Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus XZ-10 alebo Olympus XZ-2

tipit (12)|2.8.2014 11:03
Dobrý deň
Som v oblasti fotoaparátov skoro úplný analfabet(ale rýchlo sa učím),chcem si kúpiť kompakt ktorý bude v danej kategórii najlepším riešením(ide mi hlavne o pekné fotky aj HD video).
Viem že pekné fotky závisia hlavne od fotografa až potom od fotoaparátu,ale ako som už písal,rýchlo sa učím,preto by som chcel foťák s dobrým automatickým režimom(pre začiatok) a s bohatými manuálnymi nastaveniami(do budúcna).Od foťáku očakávam aj čo najlepšiu kompaktnosť kvôli prenosnosti(chcem ho nosiť stále pri sebe).
Prečítal som mnoho recenzii a nakoniec mi v pomere cena(do 200€)+celková kvalita vyšiel ako víťaz Olympus XZ-10,ale oslovil ma aj drahší(o +-100€) Olympus XZ-2,chcem sa opýtať či sa oplatí zainvestovať do XZ-2(som ochotný zainvestovať max. 300€).Je medzi nimi nejaký radikálny kvalitatívny rozdiel(okrem ceny a veľkosti)?.
Fotiť chcem v podstate všetko(krajinka,rodina...),bude záležať od momentu ktorý bude stáť za zvečnenie

Ďakujem
crashpc (541)|2.8.2014 12:38
Ty přístroje jsou trochu rozdílé - XZ-10 je menší, má menší snímač, a větší rozsah ohniskové vzdálenosti. XZ-10 je větší, má větší snímač a objektiv s kratším rozsahem ohnisek. Z toho logicky plynou výhody a nevýhody. Obecné pravidlo je takové, že větší snímač s větším objektivem má vždy větší potenciál. Takže si vesměs stačí přebrat, jestli chceš víc menší velikost, nebo lepší držení a větší kvalitu fotek.
tipit (12)|2.8.2014 14:21
[QUOTE=crashpc;32368]...XZ-2 lepší držení a větší kvalitu fotek.[/QUOTE]
Tá kvalita fotiek XZ-2 je(resp. bude) markantná?,alebo to ja ako amatér ani nerozoznám.Pozeral som na fotky(flickr) z oboch,musím priznať že fotky z XZ-2 sú naozaj krajšie.
Chcel som vidieť XZ-2 a XZ-10 a porovnať veľkostný rozdiel na vlastné oči,bol som vo dvoch obchodoch,ale mali vystavený len XZ-10 :(
Ani na youtube som nič nenašiel
crashpc (541)|2.8.2014 15:02
Viz: http://camerasize.com/compare/#439,386
Nalevo máš přepínání 1 a 2 mezi fotoaparáty, a pod těmi čísly vyobrazenou polohu, v jaké ten fotoaparát chceš vidět. Rozdíl kvality asi nebude TAK velký, ale bude tam, a vzhledem k absolutní hodnotě kvality si dovolím tvrdit, že stojí za to vzít ten dražší a větší model.
Rád bych doporučil Olympus E-PM2 - tělo přístroje je stejné nebo menší než Olympus XZ-2, ale má mnohem lepší snímač a celkově je to mnohem lepší stroj za stejné, nebo menší peníze. Problém je, že se za dané peníze prodává v setu s objektivem, který už není tak malý. Dá se sehnat maličký dobrý objektiv, takže by to celé bylo malé, a v kvalitě totálně jiná liga, bohužel ale asi už ne za tak malé peníze.
Viz porovnání XZ-2 a E-PM2 bez objektivu:
http://camerasize.com/compare/#387,386
A tady ještě porovnání XZ-2 s E-PM2 s tím malým objektivem (to je o dost vyšší liga), a také s tím s kterým se to standartně prodává snad za méně než XZ-2(také velmi dobré, ale už ne tak malé) http://camerasize.com/compact/#386,387.409,387.92,ha,t
tipit (12)|2.8.2014 15:33
Olympus E-PM2 je evidentne iná liga(aj sa mi naozaj páči),aj fotky sú wonderful http://www.prolaika.sk/olympus-e-pm2-zoom-alebo-double-zoom/ ale dokupovať objektív(y) za +- čo stojí foťák?,do tohto kolotoča sa mi moc nechce(nakoľko je všeobecne známe že neexistuje na žiadnu DSLR/CSC univerzálny objektív).So setovým objektívom asi moc vody nenamútim,či?.Mimochodom, navyše v jednej recenzii píšu že E-PM2 nemá kvôli miniaturizácii ani integrovaný blesk(ďaľšia investícia do nákupu ext. blesku) :(
crashpc (541)|2.8.2014 15:53
Možností je několik. Smířit se s větším objektivem, nebo koupit ten menší objektiv chytřeji někde jinde za méně peněz, a prodat ten původní, takže nakonec to taková darda nebude, a nebo prostě (bez urážky) neobětovat nic, bejt línej, a koupit to co je v krámě jak to leží a běží. Víc neumím pomoci, každý si musí rozmyslet v hlavě sám, co je jeho opravdová priorita. Nechci nikomu vnucovat svůj názor, ale klasickej malej vyskakovací blesk je podle mě tak málo použitelnej, že bych ho obětoval ve jménu lepšího stroje - já to udělal, i když nemusel. Canon EOS M (podobné ražení jako Olympus) je v prodeji za danou cenu i s bleskem, ale já ho prodal, protože pro tak malý blesk nemám využití. Rozhodně budeš šťastnější s dobrým strojem a s omezením blesku na pár fotkách, nežli s bleskem všude kde potřebuješ, ale u všech fotek s mnohem menší obrazovou kvalitou. Navíc statické scény se dají nasvítit i jinak než bleskem, a lépe. Těch pár fotek, kde situaci vyřeší jen a pouze malý vestavěný blesk bych bez mrknutí oka obětoval. Je mi na kvalitní foto většinou k ničemu, a rozhodně by takováhle věc podle mě neměla tvořit rozhodující moment. To je podle mě nesmysl. S tím objektivem, to je jiná. Ten původní není malý, a na ten malý při troše šikovnosti bude potřeba připlatit ještě kolem €180.

