Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Levné zrcadlovky

Neregistrovaný (0)|27.7.2014 14:29
Tazatel: Petr

Znění dotazu: Dobrý den,
potřeboval bych poradit s výběrem levné zrcadlovky. Ve výběru se mi objevily tyto: Nikon D5100, Canon 600D a Sony Alpha A58.
Pár recenzí jsem již četl, ale moudrý z toho nejsem, všude se píše něco jiného.
Jsem začátečník, a proto bych potřeboval Vaši radu.
Do teď jsem fotil s ultrazoomem Sony HX-1
Děkuji za rady

Fotovýbava, které se dotaz týká: Nikon D51000
Canon 600D
Sony A58
crashpc (541)|27.7.2014 16:17
Ahoj.
Všechny ty přístroje mají velmi dobrý důvod se prodávat. Mají svá pro i proti. Jednoznačné doporučení tedy nelze udělat, dokud nebudeš vědět, co chceš a co potřebuješ. Chápu ale velmi dobře, že dokud nebudeš mít nějaký přístroj v ruce, tak to ani nezjistíš. Je to typický začátečnický bludný kruh, kterým musí projít každý. Ve své podstatě je tedy jedno co pořídíš. Něco kup, a na tom teprve zjistíš, jak se věci mají, a co potřebuješ. Vysloveně naprd není ani jedno řešení, ale za mě se přikloním k Canonu 600D. Při troše šikovnosti se nový dá sehnat nejlevněji kolem 9000Kč za tělo, jeho fukce bývají přiměřeně strohé ale více funkční a propracované než více lepších funkcí u některé konkurence, jako je třeba Sony, které mají v oněch funkcích semtam nějakou tu nedotaženost, vadu a zmatečnost. Také se tím naučíš mnohem víc, a naučíš se vlastnoručně dotáhnout výsledek tam, kde má být, a nenechávat to na automatice, která nedělá vždy všecko optimálně. Dále má Canon větší podporu a širší sortiment, větší kompatibilitu mezi objektivy.
Jistě se ale najde plno lidí, co najde super výhody na Nikonu, a aj i na Sony, proto jsem prve tvrdil, že je to jedno, dokud sám nebudeš vědět, co a jak. To dnes holt stojí penízky.
Canon je podle mě dnes nejlevnější a nejjednodušší na pochopení. Mnohem podstatnější pak budou další investice do objektivů. Pak teprve přijde to vážné rozhodování, do jaké značky se narvou prachy, a kde se člověk usadí. Při trošku vážnějším focení se skoro spíš vybírá fotoaparát k objektivům, ne naopak.
kultus (1295)|27.7.2014 16:24
tak tak bez si je osahat a tak po pul roce po roce stejne uvidis co ti bude chybet, vadit a pod. Hlavne si ujasni co budes fotit! Od toho se bude odvijet nakup zejmena objektivu. Jinak na D5100 je malo stiznosti a je hodne doporucovan dokonce kolikrat i pred novejsim D5200... Mne by zajimalo co konkretne ma sony nedotazene? Ktery ze systemu ma lepsi AF (rychlost, presnost)?
crashpc (541)|27.7.2014 17:06
Ano, jít do krámu a vyzkoušet si to vlastnoručně, to vydá za hodně slov.

