Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadlovka do začátku

Trpaslo (6)|15.7.2014 13:05
Rád bych si pořídil nějaké zrcadlo do začátku s následujícími parametry:
- Focení hlavně příoroda (dále rodina a města)
- cena cca do 18 000 (včetně skel)
- jedná se o mou první zrcadlovku (zkušenosti minimální, ale teď jsem měl několik týdnů na dovče půjčenou zrcadlovku od kamaráda Nikon D90 se setovým 18-105 a poměrně mě to nadchlo)
- pravděpodobně nebudu používat RAW, i když postupně bych se chtěl naučit využívat více potenciálu zrcadlovky

Po pročtení recenzí a názorů jsem narazil na dva potenciální kandidáty a to Pentax K-50 s 18-55 a 50-200 (WR) nebo Nikon D3300 s 18-105.

Zajímal by mě zejména váš názor na to zdali je lepší mít 2 objektivy či jeden? ( je mi jasný že se dvěma je více trápení (váha, velikost) ale asi s tím zase zvládnu nafotit více, nebo jsou jiné výhody/nevýhody?)
Co byste doporučovali vy (z těchto dvou ale i klidně nějaký úplně jiný názor)? a jestli nevybírám zbytečně "drahé" zařízení do začátku (u kterého zdaleka nevyužiji jeho potenciál jako amatér) a nezískám něco podobného za podstatně menší peníz.

Dík za každou radu.
Dzany80 (126)|15.7.2014 13:28
Zdravim a jaky je tvuj cenovy limit?

A potazmo, vis neco o foceni? Myslim zaklady. Pokud ne, pak zrcadlovka na zacatek je nerozumna, budes jenom typicky cvakac a budes se trapit. Ja jsem na tomhle byl uplne stejne... nejdriv jsem si neco o tom precetl, naucil a pak koupil. Pak ten rozjezd se zrcadlovkou je daleko jednodussi a i ta zrcadlovka se ti bude lepe vybirat.
Dzany80 (126)|15.7.2014 13:34
Jinak pokud si dobre pamatuji, tak o Pentaxu jsem taky uvazoval a byl jsem zrazovan, pry nemaji takovy vyber v objektivech atd. A dle me rada D3xxx je to nejnizsi, co muzes koupit, v podstate zaklad.

Uz jsem tu vyjadroval nazor, ktery vysel rovnez z tohoto diskuzniho fora... ze nejlepsi pro me byl nakup D7000 + 18-105mm. Dneska uz se doprodava, ale pomer cena vykon je to asi jedna z nejlepsich variant na trhu.
Komo (840)|15.7.2014 13:39
Preco by sa mal trapit? Ved ta D90 ho nadchla, aj ked zrejme len cvakal. A lepsie sa mu bude ucit s knihou v jednej ruke a s fotakom v druhej. Otazne je len , ci mu to nadsenie vydrzi.
Dzany80 (126)|15.7.2014 13:42
Omlouvam se, ja jsem to s tou 90kou prehledl. Ale porad plati to, co jsem napsal, pokud nebude znat neco o foceni, je kazda zrcadlovka nad ramec schopnosti a lepsi fotku neudela.
Komo (840)|15.7.2014 13:54
Tak ono je to jedno ci zrkadlovka, alebo kvalitny kompakt. Vzdy urobi lepsiu fotku so znalostami ako na automatiku.
Trpaslo (6)|15.7.2014 13:57
[QUOTE=Dzany80;31982]Zdravim a jaky je tvuj cenovy limit?

A potazmo, vis neco o foceni? Myslim zaklady. Pokud ne, pak zrcadlovka na zacatek je nerozumna, budes jenom typicky cvakac a budes se trapit. Ja jsem na tomhle byl uplne stejne... nejdriv jsem si neco o tom precetl, naucil a pak koupil. Pak ten rozjezd se zrcadlovkou je daleko jednodussi a i ta zrcadlovka se ti bude lepe vybirat.[/QUOTE]

Cena je uvedena hned v úvodu.. zhruba do 18K. Jinak o focení vím trochu.. samozřejmě nemohu říct že to umím, ale i s tou D90 jsem často používal manuální mód.. nemám rád, že plně automaty se pokouší za každou cenu mít fotku světlou.. zatímco třeba večer mi nevadí, když to na fotce vypadá jako že je opravdu večer:)

jinak ta D90ka mi v podstatě vyhovovala, ale už je to přeci jen starší na to to koupit dneska.. nebo se pletu?

