Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nakup filtru

Dzany80 (126)|15.7.2014 10:12
Kde nakoupit levne a kvalitni filtry? (polarizacni, prechodovy, a ND).

Co byste popr. doporucili?
Komo (840)|15.7.2014 13:21
Levne a kvalitni? To zaujima aj mna.Bojim sa ale, ze je to utopia.
Dzany80 (126)|15.7.2014 13:38
Filtru je plno. Na tomto foru jsem nasel par prispevku, kteri psali, ze nevidi rozdily mezi levnejsimi a drahymi filtry a ze pouzivaji na amaterske foceni levnejsi. Ale co je kvalitni a dostacuji za rozumnou cenu, tak nevim. Tuto odpoved cekam od vas :)
kultus (1295)|15.7.2014 13:40
vim jenom jak nakoupit levne a nekvalitne :D zalezi jake mas pozadavky na kvalitu a tu "levnost". Ja koupil levny polarizak za kilo na ebayi a na to obcasne foceni s nim jsem spokojen, kdybych ale zkusil hoyu nebo B&W a pod mozna bych cucel...takhle mne to ale netrapi :) mel jsem i levny ND2 a taky zadne posuny barev nebo viditelna ztrata kvality...nekdo pise, ze hama je to same co cinan za stovku, jiny doporucuji marumi jako kompromis mezi vykonem a cenou.
Komo (840)|15.7.2014 13:49
Pozri si nejake testy na optyczne pl.
Ja mam len polarizak Hoya hd. Ale rozhodovat sa este raz, tak mozno ziadny filter ani nechcem.
Dzany80 (126)|15.7.2014 13:56
Tzn, ze ti ten polarizak Hoya staci? :)
Rellik (1136)|15.7.2014 14:40
A já jelikož tyto filtry moc nepoužívám, tak pro takovéto občasné focení nemá smysl kupovat filtry za tisíce. Polarizáky i přechodáky používám levné (cca 100-150,-kč/ks). Jediný filtr, který mám nasazený stále je UV B+W F-PRO za necelé 2000,-kč. Srovnával jsem kdysi ty značkové filtry s neznačkovými a kolikrát ten neznačkový podal lepší výsledek jak ten značkový. Takže myslím, že u značkového filtru se platí pouze za nápis (značku) na obroučce a krabičku. Sklíčko bude víceméně stejné.... :)
Dzany80 (126)|15.7.2014 14:46
Dobre a kde tedy kupovat ty neznackove? :)
Milan Šurkala (3381)|15.7.2014 15:05
No já si teď ze srandy koupil polarizák filtr za 80 Kč na eBay a světe div se, polarizuje :-) Barevně mi přijde, že táhne do žluta, ale uvidím, až to někdy srovnám s B+W za 1600, který by se někde doma měl taky válet.
kultus (1295)|15.7.2014 15:23
mne ty barevne posuny prijdou tak nicotne, ze focenim do RAWu a naslednou upravou o ne poradne nezavadim. Kde jsem zrejme slapl vedle byla koupe levneho variabilniho filtru Pangashi (nebo tak nejak), ktery dela nejake divne rozmazane fotky i na stativu, spatny detail, silny X-efekt pri jen trochu vyssim nastavenem ND a posunuta stupnice je jen tresnicka na dortu, ikdyz to nema nejaky zasadny vyznam...filtr je celkove k nicemu, uz vyssi clona s difrakci udela stejny detail jako nizka clona s filtrem...asi se na to vyprdnu spoctu si kolik EV potrebuji jit dolu a koupim nejaky ND8 nebo 16. Minule jsem fotil za sluneho dne v lese tekouci vodu jen s tim levnym polarizakem a ikdyz jsem musel jit vys s clonou nakonec vysli z RAWu docela slusne fotky...
kultus (1295)|15.7.2014 20:17
tak ja ten muj levny CPL srovnaval 1:1 a zadny rozdil s a bez jsem nevidel... :D
Dzany80 (126)|15.10.2014 23:04
Dan7 (411)|16.10.2014 16:23
Podobný Kenko jsem jeden měl a byl bez problémů. Dobře se s ním pracovalo a fungoval tak jak PLR má. Hodnotil bych ho líp než mé ostatní levnější filtry od Fomei nebo Hamy. Barvy to mělo normální a spíš chladnější proti filtru Hoya HRT. Ten je můj oblíbený, protože je víc propustný na světlo a taky víc táhne barvy do teplejších tónů. To mám radši. Tak se můžeš ještě zkusit podívat na filtry Hoya HRT. Teď používám normální polarizační filtr Hoya a není to proti Hoya HRT zatím ono.
kultus (1295)|16.10.2014 16:38
no rekl bych, ze na Hoyu mit asi prostredky mit nebude kdyz se pta na kenko ;) ja koupil klasiku Citiwide za 200,- od cinana tak premyslim, jestli nechci investovat do Hoya nebo B&W jestli ma smysl neco jako kenko a pod. Na citiwide mi vadi jen to, ze je od cca 100mm neostry, proste zdvojene hrany nebo jak bych to popsal. Na druhou stranu kolikrat pouzivam polarizak u takovych ohn.vzdalenostech? :) vetsinou ho mam na krajinky a tam jsem spis siroky a ubytek detailu je neznatelny...zvlastni.