Sony má z těch nadstandartních funkcí oproti plnohodnotnému focení a processingu nedotažené snad všecko. Ať už je to detekce obličejů - kterou si člověk udělá sám lépe, ať už je to sweep panorama, které není tak ostré, má menší rozlišení, a přechody jsou někdy vidět, pokračujeme přes auto portrait framing funkci, kdy to prostě naprosto bez přihlédnutí k situaci je schopné uříznout nevhodný kus hlavy, jen aby z toho byl portrét docený s pravidlem zlatého řezu, HDR funkce, a dalo by se pokračovat, kdyby člověk hledal. Všechny ty funkce jsou pro vážnější focení velmi málo použitené kvůli výstupní kvalitě. Také daň za výhody plynoucí ze SLT (zrcadlo stále v optické dráze snímače) je vyšší šum, a u starších modelů takové zahřívání, že se fotoaparát při videu nebo AF trackingu vypnul s oznámením, že se přehřál, a bude se chladit... Může se to stát i novějším přístrojům, ale už to velmi zlepšili. Takže na seriózní práci ne, takové funkce nepotřebuji. Potřebuju něco, co funguje 24/7, a co mě podrží, nebo si to radši udělám sám lépe. A přesně to si myslím, že dělá Canon, a stejně tak i Nikon. Jejich produkty považuju za profesionálnější a funkčnější účelovější nástroje. I jejich výrobci včele s marketingem to vždy tvrdili (a shoduje se to) zatímco Sony tlačí nové funkce, nové zážitky, srandu a fičurky... To jednou po vystřízlivění člověka omrzí. Ale nechci to nějak víc hanit, jsou lidi, co dokážou, že to dobře použijou, takže bych se opakoval. Jen jsem vyjádřil osobní názor navíc...
kultus (1295)|27.7.2014 17:54
no nechci se sony zastavat , ale popravde kolik lidi co "vazne" foti vyuziva takove kraviny pro "seriozni"praci? A to pisu jako hracicka co se tesi z kazde funkce. Jak panorama, tak orezy a kompozici si radeji udelam sam a mam to pod kontrolou. Co muze byt uzitecne je spolehlivy face tracking, ale zajimalo by mne jak si ho sam udelas ;) HDR je dle recenzi z tech lepsich a co ma sony supr autoDRO rezim, ani HDR nepouzivam, na PC to z RAWu opet udelam lepe, a kdyby nahodou tak si udelam z bracketingu vlastni HDR (staticke predmety) ...tohle opravdu neberu jako minus, nikomu se nevnucuje to pouzivat. Navic prirazovat tyhle funkce k vaznemu a serioznimu foceni mi prijde trochu nemyslne :) Jako fotografa mne zajima spis ten AF (rychlost, presnost, nastavitelnost), ergonomie (tlacitka, vykl.displej, kvalitni hledacek...) vykon cipu a celkova rychlost a spolehlivost zarizeni...takze muzu souhlasit treba s tim vypinanim u videa a vykonem na vyssi ISO...porad by mne ale zajimal prave ten AF, coz je vec ktera mne na NEXovi obcas trapi
crashpc (541)|27.7.2014 18:18
Jistě, můžu mít špatný úhel pohledu. Ale tzv "zrcadlovka na hraní", která (podle okolností a zapnutých funkcí) sníží kvalitu výstupu, uřízne kus snímku, nebo funguje jenom napůl, mi nepřijde jako dobré řešení. Pak by to nemusela ani být zrcadlovka, ale jak jsem psal, je to jen osobní názor. Tazatel se ptal, tak jsem odpověděl... Rozpoznání obličejů začne být kritické se světelnějším sklem a když máš v zorném poli víc než jeden obličej. Při slušné velikosti snímku je velmi dobře poznat, kam bylo zaostřeno, a jak chceš docílit, aby fotoaparát zaostřil přesně na ten obličej, který potřebuješ, to mi není docela jasné. Já jsem v tomhle trošku možná extrém, a vadí mi, jak většina fotoaparátů nastavuje expoziční hodnoty u poloautomatických režimů, ale očividně nejsem sám, protože někteří výrobci dávají možnost vybrat agresivitu změny parametrů podle zhoršujících se podmínek (čas, clona, ISO), takže to nějaké opodstatnění má.
Pak tu jsou takové maličkosti, jako třeba umělohmotný bajonet na těle. Může mi o kvalitách plastu na levné mašině tvrdit co chce, já jsem si zažil své, a to je prostě "už moc". Dokážu si představit, jak si to někdo koupí, a je spokojený, ale bohužel to sám nedoporučím.
Petr-CH (0)|27.7.2014 20:31
Děkuji Vám za odpovědi,

taky jsem to tak nějak viděl rozdíly velké nejsou... A jak je to s cenami objektivů? Vím, že se můžu podívat na heureku, ale tam jsou jen nové a předpokládám, že zkušení fotografové se vyznají i v cenách použitých objektivů apod.?

Když jsem se ptal zapomněl jsem na Pentax K-500, vypadá velmi sympaticky a za stejnou cenu jako zmíněné.
Jestli se nepletu Sony a Pentax mají motor AF na těle - levnější objektivy?