Fotografie ssebou rozhodně nese různé daně, kompromisy a oběti, o tom žádná. Nikdo se Ti nebude posmívat, když se Ti zprvu odměna za technicky kvalitnější fotografie nezdá tak velká jako daň za velikost nebo cenu stroje, ale bohužel fyzika je jen jedna, a je tedy na Tobě, jestli je pro Tebe důležitější fotografie, nebo osobní komfort. Každý má tu linii někde jinde, ale bohužel obecně si dovolím tvrdit, že kompakty jsou na to co umí příliš drahé, a že člověk vesměs dostane horší poměr kvality a ceny, než u jiných lepších přístrojů. Pokud je cena nebo velikost naprosto zásádním neřešitelným problémem, pak Ti samozřejmě nezbyde možnost, než prostě pořídit třeba XZ-2. Beztak to s tím E-PM2 byl jen návrh, který se mohl, ale také nemusel zalíbit...
tipit (12)|2.8.2014 16:02
[QUOTE=crashpc;32377]...na ten malý při troše šikovnosti bude potřeba připlatit ještě kolem €180.[/QUOTE]
Konkrétne,ten malý je aký/ktorý?
Hodne vychvaľujú tento; Olympus M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 ,ale ten stojí +-300€ :-O
Vlastne ani ten setový Olympus M.Zuiko Digital 14-42mm 1:3,5-5,6 II R ,nie je na zahodenie(ten seťák podáva podstatne lepšie výsledky ako XZ-2 :D).https://www.digimanie.cz/recenze-olympus-mzuiko-digital-14-42mm-135-56-ii-r/4263-7
Dovolím si z laického pohľadu povedať že E-PM2 so seťákom robí krajšie fotky ako Sony XR100,Sony má akurát výhodu kompaktnosti(že je vreckový),ale keď opomeniem rozmery tak pre mň je E-PM2 jasný víťaz.
Chlape,nahodil si mi chrobáka do hlavy ;)
Tu ho majú za dobrú cenu+brašna+8GB karta,s najväčšou pravdepodobnosťou si ho objednám
http://www.mall.sk/bezzrkadlovky/olympus-pen-e-pm2-14-42mm-ii-r?v=530752001
rousini (738)|2.8.2014 16:43
E-PM2 je skutečně jiná liga, především kvůli velikosti snímače. Nicméně all in one (rozsah zoomu, světelnost, makro, integrovaný blesk) kompaktu jako jediné věci v kapse nenahradí...
Co mi na řadě PM vadí je displej 16:9, při focení budou nevyužity okraje displeje, nemá PASM volič, blesk je součástí dodávky, ale musí se nasazovat (nosit) a výkon = integrovanému. Taky mu chybí plnohodnotný roller, má jen takový kolotoč kolem křížového ovladače. To sice nemá vliv na kvalitu fotky, ale komfort obsluhy to ovlivňuje zásadně...

