Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Stativ do začátků

Baji14 (54)|26.7.2014 17:56
Sháním stativ, nějaký lehčí. Největší problém je ale ten, že jsem vozíčkář. Jsem bohužel na vozíku trvale. Ovšem pohyblivost ruk a celého těla je v pohodě, jen ty nohy nefungují. Tak nevím, jak by se mi se stativem pracovalo.
Předem děkuji za rady.

PS: na Panasonic FZ50
crashpc (541)|26.7.2014 22:14
Ahoj.
Já si myslím, že jediným jistým omezením bude asi maximální potřebná výška, která ani není omezením, protože slušný stativ se dá vždy složit na menší, jinak není proč ani jak dělat nějaké výjímky. Je to to samé, jako když student chce dobrý produkt (tady třeba foťák). Fakt jestli studuje, nebo kolik má peněz nijak neovlivní fyziku, ani kvalitu jakéhokoli přístroje, a tady to vidím stejně. Neboj se k tomu přistupovat jako ke standartní situaci. A v takové mile rád doporučím nižší modely stativů Triopo. Za svou cenu jednoznačně největší robustnost, pevnost, a s trochou štěstí by mohlo jít sehnat za malé peníze nějaký výběhový malý model z karbonu, nebo aspoň titan-hliník, a ani standartní hořčík-hliník není vůbec špatný. Sám mám tu poslední situaci, a stále je to velmi dobré a pevné proti dražším modelům Vanguard, Manfrotto a podobně. Jejich modely jsou vesměs slušně obšlehnuté Gitzo, což je už vyšší třída za nemalé peníze.