Moc děkuji za rady
rousini (738)|27.7.2014 20:59
Kup si tělo, které tě nebude hned zpočátku omezovat ergonomií nebo nedostatkem ovladačů. To je nejlepší způsob, jak přijít k nesprávnému názoru, že daný systém není pro mě....
Kup bazarový D90 a pak přejdi na D7100. Objektivy časem podle zaměření, pro začátek 18-105.
crashpc (541)|27.7.2014 21:49
Pentax je za svou cenu velmi dobrý. Dobrý, nebo lepší než ostatní v některých věceh, ale lidi taknějak už asi deset let čekaj, kdy krachnou, přestože mají opravdu dobré mašiny za skvělé ceny. A otázka je, proč zrovna to, a ne tamto... Také o pentaxu není moc znalostí ani podpory. Bohužel to nekupuje tolik lidí. Je to velmi divné chování trhu. Ceny objektivů z druhé ruky těžko srovnávat. Záleží na šikovnosti. Tady bych si tvrdil, že to je skoro jedno. Největší šance je, že se někdo bude zbavovat Canonu a Nikonu, protože je jich prostě hodně. Proto může být cena nižší. Ale také nemusí, a občas opravdu není. Spíš bych se zaměřil na kompatibilitu a množstí objektivů dostupných pro daný tělo/bajonet. Tady Sony opět trošku kulhá :-)
Souhlasím s rousini, že slušné tělo z druhé ruky s velkým hledáčkem a mnoha čudlíky je na učení super věc, ale přecejen D90 už je hodně staré železo, do kterého bych se trošku bál vrážet peníze, a výkon/výstup ze snímače už je dávno překonán i nejlevnějšími modely z nových řad. LiveView pak na některé věci jako je makro nebo živý histogram pro kontrolu co člověk dělá v některých situacích, když hledáček nestačí, totálně drtí staré stroje, které ho nemají. Než přejde na D7100, asi už budou ke koupi o dost jiné modely, a tak je to vždy nějaký kompromis. Jestli se vyplatí doporučit bazarový D5300, to neumím posoudit. Papírově je to super stroj, ale už to není vyšší třída (kvalita zpracování těla, ovládací prvky) jako D90.
Petr-CH (0)|27.7.2014 22:03
Děkuji za další podněty
Taky mě napadlo vzít něco staršího, ale bojím se toho... Nemám s tím tolik zkušeností - nevím na co si dát pozor. A u jiných zboží je to dost riziková věc. Proto bych radši nový, myslím, že pár let s ním určitě vystačím.¨
Pentax se mi líbí velice. Tělo vypadá mnohem odolněji než u konkurence a pro mé potřeby je objektivů dostatek.
Sony se mi také velmi líbí - kvůli ergonomii - je podobná jako u HX - 1 - tedy menu atp. a také švagr má zrcadlovku sony - je nenáročný, ale spokojený.
U Canonu a Nikonu mi vadí chybějící motor AF na těle fotoaparátu a také v případě Canonu slabší baterie.

Uvidím, jak to ještě domyslím ;)
crashpc (541)|27.7.2014 22:48
Chybějící motor na těle fotoaparátu má své opodstatnění. Je to při dnešní potřebě preciznosti na snímačích s vysokým rozlišením a požadavku ostřit rychleji a přesněji už taknějak nutnost, hlavně s novějšími modely skel a těl. Pentax opravdu odolněji vyráběný je. Za stejnou cenu jako konkurence nabízí obvykle větší odolnost, prachotěsnost a základní voděodolnost (ne úplně vodotěsnost). Také má větší pentaprism hledáček. Dobré stroje to jsou, o tom není pochyb. Pořád to ale nějak nestačí na konkrétní doporučení. Asi to budeš muset risknout, koupit, a naučit se na tom...
rousini (738)|27.7.2014 23:15
No ty moderní těla jsou jedna věc (i když absenci liveview jsem podcenil) a schopnosti dobrých starých skel na nepřepixelovaných snímačích druhá. Já radší průměrný výstup na těle co baví, než super výstup na něčem co nemá 100% pokrytí hledáčkem, ergonomii pro zakrnělý pařát a čudlíků jen aby se dalo dostat do menu...
Ta D7100 byla samozřejmě nadsázka s předstihem i když možná proč ne.
Milan Šurkala (3381)|28.7.2014 00:24
[QUOTE=crashpc;32204]Sony má z těch nadstandartních funkcí oproti plnohodnotnému focení a processingu nedotažené snad všecko.[/QUOTE]

