Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadlovka s výborným HD záznamem, + focení sportovních akcí a rychle se pohybujících předmětů.

Irto (3)|25.7.2014 11:21
Zdravím, mám velké dilema ohledně pořízení nového fotoaparátu, jsem začátečník ale v rodině mám pár příbuzných kteří se fotografováním živý, bohužel problém je že já potřebuji trochu něco jiného.

Takže co chci s fotoaparátem dělat?

Hlavní je focení a natáčení sportovních akcí hlavně v hale, (stolní tenis) zde je jasné že není možné k focení použít blesk!

Druhé je focení a natáčení modelů vrtulníků, Kde pro změnu hlavně u videa potřebuji aby to umělo zaostřit ideálně opravdu ve setinách sekund nebo prostě pevný zaostření nekonečna. Jde mi o natáčení něčeho podobného Video potřebuji ideál s 60p full HD ale přežiji 25p ale čím víc tím pro mé záměry lépe.

Poslední co hodlám fotit jsou portréty při předávání cen a podobně případně nějaké domácí focení občas nějaká ta dovolena atd.

Protože jak jsem psal mám možnost si od příbuzných případně občas půjčit nějaké to sklo rád bych se držel toho co má a tam je to CANON. Bohužel díky videu mi ale vychází hodně zajímavě SONY tam zase narážím na problémy s focením v hale kde se obávám že můžu občas potřebovat vyšší ISO hodnoty.

Uvažoval jsem od sony: A58 přes A65 až po A77 A dále o Canonu kde jsou kandidáti Canon 600D, 700D možná i 60D

Tak představa ceny je jasná čím méně tím lépe :D ale není to za každou cenu, zajímají mě i doporučená skla na daný záměr, případně sety jenž by šly použít s tím že pak si připlatím za sklo. úvodní investice by měla být někde kolem 25K korun.
crashpc (541)|25.7.2014 13:05
Akrobati byli vždycky divná smečka, ale jdeme na to focení... :-)

U fotoaparátů zapomeň, že by ve videu ostřili nějak zajímavě rychle. Spíš jde o desetiny až celé sekundy, a když si usmyslí, že objekty v pozadí je důležitější, tak to zaostří úplně někam jinam. Takže buď pevná ostřící vzdálenost, nebo manuál. Na tohle jsou také mimojiné mnohem lepší kamery. Mají rychlejší ostření ve videu, větší hloubku ostrosti a přesto světelnější objektivy, pro akci také obvykle více FPS, a plno dalších výhod. Tady se fotoaparát stále nechytá.

Focení sportovních akcí za umělého osvětlení je kapitola sama o sobě, a také to není nic nenáročného jak na fotografa, tak na jeho techniku.
Portréty při předávání cen asi nebudou potřebovat tak zvláštní péči. Snad všechny normální dostupné fotoaparáty si s tím do jisté (dost normální) velikosti umí poradit, a jen kdybys chtěl extra rozlišení nebo jiné vlastnosti, tak by mělo smysl se na to zaměřovat.
Sony A77 zrovna není žádný nízkošumový drtič konkurence, a tak mě nenapadá, co je na něm tolik zajímavého. Pokud bys měl dostupná slušná Canon skla, tak to umožní ušetřit ještě víc, a koupit lepší tělo....

Některé kamery umí fotit více než jen 2Mpx FullHD fotky, a tak bych se spíš hluboce zapřemýšlel, co je opravdu podstatné, a jestli nemá smysl jít do kamery.
Pokud fotoaparát, tak kvůli poměru ceny a výkonu bych se koukal po Canon a Nikon (600D správně, 70D má své kouzlo), u Nikonu D3300 a D7100. A nebo také chvilku počkat, Canon je na tahu a možná do dvou měsíců uvidíme nějaké nové lepší modely.
Navíc online obvykle dostaneš jen obecnější rady. Každý má potřeby trošku jiné, a až praxí prakticky s jakýmkoli přístrojem zjistíš, co vlastně doopravdy chceš a potřebuješ. A na to by mohl levňoučký, ale stále dost dobrý 600D se zapůjčenými skly stačit. Až se naučíš, prodáš jen s malou ztrátou, a budeš vědět co dál. Video umí FullHD 30FPS a HD 60FPS.

Opravdu zajímavě lepší fotoaparát na video je Panasonic GH4, nebo alespoň jeho levnější bráška GH3, ale cena je jinde, a nese to ssebou nějaké ty kompromisy...
Irto (3)|25.7.2014 14:09
Díky moc, k tomu videu, tam jsem se o to hodně zajímal u těch co to natáčejí a všichni říkají že kamera co to zvládne slušně natočit se v cenách do 70K prostě sehnat nedá. Prostě pokud člověk chce aspoň trochu rozumný výstup se kterým se dá pracovat tak právě zrcadlo s pevným ostřením ideálně na nekonečno a dobrý široký objektiv. Nějaké zoom a podobně je spíše pro škodu, Zase na fotky je potřeba spíše dlouhé sklo.