Dan7 (411)|16.10.2014 16:56
To tak bude správně. Na široká ohniska se kvalita filtru neprojeví tolik jako pak na delší. Od 35 mm v testech filtrů už dochází u levných k úbytku kontrastu a kvality apod. Pokud používá polarizační filtr někdo na široká ohniska, tak tam ten rozdíl takový nebude. A to je i můj případ.
Jinak myslím, že cena Kenko Digital a Hoya HRT už není tak rozdílná. Aspoň u mě nebyla a kvalita provedení je taky podobná. Nepsal jsem o nějakých filtrech Hoya multicoated HD apod. Psal jsem o základních Hoya HRT nebo Hoya CIR-PL, kde je cena do 1000 Kč. Záleží na průměru. Kupoval jsem na e-bay Hoya CIR-PL 77mm asi za 300 Kč a zatím vypadá jako originál a i se tak chová :). Tak snad.
kultus (1295)|16.10.2014 17:17
Heh tak tos koupil asi dobre, ja tem radoby-originalum na ebayi moc neverim...oproti neznamym znackam si za to vemou dost penez takze ja osobne kdyz uz bych chtel dat za filtr 600-700 tak uz bych koupil neco drazsiho u nas...jak ale pisi, tak moc se to nepouziva. U mne to ma smysl treba do lesa a obecne do prirody na eliminaci odlesku prip. kdyz je slunecno a ziskam lepsi kontrast a takove ty pekne mracky jinak preferuji co nejvic svetla. Ten CPL mi bere 1EV, nevim jak jsou na tom ty drahe kvalitni...
Dan7 (411)|16.10.2014 17:45
Taky tomu pořád úplně nevěřím. Na filtru je vyrobeno na Filipínách (místo v Japonsku), ale Tokina-Hoya tam přesunula výrobu a tak by to taky mělo být správně. No na široké ohnisko mě to tak netrápí a první fotky snad o.k. Zvládne to docela i bez odlesků slunko (jinak je možná blbost fotit panorama polarizačním filtrem a ještě se záběrem do slunka, no je to v rámci testování :)).
IMG_2141s.jpg
Dan7 (411)|16.10.2014 17:56
Vyhrabal jsem nějaké fotky s filtrem Kenko ze svých fotografických začátků s DSLR, kdy jsem měl ještě Nikon D5100 + 18-105mm. To byly časy :). Vybral jsem nějaké s mraky, aby to bylo vidět. Na té poslední byl použit ještě přechoďák (myslím).
DSC_1324_UM1.jpg DSC_3077.JPG DSC_4146.JPG DSC_5574.jpg
Virtus (19)|16.10.2014 20:00
Na filtrech nedoporučuju moc šetřit, pokud se je chystá někdo pravidelně používat. Hlavně u polarizáků je kvalitní filtr opravdu znát. Když sáhnout po levnějších, tak už tu někdo doporučil Marumi a Kenko také není úplně zlé. Nicméně u ohniska 50+ už bych jinam než do Hoya HD nebo B&W Kasemann nešel. Kvalita výstupu ani tak neutrpí, ale míra polarizace a propustnosti světla je u kvalitních filtrů někde jinde.
Dzany80 (126)|17.10.2014 15:03
Pridavam 3 fotky s polarizacnim filtrem Hoya, ktery jsem mel zapujceny.
DSC_5511.jpg DSC_5490.jpg DSC_5509.jpg
Dan7 (411)|17.10.2014 15:53
Pěkné fotky Dzany. Jak to byla verze od Hoya? (HRT, normál CIR-PL, CIR-PL HD apod.)
Dzany80 (126)|18.10.2014 14:45
[QUOTE=Dan7;34272]Pěkné fotky Dzany. Jak to byla verze od Hoya? (HRT, normál CIR-PL, CIR-PL HD apod.)[/QUOTE]

Diky. To byl normalni CIR-PL.
kultus (1295)|18.10.2014 16:39
Ma smysl priplacet za ty HD, pro1 a pod.?