Měl jsi to Sony vůbec někdy v ruce? Jestli na Sony něco oceňuji, tak je to právě to, že má tyto funkce a drtivá většina z nich na rozdíl od konkurence funguje. To se týká hlavně toho Sweep Panorama, které Canon a Nikon snad ani nemají a HDR, které také u Sony funguje rozhodně mnohem lépe než např. u Nikonu (je však nutno uznat, že u kompaktů Sony tyto funkce pracují o něco kvalitněji než u Sony SLT). Ostření u videa mají také lépe udělané než u DSLR konkurence. Co se týče toho automatického ořezu, tak tam s tebou budu souhlasit, to je fakt funkce, která je jednak k ničemu a jednak funguje úplně příšerně.
Begy_cz (537)|28.7.2014 06:55
[QUOTE=Petr-CH;32213]
U Canonu a Nikonu mi vadí chybějící motor AF na těle fotoaparátu
Uvidím, jak to ještě domyslím ;)[/QUOTE]

ostřící motorek v těle mají "poloprofi těla" D90, D7000, D7100 a samozřejmě i fullframy
Petr-CH (0)|28.7.2014 08:44
Porovnávám jen tyto základní modely a tam se mi zdá, že Pentax a Sony jsou výbavou výše.
Od Sony mě odrazuje plastový bajonet a tak asi vezmu Pentax K-500.

Děkuji všem a názory, pak dám vědět, jak to vypadá ;)
crashpc (541)|28.7.2014 09:19
rousiny: nedá se než souhlasit. Každému co jeho jest. Já mám asi malé ruce, takže střední třída D5xxx a u Canonu XXXD a XXD mi vyhovuje do ruky víc. Pokud se dá nastavit ISO, čas závěrky a clona na čudlíkách, vyžiju s tim docela dobře.

Milan Šurkala: Ale jistě, že jsem měl několik přístrojů v ruce. A některé i vlastnil. Od kompaktů, přes NEXy a jednu SLT. Prostě mi nesedl ani jeden z přístrojů co se funkcí týká, a soubory s danými efekty si umím uvařit lepší. Jak jsem psal, nejsem s těmi funkcemi spokojený co do kvality (sweep panorama malé rozlišení i kvalita, HDR často přehnané, což udělá ze snímku tak trošku omalovánku, a tak dále). S ostřením u Sony souhlasím. To mají zmáknuté suprácky. Canon ani Nikon opravdu většinu z těch pokročilých funkcí processingu nemá, takže kdybych Sony používal bez oněch funkcí, měl bych z toho mnohem lepší pocit. Jsou ale ne úplně stoprocentně technické věci, nebo věci vkusu, které do nikoho nelze natlouct. Nemám rád barvy Sony, nemám rád jejich processing zasahující ve velkém pixelovém radiusu (artefakty), nemám rád jejich ceny, a tak dále. Zkrátka jsme si vůbec nepadli do oka, to se stává.
kultus (1295)|28.7.2014 10:22
Nefotis do RAWu? Neda se HDR, mira priostreni prispusobit, kdyz uz pouzivam tyhle funkce jdou normalne donastavit aspon na NEXovi. A pochybuji ze si neumim vyse popsane efekty uvarit lepe i s nikonem nebo canonem...cizi nazor a pohled na vec beru, ale je to jako kritizovat telefon IR emitorem ze poradne nefunguje pres nekym, kdo jen vola a SMSkuje... s tim bajonetem a cenama souhlasim...
Milan Šurkala (3381)|28.7.2014 10:54
Zajímavé, protože jestli se mi na HDR u Sony něco líbí, tak je to zrovna to, že jako u jediné značky vypadají reálně a nepříliš přehnaně :-) Jinak, síla toho HDR efektu se dá nastavit. Používal jsi HDR nebo Malování HDR? U toho druhého je ten efekt fakt přehnaný, ale u klasického HDR (vedle DRO) jsou výsledky velmi dobré. Sweep Panorama, to už jsem říkal, kompakty od Sony to mají lépe zvládnuté než SLT (nevím proč), ale pořád je to kvalitou nadprůměr. Předpokládám, že pokud chceš kvalitní panoramatickou fotku, stejně si to vždycky nacvakáš svépomocí a složíš v PC (aspoň já to tak dělám, a to mi fotoaparát skládá panoramata výborně). Barvy, to je silně subjektivní, takže to se opravdu nedá moc hodnotit (já naopak barvy Sony považuji asi za nejlepší, i když ne vždy úplně reálné, to je pravda). Každopádně SLT není dokonalé a najde se tam mnoho chybiček a nedotažeností, to souhlasím, ale zrovna u výše zmíněných funkcí bych je označil za hlavní pozitivum, proč si to Sony koupit (konkurence je buď vůbec nemá nebo fungují výrazně hůř).
crashpc (541)|28.7.2014 11:13
Klasické HDR. To co má Canon za HDR mi přijde na oko mnohem přirozenější, ale z ruky se s tím fotit moc nedá, a korekce ghostingu nulové :-). No prostě asi se nemáme se Sony rádi. Ano, všecko co jde, si dělám sám, vžy s lepšími výsledky. Očividně máme naprosto protichůdný úhel pohledu. Já nemám co bych na to víc řekl. Člověk opravdu musí sám vědět za čím jde, co potřebuje, a co vybrat. Těžko pro někoho jiného vybírat nejlepší možnost. Je to jak s jídlem. Cpát někomu dobrou rajskou prostě nemá cenu :-).
Milan Šurkala (3381)|28.7.2014 14:39
[QUOTE=crashpc;32232]To co má Canon za HDR mi přijde na oko mnohem přirozenější, ale z ruky se s tím fotit moc nedá, a korekce ghostingu nulové :-)[/QUOTE]