S hmotností stativu se to má tak, že čím lehčí, tím méně fotoaparát stabilizuje. Pro dobrou stabilizaci je nejlepší, když je všecko těžké. Fotoaparát, stativ, hlava, a ještě za stativ pověsit fotobrašnu nebo pytel s pískem :-)
Pokud tolik možností není, tak alespoň aby ten stativ něco vážil, což jde dost proti té potřebě nízké váhy. Ale pořád lepší lehký stativ, než žádný.
No, nebudu do toho dále rýpat, za mě bych doporučil toto: http://www.daganet.cz/triopo/381-stativ-triopo-mx-1128.html
Bral jsem od nich větší model MX-1327, a bez mrknutí oka bych ho koupil kdykoli znovu. Super produkt, a není důvod si myslet, že menší model bude nějak zajímavě horší....
Možná se proti stativům za 700 v elektře může zdát drahý, ale až ho dostaneš do ruky, pochopíš o co jde. Nevyplatí se šetřit poslední kačku.
Kdybys na to měl peněz víc, tak se dá koupit ještě lehčí karbonovej z novější řady, váží ještě o půl kila méně, ale to nějak postrádá smysl, kvůli tomu co už jsem psal. Tuším, že začátečník si asi nebude chtít koupit stativ za 3000+...
Pavel Matějka (394)|27.7.2014 08:01
+ hlavu.
Baji14 (54)|27.7.2014 09:38
To Triopo se mi celkem líbí i ta cena je přijatelná. Ale jakou hlavu k tomu?
kultus (1295)|27.7.2014 09:40
nedavno jsem shanel stativ, nechal si poradit a koupil sadu triopo MT128+NB-1S. Pevny, dobre zpracovany. Nohy lze pretocit a fotit prakticky ze zeme (dolu hlavou). Za ty prachy dobra volba a spokojenost. Co jsem v krame zkousel stativy manfrotto, velbon, vangard a pod. kolem 2000,- to triopo mi prisel lepsi...Kdybych nepozadoval co nejmensi transportni delku koupil bych o par centi delsi triopo C-258+KJ-2 za cca 1700,-
Baji14 (54)|27.7.2014 11:04
Ten Triopo C-258+KJ-2 by byl pro mě cenově vyhovující. A ta transportní výška je celkem v pohodě.
kultus (1295)|27.7.2014 13:38
jo jasne, ja chtel mensi aby se mi vesel do meho obyc.batohu ;) sbaleny ma jen 44cm takze oproti 52cm u C258 to pro mne uz melo vahu si priplatit navic ma uz lepsi hlavu...
crashpc (541)|27.7.2014 13:39
Za danou cenu není vesměs co řešit. Tady ho mají levněji: http://www.daganet.cz/triopo/396-stativ-triopo-c-258-kj-2-sada.html - bral jsem od nich dvakrát, a věřím jim....
Jestli to má být nějak lepší, musí to být zákonitě o dost dražší, o tom žádná....
Baji14 (54)|27.7.2014 14:17
Zalezi kde bude lepsi cena s dovozem, ale zase Megapixel je i v Ostrave myslim. Ja kdyz budu i stativ tak hodim fotak a stativ do batohu, ktery povesim na vozik a jdu.
Baji14 (54)|27.7.2014 20:28
Tak me napadlo ze pro praci se stativem z voziku bude lepsi monopod, co na to rikate?
crashpc (541)|27.7.2014 21:32
Na něco ano, na něco nikoli. Zapomeň, že bys s monopodem udržel několikavteřinovou expozici s fotoaparátem ve výšce hlavy, nebo ještě výš. Stejně tak makro a velmi nízké focení (do 60cm výšky) skoro nikdy nejde udržet, pokud si nelehneš, a někdy ani pak ne. Některé stativy (snad i něco od Triopo) se dají použít zároveň jako monopody. Tož ještě na to kouknem, jestli něco nevymyslíme :-)
Baji14 (54)|28.7.2014 05:01
Tak ted uz opravdu nevim. Monopod? Triopo? :( Zkusim se po necem podivat, kdyztak nahodte nejake tipy co by jeste slo.
Dzany80 (126)|28.7.2014 09:19
Ja mam tento a docela se mi zamlouval, na bezne foceni mi to staci :)
http://www.alza.cz/stativ-traveller-compact-pro-d522324.htm
crashpc (541)|28.7.2014 09:33
Je to takhle: tripod potřebuješ dozajista, monopod by se pak hodil také.
Zjistil jsem, že monopod jde udělat z řady stativů Triopo ME a MT-XXXC a MT-XXXXC - kde je podstatné to písmenko C. Samozřejmě, stativy s takovou funkcí už jsou trochu dražší. Nejlevnější asi zde:
http://www.daganet.cz/triopo/1059-stativ-triopo-me-3228x8c.html
Baji14 (54)|28.7.2014 09:49
Byl by vyhovující. Ale za takovou cenu si to dovolit nemůžu. Max do 1500,-. Víc fakt nedám, jelikož to mám ze svých našetřených peněz a nechci utratit vše.

---------- Doplněno v 09:49 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 09:48 ----------

[QUOTE=Dzany80;32221]Ja mam tento a docela se mi zamlouval, na bezne foceni mi to staci :)

http://www.alza.cz/stativ-traveller-compact-pro-d522324.htm[/QUOTE]


Dobrá cena, ale je bytelný? ;)
kultus (1295)|28.7.2014 10:05
Prosim te, nevymyslej koniny ;-) dat skoro 1200,- za takovy stativ to si radeji priplatim za tu zakladni sadu triopo, vazne pocitat kazdou korunu se nekdy nevyplaci. Ja zacal vybirat kolem tisicovky to jsem zjistil ze si oproti cinskemu sunku za par stovek tolik nepolepsim, po precteni for jsem to zvedl na dve nakonec jsem koupil jeste drazsi a nelituji, ten stativ ti prezije nekolik fotaku...co se tyce monopodu, prece neni takovy problem jednu nohu uplne vytahnout, navic na voziku takovou vysku nepotrebujes aby to u 52cm stativu nestacilo :)
Dzany80 (126)|28.7.2014 10:21
Presne jsem uvazoval jako ty. Nechtel jsem drahy stativ. Kdyz jsem to srovnal se stativy Hama starr, je to nebe a dudy. Je poznat, ze se jedna uz o lepsi zpracovani, je kovovy, zadny plast. Myslim, ze za ty penize nic lepsiho nesezenes, snad jen nejaky bazarovy. Taky jsem se hodne v tom stoural, ale tim, ze ten stativ pouzivam semtam, tak nejaky drazsi by byly pro me vyhozene penize. Proto tenhle.
Baji14 (54)|28.7.2014 10:31
Tak který tedy? :D
Dzany80 (126)|28.7.2014 10:41
Ja si myslim, ze tim, co jsem ti napsal ja, ze je to docela dobry kompromis cena vs. kvalita. Ale jestli chces investovat vic, tak udelej. Ja bych radeji za ten rozdil treba koupil kvalitni polarizacni filtr ci neco takoveho.