Jinak XZ-10 bych zavrhnul. Není zlý, ale neuspokojí pokročilejší ambice.
crashpc (541)|2.8.2014 16:57
Ten větší seťák v ceně fotoaparátu (ještě dnes jsem ho viděl na Megapixelu za 7500Kč) je vesměs také velmi dobrý. Netvrdil jsem, že není. XZ-2 to kvalitou rozhodně rozdrtí. Já jen mluvil o tom, že jestli by se to mělo udělat stejně malé jako s tím XZ-2, bylo by potřeba sehnat ten malý zoom, což je ten, co je v porovnávačce, a je to tento:
http://www.megapixel.cz/olympus-m-zuiko-14-42mm-f-3-5-5-6-ez-m1442ez
Při troše šikovnosti jde nový sehnat za cca 7000Kč nebo méně (já tak objektivy sháním normálně, obvykle kolem nebo něco málo přes půl ceny za nový), a s odprodejem toho starého by to bylo kolem 5000Kč/€180...

Ten objektiv (oba) u E-PM2 není tak světelný jako u XZ-2, takže když není dost světla, na E-PM2 se musí nastavit větší citlivost ISO, a tímpádem XZ-2 se světelnějším objektivem PM2-ku hodně dožene (nemyslím si, že by se plně vyrovnal). Jakmile je ale světla dost, a porovnávání by se dělalo na stejné ISO citlivosti, tak má samozřejmě PM2 těžce navrch. Samozřejmě, že to ještě může dopadnout tak, že pořídíš XZ-2, ale lepší zmínit všechny možnosti, než něco zbrkle koupit bez znalostí svých možností.

Co jsem ale hrubě opoměl, a naštěstí to napsal rousini jsou makro schopnosti. Tam XZ-2 s největší pravděpodobností vyhraje. Nevím jestli se dají sehnat nějak levně makro kroužky na m43 bajonet, ale bez nich to opravdu makro víceméně neumí, a někomu to může dost vadit. Mě by to vadilo, ale naštěstí můžu leccos odfotit s kroužkama.
tipit (12)|2.8.2014 17:11
Som na 99% naklonený E-PM2,to jedno percento je pre prípad že by sa do 300€ našla ešte lepšia(nie väčšia :)) alternatíva.Ja v podstate so sebou stále ťahám brašnu cez rameno a navyše nosím kapsáče,takže myslím že nebude problém ho nosiť stále so sebou.Pozeral som aj videa,a usúdil som že to nie je zas taká veľká krava ktorá by ma nejak obmedzovala pri každodennom nosení.
Časom,ak ma fotenie chytí,si prikúpim nejaký objektív(napr. ten čo si postol; M.ZUIKO 14-42mm f/3,5-5,6 EZ-M1442EZ )