No právě. Se Sony to můžeš fotit z ruky a korekce ghostingu tam trošku jsou, i když to také má své chyby. Já to třeba u Sony dělám tak, že vyfotím HDR na maximum, čímž získám nejširší možný rozsah jasů a protože Soky ukládá i výchozí JPEG bez HDR, pak jen prolnu tyto dvě vrstvy a vytvořím reálně vypadající snímek, kterému dodám trochu jasů ve světlech i stínech pomocí HDR snímku podle toho, jak je potřeba.
crashpc (541)|28.7.2014 19:13
Pokud musíš pro požadovaný výsledek prolínat dvě vrstvy, tak vyjde nastejno prolínat dvě různě exponované z klasického brackeringu. A kde je raw, když chci citlivý odšum a jiné doostření? No, každý má asi postup a potřeby jiné. Já jsem magor, a dám si tu práci nacvakat podklady pro snímek, aby to mohlo bejt ETTR,HDR,Panorama, focus stacking a median stacking vše v jednom, když na to dojde. Už jsem ro dělal, je to oproti krátkému stisku spouště hodně dřiny, ale nějak mi to stojí za to, vařit si to celé sám...
mas0n (23)|28.7.2014 21:37
Pentax určitě vypadá na svou cenovku slušně, ale počítej s tím, že budeš mít menší možnosti při výběru dalších objektivů (jak nových, tak i bazarových). Taky počítej s tím, že v hledáčku nevidíš ostřící body, což někomu může vadit.
U Sony naopak můžeš využít starší, a v některých případech velmi kvalitní objektivy Minolta, navíc za super cenu. Například beercan (http://www.dyxum.com/lenses/Minolta-AF-70-210mm-F4-(beercan)_lens48.html), který se prodává doslova za pár kaček.