Dzany80 (126)|18.10.2014 19:55
No a to je to. Kde je prave ten cenovy zlom mezi temi kramy a temi dobrymi?
kultus (1295)|18.10.2014 20:09
No cetl jsem si znovu ten polsky test a podle nej je uz ten obyc hoya CPL takovy slusny zaklad nebo treba marumi MC. Zaujal mne taky kenko pro1D, ale ten uz je cenove a vzhledem ke znacce docela drahy. Koukal jsem i na ebay ale s cenama zadny zazrak na to ze maji pochybny puvod. Jedine si pohlidat par aukci coz me nebavi...docela jste mne nalomili :(
Dzany80 (126)|18.10.2014 20:40
Cim jsme te nalomili? Vzdyt ja sam nevim, co mam za polarizak koupit. Se podivej obycejnej Hoya CPL funguje dobre. A myslim si, ze ty filtry za 600,-Kc typu Kenko, tak budu fungovat podobne.
kultus (1295)|19.10.2014 08:14
No prave tim, ze bych mozna taky rad zkusil nejaky lepsi od renomovane znacky treba i ten obyc Hoya abych mohl srovnat rozdil s tim levnym z ebaye...
Begy_cz (537)|19.10.2014 08:17
tak si dojdi do nějaké prodejny a skus si to ;)
Já třeba rád chodím do Megapixelu a zkouším různé objektivy atd...

Nebo zrovna včera jsem byl na Fotoexpu v Praze a osahal a odzkoušel si řadu úžasných hraček :)
Virtus (19)|19.10.2014 10:14
Myslím si, že pokud to chce člověk na občasné focení a nebude fotit 90% fotek s CPL, tak si yvstačí i s obyčejným filtrem, např HAMA, Marumi na tom bude nepatrně líp a Kenko Pro1D je už na tom hodně dobře. Hoya HD, nebo Kasemann od B&W jsou už tak drahé, že se vyplatí jen někomu, kdo chce vymáčknout maximum a nebo je opravdu hojně používá. Osobně jsem vyzkoušel všechny zmíněné. Hamu jsem si koupil jako první a byl jsem spokojený, že "se něco změnilo". Kamarád mi pak říkal, zkus tohle a půjčil mi Marumi to bylo skoro totéž, pak mi půjčil svůj objektiv s Kenkem Pro1D a to byl rozdíl. Šel jsem si to Kenko koupit a vyzkoušel v obchodě Hoya HD a koupil ten :) Ale investoval jsem do něj proto, že ho ze skla prakticky nesundávám.
Dan7 (411)|19.10.2014 11:20
V čem byl ten rozdíl Virtus? Zatím jsem bohužel nikdy tak kvalitní filtry jako Hoya HD, Kenko PRO1D nebo Marumi DG nezkoušel. Jo přesně jak píše Virtus. Pokud nemáš drahou techniku a nechceš úplné maximum, tak to Kenko je pro začátek dobrá střední volba. Pokud by tě omezovala světelnost, tak jsem doporučoval světelnější polarizační filtry Hoya HRT.
kultus (1295)|19.10.2014 20:31
Tak dneska jsem byl s tim levnym filtrem venku, i presto ze je to sunt tak polarizacni efekt mne zajima a da se s tim vyhrat. Rozhodne ale nechci byt omezovan tim, ze nejde pouzit na dlouha ohniska, ani tim ze ubira az 1EV. Rozhodl jsem se proto pro koupi lepsiho tak do tech 1500,- a abych ho nemusel moc casto sundavat. Chci se tedy zeptat, muzu pocitat s tim, ze ty hoya filtry nemrsi kresbu a ostrost na delsi ohn.vzdalenosti? Kolik svetla bere treba ten HRT nebo Pro1? Samozrejme si je pujdu vyzkouset...jedu za tyden do Londyna tak kdyz bude nejaka zajimava cena koupim tam, u filtru to asi nebude problem...pocetl jsem si toho dost o padelcich hlavne u Hoya filtru a z ebay proto kupovat nebudu...to kenko bych si koupil spis Pro1 a to uz oproti hoya neni takovy rozdil. B&W uz jsou o dost drazsi...mozna bych jeste popremyslel nad marumi DHG, v testu dopadl dost dobre...
Dan7 (411)|19.10.2014 21:08
Myslím, že nejlepší ubírají něco přes 1EV (Hoya HD, Marumi DHG - udává se v průměru Hoya HD 1,2 a Marumi 1,7) a normální 1,5 až 3 EV. Hoya HRT bude tak 1 až 2 EV. Hoya PRO1 taky tak 1,5 EV. Takže se stejně sundávají. To není krycí UV filtr.
kultus (1295)|19.10.2014 21:18
Aha myslel jsem, ze na tom budou lip nez ty levne cinske...jeste kdyz se tim nekteri tak chlubi. Ono za pekneho pocasi to vubec nevadi, horsi to bude v lese a atp. Na druhou stranu se da vysoka ztrata svetelnosti pouzit treba misto/v kombinaci s ND filtrem...