@rousini:
[code]Jinak XZ-10 bych zavrhnul...[/code]
Ani som nad kúpou nepremýšľal(mne sa zdá zbytočne moc drahý),len som porovnával,keď ho tak chvália že je to vreckové "zrkadlo"
rousini (738)|2.8.2014 17:47
No určitě si zajdi někam na něj sáhnout. Pocit v ruce dost napoví. A taky bych čeknul bazary. Za stejný prachy se tam dá nakoupit víc a když to má zbytkovou záruku, tak kromě mech. poškození nebo vykoupání v moři nejde o žádné riziko...
tipit (12)|2.8.2014 18:03
[QUOTE=rousini;32383]A taky bych čeknul bazary. Za stejný prachy se tam dá nakoupit víc...[/QUOTE]
No ako som už uviedol,som fotoanalfabet,nevyznám sa natoľko vo fototechnike aby som kupoval niečo cez bazar. Určite by som viacmenej naletel,namiesto ušetrenia by so skôr prerobil:(
Pozeral som na Bazoš,ale nič zaujímavé som tam nevidel
Milan Šurkala (3381)|2.8.2014 18:07
[QUOTE=crashpc;32381]Ten objektiv (oba) u E-PM2 není tak světelný jako u XZ-2, takže když není dost světla, na E-PM2 se musí nastavit větší citlivost ISO, a tímpádem XZ-2 se světelnějším objektivem PM2-ku hodně dožene (nemyslím si, že by se plně vyrovnal). Jakmile je ale světla dost, a porovnávání by se dělalo na stejné ISO citlivosti, tak má samozřejmě PM2 těžce navrch. Samozřejmě, že to ještě může dopadnout tak, že pořídíš XZ-2, ale lepší zmínit všechny možnosti, než něco zbrkle koupit bez znalostí svých možností.[/QUOTE]

Myslím, že si tu E-PM2 až příliš idealizuješ (tím nechci v žádném případě říct, že je špatná, naopak). XZ-2 má v celém ohniskovém rozsahu 2 EV navrch ve světelnosti, ten rozdíl v kvalitě čipů ty 2 EV dramaticky nepřesahuje, aby se dalo mluvit o nějakém rozdrcení. V hloubce ostrosti je to plus minus vyrovnané, na nejširším ohnisku XZ-2 s 6mm/1,8 = 3,33mm proti E-PM2 14mm/3,5 = 4mm, takže E-PM2 vyhraje, ale na přepočtených 84mm už to máš XZ-2 18mm/2,3 = 7,8mm, u E-PM2 pak 42mm/5,6 = 7,5mm, takže XZ-2 na tom tady bude o chlup lépe. Jenže to jsi na 3x zoomu a ještě tam máš dalších 28mm ohniskové vzdálenosti na výsledných 112 mm (díky 4x zoomu) navíc. Nebude to jednoduché :)

Jinak k tomu Olympusu 45mm F1,8. Ten je teď zdarma k některým setům PENů zdarma (např. u E-PL5).
Pavel Matějka (394)|2.8.2014 18:09
[QUOTE=tipit;32375]navyše v jednej recenzii píšu že E-PM2 nemá kvôli miniaturizácii ani integrovaný blesk(ďaľšia investícia do nákupu ext. blesku)[/QUOTE]