Ale jinak bych osobně taky doporučil kombinaci D90 + 18-105 bazar.
Milan Šurkala (3381)|28.7.2014 22:43
[QUOTE=crashpc;32244]Pokud musíš pro požadovaný výsledek prolínat dvě vrstvy, tak vyjde nastejno prolínat dvě různě exponované z klasického brackeringu. A kde je raw, když chci citlivý odšum a jiné doostření? No, každý má asi postup a potřeby jiné. Já jsem magor, a dám si tu práci nacvakat podklady pro snímek, aby to mohlo bejt ETTR,HDR,Panorama, focus stacking a median stacking vše v jednom, když na to dojde. Už jsem ro dělal, je to oproti krátkému stisku spouště hodně dřiny, ale nějak mi to stojí za to, vařit si to celé sám...[/QUOTE]

Ano, když chci dostat co nejlepší výsledek, musím si to nasekat sám. To platí všude, u Sony, Canonu i Nikonu. Ale pokud se s tím nechci moc nebo vůbec piplat, tak to prostě Sony zvládne nejlépe ze všech (u ostatních to totiž buď vůbec nemůžu zkusit, neb to nepodporuje nebo ten výsledek vůbec nestojí za to). Mi to piplání nevadí a většinou si prásknu jeden RAW snímek a jeden HDR a pak se až rozhodnu, ze kterého budu dělat ten finální výsledek. To ale nic nemění na tom, že pokud chci, aby tohle za mě udělal fotoaparát, udělá to Sony mnohem lépe než Canon nebo Nikon. To neznamená, že to udělá dokonale (to rozhodně ne), ale rozhodně to udělá lépe.
kultus (1295)|29.7.2014 07:20
Crashi, jestli ty funkce vubec nepouzivas, pak vubec nechapu tu kritiku sony, fakt ne. Protoze z tveho pohledu bychom mohli kritizovat vsechny znacky...Zajimalo by mne jestli i canon/nikon maji nejakou podporu pri manualnim ostreni jako to ma sony s poradnou lupou a barevnym zobrazenim hran...
Sakini (1174)|29.7.2014 08:59
[QUOTE=kultus;32250]Zajimalo by mne jestli i canon/nikon maji nejakou podporu pri manualnim ostreni jako to ma sony s poradnou lupou a barevnym zobrazenim hran...[/QUOTE] Zrcadlovky focus peaking ne, tedy v LiveView (v hledáčku to samozřejmě nejde). Lupa je samozřejmě k dispozici u obou v LiveView. Focus peaking u zrcadlovek (v LV) zavedl Pentax, oni rádi přidávají něco navíc.
crashpc (541)|29.7.2014 09:35
kultus: to je jednoduché. Ty funkce bych rád používal, kdyby mi kvalita výsledku stačila - tzn neklesala oproti standartnímu snímků bez těchhle blbinek. Pokud je to horší, což moje oči tvrdí, že je, tak to nemůžu použít. Jak je to s focus peaking u celé řady Canonu netuším. Můj Canon EOS M to umí. Byl to jeden z důvodů, proč jsem ho vzal. Beztak to nepoužívám, protože přesné ostření se světelným pevným sklem vypadá trošku jinak, než by si někdo mohl představovat...
kultus (1295)|29.7.2014 15:19
Ale to chapu, taky krome DRO, ktere mam porad zaple nic z toho nepouzivam, vsechno si radeji udelam sam (HDR, panorama a pod.) Ale kritizujes je jen u sony pritom ostatni to budto nemaji nebo jeste omezenejsi a ikdyby byli s nima vysledky perfektni jsou to jen doplnkove funkce a s tak omezenym nastavenim oproti PC bych je nepouzival. Tu poznamku s tim svet. sklem nechapu...NEX akorat zvyraznuje hrany s nejvetsim kontrastem->nejvice zaostrene. Okem to vetsinou lepe videt/zaostrit na displeji nejde...hlavne s manual.sklem fotit neco rychlejsiho k nezaplaceni. To ze to nemaji canikon zrcadlovky je skoda, hodne lidi si to chvali, ale zrejme to hodne lidem ani nechybi...
crashpc (541)|29.7.2014 21:47
Ale já jsem psal co všechno mi vadí krom těch funkcí. Přehřívání, více šumu u SLT, plastový bajonet, v objektivech se nevyznám, a ceny za slušnější kousky jsou veliké... Je toho zkrátka na mě moc.
