protože je převážně přes dotykový displej (to je ale silně individuální záležitost), ale hlavně výstup do jpegu Samsung zatím neumí a pokud si uživatel nehraje s rawem mohl by být docela zklamaný. Takže pokud chceš jen tak rodinně fotit a dál snímky neřešit, Olympus je lepší volbou. Navíc E-PM2 bude mít navrch v rychlosti ostření, možnostech nastavení, trochu i kvalitě videa, a stabilizaci v těle (sice nijak extra účinné, ale lepší než nic). Se Samsungy se dá dobře fotit, ale už to chce vědět něco víc a umět s tím zacházet, a celkově bych řekl že jako značka je to spíš použitelná možnost než upřednostňovaná volba (nic proti nim, s NX210 jsem byl dost spokojený, jen bych Samsung nikdy nezvolil jako primární výbavu).
rousini (738)|9.7.2014 09:11
Sakini samozřejmě popsat vlastnosti se dají i bez znalosti záměru fotografa. Proto jsem myslel, že např. krajináře nebude zajímat rychlost ostření, portrétistu dtto, ale už bude chtít větší čip a cvakálka jako já bude zajímat i zábava s aparátem a přiměřená ergonomie. Ta v obou případech chybí...
Sakini (1174)|9.7.2014 10:35
Tak tady se dá předpokládat univerzální použití, jinak by zaměření bylo upřesněné, a troufl bych si tvrdit že NX2000 oproti E-PM2 nenabízí nějakou vyjimečnou vlastnost která by ho upřednostňovala na nějaké specifické použití (20 MPx na APS-C proti 16 Mpx na m4/3 může vypadat třeba na krajinu jako výhoda, ale v reálu tam ten viditelný rozdíl není nějak ukrutný protože senzor Samsungu patří mezi slabší své třídy, zatímco senzor Olympusu mezi nejlepší ve své).
kultus (1295)|9.7.2014 10:43
Tak samsung ma horsi senzor pokud jde o vyssi ISO. A na krajiny za lepsiho svetla (do ISO400) podle mne olyka prepere a nejen 20Mpx, ale prave tim setakem, ktery ten senzor dokaze nakrmit, coz nebyva . Staci se podivat na recenze co ten objektiv umi vykreslit, skoro na urovni pevnych objektivu. Umi to same i 14-42mm olympusu? Pro bezne vyuziti bych si ale stejne asi vzal EPM2, uz jen kvuli objektivum a rychlosti ostreni...
Sakini (1174)|9.7.2014 11:30
To by si žádalo reálný test na shodné scéně, otázkou je taky jaká by byla použitá clona, pokud by se soupeřilo s parametry které poskytnou nejlepší výsledek bůhví jak by to dopadlo. On ten 14-42 taky není špatný, a navíc z principu stabilizovaný což by někdo okamžitě vypíchl u Samsungu jako kardinální nevýhodu (i když to vůbec není tak důležité). A pak by taky šlo o to kdo se na tu krajinku bude dívat, prostě aspektů je tam hodně a v téhle kategorii se nedá jen tak podvolit všechno jedné schopnosti.
rousini (738)|9.7.2014 11:39
A jsme s tebatou v místech, kterým jsem se svojí úvodní otázkou chtěl vyhnoutl... Ať prvně tazatel definuje, pak můžou nastoupit filantropové...