Jinak mám kompakt, ale ten je v podstatě plně automatickej.

[QUOTE=Komo;31986]Otazne je len , ci mu to nadsenie vydrzi.[/QUOTE]

no to by mohl být problém.. ale zas zatím by to nadšení a focení s fotakem a knihou bylo:)) tedy hledám něco co nebudou vyhozený peníze pokud by mě to udrželo ale zároveň moc velký luxus na to že to může spadnout do módu cvakání...:)
Dzany80 (126)|15.7.2014 13:58
Asi tak, jak pises, ale jeden podstatu si opomnel, cim vic bude mit informaci, tim se bude i lepe vybirat zrcadlovka.
ewing (68)|15.7.2014 17:05
zkousel jsi Nikon D90, sedel ti a byl jsi spokojeny? pravdepodobne ano. tak bez a kup ji. je to hodne povedeny a rokama odzkouseny i kdyz starsi model,ale s pomerne lepsi ergonomii nez rady 3xxx ci 5xxx,kvalitni zpracovani i vysledna fotografie. vim,ze se tu snese asi smrst odporu a prednasek o zastaralem senzoru apod. mnoho z nich se ohani novejsimi senzory v radach 7xxx,ale pritom sami pak moznosti techto novejsich senzoru betonuji neodpovidajicimi skly.
podle mne ve tvem pripade neudelas chybu,kdyz si do zacatku vemes tu 90ku a odpovidajici sklo k tomu,udelas s tim pro tve nynejsi potreby dobrou fotku a pokud bys casem chtel jit nekam dale,tak pak by to nemel byt krok do rad 7xxx,ale do rad FF. Tam uz pak ten rozdil bude.
Rellik (1136)|15.7.2014 19:02
D90 je velmi slušný stroj. Sám jsem s ním nějakou dobu fotil. Rozlišení je ideální a nevadí mu i "horší" skla. Parádní sklo je v základu 18-105mm. Ovládání a ergonomie je určitě lepší než nižší modely jak píše kolega Ewing. Rovnocenným konkurentem tohoto modelu jsou až řady 7xxx
Tady se můžeš podívat jak si vede D90 ve vyšších hodnotách ISO - můj testík, žádné habaďůry od nějakých testovacích firem... Co ovšem koupíš je jen a jen na tobě... ;)
Trpaslo (6)|17.7.2014 09:30
Takže myslíte že D90 bude ve výsledku lepší jak D3300? Problém je, že se toho již moc neprodává, takže D90 stojí v setu prakticky stejně jak ta 3300...bazarový tělo bych asi přece jen nechtěl
Dzany80 (126)|17.7.2014 15:22
Rozhodne. Jak mas cenovy limit?
Rellik (1136)|17.7.2014 15:39
[QUOTE=Trpaslo;32006]Takže myslíte že D90 bude ve výsledku lepší jak D3300?[/QUOTE] Určitě bude lepší v ovládání. Taky bych řekl, že bude rychlejší v ukládání snímků a ostření. A jak tak koukám, zapomněl jsem dát odkaz na ten testík s tím vysokým ISO http://iso.dv-foto.cz/ Tam uvidíš, že se v pohodě dá fotit i na ISO 6400 ;) Ta D3300 mi přijde, že šumí víc už od ISO1600. Navíc ti pak dává možnost použití kvalitních starších a levných skel, jelikož má v těle ostřící motorek pro tyto objektivy. Jak takový starší objektiv fotí se můžeš opět kouknout u mě http://dv-foto.cz/page/default/Test%20objektiv%C5%AF%20SIGMA I přes své "stáří" je to stále fotoaparát na vyšším levelu než tady ty základní D3xxx... Takže asi tak no... ;)