Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Panasonic FZ72 jak odlesky

Neregistrovaný (0)|29.7.2014 21:25
Tazatel: kamil

Znění dotazu: Dobrý den, zakoupil jsem po dlouhých úvahách jako doplněk k Panasonicu TZ5 ultrazoom Panasonic FZ72 a potřebuji se zaptat jako laik na jeden jev, který jsem okrajově zahlédl v recenzi i tu na digimánii... Jedná se mi o to, že pokud s ním fotím proti slunci prakticky v 99% se mi při západu slunce zobrazí slunce a kolem dokola vyloženě fialové tečky, jako byste si představili hrací kostku v podobě čísla 5 a slunce byla tečka uprostřed a ty fialové tečky dávaly tu pětku dohromady. Buď jsou to přímo velké tečky nebo rozmazané části na fotografii ale vždy mi dělají tuto pětku hrací kostky. Ve vyjímečných případech se ještě objevuje modrý kulatý odlesk objektivu jako v recenzi zde na digimanii, ale to je jen vyjímečně a to mne netrápí. Stará TZ5 mi nedělá ani jedno a v obou případech fotím přes automatiku...Pokud se zeptám jako laik, existuje nějaká clona nebo filtr, přenastavení ve fotoaparátu, prostě cokoli co by dokázalo aspoň trochu ostřejší západ slunce vyfotit, když to stará TZ5 nedělala, nebo si myslíte, že je to charakterová vlastnost a nepůjde to nijak odstranit... ani jeden západ slunce automatika nezvládla bez těch podivných odlesků fialové, jinak by to byly nádherné fotky..fotil jsem téměř vždy bez zoomu a tam má objektiv světelnost f2.8. Jestli se s tím někdo nesetkal a nevěděl případně čím by to mohlo být..jsem laik a nechám si rád poradit...mám i ukázky, ale sem to asi nahrát nejde.. Děkuji za odpovědi...

Fotovýbava, které se dotaz týká: Panasonic FZ72
Pavel Matějka (394)|30.7.2014 08:01
Odlesky v protisvětle jsou dány úhlem protisvětla (změníš) a konstrukcí objektivu (nezměníš). Nějaký filtr situaci pravděpodobně jen zhorší. Můžeš vyzkoušet různá ohniska a různé clony.
Kamil (0)|30.7.2014 13:48
Aha, tak asi budu muset čekat na majitele řady Panasonic FZ jak to vyřešili... Jak jsem se dočetl při odpovědi u jiného ultrazoomu tak Sony to prý dělá také, a je to prý normální. Prostě máte slunce uprostřed a kolem 4-8 velkých fialových teček přes půl fotky, případně čmouh, při jakémkoli západu slunce nebo při jakémkoli focení proti slunci... Opravdu by mne zajímalo jestli existuje nějaký filtr na toto pro laika, jestli už toto někdo vyřešil.. Právěže mám naprosto ukázkovou fotku právě u závěrky clony f/8 a délky expozice 1/1600.. a ohnisko na to nemá také vliv... jen ji tu nemám jak nahrát, jestli by mi někdo neporadil..Prostě pro "domácí použití" parádní fotka s fialovými artefakty, a vypadá to hrozně. Pořád věřím, že nějakým filtrem se to někomu podařilo odstranit, nebudu první..
Milan Šurkala (3381)|30.7.2014 14:01
Nejsem si jist, zda tu fotku jako neregistrovaný nahraješ. Po registraci to určitě půjde. Podle mého názoru se těchto artefaktů žádným filtrem nezbavíš, ale mohu se mýlit (spíše bych souhlasil s tím, že další filtr je akorát přidá). Je to standardní projev toho objektivu, dělá to tak bohužel hodně kompaktů.
Kamil (4)|30.7.2014 19:07
Děkuji všem za odezvy.., tak jsem se přihlásil a nahrál pár fotek. Nedívejte se prosím na uměleckou nebo fotografickou stránku, protože mi to pustilo do přílohy soubory max. 3,81 a nechtěl jsem konvertovat, proto mám vybrané ty nejtmavější, přesto barvy okolí odpovídají realitě. V podstatě jsem zjistil, že obrazec je pokaždé ten samý, na všech fotkách, a je vidět míň či víc jen podle intenzity slunce, které pak přepaluje. Každopádně stačí jeden jediný paprsek světla přímo do objektivu a udělá to slabší fialové artefakty, při přímém slunci se pak zobrazí naplno "krásný" obrys čísla pět na hrací kostce...takže čistě teoreticky by mohl nějaký filtr tomuto zabránit..., anebo něco přenastavit z automatiky manuálně?
P1010419.JPG P1010451.JPG P1010454.JPG P1010645.JPG
Milan Šurkala (3381)|30.7.2014 21:10
Přenastavení na manuál tomu na 100% nepomůže. To je prostě problém objektivu, jeho optické konstrukce a antireflexních vrstev. Filtr ti může něco málo odfiltrovat, ale stále do něj bude proudit světlo, které se bude blbě odrážet. Až budu mít někdy podobný ultrazoom, můžu zkusit nějaké filtry (např. polarizační), ale fakt nevím, který by mohl čemukoli pomoci.
Begy_cz (537)|31.7.2014 11:28
tohle se stává když světlo projde objektivem a odrazí se od snímače zpět do objektivu. Protože se to děje uvnitř přístroje - tak tomu žádný filtr nasazený před objektiv logicky pomoct nemůže
Pavel Matějka (394)|31.7.2014 11:48
Dovolil bych si odporovat - světlo, odražené od čipu, IMHO způsobuje mléčný závoj. V důsledku je to ovšem jedno - v extrémních případech prostě dochází k extrémním projevům, a to v závislosti na kvalitě návrhu a na složitosti optické části přístroje (a dodám, že obrazový procesor ve své snaze vyloupnout ze šumu detaily může tyto jevy zvýraznit).

Možná, že by je mohl částečně potlačit polarizovaný filtr, který za cenu ztráty světla odfiltruje jeho část - ale nesměl by být cirkulární, ale lineární (jednovrstvý). Mohl by zmenšit nějaké interference, ale moc tomu nevěřím. Muselo by se to zkusit. UV ani šedý filtr určitě nepomohou a nějaké barevné filtry by možná jev trošku omezily, ale za cenu likvidace barevnosti snímku.
kultus (1295)|28.8.2014 13:46
Vzhledem k tvemu komentari fotky v protisvetle z FZ1000 v sousednim vlakne mi to nedalo a tady vysledek. Par minut v LR a i to jen proto, ze jsem to jeste nedelal a hledal jsem nejmene bolestivy zakrok. Z RAWu by se dala dostat lepsi kvalita...
P1010451.JPG 20140711_RAW.jpg
kultus (1295)|28.8.2014 14:02
z tema vyraznejsima nevim co. Zkus fotit aspon takhle a budes v poho :D Mozna nekdo poradi neco lepsiho...nez to nechat tak kriklave bude lepsi to zakomponovat do sceny...
P1010419.JPG 20140711_RAW.jpg