Baji14 (54)|28.7.2014 10:48
Dzany80: Máš asi pravdu, já budu taky stativ používat jen příležitostně. Tak je blbost dávat za stativ 1400,-. Nebo tento?
http://www.electroworld.cz/product/fotoaparaty-a-kamery/prislusenstvi-pro-kompaktni-fotoaparaty/HAMA4175/hama-star-75-4175-stativ
Polarizační filtr mám. Jaký máš foťák?
crashpc (541)|28.7.2014 11:05
Blbost to není. Na té příležitosti přece nemění nic to, jak to bude stabilizovat a držet. S robustností a pevností Triopo podle mě Hama nelze srovnávat. Samozřejmě vyber co uznáš Ty za vhodné, návrhy jsi dostal.
Dzany80 (126)|28.7.2014 11:25
[QUOTE=crashpc;32231]Blbost to není. Na té příležitosti přece nemění nic to, jak to bude stabilizovat a držet. S robustností a pevností Triopo podle mě Hama nelze srovnávat. Samozřejmě vyber co uznáš Ty za vhodné, návrhy jsi dostal...[/QUOTE]

Uvazoval jsem stejne, ale priznam se, ze jsem nevidel zadny rozdil mezi stative za 1500 a touhle Hamou, mel jsem v ruce i radu STARR a to je fakt brak, ale toto zase tak spatne neni. Kdyz si poridi k tomu dalkovou spoust, tak to zase tak spatne neni!
Baji14 (54)|28.7.2014 11:31
Já až takovou robustnost nepotřebuji. Stačí aby plnil svůj účel, držet foťák.
crashpc (541)|28.7.2014 12:08
Ta robustnost tam není od toho, abyses na tom stativu mohl houpat. Je to i o mikrovibracích. Kompakty, bridge kamery a i zrcadlovky s vyšším rozlišením potřebují pro ostrý snímek opravdu pevný stativ. Mikrovibrace může s fotoaparátem hnout natolik, že to veskutečnosti udělá třeba tři pixely rozmáznutí na snímku, a už to pak není tak ostré. Takové věci nejsou vidět. Jsou to hodně malé pohyby. Stačí když kolem projede auto, nebo lehce foukne vítr. To samé vibrace od závěrky. Neujde tomu žádný stativ, ale ty lepší tuhle problematiku eliminují víc. Ty nejlevnější Hama Star byly fakt plečky, tam jsem šáhl ve větru na nohu stativu a cítil jsem jak se to celé klepe. Rozhodně Ti netvrdím co potřeuješ, ale tvrdím, že v tom je víc než jen zbytečně vyhozené peníze, jak se to někomu může zdát. Ty peníze za lepší stativ se snadno vrátí v kvalitě snímků, když podmínky nejsou ideální. Ale tak tisícovka není zas tolik - buď se Ti bude Hama líbit a bude stačit, nebo nebude, a zaplatíš si Triopo nebo Gitzo. Litr za dobrou lekci fotografování, to je pakatel, takže do toho klidně jdi, uvidíš sám. Když bude stačit, bude to super.
Baji14 (54)|28.7.2014 12:16
I kdyby nebyl, zajdu si do prvního železářství a koupím nějakou objímku, která by se mi hodila. Koupil bych si tu jak má šroub a matici na každé straně. Né tu páskovou plechovou, ale odlitek. Na jedné straně si místo origo šroubu dám delší a na ten si našroubuju trubku ve který bude závit... Do druhého konce trubky našroubuji šroub bez hlavičky, a zalepím ho tam, aby se mi nevytočil, a voalá, mám monopod, na který stačí už jenom našroubovat hlava... To mě jen tak napadlo v reakci na to, kdyby paní nemohla nikoho sehnat...
Nebo existují ty stahovací elektro pásky, a nejlevnější stativ, spíš monopod. Vozík stejně nebude nikdy stabilní... Je to otázka asi tak 6 vteřin, než by se to tam přidělalo a funkčně by to mohlo být velice dobré...