Dan7 (411)|19.10.2014 21:24
Oni jsou na tom líp, ale zase ne o tolik. Světelnost u polarizačního filtru není jak píšeš asi priorita. Za pěkného počasí na mraky to není stejně problém ani u tmavších filtrů. Za horšího okolo západu pak samozřejmě stativ. Ono někdy se právě v nouzi používá polarizační filtr i jako taková náhražka ND filtru, když není ND filtr a je potřeba prodloužit čas co to jde.
kultus (1295)|19.10.2014 22:47
No jestli ma cinan -1EV tak lepsi nejsou mozna az ty o dost drazsi ;-) samozrejme to muze mit na svedomi kvalitnejsi polarizacni skla, ale to uz je o necem jinem...v galerii mam dve fotky z lesa kde jsem mel polarizak misto ND a diky vysoke clone to jen tak tak stacilo ikdyz bylo dost slunicka takze uz zkusenost mam. No uvidime chce to postudovat recenze a pak si to vyzkouset, casu je dost...
miissanek (13)|20.10.2014 02:16
Před rokem jsem pořídil skoro nový polarizák Hoya na Aukru za 900, původní cena prý 1400. Jsem s ním naprosto spokojenej a skoro ho už ani nesundávám, protože s sebou stejně pořád tahám stativ. Za slunečního dne malý úbytek světla nevadí, spíše naopak. A jak tu uvedli další přispívatelé, v mnohých případech polarizák může suplovat ND filtr při focení tekoucí vody (též viz moje galerie). Polarizační efekt mi u Hoyi přijde velmi výrazný a nějakou optickou ztrátu při jeho použití jsem nezaznamenal. Samozřejmě jsem neměl možnost porovnat jej s dražšími modely BW a dalších.
Virtus (19)|20.10.2014 10:39
@Dan7: Právě v menším úbytku světla v mnohem větší míře polarizace a prakticky bez úbytku kvality. Na teleti 300mm používám HoyaHD. Ono číňan ubere třeba jen 1EV, ale polarizuje mnohem méně a kvalita snímku velmi trpí. Hoya mi na třístovce vezme cca 1,1-1,2EV efekt je jaký má být a bez degradace kvality snímku.
@Kultus: Nevím na jaký průměr ho chceš,a le vezmu-li střední cestu někde na 67mm, tak za 1500,- Kč to taky nemusí být žádná sláva. Buď bude hodně polarizovat a nesnižovat kvalitu, pak dojde k velkému úbytku světelnosti a nebo si udrží kvalitu a světelnost, ale polarizační efekt bude menší. A nebo se rozhodneš ještě pro dražší a už to bude lepší ve vech třeh parametrech. Ono taky mi přišlo, že Kenko Pro1D bylo bezchybné na obloze nebo ve vodě, ale na plechy ten efekt byl divný - nedovedu to nějak popsat. Ostatně jestli si je vyzkoušíš tak uvidíš sám, co Tobě nejvíc vyhovuje.
kultus (1295)|14.11.2014 16:11
Dik za reakce, vanoce se blizi takze budu mit sponzora. Zatim se rozhoduji mezi Hoya HRT a Hoya Pro1 na 62mm, oba za zhruba stejnou cenu 1200-1300,- pozaduji hlavne pekny polar.efekt-spis silnejsi, aby nebyl problem s kresbou na prep. 400mm. Ubytek svetla uz neresim, kdyz ho nemuzu mit na fotaku porad tak je to jedno, fotim do RAWu takze ani mensi posuny barev neni problem...ted uz jen vybrat, ktery z nich. Nekde se daji sehnat i levneji, ale tem obchodum neverim a vubec bych se nedivil, kdyby prodavali fake z ebaye.
kultus (1295)|22.11.2014 15:28
Nejake zkusenosti s VF foto filtry? pro 62mm by mne vysel stejne jako hoya HD...
kultus (1295)|25.11.2014 15:15
Tak jsem nakonec objednal CPLko VFfoto PS II 62mm, az zitra dorazi dam vedet jak si povede. Mel by byt nekde na urovni tech lepsich Hoya filtru, ale s teplejsim nadechem nez maji obvykle Hoya CPL. Tohle ale nehralo pri vyberu roli, focenim do RAWu se ty mensi posuny srovnaji jedna-dve. Srovnavali ho s Hoya Super HMC...