Olympus k těmhle přístrojkům dává (v ceně) tenhle malý externí blesk: http://www.megapixel.cz/olympus-blesk-fl-lm1
tipit (12)|2.8.2014 18:40
[QUOTE=Milan Šurkala;32387]Myslím, že si tu E-PM2 až příliš idealizuješ (tím nechci v žádném případě říct, že je špatná, naopak)[/QUOTE]
No z môjho laického hľadiska je to naozaj "ideál",navyše tá cena je pre mňa veľmi zaujímavá.
Ty ako naslovovzatý odborník by si mi odporučil E-PM2 alebo XZ-2,alebo by si mi v cenovej relácii do 300€ doporučil niečo iné?.Mimochodom,osobne si testoval ten setový objektív ktorý je k E-PM2; M.Zuiko Digital 14-42mm 1:3,5-5,6 II R ,bude mi zatiaľ ako začiatočníkovi stačiť k spokojnosti?.
E-PL5 je už dosť nad môj momentálny rozpočet,časom by som si M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 mohol kúpiť
Milan Šurkala (3381)|2.8.2014 18:49
No já bych především řekl, že to jsou rovnocenné možnosti. Měl jsem výtky k tomu dávat E-PM2 hodně nad úroveň XZ-2. Se setovým objektivem jsou obě možností svými schopnostmi hodně podobné. Samozřejmě PEN to s jinými objektivy dokáže dohnat tam, kde si XZ-2 ani neškrtne, se seťákem tu XZ-2 ale nijak zvlášť nepřebije, pokud vůbec. Sám nevím, co bych si z těchto dvou možností vybral. Jinak tu 45mm F1,8 lze levněji sehnat z druhé ruky, lidé to právě často prodávají, protože to dostali v setu zdarma (občas to není ani rozbalené).
tipit (12)|2.8.2014 19:21
[QUOTE=Milan Šurkala;32393]PEN to s jinými objektivy dokáže dohnat tam, kde si XZ-2 ani neškrtne, se seťákem tu XZ-2 ale nijak zvlášť nepřebije, pokud vůbec[/QUOTE]
Takže E-PM2 bude lepšia voľba len s inými kvalitnejšími objektívmi(napr. 45mm F1,8),so setovým je to v podstate porovnateľné z XZ-2.No teraz mám dilemu,kúpiť XZ-2 a viac sa už nestarať(dokupovať objektív(y) a tým pádom ďalšie náklady) a len fotiť podľa možností ktorý mi foťák dovolí,alebo kúpiť E-PM2 so seťákom a časom foťák dostať do vyššieho levelu dokúpením kvalitného objektívu(ov),ale to sú už ďalšie a väčšinou nemalé investície
crashpc (541)|2.8.2014 19:34
Milan Šurkala: Jistě, zmínil jsem se o tom. Ne vždy se ale musí na E-PM2 nastavovat vyšší citlivost oproti XZ-2. Pokud je dost světla, nebo se střílí ze stativu a je skoro jedno, na jaký čas se daná situace fotí, hlavně když je dostatečný, tak E-PM2 bude mít na vrch docela dost. Každý může mít jistě zkušenost i potřebu jinou, a snímač nedělá celý foťák. Všecko beru. Obecně bych se ale dnes už za menším snímačem ani neohlédnul.
Milan Šurkala (3381)|2.8.2014 20:12
[QUOTE=crashpc;32395]Milan Šurkala: Jistě, zmínil jsem se o tom. Ne vždy se ale musí na E-PM2 nastavovat vyšší citlivost oproti XZ-2. Pokud je dost světla, nebo se střílí ze stativu a je skoro jedno, na jaký čas se daná situace fotí, hlavně když je dostatečný, tak E-PM2 bude mít na vrch docela dost. Každý může mít jistě zkušenost i potřebu jinou, a snímač nedělá celý foťák. Všecko beru. Obecně bych se ale dnes už za menším snímačem ani neohlédnul.[/QUOTE]

Jenže při dobrém světle nějak moc nešumí ani ten XZ-2. Ano, E-PM2 bude o něco lepší (to s tebou souhlasím), ale že by při nejnižších citlivostech byly nějaké dramatické rozdíly, to si opravdu nemyslím. Ano, rozdíly budou např. při ISO 800... jenže tam právě XZ-2 na ISO 800 díky objektivu nemusí jít.