Co se ostření týká, tak mnoho světelných objektivů trpí tím, že s přicloněním ostří malinko jinam, než při měření na plnou díru. Pokud Ti jde o milimetry třeba na makro, nebo na detail, tak je to docela zřejmý rozdíl. Proto se s tím musí člověk babrat trošku víc. Také s ostřící vzdáleností se mírně mění AOV, zkrátka to vše není tak, jak si člověk myslel, že to nastavil nebo vypočítal na napíře. Na běžný výcvak je to asi fuk, ale když jde o trošku kritickou práci, je rozdíl opravdu poznat. Pak člověk svůj hardware musí opravdu znát, a dělat mírné korekce ručně.
Literatura třeba zde a
zde
nebo tady...
kultus (1295)|30.7.2014 07:53
Na pricloneni ani objektivu ale nezalezi, indikaci zaostreni provadi prece telo, tady jde o to ze ti displej pouze ukazuje co je zaostreno vic a co min nebo vubec barevnou konturou. Jestli to mam zaple nebo vyple nema vliv na samotne ostreni a pri DMF si muzes u NEXe nechat zaostrit pomoci automatiky a doostrit rucne. Ta asistence je jen pomucka a u sony funguje spolehlive, v obtiznych podminkach je to hodne velka pomoc asi by mi to chybelo u zrcadla. Tam se asi musi hodne spolehat na AF kdyz se foti pres hledacek a lupa je jen pri LV. Nejak okrajove premyslim nad zrcadlem hlavne kvuli ergonomii a rychlosti AF s ohledem na dosavadni styl foceni na CSC. Na druhou stranu jeste nejsem uplne presvedcen jestli to stoji za utratu dalsich penez, vetsi vahu zmenu stylu foceni pres hledacek, taky by mi mohli chybec veci, na ktere jsem zvykly z NEXe jako treba to ostreni a urcite by se jeste neco naslo...
crashpc (541)|30.7.2014 11:21
Na tom samozřejmě záleží. Indikaci zaostření provádí tělo, na plně otevřené cloně objektivu. Když se clona při snímání přivře na požadouvanou úroveň, objektiv se zaostří mírně jinam, než bylo změřeno na cloně otevřené. Je to jen odpověď na to co ses ptal, nerad bych zacházel do OT nějak víc. Já věřím, že některá zrcadla Canon to v LiveView umí taky. A rozhodně v ne-liveview módu ostřej o kousek rychleji. Jinak lupa je samozřejmě v jistých chvílích mnohem lepší nástroj než optický hledáček. Otázkou je kdo co preferuje... Mě chybí na optickém hledáčku živý histogram a lupa, na elektronickém zase rychlost a odezva, šum v horších světelných podmínkách. Každý má asi něco. Čekám na hybridní hledáček :-)
kultus (1295)|30.7.2014 11:50
Tak to si asi nejak nerozumime...jestli priclonim/odclonim, musim znovu preostrit to je jasne, ale ty pomucky ostreni na to nemaji vliv. Naopak hned vidis co je zaostrene a co ne. Pri manualnim ostreni si preostrim sam a hned vidim, ktere hrany mam zaostrene. Pri AF si znovu namacknutim spouste pristroj zaostri sam...Takhle to aspon funguje na CSC, jestli to na zrcadle funguje jinak tak je problem na mem prijimaci ;) Co je AOV?
crashpc (541)|30.7.2014 12:11
Jenže ostření obvykle probíhá vždy na cloně otevřené, ať nastavíš na těle clonu jakou chceš. V tom je ten fígl. Právě že na to vliv nemají, ale asi by měly... Co je zaostřené a co ne sice vidím hned, ale na otevřené cloně. Já to potřebuju vidět na cloně s kterou se bude fotit, a to se neděje. Ani manuální ostření to neřeší, protože se také ostří na otevřenou clonu. Na zrcadlech a bezzrcadlech to obvykle nemá důvod fungovat jinak. AOV -Angle of view - zorný úhel. Aj ten se může drobně změnit, a pokud fotíš kritickou práci, kdy je potřeba něco vidět při samém kraji snímku, můžeš být po vyfocení. Je to vždy pár milimetů sem, tam, z toho se běžně nestřílí, ale tak třeba u silného makra je to rozdíl mezi dobrou fotkou a totálním průšvihem...
Petr-CH (0)|4.8.2014 14:22
Tak jsem vybral Pentax K-500, zatím jen tak zkouším a pocitově velmi dobrý, moc děkuji za rady!