Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

přechod z D5100 na D5200 - rozčarování

Dukemb (3)|23.7.2014 08:47
Zhruba měsíc jsem pročítal recenze a diskuze ohledně těla D5200.
Několik let jsem používal D5100 a byl jsem veskrze spokojen tak jsem se nechal zlákat novým ostřícím systémem a prý výborným chipem od Toshibi.
Velmi záhy přislo rozčarování a vážně uvažuji o návratu k D5100.

Zkoušel jsem se stejnými objektivy stejné manuální nastavení (u obou převedeno na 12Mpx).


Ostřící systém:
Za ideálních podmínek o trochu rychlejší než u D5100. Pokud jsou podmínky složitější (více objektů, střídání světla a stínů), je automatické ostření znatelně pomalější než u D5100.
Možná pomůže pohrát si s nastavením. Co je horší je přesnost ostření i při správném výběru bodů. Nikdy se mi nepovedlo dosáhnout stejné ostrosti jako u D5100 při stejném nastavení. Velmi výrazně je to vidět na textuře kůže a jemných chloupcích (může být způsobeno i zpracováním obrazu).

Nový chip (stejný objektiv, stejné manuální nastavení):
Vynikly více vady objektivů (ale s tím jsem už počítal).
Už napsané u ostření, výrazně horší rozlišení jemných detailů jako je textura kůže, chloupky a to i přes vyšší rozlišení (buď ostřením nebo zpracováním obrazu).
Co však musím pochválit je podání barev. Je mírně lepší než u D5100.
Šum...zde jsem nemile překvapen. Dle recenzí, by na tom chip se šumem měl být dobře a prý i mírně lěpší než u D5100. Bohužel na tmavých místech je šum výrazný už na ISO800 , takto výrazný je u D5100 až na ISO 1600.