Např.
E-PL5+14-42mm
XZ-2

Ano, šumu je tam o něco více, ale nevím, zda je to až tak hrozné, abych to označil jako "bude mít na vrch docela dost".
crashpc (541)|2.8.2014 20:53
Souhlasím, že rozdíl v reálné situaci nebude veliký.
Tady jsou porovnávačky z testovací scény DPR:
Nejnižší možná citlivost - Nějaký ten rozdíl tam vidět je, i když toto je laboratorní test, a v reálu tolik rozdílu vidět nebude....
A tady je porovnání na vyšší citlivost a to i s dvěma stopami kompenzace pro světelnější objektiv. Ten rozdíl tam stále je ne tak malý. Ale nebudu rýt, protože si umím představit nějaké situace, kdy kompakt nelze brát tak zle. Rozhodně to tak zlé není, laboratorní test a reálné focení jsou dvě rozdílné věci. Jen jsem chtěl mírně napsat názor, že odměna za velký snímač je veliká, a někomu může stát za to vzít takový stroj navzdory krutým kompromisům oproti kompaktům, které umí za danou cenu zazářit jinde. Jako třeba je to makro, velikost atd...
Milan Šurkala (3381)|2.8.2014 21:22
Jj, to souhlasím. On se hlavně ten snímač fakt povedl. Být tam ta starší 12MPx verze, tak by to bylo hodně pro XZ-2. Na makro si stačí pořídit i nějaké makro předsádky, což není velké a může to udělat velkou službu. I ty obyčejné jednočočky se na setových objektivech obvykle (ne vždy) opticky tváří dost solidně, až bych tomu sám nevěřil, kdybych to nezkusil.
crashpc (541)|2.8.2014 21:44
Ano, se starým snímačem by bylo jak se řká "hotovo". Při prohlížení kvality fotek XZ-2 jsem se až na pár vteřin orosil, že budu mít problém s hledáním nějakého důkazu, že E-PM2 má kvalitu výstupu větší. Tak dobrý XZ-2 je. A to bych ještě před pěti lety skálopevně tvrdil, že už si žádný Olympus prostě nikdy nekoupím. Opravdu to kluci v Olympusu zlepšili markantně. S makrem na MFT bohužel zkušenost nemám, ale nemám důvod nevěřit. V tom je právě výhoda větších snímačů - tedy ne v makru, ale v tom, že větší snímač potřebuje větší sklo, a na to sklo nemusí být kladeny tak velké nároky, jako na snímač menší, respektive jako na snímač s větším rozlišením na plochu.
rousini (738)|2.8.2014 22:00
Milane, jenomže i ten blbý seťák vykreslí tolik detailů a násobně větší čip si je přebere, že si XZ-2 neškrtne. A když tam nasadí cokoliv lepšího, tak se kompakt může skutečně zahrabat. Ale je to jak psal crash. Kolik toho jsem ochoten vláčet, aby mě to uspokojilo???
crashpc (541)|2.8.2014 22:44
Ano, poměr cena výkon je jasný, ale život není tak jednoduchý, a fotoaparát není jen snímač. Také si nemůžu za stejné peníze dovolit koupit rychlejší auto, když má jen dvě sedačky a žádný kufr, který potřebuju na vození kola, zvěře, rodiny nebo cementu na stavbu :-) . Něco takového naznačoval Milan...
tipit (12)|3.8.2014 08:27
Po dlhej úvahe pre a proti som sa definitívne rozhodol,kúpim E-PM2. Ako začiatočník si myslím že so setovým objektívom si zatiaľ na dlhšiu dobu vystačím,ak ma fotenie začne baviť viac a budem chcieť vyššiu kvalitu dokúpim objektív(y). XZ-2 by bolo jednoduchšie riešenie(hlavne bez dalších investícii) ,ale z dlhodobejšieho hľadiska by mi časom možno vadilo že možnosti foťáku sú ohraničené a nemenné(v podstate obmedzujúce).
Nákupná cena je v podstate rovnaká,no vlastne aj tá svedčí v prospech E-PM2(navyše akciové príslušenstvo), rozmerový rozdiel vrátane objektívu nie je tak markantný aby ma nejak obmedzoval. Najpodstatnejší rozdiel ktorý rozhodoval je kvalitnejší čip ktorým disponuje E-PM2,takže sečteno a podtrženo="cestu okolo sveta" vyhráva E-PM2 :-)

Dakujem všetkým zúčastneným za cenné rady a pripomienky,zvláštne podakovanie patrí crashpc, ktorí prišiel s návrhom E-PM2
crashpc (541)|3.8.2014 09:04
Joo holenku, ještě ten přístroj nemáš, tak se neraduj. Chce to chvilku s tím žít. Ještě se může stát, že mi ho přijdeš oflákat o hlavu. Každopádně přeju úspěch....
rousini (738)|3.8.2014 10:39
Já bych to, jak už jsem jednou psal, vzal nejdřív do ruky. Je to model do dámské kabelky, tlačítka a rozmístění do chlapské ruky nemusí pasovat. Výsledná fotka je jedna věc a radost z focení druhá. Někdo si užije odpoledne focením a domů přinese fotky. Druhý může přinést fotky technicky dokonalejší, ale focení si rozhodně neužil.
Ve smyslu radosti z focení na tom bude XZ-2 lépe...
tipit (12)|3.8.2014 10:50
[QUOTE=crashpc;32406]Ještě se může stát, že mi ho přijdeš oflákat o hlavu...[/QUOTE]
Toho sa nemusíš obávať :). Budem mať sedem dní na to aby som zistil či mi bude vyhovovať ,ak nie,tak ho s kľudom môžem vrátiť(predajnu MALL mám "pod nosom"),no problém
tipit (12)|4.8.2014 19:47
Tak foťák je doma,prvé dojmy?,dobrá kúpa :D
crashpc (541)|4.8.2014 21:35
No, blahopřeju, snad ty dojmy přetrvají :-)