Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparáty s EVF: Canon PShot SX280 nebo Canon EOS M

Neregistrovaný (0)|30.7.2014 15:14
Tazatel: Tomas

Znění dotazu: Dlouho jsem používal zoom kompat od Canonu. Než mi odešel do věčných lovišť. Takže jsem přemýšlel o novém. První (Canon PShot SX280) je podle mě docela dostačující kompkat a druhý (Canon EOS M) je trochu odfláknutá EVF, ale ne tak moc.
Oproti zrcadlovkám se mi líbí kompaktnost na cestování, kde fotak nejvíc používám.

Případně nějaký jiný návrh?
kultus (1295)|30.7.2014 16:30
malo informaci davas! olympus EPM2
Komo (840)|30.7.2014 21:49
Kazdopadne s pancakom f 22, bleskom a setakom pod 500 EUR to moze byt dobry kauf.Ten pancake ticho zavidim. Ale aj Oly v kombinacii s 45/1,8 vychadza cenovo podobne.
crashpc (541)|30.7.2014 23:13
Jak Olympus tak Canon M jsou super stroje. Jen jsou dost jiné, a člověk musí vědět co chce. Nejlépe si zkontrolovat dostupnost a kompatibilitu objektivů, jejich ceny, a pak zajít do krámu a pozkoušet co se líbí víc.
Tomas, první příspěvek (0)|31.7.2014 13:42
paráda. díky za radu. vůbec jsem nečekal, že se někdo ozve. trochu jste mi otevřeli oči. koukal jsem jen po Canonech a Nikonech. Olympus jsem nečekal. výběr jsem rozšířil
- Canon EOS M (pomalý, ovládání podobné a jsem na ně zvyklý, cena)
- Olympus EPM2 (super rychlý, ovládání menu podle youtube dost tragedie)
- Samsung NX2000 (ovladaní podle youtube celkem jde, fotak průměr, nemá stabilizaci, fajn set objektiv)

ještě se chci zeptat
- u toho EPM2 čip jen 4/3 je menší jak APS-C, neni to trochu problém? a nebo je 4/3 tak dobrý, že se APS-C vyrovná?
- často še oceňuje pancake 22mm u EOS M, ale nepřišel jsem na to proč. může mi někdo poslat odkaz třeba na test?

doplňující info: po letitém používání canona jsem si zvykl na pomalé ostření a ukládání fotek, ale neřikám, že bych si nezvykl i na rychlé ostřední :-) zvykl jsem si zaměřit na střed, namáčknout, překomponovat a pak fotit. fotim spíše krajinu (cestování), případně občas architekturu (panorama, zákresy do foto). u ultrazoom kompatku mi často vadila světelnost, jinými slovy: když bylo šero, tak už jsem nic nevyfotil. dál očekávám, že oproti kompaktu nový fotoaparát bude mít větší dynamický rozsah (míň přepalů a světlejší stíny). zoomování jsem využil jen někdy, tak menší zoomovací schopnosti pravděpodobně oželím, i když 12x zoom je návykové. ergonomie: nejsem zvyklý na velký grip, takže nevim jestli ho ocením, diplej: s dotykovými displeji nemám problém, spíše je preferuji (telefon, tablet).
crashpc (541)|31.7.2014 15:54
Ahoj. Je to takové ošemetné, člověk fakt musí vědět přesně co chce. Nic není tak černobílé. Měl jsem v ruce E-PM2, vlastním EOS M, a nevím ani kde začt s nějakými informacemi, nebo názory. Je toho hodně, a mán pocit, že si to představuješ trochu jinak, než to je....
Ovládání základních funkcí Olympusu je rychlé, intuitivní a dobré. Dynamický rozsah při focení do JPEG bude nedobrý a nedobře namapovaný na současných strojích skoro vždy. Olympus má na nižší citlivosti v RAWu rozsah trochu vyšší, ale velikost snímače i malinko vyšší rozlišení, a lepší poměr kvality skel na cenu předurčuje, že z Canonu v RAWu za dané peníze půjde vytáhnout o malý kousek víc.
Jestli chceš víc fotit rovnou do JPG, menší a rychlejší systém, je Olympus jasná volba. Jestli si hračička, rád si dáš na čas s focením i úpravou fotek, a chceš poslední drtek rozlišení a obrazové kvality za malinko menší peníz, tak Canon. To rozhodnutí musíš udělat sám. Obojí to jsou super stroje. Běž si je taky osahat, ať víš do čeho deš.U mě rozhodlo právě to osahání...

To 22mm sklo jde sehnat levně, je malé a velmi ostré, takže je prostě dobré, a celé to pak jde i s tím.foťákem strčit do kapsy. Vysoká kvalita, nízká cena, kapesní provedení. Co víc si přát...
Komo (840)|31.7.2014 16:50
Ja este dodam k tomu pancaku 22mm. Je to ekvivalentne 35 mm ohnisko , ktore je pomerne univerzalne a dobre pouzitelne na viacero zanrov a s ktorym si clovek eventualne vystaci ako s jedinym objektivom. Dufam, ze ma teraz za tieto reci vsetci nezozeru. Navyse jeho svetelnost dovoluje nielen dobre foto v slabsom svetle , ale vzhladom na vacsi cip aj urcitu pracu s hlbkou ostrosti.
Tomas, první příspěvek (0)|31.7.2014 18:08
Diky za vysvětlení s "palačinou". Ještě bych se chtěl zeptat na osobní názor. Šli by jste do bazarovéhoh kusu, kdyby cena byla oproti novému kusu (kit tělo+obj) o 25% nižší? a má vůbec cenu uvažovat v takovéto kategorii bazar? nebo je lepší si opravdu připlatit?
crashpc (541)|31.7.2014 18:20
Šel bych i do bazaru, kdyby to mělo naběháno do 2000 snímků a stav by byl tzv. AA. Ale za tu cenu nového opravdu neušetříš skoro nic.