další postřehy:
hledáček stále mizerný
trochu lepší křížové tlačítko
focení je o něco hlasitější(zrcátko/závěrka)
baterie vydrží o 150 fotek méně.
vormen (81)|23.7.2014 09:10
to je zajímavé. měl jsem D3100 a chtěl jsem si koupit D5200, lákal mě právě ten lepší AF a lepší čip pro měření expozice. nakonec jsem koupil D5100 a nelituju toho, je to pořád parádní tělo. těch 24Mpx by mě právě štvalo, proto jsem ho nekoupil. fotím všechno do RAW a dál upravuju, takže by to pro mě znamenalo větší objem dat a pomalejší zpracování, resp. potřebu rychlejšího PC. takže jsem se rozhodl podle toho co píšeš správně. navíc jsem koupil novou D5100 s Nikon brašnou, 16GB kartou a seťákem 18-55 za 11990 :-)
crashpc (541)|23.7.2014 09:40
Ahoj - připomíná mi to nákup mých nových sluchátek - asi po třech minutách poslechu jsem musel situaci řešit, protože všecko bylo moc špatně. Myslel jsem si "nene, kamaráde, takhle by to nešlo" :-)
A tady to asi vidím podobně, plus možná nějaké drobné nevyladění AF systému se sklem, ale začnu popořadě.
Rychlost ostření se mi nezdá. Dáváš fotoaparátům naprosto stejné podmínky? Ono někam namířit a zaostřit není zrovna nejlepší test. Ale může to být doprovodný symptom toho dalšího: ostrost. Na stejnou velikost obrázku není možné, aby 5200 nebyl ostřejší. Jestli to tak je, tak AF system se prostě s objektivem/objektivy nekamarádí, a je potřeba to třeba přes prodejce foťáku nechat v servisu seštelovat. To prostě musí být lepší. není jiná možnost!... Neházej s tím tedy flintu do žita, stroj to rozhodně lepší je, jen to nepracuje jak má. Za mě tedy ten servis. Samozřejmě, že u snímače s větším rozlišením vyniknou více vady objektivu a bude i mírně vyšší šum při prohlížení na 100% velikost.
Co se objemu šumu, to je tak trošku magie. Vnímání šumu mají lidé různé, takže to co vidíš, na to nejsi zvyklý a nelíbí se Ti to. Jestli fotíš JPEG, uvědom si, že fotoaparát prostě může mít (naschvál) méně agresivní odšumování, ve jménu zachování více detailu, který Ti ale právě ničí špatné měření s tím objektivem. Kdyby to bylo vpořádku, nebyl by ten šum zadarmo, a v případě potřeby bys buď ve fotoaparátu nebo při manipulaci obrázků v PC mohl ten šum dále měnit za detail a ostrost obrázku, což je příjemné rozšíření možností.
Být Tebou, neházím flintu do žita a posílám fotoaparát s objektivem na seřízení. Možná to napraví všechny problémy najednou, možná jen některé, a u zbylých bude potřeba se naučit, že to není ten samý foťák, a potřebuje trošku jinačí obsluhu a péči o výstupní data a obrázky.
vormen (81)|23.7.2014 10:12
ono ani není jiná možnost, než si to nechat seřídit a zvyknout si na novej čip, protože Nikon tyhle hafopixelový srágorky dává už do všeho. takže se s tím stejně v budoucnu bude muset každej poprat. pokud fotíš jenom JPG, tak bych to tak moc neodsuzoval, jak píše kolega nade mnou, mně se nelíbí etšina JPGček co foťáky dělají, proto jedu jenom RAWy, ale na úkor času u PC. ale ostrost, šum, vyvážení bílé a barvy potom nemusím řešit. a docela jsem překvapenej, jak oproti D3100 dokážu udělat perfektní fotku z nepovedené fotky, ten čip je super. škoda, že to nemůžu srovnat s výstupem z D5200. ty různý srovnávače na netu ukazujou vždy lepší výstup z D5100, ale určitě to nebude tak jednoznačný.
Dukemb (3)|24.7.2014 09:18
posílám tu texturu kůže, stejné iso i podmínky(clona,čas, další nastavení)....vlevo D5100, vpravo D5200 ...znatelný rozdíl:/
[ATTACH=CONFIG]1098[/ATTACH]
D5100XD5200.png
vormen (81)|24.7.2014 09:41
to je výřez po převodu na 12Mpx u obou těl? je to z JPG nebo RAWu? ještě by mě zajímalo info z exifu, expozice, objektiv, nastavení picture control a je to záběr ze středu nebo kraje? ostřeno střením bodem a kam?
Dukemb (3)|24.7.2014 09:54
stejný objektiv,zhruba stejná vzdálenost a manuální nastavení, oboje je ze středu obrazu. Je to z JPEG(FINE,nízká redukce šumu), oboje převedeno na 12MP.
může být JPEG enginem v D5200? zkoušel jsem všechny možné nastavení ostření, ale stále stejný výsledek. objektiv je sigma s pevným ohniskem. Ještě jsem zkoušel se setovým Nikorrem, i zde je rozdíl,ale není tak znatelný vzhledem k horší kvalitě objektivu(nízké ostrosti).

Clona f/5.6, čas 1/1000, ISO 400,měření matrix, picture control u obou stejne (NL, doostření na A).
Milan Šurkala (3381)|24.7.2014 10:16
Tohle mi přijde spíš jako nezaostřený snímek, špatně pracující AF objektivu na D5200 (např. D5300 a objektivy Sigma byl kdysi dost velký problém, který se musel řešit). Co to znamený "všechny možné nastavení ostření"? Bylo mezi nimi i to manuální?
vormen (81)|24.7.2014 10:43
chtělo by to nějakej RAW ať můžem příp. vyloučit zpracování JPG v těle. a taky by mě zajímalo, jak je nastaveno v picture control doostření
crashpc (541)|24.7.2014 13:25
Objektiv očividně nezaostřil tam, kam měl. Dále si tedy myslím, že daná dvojice se spolu prostě nekamarádí, a potřebuje seštelovat. Toto rozhodně není standartní kvalita výstupu Nikon D5200.
Můžeš zkusit na A4 vytisknout toto: http://www.photo.net/learn/focustest/scale45.jpg a z rozumné vzdálenosti (60-120cm, podle ohniska) v 45 stupňovém úhlu vyfotit tu prostřední čáru tak, aby Ti fotoaparát potvrdil, že na ní zaostřil. Podle toho co z toho vyleze za snímek a kde to bude ostré (jestli vůbec někde - nezapomeň to fotit venku na světle na rychlejší čas), se dá poznat, kde je problém. Každopádně neházej flintu do žita.