Toto názor jednoho člověka. Celkem se mi to pozdává.... :)
Baji14 (54)|28.7.2014 16:46
Vím jsem hrozná, ale stativ už taky řešit nemusím :D. Strejda má doma stativ, takže mi ho půjčí.
Baji14 (54)|29.7.2014 10:03
Dzany80 (126)|29.7.2014 11:09
A tys ho uz objednala?
Baji14 (54)|29.7.2014 14:53
Ne, jak píšu v příspěvku tak tento stativ mi půjčí strejda. Na vyzkoušení a i na delší dobu, protože od něho mám na delší dobu půjčený i foťák.
Baji14 (54)|29.7.2014 20:19
Tak stativ mám doma. Všichni doma mi to sice hatí, že to nezvládnu, ale snad to půjde. Sílu na to mám :)!
Dzany80 (126)|29.7.2014 21:24
Obdivuji tvoje nadseni :)
crashpc (541)|29.7.2014 21:53
Ty to jistě zvládneš, jen si nejsem jistej, jak to zvládne ten stativ :-) Ale tak když je zadarmo, tak lepší než žádnej. Darovanému (půjčenému) koni....
Baji14 (54)|29.7.2014 22:21
Ano mé nadšení je velké. Třeba zjistí, že mi stativ nevyhovuje a budu fotit jen z ruky. To se může taky stát.
Vy asi všichni tady máte zrcátka a ultrazoomy s výměnnými objektivy a já tu trapasím s foťákem z roku 07 s pevným objektivem..
crashpc (541)|30.7.2014 23:02
To není nic trapného, a mimojiné také fotím na pevné sklo...
Baji14 (54)|31.7.2014 10:55
Jaký máš foťák?
Zzdenda (11)|24.2.2015 13:26
Nechci zakládat nové vlákno, tak to napíši zde.
Chci se zeptat jestli mi udrží tento stativ http://www.alza.cz/stativ-traveller-compact-pro-d522324.htm ultrazoomku Panasonic LUMIX DMC-FZ45E-K i pro svislé focení, nebo je potřeba se poohlídnout po něčem jiném. Fotoaparát má zhruba 0.5Kg Jsem pouhý amatér-fotograf, tak nechci nic drahého, ale uvítal bych možnost focení makro snímky.
Doporučte mi nějaký levnější stativ k Panasonic LUMIX DMC-FZ45E-K
kultus (1295)|24.2.2015 15:37
Tak levnejsi stativ ti urcite nedoporucim, sam jsem takhle vybiral a nakonec koupil za 2800,- ale kdyz uz bych mel dat takove prachy jako ty za stativ urcite bych se podival po zbozi od Triopo, myslim, ze uz za 1500,- se da koupit nejlevnejsi stativ triopo se zakladni kulovou hlavou...

