Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výměnné objektivy: Makroobjektiv pro kompakt s vymennym objektivem

Neregistrovaný (0)|7.8.2014 10:47
Tazatel: Simona

Znění dotazu: Dobry den, mam fotoaparat olympus OM-D E-M10 a k tomu objektivy M.Zuiko Digital ED 14-42 mm EZ 1:3.5-5.6 a M.Zuiko Digital ED 40-150 mm 1:4.0-5.6 R. Muj dotaz se tyka vhodneho objektivu pro makro. Pri prohlizeni internetu se mi jako kandidat nabizi objektiv M.Zuiko Digital ED 60 mm 1:2.8, ktrery lze koupit za cca 13 tis. Druha varianta je makro predsadka MCON-P01 za cca 2 tisice, kterou bych mohla pouzit s objektivem, ktery mam. Muze mi nekdo poradit prosim, v cem spociva rozdil mezi obema variantami a jak moc je tento rozdil vyznamny z hlediska kvality fotografii (odhlednete prosim ted od ceny...), pripadne muzete poradit jinou, lepsi alternativu? Chtela bych fotit hmyz a detaily na kvetinach. Predem dekuji za odpoved.
Sakini (1174)|7.8.2014 13:21
Makropředsádka stejně jako mezikroužky jsou ekonomické řešení makra, někdy můžou být výsledky hodně dobré a někdy hodně špatné, záleží na kvalitě toho či onoho prostředku. Řada předsádek má velice slušné výsledky za svou cenu, typicky Raynox DCR-150 (není třeba dražší originální předsádka) který za svou cenu makro umí, zkoušel jsem na E-M5 a různých pevných objektivech, třeba ve spojení se Sigmou 60/2.8 vznikla zajímavá a schopná kombinace. Mezikroužky jsou ještě dostupnější možnost, pokud není dostatek financí dá se s takovými pomůckami dokázat docela dost bez výraznějšího poklesu kvality.
Makroobjektiv je ideální řešení, a Zuiko 60/2.8 je velice dobrý - pokud na něj máš, bude to výborná volba, a nejen na makro ale i jiná témata. Navíc má zvětšení 1:1, je velice ostrý a výkonný. Lepší makroobjektiv na m4/3 momentálně nenajdeš, a jeho cena je v poměru k jiným prémiovým 1:1 makroobjektivům různých značek velice rozumná, běžně stávají dvakrát tolik.
Speciální objektiv je ideální řešení - ale rozdíl v ceně obou druhů řešení, tedy objektivu a makropomůcky, určitě neodpovídá rozdílu kvality a s předsádkou za dva tisíce se lze speciálnímu objektivu ve výsledku docela dost přiblížit. Za mě bych byl za origo objektiv, pokud na něj máš, ale jsou i jiné dostupnější cesty pokud budeš chtít.
Milan Šurkala (3381)|7.8.2014 16:13
Záleží na tom, jak moc vážně to makro myslíš, ale osobně bych se klidně spokojil s tou makro předsádkou. Raynox DCR-150 mám vyzkoušenou na desítkách objektivů a většinou podává aslušné výkony (problémem mohou být odlesky některých hmyzáků, u některých objektivů vinětace...). Takhle to např. vypadá při max. zoomu na Olympusu 40-150mm ( https://www.digimanie.cz/photo_doc-A5A9E2F5F4C6EF43C12578A5004739DA.html ). Problémem při použití na telezoomu jako je 40-150mm je opravdu extrémně malá hloubka ostrosti, nutnost hodně clonit, takže někdy je lepší nezoomovat až na maximum a především celkově má člověk malý rozsah ostřících vzdáleností - např. u některých objektivů můžeš zaostřit na vše od 15 do 17 cm. Blíž ani dál nezaostříš, prostě komfort práce na pytel. Pokud se to ale povede, stojí to za to.

Volba klasického makro objektivu ti přinese možnost použít jej i pro běžnou práci a ne jen makro, nevýhodou je zase cena. Já právě laboruju se vším možným, předsádkami, makrokroužky, obrácenými objektivy, vším co se dá. A jednoznačná odpověď neexistuje. To, co funguje u jednoho objektivu, nefunguje s druhým. Dokonce jsem zjistil, že na těch základních setových objektivech jako je 18-55mm, 14-42mm a podobně, obvykle velmi dobře fungují takové ty pitomé čínské čočky +1/+2/+4/+10 dioptrií. Ta čtyřka přinese trochu větší zvětšení a opticky se to v podstatě neprojeví (velmi jemná aberace na krajích listů, ale nic, co by bylo vážné, to +10D je už viditelná). Na telezoomu už moc dobře nefungují a na ultrazoomech jsou naprosto nepoužitelné.

Teď zkouším další možnost, a to starý makro objektiv. Koupil jsem si 50mm F3,5 Macro na Canon FD, takže už jen čekám na redukci na FD patici a uvidíme, co to zrobí, manuální ostření u makra mi nevadí. Objektiv mě stál něco málo přes 1500 Kč. Ofiko makro kroužky na FD jsem pak koupil za 300 korun kus. Tak jsem zvědav.
rousini (738)|7.8.2014 18:25
Já na takový to domácí makro používám mech. redukci m42 a Pentacon 50/1,8. Musíš si to ručně zaostřit a zaclonit, což u těch hmyzáků nemusí být problém... Nejkratší zaostřitelná vzdálenost cca 20cm. Navíc se dá použít až do nekonečna a když nebudeš cvakat protisvětlo, tak to dovede oku polahodit.
Cenově to bude do 1500Kč s redukcí (odhad).
Neregistrovaný (0)|7.8.2014 18:58
Vidim, ze moznosti je vic a odpoved neni jednoznacna. Dekuji vsem za napady a rady, byly pro mne prinosne, dozvedela jsem se o moznostech, ktere by mne samotnou nenapadly. Ted se jen rozhodnout co vyzkousim nebo zda zainvestuju do objektivu...ale to uz je na mne:-)

Simona