Ten 600D je foťák co mi právě strýc doporučoval že mi bude stačit až až. Jaké skla k němu koupit je použitelný ze začátku s těmi setovými objektivy? Sklo si půjčit mohu ale ke strýcovi to mám přes 200 kilometrů a rozhodně mi skla nedá na měsíc :D takže si hodlám vyzkoušet a něco koupit do začátku.


Pokud by jsme šli CANON 600D co za objektivy na dané téma by bylo ideál,

http://www.megapixel.cz/canon-eos-600d-18-55-mm-is-ii-55-250-mm-is-ii
Je toto vhodné bude to použitelné? Zeptal bych se strýce ale bohužel je teď na dovolené tak proto otaravuji zde.
crashpc (541)|25.7.2014 15:57
Nic není tak černobílé. Třeba ten Panasonic GH4 už je na video akceptovatelný stroj, umí i 4K a pro FullHD má jistě dost FPS, ale stojí 42 000 jen za tělo, a má menší snímač, což pro focení sportu za horšího osvětlení je nedostatečné.
Ty Nikony jsem nepsal jen tak náhodou. Nikon D3300 a D7100 mají 60FPS při FullHD, zatímco D7000 a Canony (včetně dražšího 7D a 70D) mají jen 30, nebo 24/25FPS, což bych dnes na video v pohybu považoval za mizérii. Naštěstí Canon má 60FPS alespoň pro HD video, ale Nikon D7000 ani to ne, pořád jen 25FPS, a proto bych ho vesměs úplně diskvalifikoval. Ani jsem se nezeptal ještě na cenový strop, na požadavky ohledně hmotnosti a velikosti, je stále plno věcí, co by se dalo probrat. Půlku z toho by Ti možná vyřešila nezávazná návštěva nějakého slušnějšího krámu, jako třeba Megapixel, kde si to i osaháš, a přijdeš na první věci - jestli se líbí, zda sedne do ruky, zda jsou menu a nastavení srozumitelná a logicky poskládaná.

60D s daným setem v odkazu bude na video jistě dostatečný, ale věřím, že Nikon by byl dostatečnější (Buď levnější D3300, nebo dražší D7100, ale s mnohem lepším hledáčkem a více možnostmi, FPS pro focení ), protože umí 60FPS při FUllHD. Canon je s 600D ještě levnější, ale umí při FullHD už jen 30FPS. Ale dostáváme se na začátek, že musí být nějaký důvod jeden výrobek upřesnostnit, a Ty ještě nemáš ty správné důvody.
Co se objektivů týká, na sport je to také náročné a dražší. Je potřeba velmi rychlé ostření, větší světelnost. Obvykle nějaký 70-200mm. Na ty stacionární věci zas něco jako pevný objektiv 24mm, na všechno ostatní 18-50, ale i to je potřeba si rozhodnout zkušeností :-)
Irto (3)|2.8.2014 06:07
Tak po týdnu jsem jdu opět pro radu, testoval jsem pro své účely fotoaparát kamaráda jenž má nikon D7000 se základním objektivem 18-105. Byli jsme na jedné akci tak jsem si to mohl dobře osahat. Video pro mé čistě soukromé účely nevypadá zle ovšem používá manuální ostření ten autofocus je víc pro naštvání než k užitku. Co se mi moc líbilo bylo ovládání přední a zadní roler umožňující rychle změnit čas a clonu v manuálu. Celkově se mi s ním moc dobře pracovalo a líbil se mi.

Tak a teď otázka v případě že bych chtěl hlavně dobré a kvalitní fotografie rychle se pohybujících předmětů za horších světelných podmínek je lepší zvolit tělo D7000 nebo D3300? Video bych neřešil na kvalitní si časem pořídím kameru a pro mé čistě soukromé účely by stačilo bohatě i to co jsem viděl s té D7000.

Rozhoduji se mezi D7000 a D3300
http://www.megapixel.cz/nikon-d7000-18-105-mm-vr-16gb-ultra-ii-brasna-2go22-bw-uv-filtr
http://www.megapixel.cz/nikon-d3300-18-55-mm-vr-ii-55-300-mm-vr
crashpc (541)|2.8.2014 10:25
Na D3300 podle mého názoru krom rozlišení snímače není lepšího vůbec nic. Je to dobrý levný stroj, ale sedmitisícovková řada je lepší snad ve všem.
Milan Šurkala (3381)|2.8.2014 17:50
Určitě bych šel do D7000. O trochu lepší snímač nevyváží milion nevýhod, které má D3300 navíc.