hmm tak neda http://www.megapixel.cz/triopo-c-258-kj-2-kit

Ale muzes zkusit http://www.megapixel.cz/triopo-c-158 + dokoupit nejakou hlavu. Porad to bude pouzitelnejsi nez ta hama IMHO. Ty triopo jsou za ty prachy dost slusne a pevne stativy. Radeji priplatit par stovek pokud nejsi v nouzi, nez pak nadavat na levnejsi kousek. Tim nechci rict, ze se mozna neco koupit neda, ale ja pro sve potreby nenasel...
Dan7 (411)|24.2.2015 16:36
No na Panasonic LUMIX DMC by mohla ta Hama stačit, ne? Pokud neplánuješ do budoucna nějaké těžké váhy foťáků. Sám taky používám na radu uživatelů digimanie (díky Kultus :)) ten Triopo 258, ale pro full-frame zrcadlovku. Zatím drží po půl roce používání dobře a spokojenost. Je s ním velice rychlá manipulace.
kultus (1295)|24.2.2015 17:05
No rado se stalo ;) u stativu ale nejde jen o nosnost, cim lehci fotak tim sice nizsi potrebna nosnost, ale tim je sestava lehci a jsou vetsi naroky na celkovou stabilitu stativu. Pak muze uz klidne kupovat podle heureky ;) beze srandy :) bez se mrknout do obchodu s fototechnikou abys to videl a vyzkousel, mozna na to sam prijdes az uvidis ty rozdily.

Jinak nejlevnejsi stativ co jsem mel byl asi za $10 z ciny ne nepodobny tem nejlevnejsim hamam a pod. do 500-700,-. Krome nosne konstrukce a sroubku vsechno z plastu, spatne se to uvolnovalo (zakousle do sebe), nastavovalo. Po dotazeni byl stred fotky uplne jinde...na zacatek to stacilo, ale koupit aspon poradnou hlavu. To je fakt rozdil jak blazen, az te to zacne se stativem vic bavit a budes s nim vic fotit, zacne te to sr*t a stejne koupis drazsi. Nerikam, ze mas kupovat hned za 5K, ale do tech dvou tisic to neni zase takova zatez a dobry stativ ti vydrzi na hodne dlouhou dobu. Ale tak zase tahle drazsi hama mozna zase takovy kram nebude...triopo je ale jen o 500-600,- drazsi zalezi, ve kterem obchode.

Jeste posledni vec :D nevim jak moc to souvisi s udavanou (vetsinou premrstenou) nosnosti, ale zamysli se jak ho budes chtit pouzivat. Rad fotim makro nebo potucky v lese, ale to jak maji ten stativ s fotakem kolko dolu (nejmensi zatizeni) jsem nikdy nefotil. Ted si predstav, ze ta hlava musi udrzet ten 0,5kg fotak i treba dolu hlavou a navic zboku (navysku) nebo sesikma jak budes v terenu potrebovat...takze urcite se bez na nej nekam podivat jak je to cele pevne. Abys pak nedopadl tak, ze budes fotit a cele se ti to bude postupne vracet do kolme polohy ;)
Zzdenda (11)|24.2.2015 17:56
No to máš pravdu, asi bych za tu Hamu jen vyhodil prachy do větru. Ten Triopo C-258 + KJ-2 kit se mi líbí, asi do toho zainvestuji více a koupím ho. Jen ještě musím najít v Ostravě prodejnu kde ho mají, abych si ho mohl prohlédnout důkladněji.
Děkuji za radu.
kultus (1295)|24.2.2015 18:55
Ale tak se na tu Hamu bez aspon nekam podivat, mozna bude dobra, neco vydrzi a usetris, chce to zkusit. Jinak v Ostrave je megapixel.cz, jestli tam toho budou mit aspon zpola tolik jako v Brne tak aspon neco uvidis a vyzkousis-i jine znacky treba koupis uplne neco jineho. Klidne obehni i datart nebo EW (mrkni na jejich eshopy kde co maji skladem) tohle je jedina vyhoda tehle obchodu, kdyz mas stesti na vybrane zbozi muzes si ho vyzkouset...
Zzdenda (11)|25.2.2015 16:26
Dík za tip, kouknu do toho megapixel v OV, prohlídnu si to a osahám, to bude nejlepší. Z te Hamy mám obavy i když by třeba byla pevná, přece jen je ta kulová hlava z plastu a jak bude kvalitní ten plast zjistím až po delším používání, tak raději dám na vaše rady zkušených a půjdu asi do toho Triopo C 258, i když ještě jsem na megapixel.cz objevil toto http://www.megapixel.cz/velbon-ex-888 mají to v akci za solidní cenu, akorát tam zase není možnost otočení střední nohy na focemí makro. No zajdu tam a uvidím.